Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за вертикал DUNAX

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за вертикал DUNAX

    Здравейте колеги, честита коледа!

    Харесъл съм вертикал на DUNAX, но на много места се говори че не е подходяща за стационарна работа.

    Какво е вашето мнение?

    Поздрави,
    Митко
    "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

    Grand Cherokee Limited 2.7CRD

  • #2
    От: Въпрос за вертикал DUNAX

    Ако решиш да кажеш кой точно вертикал на DunaX си си избрал, може би ще имаш повече отговори Инак всяка антена е по-добра за стационарна работа от гуменката ... Ако дадеш малко повечко подробности, ще има и малко по-конкретни отговори.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за вертикал DUNAX

      Моделът е GPN3B - 14/21/28 MHz. Секциите са разделени от елементи запечатани с нещо като дебела термосвиваема шлаухка. Четох че след време тези участъци отслабват.

      До сега съм бил с жични диполи и едно G5RV, но се преместих и сега вариантите са само вертикал на първо време.
      "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

      Grand Cherokee Limited 2.7CRD

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за вертикал DUNAX

        Извинявам се, че не е по темата, но ето една алтернатива на дунакса, ако тя наистина е чуплива - http://lz-yagi-antenna.eu/site/Products_LZAV-5B.html

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за вертикал DUNAX

          Взимай и няма да сбъркаш, спазиш ли условията при които да се монтира и експлоатира няма да те изненада лошо. Моят съвет е обтяжки някъде по средата поне 3 може и 4, зависи какво ти е мястото и възможностите за закрепване. При всеки е индивидуално нали знаеш. Преди 1 или 2 години с един приятел по Габровските баири си направихме полеви ден, готина антена е. Ценното при нея и всички останали вертикали като цяло е ниския ъгъл на излъчване, той прави възможни далечните връзки.
          LZ1NIM/P
          B pos

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за вертикал DUNAX

            Аз имам Dunax GPN4B, активно я ползвах от 2008-ма и като гледам лога си последните ми връзки са от 2010-та. То и от тогава не може да се каже, че съм хващал сериозно радио. Антената е монтирана на покрива на блок и за тия две години не е показала проблеми с траповете както се чува. Да не говорим, че и сега си стои и все още не е съборена от ветровете. Според мен и траповете не са мръднали. Последно като я пробвах преди година тунера не можа да се настрои, което значи че е зле обаче вероятно това е от радиалите - недостатък на тези антени е нуждата от жични радиали, като за 40м са доста дълги. За две години съм ги правил 2 или 3 пъти - просто се късат, и ще се налага да ги правиш. Ако измислиш някакъв вариант да закачиш жиците на някаква тел ще е по-добре.

            Пък за антената какво да кажа. За 250 лв. си струва всеки един лев, работих по всичките 4 банда и съм "направил" целия свят на практика с нея. Вярно, вертикал си е, ама за тия пари и леснотата на монтажа, ако не можеш да си позволиш друго - няма какво да го мислиш. Не е лошо да имаш и тунер, понеже поне аз не можах да я настроя като хората. После ме мързеше да я свалям и на 20 м КСВ-то ѝ беше неприятно изместено надолу. Даже ако не бързаш и ме изчакаш до пролетта мога да ти я дам на някаква символична цена. Така или иначе смятам за в далечното бъдеще, когато мога да обърна внимание на това хоби по-сериозно, да ползвам нещо насочено.

            В тази галерийка съм снимал след 1 година, когато съм поправял радиалите. Вижда се и антената с радиалите: https://plus.google.com/photos/10977...361?banner=pwa

            Иначе това е картинка от лога ми. Като изключиш връзките на 6м - всичко е с Дунакса:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:map.aspx.jpg
Прегледи:1
Размер:118.0 КБ
ID:5632240
            LZ2NKM

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за вертикал DUNAX

              Аз съм с такава монтирана на къща.
              За година и нещо не съм имал проблем с нея.
              КСВ-то не е мръднало за тази 1 година и тунер не се е налагало да ползвам.
              Само от време на време си оправям радиалите, че нещо не измислих добре фиксирането им.
              След като я вдигнах обаче, повиках приятел с антенен анализатор за настройката.
              От това, което правихме в последствие си мисля, че без такъв анализатор е почти невъзможно да се очаква добър резултат.
              Освен ако, може би се спазва схемата за монтаж абсолютно 1:1, което по обективни причини често е невъзможно.
              На поле става но на покрив се налага да се съобразиш с доста неща а тази конструкция си е ангажираща.
              И капризна... преместване на 1 от радиалите променя резонанса и на съседните бандове.
              Изобщо пипкава работа е но при многобандова антена някак как и да е различно
              Като цяло съм доволен. За парите си е ЕКСТРА !!!
              Враг усраине

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за вертикал DUNAX

                Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                Аз съм с такава монтирана на къща.
                За година и нещо не съм имал проблем с нея.
                КСВ-то не е мръднало за тази 1 година и тунер не се е налагало да ползвам.
                Само от време на време си оправям радиалите, че нещо не измислих добре фиксирането им.
                След като я вдигнах обаче, повиках приятел с антенен анализатор за настройката.
                От това, което правихме в последствие си мисля, че без такъв анализатор е почти невъзможно да се очаква добър резултат.
                Освен ако, може би се спазва схемата за монтаж абсолютно 1:1, което по обективни причини често е невъзможно.
                На поле става но на покрив се налага да се съобразиш с доста неща а тази конструкция си е ангажираща.
                И капризна... преместване на 1 от радиалите променя резонанса и на съседните бандове.
                Изобщо пипкава работа е но при многобандова антена някак как и да е различно
                Като цяло съм доволен. За парите си е ЕКСТРА !!!
                На каква височина от покрива ти е основата на антената?

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за вертикал DUNAX

                  Не си спомням с точност но като гледам снимката нещо към 1.80 трябва да е.
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за вертикал DUNAX

                    Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                    Не си спомням с точност но като гледам снимката нещо към 1.80 трябва да е.
                    Благодаря. Замислям за покрива на блока една такава но не ми се вдига много на високо, мразя да съм гръмоотвод Радиалите с каква дължина са имаш ли спомени?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за вертикал DUNAX

                      Не, нямам ама тук пише:

                      http://www.dunax.hu/download/OTU_GP20_eng.pdf

                      На 7 MHz са по 10м.
                      Тези специално ги опънах с корда и ги вързах на 2 съседни къщи - свърши ми покрива
                      Освен това като разгънах всичко ми свърши и ентусиазъма да слагам още радиали.
                      Оставих си я с по 2 на банд, както си е стоково.
                      А иначе дали ще я дигнеш на 1 или 2 метра от покрива няма особено значение за общата дължина - достатъчно висока е за да се губят няколкото метра в стойката.
                      Разправят, че не били необходими допълнителни обтяжки но аз сложих 4 капронови въжета на един от горните трапове - виждат се на 1 снимка.
                      Оставих ги леко хлабави но определено предпочитам да има нещо, което да ограничава клатенето на тръбата при силен вятър.
                      За статика и гръмотевици - да не чуе дявол - не съм патил.
                      Принципно преправих леко тунера и сега когато е изключен и не ползвам апаратурата, антената с едно реле се комутира през едни 50ома към земя.
                      Стандартно това съпротивление беше предвидено за дъми лоуд а антената при изключена апаратура си оставаше свързана към радиото.
                      Тази интервенция естествено няма да помогне по никакъв начин при директно попадение - това е пределно ясно.
                      Обаче останалата статика предпочитам да я разреждам към земя а не да ходи към радиото. Страх лозе пази.

                      Няма как... Не само при този вертикал - всяка една дълга жица събира статика. Особено на ниските обхвати.
                      Увеличеният риск от статика и гръмотевици върви ръка за ръка с всяка антена, особено КВ.
                      Който го е страх от Баба Меца не ходи на планина

                      П.С: Ето така я оставихме след монтажа:

                      7 МHz:


                      14 MHz:


                      21 MHz:


                      28 MHz:


                      За мулти-банд антена е просто пърфект.
                      Последно редактирано от Esper; 08-01-15, 08:04.
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за вертикал DUNAX

                        Благодаря за подробния отговор!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X