Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

    Привет колеги, да Ви попитам относно поляризационен филтър, първо относно размера колко мм ми трябва, разбрах че трябва да погледна предпазното капаче на обектива от вътрешната му страна и видях че ми пише 67мм, от това следва че ми трябва като размер филтър 67мм така ли? Другия по-важния въпрос, трябва ми филтър подходящ за пейзажи и най-вече примерно, снимане през лятно време и по обяд когато е най-силна светлината и неподходящо за снимане и тогава да ползвам съответния филтър за да посмекчи и изостри цветовете, също така и за по-синьо небе и по-топли цветове, долу на снимката съм избрал два поляризационни филтъра като разликата е само в съответния им фактор (2 )или (4) кой е по-подходящ според вас? Обектива ми е Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR ?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Поляризационен филтър.jpg
Прегледи:1
Размер:44.8 КБ
ID:5629824
    Последно редактирано от Еделвайс; 19-12-14, 19:31. Причина: Пояснение

    Коментар


    • #17
      От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

      Здравей и честита придобивка.Наистина както и Веско писа, сядай да четеш...първо ръководството на фотоапарата/за да владееш техниката си перфектно и да можеш да използваш всичките и екстри в подходящ момент/ и след това друга литература.Техническата страна на една снимка се усвоява много бързо...трудното идва после, да съумееш да направиш хубава композиция.Това именно грабва зрителя и прави кадъра уникален!
      На въпросите ти до момента.
      1. Да...зумирането става единствено и само чрез завъртане на ринга на обектива.Не е като на сапунерката с хардуерни бутони и на ток...!
      Само фокуса е...авто...Той се получава след натискане на бутона за снимане до половината.Същто така имаш и фокусни точки по екрана, които можеш да избираш извън централната точка/т.е. можеш да избереш фокуса да е в горен ляв ъгъл примерно!/
      2.Не е трябвало да купуваш дистанционния спусък с кабела.Има на безценица такива радио-дистанционни.При твоето с кабела, колкото и да все пак е възможна вибрация придадена от неволно дръпване на кабела по време на снимка и освен това си ограничен от дължината на кабела.При другото...мисля че можеш да работиш на доста голяма дистанция/примерно ако искаш да си направиш семейна снимка с това дистанционо с кабела е невъзможно-и да...имаш самоснимачка, но ако решите , че някой е мръднал по време на снимката трябва пък да ходиш по няколко пъти до фотоапарата и да зареждаш самоснимачката за всеки следващ кадър.С безжичното дистанционно този проблем отпада!/
      3.Относно филтъра.Да трябва ти за целта поляризационен филтър.Само, че...тези които си дал като снимки не са такива.Това са ND филтри и са затъмняващи.Те имат за цел да можеш да снимаш при светло време на повече секунди експозиция.Основно целта им е да можеш да размазваш водата на водопади и реки или пък да правиш интересни импресии от движещи се облаци.Те обаче не ти помагат за това което си писал.
      За целта ти трябва само поляризатор.
      Разбира се...има и едни специфични филтри за пейзажи/те са затъмнени до половината и имат за цел светлото небе и слънцето да не ти изгарят, когато сензорите на фотото мерят по тъмната земя/ и се наричат Неутрални градиентни филтри.Там също има доста разновидности, но все си мисля, че ти е малко рано за тях!
      4.Относно размера...
      Не купувай филтри с точния размер на обектива!
      Купувай по-големи/според мен поне 77мм. и дори най-добре 82мм./ и си набави преходници от размера който имаш към по-големия размер на филтъра/примерно от 67 на 77мм/
      Така първо ще можеш да използваш филтъра не само на един обектив/ако си мислиш, че останеш само с въпросния 18-105, жестоко се лъжеш.С времето ще придобиеш и още няколко обектива и те ще са с различен размер от 67мм!/ и второ...ще избегнеш доста голям процент от винетирането при използването на филтъра!
      Не купувай ефтин филтър...ще сбъркаш.Купи марков и понеже е доста парици, затова и те съветвам това с по-големия размер, за не купуваш за всеки отделен обектив нов филтър!
      Това е от мен за сега...ако мога с нещо да съм полезен насреща съм!
      П.П.Пропуснах и още нещо...огледай се за раница или поне чанта с по-голям обем.Този кобур който си купил няма да ти върши работа.То най-елементарни неща като филтри, дистанционно и зарядно и т.н. дреболии няма да събереш в него, а камо ли още един или два обектива и светкавица/не си мисли, че ще мине занапред без допълнителна светкавица...тази на фотото не става!/
      Поздрави!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #18
        От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

        Любашки, както винаги страхотно и ясно обясняваш , то ясно че трябва много четене, в момента чета например как се прави снимка на водопад с ефекта на бяло було, като ключовите моменти при кадриране си водя бележки кое за какво е, ти когато се учеше да снимаш и четешe как го правеше, например сега като чета за водопада би било хубаво в действителност да съм при водопад за да чета и практикувам едновременно и да виждам крайния резултат, или първо е добре да усвоя основните принципи на теория и след това практика, практика и много практика ?

        Коментар


        • #19
          От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

          Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
          Любашки, както винаги страхотно и ясно обясняваш , то ясно че трябва много четене, в момента чета например как се прави снимка на водопад с ефекта на бяло було, като ключовите моменти при кадриране си водя бележки кое за какво е, ти когато се учеше да снимаш и четешe как го правеше, например сега като чета за водопада би било хубаво в действителност да съм при водопад за да чета и практикувам едновременно и да виждам крайния резултат, или първо е добре да усвоя основните принципи на теория и след това практика, практика и много практика ?
          Наистина, по-добре е прочетеното веднага да се изпробва и да се види как става на практика.Според мен обаче, първо се опознай с фотоапарата като функции и възможности.Така ще знаеш какво и колко можеш да очакваш от него в дадени трудни условия/пиша трудни, защото при идеални условия и с телефон стават читави снимки-истинския тест за техниката и за опита на фотографа е именно при заснимане в трудни условия!/
          Започни с простите неща...и снимай много и ...много...
          Гледай също така и кадрите на другите.Кой как композира, различната от стандарта гледна точка при кадрирането и т.н....това ще помогне много при изграждането ти в композиционно отношение, което е и най-трудното!
          Другото което е...всичко на куп няма да запомниш нито ще научиш наведнъж.Давай постепенно.
          Още нещо много важно...Започни да се учиш/ако не си го направил вече отдавна де/ да работиш с някой софтуер за пост обработка/примерно аз лично работа с Фотошоп, но има и доста други програмки/.Без постобработка няма как да се получи максимално добър кадър...Снимай в Raw+Jpg с най-високата резолюция и най-малката компресия на JPG-га.
          Моето мнение е, че за да изтискаш всичко от възможностите на фотото трябва да снимаш в Raw формат/това де факто не е снимка, а сурова информация/ и да се научиш сам да си..."проявяваш" кадрите със софтуер после на компа.Не можеш да си представиш колко по-различен може да се получи един и същ кадър дообработен от Jpg/където допълнително е компресиран и орязан откъм информация още от софтуера на фотоапарата/ и 3-4пъти по-големия и некомпрерисан Raw файл...
          Та така...
          П.П.А водопадите и бялата пелена от вода се снима лесно.Трябва ти ND филтър/затъмняващ-като тези които си постал по-горе/и проби при дадената осветеност колко максимално като време можеш да експонираш без да става преосветен кадъра.Само, че тия филтри от горе ги забрави.за целта си трябва филтър с минимум 3 стопа затъмнение или иначе казано поне ND 0,9.Дори и с такъв през деня не можеш да правиш много дълги експозиции, но на изгрев или залез си е перфектен!
          За такъв тип снимки обаче все си мисля, че ти е рано да се хвърляш.Започни с простите неща и гради...ще стигнеш и до бялата пелена на водата и ....млечния път
          Поздрави!
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #20
            От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

            Павка, земи прочети първо упътването за апарата от кора до кара и ред по ред. После го прочети втори път още по-подробно и след това винаги си го носи с тебе при фотоизлетите. След това докарай до технически перфекционизъм снимките без суперефекти и после започни да се опитваш да снимаш като големите батковци . Успех в обучението!
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #21
              От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

              Любашки и Коко, благодаря Ви за съветите и вече ги прилагам, Любашки послушах съветите ти относно външния бутон с кабела и за филтъра, ходих до магазина и добре че си пазех бележката и опаковката та ми смениха бутона с такъв със дистанционно управление, също така взех истински поляризаторен филтър от по-скъпите и с по-големия размер 77мм, за да мога да го ползвам и с други обективи за в бъдеще както ме посъветва, единствено нямаха за момента преходник за 67мм на 77мм та ще ми се обадят за него, също така взех и качествен комплект за почистване - круша с мека четка, препарат спрей и микрофибър, това е засега от мен и продължавам с четеното и разучаването на апарата


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0112.jpg
Прегледи:1
Размер:196.9 КБ
ID:5629961
              Последно редактирано от Еделвайс; 20-12-14, 17:32. Причина: Пояснение

              Коментар


              • #22
                От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

                Привет колеги, ще се наложи да си купувам втора батерия за резервна и да ги въртя, че оня ден ми спадна точно като реших да снимам един водопад и много се бях ядосал, относно батерията предполагам че ще е хубаво да си купя само оригинална батерия и да не рискувам с друга марка или ?

                Коментар


                • #23
                  От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

                  Добра машинка . Батерията не би ли трябвало поне 700 кадъра да издържа, не мисля че за момента ти е нужна втора батерия . И да батерия само и единственно оригинална , но пак казвам ако е само любителско няма смисъл.

                  ps. Ако много снимаш на екран ще пада значително по бързо, изолирай използването му до проверка на снимките и ще те учуди батерията
                  Последно редактирано от бубата; 28-12-14, 11:21.
                  Jeep ZJ 5.9

                  Коментар


                  • #24
                    От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

                    Абе четене, четене, ама и снимане трябва... И гледане на снимки... много.
                    И като четеш, трябва да пробваш.... На момента или в най-скоро време. Теория и практика в действие. Трябва да знаеш кой бутон за какво е, също и как се държи апарата в екстремни условия. При идеални условия - и баба знае. Давай напред, ние ще помагаме и ще се учим един друг!
                    По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

                      Първоначално публикуван от бубата Преглед на мнение
                      Добра машинка . Батерията не би ли трябвало поне 700 кадъра да издържа, не мисля че за момента ти е нужна втора батерия . И да батерия само и единственно оригинална , но пак казвам ако е само любителско няма смисъл.

                      ps. Ако много снимаш на екран ще пада значително по бързо, изолирай използването му до проверка на снимките и ще те учуди батерията
                      Нито един път не съм снимал чрез екрана а само през визьора, на Бъдни вечер снимах около 30 снимки само на светкавица и ми показваше накрая две чертички, впоследствие на водопада изведнъж една чертичка и спаднала батерия, така и иначе според мен е хубаво батерията да си има всеки път нормален заряд и разряд, знам че не е хубаво всеки път да я зареждам като стигне само втората чертичка и да я зареждам всеки път превантивно, та затова си мисля дали е по-добре да имам втора батерия за да се експоатират правилно и от там по-дълъг живот на батериите?

                      Коментар


                      • #26
                        От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

                        Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                        Нито един път не съм снимал чрез екрана а само през визьора, на Бъдни вечер снимах около 30 снимки само на светкавица и ми показваше накрая две чертички, впоследствие на водопада изведнъж една чертичка и спаднала батерия, така и иначе според мен е хубаво батерията да си има всеки път нормален заряд и разряд, знам че не е хубаво всеки път да я зареждам като стигне само втората чертичка и да я зареждам всеки път превантивно, та затова си мисля дали е по-добре да имам втора батерия за да се експоатират правилно и от там по-дълъг живот на батериите?
                        Мисля, че не е проблем дозареждането на батерията.Най-вероятно ти литиево-йонна, което дори и означава, че не е било необходимо да я изчакваш да пада съвсем, че да я зареждаш първия път.Този тип батерии, нямат т.нар. памет...или не е толкова важно да се прави тази процедура.Другото което е...най-големия мор за една батерия е да я оставиш да падне изцяло.Това съкращава неимоверно много живота и.Дори доколкото знам, производителя защитава батерията именно поради този факт и когато ти изпише фотото/или телефона/, че батерията ти е на нула и се изключи...то в нея има все още поне едни 10% заряд!!!
                        И да...трябва да имаш резервна батерия/аз все още нямам, но това ми пречи в доста случаи-просто нямам излишни пари , защото имам да закупувам доста други неща и карам за сега така/.Има много моменти, когато батерията ти пада по-бързо/наприм.-зимно време заради ниските температури, при ползване на екрана за снимки-не бой се, ще ти се наложи да го използваш и т.н./, и няма да можеш да заредиш поради някои обстоятелства/например като се качвахме миналата година до х. И. Вазов се утрепах да снимам, но не очаквах да НЕ МОГА да си заредя батерията на хижата.Само, че точно така и се получи в онази спартанска обстановка.На втория ден, когато се изкачихме на Отовишки рид и трябваше да снимам седемте Рилски езера под мен беше голямо напрежение, дали няма да ми изключи фотоапарата, поради малкото ток в батерията!/
                        Та...трябва си, колкото и да издържа.Дори когато използваш две батерии ще удължиш живота им, защото принципно една батерия има дадени заряди живот и след това се скапва...Сменявайки ги, ти ще отдалечиш напред във времето този момент
                        Поздрави!
                        NISSAN FOREVER
                        -----------------------------------------------------------------------------
                        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Да се похваля и аз с първия Nikon D3300 - Българче

                          Мерси Любашки за съвета, ще взема още една оригинална батерия за да съм спокоен, а и както спомена ще удъжа по този начин и живота на батериите като цяло

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X