Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Приемам критика и съвети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Приемам критика и съвети

    Ето две снимки от които първата е нагласена на правилен автоматичен режим и втората първа изцяло ръчна снимка, определено за мен при ръчното снимане ми харесва повече, белия фон някак си ми е по-чист-бял а при автоматичното като цяло ми жълтенее нещо

    Автоматичен фокус при правилна сцена:




    Пълен ръчен режим, избор на скорост, исо и изключен автофокус:






    П.С. Снимките са орязани жестоко от 8 мб на снимка ги направи на 200кб направо ужасна работа
    Последно редактирано от Еделвайс; 21-12-14, 13:11. Причина: п.с.

  • #2
    От: Приемам критика и съвети

    Добре ли е като фокус самото цвете, забелязвам че съм направил сянка в долната си част, забележете двете бели точици в самото цвете наподобяващи очи и изглежда като истинска самодива с веещи си розови коси , друго... ?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.JPG
Прегледи:1
Размер:264.0 КБ
ID:5630026

    P.S. На какъв размер да преоразмерявам снимките, за да има минимално влошаване на качеството когато качвам чрез форума и на какъв размер от външен източник чрез URL ?
    Последно редактирано от Еделвайс; 21-12-14, 14:33. Причина: пояснение

    Коментар


    • #3
      От: Приемам критика и съвети

      За форума границата , за да не го пипа форумния софтуер е 1024пикс. по дългата страна.Аз лично ги намалявам до 1023...от суеверие...
      П.П. Гледам че си снимал цветето от последната снимка на скорост 1/60...Пробвай да вдигнеш скоростта.В случая можеш спокойно да намалиш блендата/да я отвориш/Така ще фокусираш само на цветето,а отзад фона ще се поразмаже благодатно...а и скоростта ще се вдигне.При по-висока скорост ще имаш по-малка вероятност при трепване на ръката да се развали фокуса и най-вероятно ще стане по-добър кадър
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: Приемам критика и съвети

        Не разбирам защо си мислиш, че на М снимката е по-хубава? Това на какъв режим си няма никакво отношение към "ставането на снимката". Във втория случай екпозицията е по-висока, светкавицата е светнала повече, балансът на бялото е повече към синьо. На мен първата ми харесва повече, поне не е изпържена от светкавицата.

        Та да се върна на ръчните режими. Те не са пряк път към някакви по-добри снимки. Те са просто режим на инструмента, с който работиш (фотоапарата). Както и колата с ръчни, и колата с автоматични скорости прави едно и също - движи се. Това с ръчните настройки и по-хубавите снимки е някакъв мит, незнайно откъде дошъл. Съвременните фотоапарати имат електроника на такова ниво, че снимането на ръчен режим е по-скоро някаква особена форма на претенция. Никой няма да ти пляска просто щото си снимал на М, същността на фотографията е в готовата снимка, и няма никакво значение дали си снимал на авто, Р, А, S или М.
        LZ2NKM

        Коментар


        • #5
          От: Приемам критика и съвети

          Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
          ...Това с ръчните настройки и по-хубавите снимки е някакъв мит, незнайно откъде дошъл...
          От времето на първите автоматики на лентовите апарати, които бяха относително лесни за подхлъзване. Говорим за преди 40тина години...
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: Приемам критика и съвети

            Mи то си е написано - "М" = мазохизъм !
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: Приемам критика и съвети

              Ръчен режим - само в случаите на много сложна обстановка за снимане или когато ТИ решиш, че апарата категорично не прави това, което искаш. Иначе , верно си е мазохизъм. Вероятно под 5% са снимките, които съм направил в М-режим. В съвременните апарати, възможностите за корекция на експозицията са безброй много. А пък на ръчен фокус... Защо си го причиняваш???
              По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

              Коментар


              • #8
                От: Приемам критика и съвети

                Кажете повече за режимите , де...

                Коментар


                • #9
                  От: Приемам критика и съвети

                  Затова и направих тема че приемам критика , относно ръчния режим "M" досега съм снимал само на автоматични режими със "сапунерка" и ми е интересно на първо време да си поиграя с основните функции ръчно като скорост, исо..., някак изпитвам удоволствие да си ръчкам, нагласям (с джипката си определено изпитвам повече кеф като имам ръчни хъбове, ръчни скорости, бавни и определено не ме кефи пълния автомат на черокито например, никаква тръпка не изпитвам та така и с фотоапарата ) един вид запознаване с апарата и след това разбира се ще наблягам в зависимост какво ще снимам, например при пейзажи разбрах че трябва да изключа насочващия лъч - точката-точиците които се виждат от визьора, автоматичния фокус, като исо-то и скоростта на затвора мога да ги оставя автоматично да си избира... , само да имам време да излезна сред природата да почвам да снимам и вие колеги да ме съветвате, критика и така
                  Последно редактирано от Еделвайс; 22-12-14, 12:03. Причина: допълване инфо

                  Коментар


                  • #10
                    От: Приемам критика и съвети

                    http://photo-forum.net/ebook/start.htm На мен хората от форума ми пратиха да прочета това и ми беше и все още ми е полезно, препрочитам си го от време на време.
                    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Приемам критика и съвети

                      Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                      ..... като исо-то и скоростта на затвора мога да ги оставя автоматично да си избира...
                      Точно ISO-то не му давай много-много сам да си избира, еле па при пейзажи!
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Приемам критика и съвети

                        Първоначално публикуван от drago varvar Преглед на мнение
                        http://photo-forum.net/ebook/start.htm На мен хората от форума ми пратиха да прочета това и ми беше и все още ми е полезно, препрочитам си го от време на време.
                        Благодаря за линка, направили са го много хубаво и определено е много добре обяснено, ще му хвърлям често поглед че не мога да запомня всичко наведнъж


                        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                        Точно ISO-то не му давай много-много сам да си избира, еле па при пейзажи!
                        Май-разбрах защо, направи ми впечатление че ISO-то много играе докато се спре, при едни и същи условия в рамките на 5 секунди в един момент ми показва примерно ISO 100 в друг момент ISO 300 без да има промяна на светлина, като например облак да засенчи слънцето през това време, явно сензора за светлината не е чак толкова прецизен, ще го имам предвид

                        Весели празници колеги!
                        Последно редактирано от Еделвайс; 24-12-14, 10:15. Причина: допълване инфо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Приемам критика и съвети

                          И аз от половин година се потя над един Канон 70Д. Що литература изчетох, направо не ми се мисли. Това исо, бленди, скорости, бял баланс, експозиции, обективи, фокусни разстояния...мале мила. В главата ми е пълна каша. Снимам на ръчен режим, чета, нагласям, пак снимам, пак нагласям и накрая като сложа на "зеленкото" снимките май стават най-добри. И защо тогава всичките тия мъки? Преди снимах с една класна сапунерка и правеше прекрасни снимки, направо картички. А сега освен всичко друго, трябва да мъкна и този "тупуз" на мотора, заедно с всичките му обективи и прочие джуджурии. С този пост не се оплаквам, а по скоро искам да кажа, че се убедих от личен опит, че както казват опитните фотографи, не техниката, а чавекът зад нея прави снимката добра. С една дума фотографията е твърде сложна и изикваща голям опит и задълбочени познания, наука. Темата е много добра и се надявам тук хората с опит да ни понаучат на нещо и нас лаиците. Весели празници.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Приемам критика и съвети

                            Първоначално публикуван от NNNNIKKKK Преглед на мнение
                            И аз от половин година се потя над един Канон 70Д. Що литература изчетох, направо не ми се мисли. Това исо, бленди, скорости, бял баланс, експозиции, обективи, фокусни разстояния...мале мила. В главата ми е пълна каша. Снимам на ръчен режим, чета, нагласям, пак снимам, пак нагласям и накрая като сложа на "зеленкото" снимките май стават най-добри. И защо тогава всичките тия мъки? Преди снимах с една класна сапунерка и правеше прекрасни снимки, направо картички. А сега освен всичко друго, трябва да мъкна и този "тупуз" на мотора, заедно с всичките му обективи и прочие джуджурии. С този пост не се оплаквам, а по скоро искам да кажа, че се убедих от личен опит, че както казват опитните фотографи, не техниката, а чавекът зад нея прави снимката добра. С една дума фотографията е твърде сложна и изикваща голям опит и задълбочени познания, наука. Темата е много добра и се надявам тук хората с опит да ни понаучат на нещо и нас лаиците. Весели празници.
                            Аз пък да ви кажа колеги, не съм чел чак толкова много...Да четох, но малко и то основните неща.След това се отдадох на практика.Снимах...снимах...пак снимах...и продължавам да снимам.Много...много и пак много...
                            Между снимането препрочитах някои аспекти, които ме интересуваха и смятах, че са важни са подобряване на някои неща куцащи ми в кадъра.Така с практиката и паралелно четене от време на време се учи по-лесно.Не се натрупва инфо в главата до побъркване, защото това не е полезно...т.е. става пълна каша и нищо не се запомня, камо ли пък да се вникне в прочетеното!
                            Другото, което със сигурност е важно, е да се започне с някой определен жанр във фотографията, а не с всички наведнъж.Примерно мен лично най-ми харесва да снимам пейзажи и аз чета и снимам основно това.Развивам се в тази насока.
                            Когато се усвои голямата част от необходимите знания за даден жанр, може човек да пристъпи към следващия който го интересува/примерно портретна или пък предметна фотография/Тогава започва отново да чете и да снима усвоявайки специфичностите за този жанр.Няма как изведнъж да се научи човек да снима както трябва всички жанрове наведнъж...просто няма как да стане...става...каша!!!
                            Има няколко основни принципи при заснимането на един кадър, които като ги знае човек може да надгражда в дадена насока
                            Ще ви напиша накратко:
                            1.Бленда-основното и най-важно е да се знае, че по-затворената бленда дава по-голяма дълбочина на фокуса по кадъра/т.е. повече обекти са на фокус-най-често затворена бленда се използва при пейзажната фотография/ и обратното...по-отворена бленда пък намалява дълбочината на фокуса/т.е. по-малко обекти са на фокус в кадъра-използва се в много случаи, когато основно трябва да се заостри погледа на гледащия към даден обект, който пък изпъква с това, че е на фокус, а останалото по кадъра е замазано-използва се най-вече при портретна фотография и т.н.
                            С блендата обаче НЕ трябва да се прекалява когато се затваря/по-дълбоко фокусно разстояние/, защото поради дифракцията на светлината в един момент /примерно за кроп матриците от 13-16 бледна нагоре/кадъра започва да се разваля като качество!
                            2.Скоростта - основното и най-важно за нея е това, че колкото съумеете да направите даден кадър на по-бърза скорост, толкова по-малка е вероятността той да стане размазан/това поради трепване на ръката или мръдване на обекта...да не говорим пък за движещ се обект/.Разбира се, според спецификата на засниманото, може и да се търси точно обратното...бавна скорост/това може да е с цел замазване на течаща вода, замазване на движещи се облаци, заснимане на звездното небе и т.н./
                            За да направите обаче пък даден кадър с определена скорост имат значение и блендата и исото, така, че нещата са взаимно свързани.Просто трябва да си прецените приоритета в даден кадър и да коригирате даден параметър от трите неща според случая/примерно снимате пейзаж и за да е всичко по кадъра на фокус затваряте блендата на 8.Да обаче вече е на сумрак и скоростта която ви дава като опция фотоапарата е бавна.Съответно кадъра става замазан.Ако отворите блендата примерно на 4 скоростта ще се вдигне и тогава кадъра ще се получи по-добре откъм замазване, но...фокуса пък по целия кадър ще ви избяга.Затова в случая трябва да се потърси друг вариант за повишаване на скоростта без да пипаме блендата.Тогава идва на ход третия фактор-исото.Повишавайки исото/чувствителността на матрицата/ ще се повиши и скоростта на заснимане.
                            Това последното разбира се отново в някакви граници, защото...ще сте прочели и следващия основен принцип ...
                            3. Исото - това е чувствителността на матрицата към поемане на светлина.Колкото повече го увеличавате, толкова повече за единица време тя ще поема повече светлина и обратното.
                            Тук основното и най-важното и да се съобразите с факта, че...колкото повече увеличавате исото...толкова повече се получава шум и влошаване на качеството на кадъра.Това последното зависи много и от типа матрица/примерно пълноформатните матрици FF имат възможността да работят на по-голямо исо без да влошават много кадъра.
                            4. Последното основно нещо, което трябва да се отбележи е разположението на обектите по кадъра.Има едно т.нар. "Правило за Златното сечение", което е възприето като основен начин при композицията на даден кадър.То гласи, че мислено трябва да разделите кадъра на три хоризонтални и три вертикални части и точно на местата където се пресичат линиите по вертикал и хоризонтал...там трябва да се разполагат важните обекти в кадъра.
                            Разбира се...има много случаи, когато се получава добър кадър и в същото време се нарушава това правило, но...вие като го знаете, ще се съобразявате и преценявате кога може и кога не е удачно да го нарушавате!
                            Другото е усет за композицията на кадъра...Това е най-трудното...То идва с практиката и многото хиляди кадри с фотоапарата.В това отношение помага много и гледането на чужди кадри.Не можете да повярвате колко много може да се научи от тях!!!
                            Та така...след като се знаят някои основни неща/като тия които нахвърлях по-горе/, може спокойно да експериментирате снимайки, да четете между кадрите и да научавате по нещо ново всеки път!
                            Нещо много важно е също и пост обработката.Няма как да направите идеален кадър само със заснимане и готово.Който ви го каже му пратете много поздрави.Сензорите на фотоапарата са направени така, че или отчитат по-светлото в кадъра или по-тъмното.Съответно в единия случай някои участъци ще станат по-тъмни от необходимото, а в другия случай някои ще станат прекалено светли до изгоряло даже! В друг случай ще поизкривите хоризонта и той ще трябва да се изправи, в трети случай няма да ви достигне някъде по кадъра рязкост и т.н.
                            Та в тия случаи се търси компромисен среден вариант и след това се поправят нещата със софтуер.Използването на фотоапарат тип DSLR дава именно тази възможност за "поправка на кадъра", която сапунерките не могат да ви дадат.
                            Така, че, използването на софтуер за пост обработване е задължително/ако искате да направите даден кадър много добър/.За целта пък снимайте задължително в Raw формат...тогава ще имате възможността за максимум обработка, защото ще имате и налична максимум информация.Учете се да работите с някоя програма по избор, но не менкайте постоянно различни програми.Повечето софтуери дават сходни възможности за обработка, но ако ги сменяте често няма да се научите да работите детайлно с никой от тях, а това ще се отрази на по-калпавата ви пост обработка на кадрите!
                            Дано да съм ви бил полезен.
                            ВЕСЕЛА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ!!!
                            Последно редактирано от lubashki777; 25-12-14, 10:16.
                            NISSAN FOREVER
                            -----------------------------------------------------------------------------
                            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Приемам критика и съвети

                              Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение

                              1.Бленда.....

                              2.Скоростта......

                              3. Исото......

                              4.разположението на обектите по кадъра.....

                              Така, че, използването на софтуер за пост обработване.........
                              Много добре написано, и полезно за да не откриваме топлата вода/аз вече три месеца щракам докато стигна до тези заключения/, и сега ще помоля Любашки да постне един кадър който не е обработван, и веднага след него същия обработен вече, за да не откривам пак откъде изгрява слънцето, че може и цяла зима да откарам.......
                              , а почерпката ще е задължителна.
                              Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X