Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на втори и трети обектив

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Избор на втори и трети обектив

    Г-н Петров, Любашки и колеги, всяко едно компетентно мнение е добре дошло и ще е полезно не само за мен но и за други бъдещи фотографи, затова е хубав и полезен нашия форум за да се споделя опит и знания...
    По същество, от дете обожавам природата, излетите, язовирите, реките, морето, съответно ще снимам предимно - пейзажна фотография, разхождайки се из планините и като видя даден пейзаж който да ме накара да се спра от красотата, да ме плени и искам да успея да пресъздам чрез снимките и да почуствате магията .
    Сега като знаете какво искам да снимам, следователно какъв обектив би бил най-подходящ за пейзажна фотография...

    п.с. ... до 15 януари има хубави Коледни отстъпки на даден продукт и затова питам така прибързано за да избера подходящ обектив за пейзажна фотография.
    Последно редактирано от Еделвайс; 29-12-14, 17:39. Причина: Пояснение

    Коментар


    • #17
      От: Избор на втори и трети обектив

      Минал съм по този път и за да не повтаряш чужди грешки снимай с наличната техника поне една година, имаш повече, отколкото е необходимо за момента. Има много за четене и гледане, безплатно...

      Коментар


      • #18
        От: Избор на втори и трети обектив

        Препрочетох темата си от - до последния пост и извода ми е че засега повечето от Вас колеги ме съветвате да не бързам с покупката на друг обектив, признавам си че съм мераклия да имам по-добър обектив, но засега наистина ще е разумно да се въздържам на първо време за да не съжалявам после че съм избързал

        Весело изкарване на Новата 2015 година колеги

        Коментар


        • #19
          От: Избор на втори и трети обектив

          Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
          Препрочетох темата си от - до последния пост и извода ми е че засега повечето от Вас колеги ме съветвате да не бързам с покупката на друг обектив, признавам си че съм мераклия да имам по-добър обектив, но засега наистина ще е разумно да се въздържам на първо време за да не съжалявам после че съм избързал

          Весело изкарване на Новата 2015 година колеги
          Принципно, след като вече си наясно, че най-те влече пейзажната фотография/както е и при мен и мога да споделя от личен опит и потребност/, след като имаш 18-105 се огледай за един широк.Според мен дълъг обектив да си купиш, ще го използваш неоправдано рядко/не разбира се съвсем без хич/.На мен дългия ми липсва в едни съвсем редки случаи.Принципно аз заложих.../всъщност не е точно така, но така показаха тестовете при изпробването на няколко обектива/ на Сигма 10-20.Явно бройката ми се оказа много рязка и си пасна с тялото перфектно.За пейзажната фотография, особено за моментите в които ще искаш да подчертаеш близкия план е страхотно да разполагаш с ултраширок зум/според мен макар и твърдите обективи да дават повече рязкост и качество въобще, в доста случаи усложняват снимането на природата и освен това ще ти трябва не един твърд , а няколко, за да покриеш известно фокусно разстояние...да не говорим за търчането напред назад, за да можеш да кадрираш-ей сега ще ме захапят колегите.../.
          П.П.Искам да спомена тук нещо важно.Избора на обектив НЕ става като си го харесаш по отзиви в нета или гледайки ревюта.Разбира се, така можеш грубо да се ориентираш какво да тестваш.Най-точното след това е да се отиде на място в магазина, да си си набелязал няколко възможни обектива, слагаш статива и почваш тестове на различни бленди и фокусни разстояния.Записваш си и серийните номера на обективите.След това обстойно преглеждаш на компютъра какво се случва при различните обективи.Не се заблуждавай, че по-скъпия обектив задължително е и по-добър.Аз лично бях тръгнал да купувам миналата година прехвалената Токина 11-16 f2.8 /беше около 1400лв./, но в крайна сметка Сигма 10-20/ценово 899лв./, направо я отвя/имах някъде постнати и сравнения на двата обектива/.
          Та това е начина, особено ако купуваш обективи от алтернативни производители.Разбира се, най-добре е обективите да са Никонски, но...доста често се случва алтернативен производител да дава много сходно качество на доста по-ниска цена!
          При огледа на компютъра си направи кроп на всичките ъгли на кадъра и сравни доколко се различава качеството при различните обективи по краищата на кадъра.Принципно в края /външната част и ъглите/ на кадъра всеки обектив...дори и най-качествения сваля качеството/получава се омекване,т.е. загуба на рязкост, винетиране, изкривяванияи т.н./Въпроса е до колко всеки от тестваните обективи прави това влошаване в най-малки граници.
          Та така...
          Поздрави!
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #20
            От: Избор на втори и трети обектив

            Любо, я сметни колко процента от снимките ти са на 10мм. Хващам бас, че са не повече от 10-тина.
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #21
              От: Избор на втори и трети обектив

              Не е необходимо да се дават главоломни суми за първоначални стъпки. Може да се вземе нещо по-бюджетно, пък след време евентуално да се подмени, ако настъпи момента на т.нар. " техническо ограничение " от страна на наличната техника..това за любителски цели. За Сигмата 10-20 като на Любо и аз потвърждавам- няма аналог в ценово и качествено отношение, а и е бюджетно решение в сравнение с Никори-те. Известно е , че при широкото всеки милиметър по-долу е от огрооомно значение, за разлика от дългите обективи. Ако се вземе тази Сигма, ще се притежава доста дълго, защото единствената логична следваща стъпка е нещо сходно като дължина, но на 2.8, което е минимум трикратно по-скъпо и за нашите цели си заслужава, ако живеехме в Бруней. При дългите има алтернативи- аз взех AF Nikkor 70-210/ 4 , който се оказа прекрасен обектив- лек, солидна изработка, прекрасна оптика..няма стабилизация и е с малко бавен фокус при префокусиране от край до край, но ми допада доста, особено сравнен със пластмасовите съвременни алтернативи..
              0899 шест5313нула
              За всекиго по нещо

              Коментар


              • #22
                От: Избор на втори и трети обектив

                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                Любо, я сметни колко процента от снимките ти са на 10мм. Хващам бас, че са не повече от 10-тина.
                Ей тук много я сбърка....Няма да се ровя сега да гледам точно, но над 50% от снимките ми с 10-20 са на 10мм., а една доста голяма част от оставащото е на не повече от 12-15мм.
                Като цяло на 20мм. обектива демонстрира омекване по краищата и затова въобще избягвам да ползвам дългия му край над 17мм.
                П.П.Има и още нещо с което аз лично се съобразявам като избирам обектив.Тъй като знаем, че обикновено за повечето обективи крайните фокусни разстояния както и бленди са зони където качеството спада, затова и ако ще снимам на примерно 12-15мм. винаги ще търся обектив на който 12мм. да не му е началото на фокусното разстояние, както и 15 да не му е дългия край.Аналогично е и с блендите.ако ще снимам на бленда 4 доста неща, то за мен ще е крайно неприемливо обектива ми да започва от тази бленда.Ще търся примерно 2.8 и макар, че най-вероятно той на 2.8 няма да цъфти и вързва...на F4 вече ще е с добро качество!

                Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                Не е необходимо да се дават главоломни суми за първоначални стъпки. Може да се вземе нещо по-бюджетно, пък след време евентуално да се подмени, ако настъпи момента на т.нар. " техническо ограничение " от страна на наличната техника..това за любителски цели. За Сигмата 10-20 като на Любо и аз потвърждавам- няма аналог в ценово и качествено отношение, а и е бюджетно решение в сравнение с Никори-те. Известно е , че при широкото всеки милиметър по-долу е от огрооомно значение, за разлика от дългите обективи. Ако се вземе тази Сигма, ще се притежава доста дълго, защото единствената логична следваща стъпка е нещо сходно като дължина, но на 2.8, което е минимум трикратно по-скъпо и за нашите цели си заслужава, ако живеехме в Бруней. При дългите има алтернативи- аз взех AF Nikkor 70-210/ 4 , който се оказа прекрасен обектив- лек, солидна изработка, прекрасна оптика..няма стабилизация и е с малко бавен фокус при префокусиране от край до край, но ми допада доста, особено сравнен със пластмасовите съвременни алтернативи..
                Дани е напълно прав.Дори и не помислям за продаване на този обектив,защото той макар и в по-нисък ценови клас показа явно превъзходство над други обективи по-скъпи от него с 400-500лв./затова и наблегнах някъде по-горе, че избора след набелязване на няколко варианта е само снимане с всички от статив и сравняване после на кадрите на компютъра/, а минаването на 2.8 при положение, че аз лично го използвам предимно за пейзажна фотография и блендите с които работя са над 5.6...за мен е излишно.ако ми трябва светлосилен обектив, то ще си подбера най-използваното от мен фокусно разстояние и ще си взема един твърд който дори няма да е на 1.8, а може и на 1.4 да е.Доста по-евтино ще излезе от това подменям ултраширокия зуум със светлосилен такъв.Да не говорим пък, че и твърдака ще дава и по-добро качество от светлосилната зуум алтернатива.
                Поздрави!
                Последно редактирано от lubashki777; 31-12-14, 07:49.
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #23
                  От: Избор на втори и трети обектив

                  Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                  Любо, я сметни колко процента от снимките ти са на 10мм. Хващам бас, че са не повече от 10-тина.
                  И аз се колебаех дали да не си взема едно широко варио, докато не видях един самянг 8 мм и не залепнах за него... Голяма краста е рибешкото око. Впоследствие се оказа, че нямам нужда от запълване на дупката от 8 до 18 мм (поне засега). д7100 позволява и по-сериозно кропване. Та засега съм се отказал от широкото варио, оказа се, че новия никор 18-140 си е много готин и е доста рязък (дори и в края на обхвата). Та, не знам за Любо, ама моя самянг си го ползвам много често.
                  По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Избор на втори и трети обектив

                    Привет колеги, тия дни си направих труда да прочета доста любителски и професионални отзиви за обективите, с оглед пейзажната фотография според мен най би ми паснал този модел обектив - Nikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR , 77мм е резбата за стъклото - има прилична светлосила F 3.5, прилично широк и в същото време при снимане на 300мм е с много добри показатели, какво мислите вие за конкретния обектив, като изключим високата му цена?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Избор на втори и трети обектив

                      Мисля, че пропускаш кропфактора на твоето тяло.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #26
                        От: Избор на втори и трети обектив

                        Ако искаш такъв обектив само, че подходящ за твоето тяло виж Nikkor AF-S 18-200mm f/3,5-5,6 VR или VRII.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Избор на втори и трети обектив

                          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                          Мисля, че пропускаш кропфактора на твоето тяло.
                          В смисъл няма да функционира правилно D3300 с въпросния обектив ли, какво ще стане при тази комбинация че не ми става много ясно?




                          Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
                          Ако искаш такъв обектив само, че подходящ за твоето тяло виж Nikkor AF-S 18-200mm f/3,5-5,6 VR или VRII.
                          В момента съм с af-s dx nikkor 18-105mm f/3.5-5.6g ed vr , едва ли ще има кой знае каква съществена разлика с допълнителните 100мм... ?

                          Коментар


                          • #28
                            От: Избор на втори и трети обектив

                            http://stefanovaart.com/page/article.../Full-Frame%20
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #29
                              От: Избор на втори и трети обектив

                              Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение

                              Мерси за линка Коко, прочетох и изгледах клипчето, дотук разбрах (поправете ме ако съм разбрал погрешно) че мога да го използвам с моето тяло но едва според мен от прочетенето 60-70% от възможностите на обектива т.е. например при изострени детайли в много близък план при мен ще е размазано а с тяло например D610 ще се виждат и нишките ...
                              Знаем че телата са си консуматив докато обективите обаче остават, въпроса е !? дали ако взема въпросния обектив и пощракам с моето тяло D3300 ще има ли по-задоволителни резултати спрямо сегашния ми обектив 18-105, за да мога след време като купя друго тяло и тогава да използвам пълноценно въпросния обектив.....

                              Коментар


                              • #30
                                От: Избор на втори и трети обектив

                                Сега...първо трябва да си отговориш на няколко въпроса.Единия касае точно темата с обективите!
                                Той е...до колко ще нагазваш в материята...т.е. ще се задълбочаваш ли във фотографията/което означава гонене на перфектния кадър и от техническо и от композиционно отношение/, или просто си си закупил един по-качествен фотоапарат и обектив за туристически цели и толкова?
                                Ако е второто положение и ще ти трябва само за...щракане по екскурзии и у дома със семейството, аз лично ти препоръчвам да си купиш като най-добър вариант 18-300.Знам, че цената му е висока, но пък в другия случай...ако ще се задълбочаваш и ще гониш кадрите ти да стават перфектни ще ти се наложи на забравиш тия обективи с огромните фокусни разстояния и ще трябва постепенно във времето според нуждите ти да се сдобиеш с няколко обектива и то на цени между 1000 и 2500лв..Та така погледнато ценово 18-300 хич и не е скъп.Разбира се...той ще ти дава едно не лошо качество като за туристическо щракане, но сравнено пък с другата група обективи качеството ще е направо ниско!!!
                                Та с две думи...ако ще щракаш само по ексрузийки и семейството у дома/т.е. без да се задълбочаваш в материята/ си купуваш 18-300 и се отърваш от 18-105, защото ще ти е излишен.
                                Ако обаче искаш и имаш амбицията да се задълбочиш във фотографията и да се развиваш като правиш все по-хубави и качествени кадри...това с тия обективи с огромните фокусни разстояния го забрави, защото те дават едно посредствено качество!!!
                                Да...изглежда твърде примамливо, закачаш един обектив и...разполагаш със всичко/или поне с почти всичко/, но за съжаление това е за сметка на качеството!
                                Та отговори си първо на въпроса от началото на мнението и тогава мисли нататък!
                                Нали знаеш...няма такъв филм...нещо универсално и качествено!
                                Поздрави!
                                NISSAN FOREVER
                                -----------------------------------------------------------------------------
                                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X