Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Обективи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Обективи

    Здравейте фотографи!
    Кума ми си търси обективи MIR-11 , Pentax [asahi optical]M42 mount Helios 35.
    Аз нищо не разбирам но се надявам да му помогна в търсенето .Ако знете нещо -казвайте.
    Последно редактирано от tanosliven; 30-12-14, 21:08. Причина: правопис
    Grand Vitra ddis 2008
    SEAT Althea XL tsi 2010
    Mitsubishi Canter

  • #2
    От: Обективи

    Ще си позволя да цитирам един човек, който сподели нещо много полезно в клюкарника . Мисля, че ще е от голяма полза за много от нас начинаещите и не чак толкова начинаещи.

    "Много често, като неофициален консултант и фотолюбител c опит ме питат, какъв обектив да избера за новото си ДСЛР тяло... Труден избор, щот във фотомагазините в момента, в който консултантите надушат, че си купувач почват да ти набутват оферти с идеята , че с един суперзуум 28-300/6.8 душата ти ще погледне в рая , а тялото на фотоапарата ти ще намери идеалната тапа за дупката отпред, наречена ... никон или канон байонет. Моят съвет е ... не бързайте, не се подвеждайте по търговската реклама, избора на обектив е не по-малко важен от избора на фотоапарат/аз го наричам тяло/, щот обектива е онази необходима половинка от цялото - наречена ДСЛР фотоапарат, която ТРЯБВА внимателно да изберете... и в много случаи да похарчите доста пари докат резултата ви ареса.
    Та да си дойда на думата ... как да изберем максимум любов между тяло и обектив писах в предишен ЧВОР, там се видя , че в днешно време матриците и възможностите на обективите имат определен лимит на напасване , сега обаче мисля да подам друга тема за размисъл - как да изберем обектив в есенциалния му вид, как един обектив се представя в оптимални условия - бленда ,фок. растояние, рязкост, детайл и аберации... тоест някакъв обективен тест с изводи - пък ако може и с оценка ... в случая от 0 до 12 , където 0 е отличник а 12 е слабак. Така всеки грамотен посетител на Фотосвят, ще може сам и независимо от рекламите на продавачите да прецени какво иска и какво му трябва като стъкло/обектив/. Естествено за тази работа се иска елементарна поредица от действия ... която в момент на благоразположениe , щедро ще покажа ..."



    "и така отиваме на сайта http://slrgear.com

    Сайта е специализиран за профи тестове на стъкла,избираме Nikon Lens Tests and Reviews , давам пример с никонски стъкла инак може и канонски
    избираме Nikon Lens: Primes или Nikon Lens: Zooms ... първите са стъкла с фиксирано фок. раст. вторите са зуумове ...избираме стъкло на което пише TESTED примерно Nikon 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S и натискаме ...ентертребе да ни излезе туй ---http://slrgear.com/.../showproduct.php/product/1360/cat/13
    има една много шаренка диаграма вдясно http://slrgear.com/.../zpr.../nikon28-300f35-56g/1blur-t.gif
    цъкаме връз нея и ни излиза екрана с тестовата диаграма на обектива , с плъзгачите местим блендата и милиметрите на вариото и гледаме резултата - колкото е по към лилавия спектър графиката, толкова е по-рязко изображението ,
    колкото е по към червения-зеления , толкова е по-омазано"
    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

    Коментар


    • #3
      От: Обективи

      Интересно, бяй го позабавил този сайт...
      Благодаря за полезното и подсещащо инфо!
      Поздрави!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: Обективи

        Как набързо разбрах, че не е гот да снимам на f8, а е трябвало на f5,6
        Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

        Коментар


        • #5
          От: Обективи

          При нашия кроп - /по 2 /, не турям вече повече от f5,6...
          Изкушавам се само да увелича малко по вечерно време, заради лъчите...

          Коментар


          • #6
            От: Обективи

            А истината както винаги е по средата. Затваряш толкова, колкото е необходимо, за да постигнеш търсената дълбочина на рязкост. Ще се наложи да преглътнеш няколкото линии в по-малко на милиметър.
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: Обективи

              Първоначално публикуван от drago varvar Преглед на мнение
              Как набързо разбрах, че не е гот да снимам на f8, а е трябвало на f5,6
              Драго това е доста подвеждащо.Да на бленда 5,6 ти е най-рязък кадъра /и в центъра и по краищата/, но...нямаш необходимата дълбочина на рязкост примерно ако снимаш един пейзаж.Тоест ще ти е рязък и центъра и навън, ама ...ще имаш рязкост не до хоризонта, а по-малко и каква ще ти ползата, че ти е много рязкостта и в центъра и навън, след като фокуса ще ти е до...под носа...
              Та не се подвеждай...Блендата е според колко дълбочина на фокуса ти трябва/както ви е написал и Коко/, и това е с цената на малко по-малка рязкост по краищата на кадъра.Разбира се има един момент от който нагоре не трябва да се вдига блендата, защото заради дифракцията на светлината кадъра започва да се влошава като качество.Тази граница е различна.Колкото ти е по-малка матрицата, толкова по-рано идва границата.При ФФ е най-голяма и там може да се затваря без да се разваля кадъра доста повече от нашите и вашите машини!
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #8
                От: Обективи

                Здравейте, от едно известно време доста се зарибявам по снимането на животни в природата, или т.нар. фото-лов.
                За целта се убедих, че въпреки максимата, че целта е да успееш да се доближиш повече до обекта на снимка, а не да имаш обектив с много мм. фокусно разстояние, все пак наличния 70-300VR на Никон не е подходящ за доста от случаите/причината е основно, че този обектив след 220-230мм. омеква и на 300мм. макар и с поносимо качество, не става да се правят по-сериозни кропове на даден обект от кадъра!/.
                Та с две думи се оглеждам за обектив с фокусно разстояние в горния си край около 500мм.
                Имах си фаворит /говорим за малкия бюджет с който разполагам/ и той беше Сигма 150-500, но...след доста четене из нета и гледане на снимки се оказва, че...не е най-добрия като качество обектив.
                От няколко дни се заглежда обаче и по една друга алтернатива, като тя е с доста добри отзиви в интернет пространството, а именно Tamron SP AF 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD
                Та ще помоля ако някой има някакво виждане или пък някакво инфо да сподели за този обектив.Принципно малко не харесвам този производител, но с времето разбрах, че има доста модели обективи при него, които са изключение , добри са и си заслужават да се придобият като бюджетна алтернатива.
                Ще бъда благодарен за всяко инфо, което може да съществува за този обектив.Той изглежда много добре, в бюджта е/ е с малко напъни и изчакване де, но ако ще е той поне ще се оформи целта на занятието/, доста рязък дори и на 600мм., с добра стабилизация и добро/според прочетеното в нета/ цветопредаване.
                Предварително ви благодаря за всяко инфо приятели!
                Поздрави!
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #9
                  От: Обективи

                  Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                  Здравейте, от едно известно време доста се зарибявам по снимането на животни в природата, или т.нар. фото-лов.
                  За целта се убедих, че въпреки максимата, че целта е да успееш да се доближиш повече до обекта на снимка, а не да имаш обектив с много мм. фокусно разстояние, все пак наличния 70-300VR на Никон не е подходящ за доста от случаите/причината е основно, че този обектив след 220-230мм. омеква и на 300мм. макар и с поносимо качество, не става да се правят по-сериозни кропове на даден обект от кадъра!/.
                  Та с две думи се оглеждам за обектив с фокусно разстояние в горния си край около 500мм.
                  Имах си фаворит /говорим за малкия бюджет с който разполагам/ и той беше Сигма 150-500, но...след доста четене из нета и гледане на снимки се оказва, че...не е най-добрия като качество обектив.
                  От няколко дни се заглежда обаче и по една друга алтернатива, като тя е с доста добри отзиви в интернет пространството, а именно Tamron SP AF 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD
                  Та ще помоля ако някой има някакво виждане или пък някакво инфо да сподели за този обектив.Принципно малко не харесвам този производител, но с времето разбрах, че има доста модели обективи при него, които са изключение , добри са и си заслужават да се придобият като бюджетна алтернатива.
                  Ще бъда благодарен за всяко инфо, което може да съществува за този обектив.Той изглежда много добре, в бюджта е/ е с малко напъни и изчакване де, но ако ще е той поне ще се оформи целта на занятието/, доста рязък дори и на 600мм., с добра стабилизация и добро/според прочетеното в нета/ цветопредаване.
                  Предварително ви благодаря за всяко инфо приятели!
                  Поздрави!
                  Виждане нямам..и май няма да имам скоро..от първа ръка де Но това е обектива! Изчетох много ревюта за него и всичко казано за него е много добре! И на мен ми се иска! И аз като теб първо мислех да взема 70-300мм. Добре , че ползвах един за проба малко време. Това което разбрах е , че "пиличарството" си е друга бира снимане! Според мен не можеш да правиш компромиси там. Почнеш ли с него продължаваш с него. Трябват много пари и ако не изкарваш лев от това ....не знам дали има смисъл. Прочети с какво снимат най-добрите в този бранш
                  ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Обективи

                    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                    Виждане нямам..и май няма да имам скоро..от първа ръка де Но това е обектива! Изчетох много ревюта за него и всичко казано за него е много добре! И на мен ми се иска! И аз като теб първо мислех да взема 70-300мм. Добре , че ползвах един за проба малко време. Това което разбрах е , че "пиличарството" си е друга бира снимане! Според мен не можеш да правиш компромиси там. Почнеш ли с него продължаваш с него. Трябват много пари и ако не изкарваш лев от това ....не знам дали има смисъл. Прочети с какво снимат най-добрите в този бранш
                    Абе аз знам с какво снимат , но то е недостижимо за мен/освен ако не спечеля от лотария, ама...аз пък не търкам билетчета.../.Говорим за обективи от по над 10-12 000лв.-разни твърдаци на 500 или 800мм., светлосилни и т.н.Отделно пък това е и подплътено с тела като D3s или D4s, които нови са сходни пари на обективите...т.е. тяло + обектив = половин гарсониера в краен квартал...
                    За това и съм се насочил към въпросния обектив.Цената му дори и нов не е нещо чак толкова недостижимо.знам, че в доста отношения той ще е компромис спрямо въпросните обективи по над 10 бона, но пък аз и не търся супер идеалните крайни резултати, а по-скоро забавление с едни над средни резултати.
                    Снимки не продавам, а и скоро едва ли ще започна.До колкото чета мнения на профи-фотографи, това с продаването е трудна работа и в никакъв случай не може да се разчита за изкарване на пари от тази работа.В БГ пък е направо излишно да се занимава човек...виж по външните сайтове може и да се продаде нещо, но...там пък всичко е залято от снимки от цял свят, които се продават и избора е огромен...
                    Както и да е...за оптимален вариант качество и възможности на обектива на бюджетна цена, за момента този Тамрон е моя фаворит...освен ако някой не искара скрит коз против това...
                    За това и искам вашето мнение тук...
                    П.П.да ти кажа честно, аз въобще не съжалявам, че взех 70-300.така или иначе той е невероятно рязък и добър обектив до 200-220мм., и ще ми служи в доста случаи да пълни дупката именно в този диапазон, дори и да придобия 150-600...Разбира се, не говоря за фото-лов, а по принцип...
                    Поздрави!
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Обективи

                      Това, което аз мернах преди няколко дни беше направо убийствена "бюджетна" комбинация - еквивалента на тоя Тамрон - Сигма 150-600 Спорт (е, малко е по-скъпичка Сигмата, ама май има защо) + Метабоунс спийд бустър, закачено на някакво безогледално Оли (не съм много запознат там с моделите и не запомних какво точно беше тялото). Семпълите, които бяха качени бяха просто убийствени, сравними наистина с кадри правени с обективи струващи петцифрени суми.

                      Ей това беше един от приложените кадри:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:f4eend.jpg
Прегледи:1
Размер:83.1 КБ
ID:5648486
                      като приложените данни твърдяха 850мм (ФФ еквивалент), f4, iso200, 1/800
                      Aко Метабоунс извадят подобен бустър и за N1 ще съм на седмото небе
                      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Обективи

                        Всичкото е много хубаво, но е много далеч от бюджета.Тази Сигма е двойно по-скъпа от въпросния Тамрон, а честно казано аз лично не съм убеден, че дава два пъти по-добро качество при едни и същи условия на заснимане.И да е по-добра, то ще е неизмеримо по-малко от разликата в цената...Така поне мисля, но...може и да я бъркам...
                        Отделно тук вече си говорим за обектив с тегло почти 3кг. , което означава според мен, че снимането с него ще е изключително и само от статив, а снимането от ръка ще е почти невъзможно/особено на движещи се обекти като птиците/
                        П.П.Относно въпросния бустер, аз лично не мога да твърдя нищо конкретно, защото нито съм го виждал , нито съм го пипал , нито съм имал възможността да видя на живо какво прави.Въпроса е обаче, че има доста противоречиви мнения за него в нета...
                        Отделно от това и ценово е доста парици...
                        Абе не знам...на този етап аз май оставам като цел придобиването на Тамрон 150-600..освен ако както вече писах, някой не извади по-добро предложение около този ценови диапазон!
                        Поздрави!
                        NISSAN FOREVER
                        -----------------------------------------------------------------------------
                        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Обективи

                          Ми не знам, Любо...
                          Аз лично вече изпитвам хронично недоверие към ревютата на обективи. Единственото, в което съм се убедил е, че определено нарастването на цената не е в линейна зависимост с нарастването на качеството, а по-скоро в експоненциална

                          Второто, в което се убедих е, че един и същи обектив може да покаже драстични разлики в качеството на картинката при при минимална промяна в силата и посоката на светлината.
                          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Обективи

                            Ами Димо и аз не знам...Въпроса за мен е по-скоро, че не намирам в рамките до този ценови диапазон какво може да се придобие друго с по-добро качество.Единственото което беше като алтернатива с това фокусно разстояние беше сигма 150-500, но в колкото и ревюта да я гледах, включително и в такива в които я сравняват с въпросния Тамрон...тя дава по-слаби показатели и се представя по-зле.Другото което е, така или иначе всички знаем, че при дългофокусните обективи проблем с влошаването на качеството е точно дългия край.Та от там така или иначе...и при двата обектива и да е еднакво качеството при всички случаи Тамрон на 500мм. ще е в пъти по-добър /защото това де -факто не му е горната граница/ от кадър при същите условия със Сигмата на 500мм./където това е тавана на фокусното разстояние/
                            С две думи, при Тамрона дори и при сходно качество 500мм. са доста по-използваеми, от същите мм, при Сигмата.
                            П.П.така или иначе в момента нямам необходимата сума за този обектив, та темата остава отворена поне още известно време.
                            Ако някой може да даде някакво по-добро предложение до този ценови клас/около 2000лв. нов/.
                            Поздрави!
                            NISSAN FOREVER
                            -----------------------------------------------------------------------------
                            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Обективи

                              Има един показател, който в ревютата не се коментира изобщо, а в реалния живот, особено при снимането на пилци, е от много съществено значение - падането на микроконтраста с отдалечаването на мястото на фокусиране. Това има много сериозно влияние при така нареченото "отцепване" на перушината и колкото и да е на пръв поглед нелогично, се влияе от такива неща като ползване на филтри (UV или Skylight) и сенник.
                              И от отношението на насочената към дифузната светлина в сцената. Като правило, по-новите обективи са по-добри в това отношение, заради използването на по-добри покрития, антидисперсни стъкла и т.н.
                              От моя скромен опит:
                              при 55-200 този феномен се наблюдава някъде след 50-тия метър
                              при никора 200/4 - без филтър е около 25м, с филтър - до около 45.
                              при вивитара 300/5.6 - без филтър е около 20м, с 1А филтър около 40.

                              Проблемът на 55-200, поради който вече го ползвам изключително рядко, е, че 1) не фокусира точно от първото натискана на полуспусък, дори и при единичен обект в кадъра, като луната примерно. Трябва да се натисне полуспусък поне три-четири пъти за да "закове" и да престане да реагира на натискането. Не става дума за hunting, а за необходимост последователни "приближения", което е супер досадно. Това беше така и с Д200, което изключва проблемът да е другаде, освен в самия обектив. И 2) картинката на тоя обектив е изключително "плоска" дори и на максимално отворена бленда, при фокусиране на обект след 15-ия метър.

                              По отношение на светлината - 200/4 се справя значително по-добре при кофти светлина от 300/5.6.
                              Определено картинката и на двата твърди е много по-приятна за гледане, от тази на 55-200. По тази причина, аз поне и според моите нужди, определено се насочвам към варианта 300/4 + 1.4х телеконвертор. Или в краен случай Сигма 100-300/4.
                              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X