Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Обектива-Оптиката

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Обектива-Оптиката

    Обектива е най-важната част от Оптиката на фотоапарата тук мисля че можем да споделяме мнения опит наблюдения.АЗ лично имам доста опит с оптиката така че това което знам ще го споделя спокойно със всеки.Ако това представлява интерес за вас ще се опитам да развия темата.
    Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

  • #2
    От: Обектива-Оптиката

    Интересна тема, по която има много какво да се напише.
    Не мога да твърдя, че имам някакъв кой знае какъв опит с оптиката и макар да знам основните положения, винаги ми е бил интерес един въпрос.
    Какво е значението за качеството на даден обектив от това от колко групи по колко елемента е произведен той.
    Да...някой ще каже колкото повече, толкова по-добре, но извън станалата нарицателна реплика на Мечо Пух "Колкото повече , толкова повече..."...това не е правилно според мен, защото различните по дължина на фокусното си разстояние обективи нямам как да са с еднакъв или близък дори брой елементи и групи.
    Та...трябва да има някакъв принцип по който човек да си сверява часовника гледайки каква карантия съдържа даден обектив!
    Поздрави!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #3
      От: Обектива-Оптиката

      Принципът се нарича оптическа схема!

      П.П. На теория може да сравниш много работи и да си мислиш, че си взел правилното решение, но след първите снимки прегледани на компютъра, да се хванеш за главата. Пример - хроматични аберации. Четеш, че в даден обектив са коригирани, но никой не ти казва как и колко точно.
      Последно редактирано от коко келеша; 25-12-14, 09:11.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #4
        От: Обектива-Оптиката

        Като стане въпрос за оптика, принципът на Мечо пух е наобратно... Колкото по-малко, толкова по-добре... С други думи, с колкото по-малко оптични елемента един обектив покрива исканите от него параметри, толкова по-добре... Колкото до разните аберации, то в нашата Вселена, няма и дори и на теория не може да има обектив, който да проектира зад него, това, което е пред него, непроменено и отговарящо на 100%... Т.е. винаги имаме някакви аберации от някакъв порядък... И за да станат нещата още по-сложни, стремежът към максимално намаляване на аберерациите до нищо добро не води... Защо? Кратък въпрос с много дълъг отговор... Инженер Петцвал е първият на който му е хрумнал да приложи математически апарат за изчисляване на оптика. Дори и сега се продава т.н. обектив на Петцвал, при това за една не особено скромна сума... "Яко" некоригиран обектив, но странно защо ценен от много фотографи...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          От: Обектива-Оптиката

          Весели празници.
          Последно редактирано от weteran; 25-12-14, 21:02.
          Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

          Коментар


          • #6
            От: Обектива-Оптиката

            П.П.
            Последно редактирано от weteran; 25-12-14, 21:03.
            Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

            Коментар


            • #7
              От: Обектива-Оптиката

              За аберациите накратко, всички видове при всички обективи... Колко, как и прочие, защо и т.н., чета една серия от лекции по въпроса, няма да ми е физически възможно да изпиша толкова...

              Не бих желал да Ви разочаровам уважаеми колега, но да знаете, че с много малки изключения всички обективи са от стъкло... По чисто технологични причини, най-вече... Полимери се използват в съвременните обективи предимно в периферните елементи на хибридните асферични елементи. И за да не тръгнем сега да спорим, как едни "стъклени" обективи са по-добри от днешните "пластмасови", държа да отбележа, че от "стъкло" до "стъкло" разликата е като между дъно на бирена бутилка и леща за очила... В качествените обективи се използват и задължително повече от един вид "стъкло", има такива и с три и нагоре... Има и сериозни промени в производството на оптично стъкло и купчина нови технологични изисквания, които преобърнаха бранша с "краката нагоре"... Но всичко това е твърде далеч от темата...

              Вижте, краткият курс по основи на оптиката, е някъде към 7 000 страници. Достойно ще е като намерение да бъде написан и тук, но ми се струва леко нереално.

              По-скоро, както и казахте, най-ценното ще е да споделите лични мнения и впечатления от конкретни обективи, няма значения колко са стари. Много пъти съм писал, че подобна информация поне за мен е много ценна, предполагам и за другите...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                От: Обектива-Оптиката

                Темата съм сигурен е вдъхновена от най-добри чувства, но ако трябва да се изтрият категоричните изцепки или изцепките на категоричност (над които в раздела има необявен но съвсем реален мораториум ) няма да остане много...

                Всеки обектив се проектира със заданието да отговаря на дадени параметри, и в това отношение няма лоша схема или лошо решение, нито универсално добро такова. Единствената информация в помощ на потребителя може да е евентуално да знае на сто процента какво е било заданието, и коя част от въпросното пасва на нуждите му.

                За старите обективи с преходниците, за стъклото и производните му легенди (очаквам след малко да се вкара и старата легенда че единствено Лайка все още си леят стъклата сами) ще замълча добродушно и за момента ще се въздържа от аналогии, но да речем че не е точно както е описано по-горе и да си стиснем ръцете.
                Последно редактирано от Goblin; 25-12-14, 21:10. Причина: По
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Обектива-Оптиката

                  какви са възможностите за редактиране или изтриване на мнение или снимка
                  Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Обектива-Оптиката

                    Никакви след като някой публикува след теб. Тогава остава лично съобщение до модератора на раздела , супермод или админ с описание кое и как да се редактира.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X