Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

    Наскоро се случиха две неща със Санта Фе-то - изолиране на EGR-а и една хубава кална баня, която имаше куриозни последици. Доколкото си спомням линкове не могат да се слагат към други форуми, та ще копирам темите от Хюндай форума, който се интересува - да прочете всичко там, в раздел Santa Fe.

    ОТНОСНО EGR-a.

    Клапанът може да се изолира ИЛИ да се почисти, няма вариант "неспасяем".

    Извинявам се на идните поколения, на природата и на еколозите, но преди няколко дни си изолирах EGR клапана. Защо? За няма и 65 000км с родната нафта, беше задръстен над 50%. И тъй като тая кола сме я взели чисто нова и смятам да я убия от каране, не ми пречи да го разглобявам през определено време, ама няма да имам и желание повече, въпреки че е за 2 часа работа от - до.
    Процедурата е изключително лесна, ще кача и снимки след малко - не са мои, от колеги от друг форум ги намерих. Неговата кола обаче е на повече от 200 000км, а не на по-малко от 100 000 и просто го е изчистил. Аз смятам да спестя тоновете сажди на интеркулера и всмукателния си колектор, като и на белите си дробове - саждите са силно канцерогенни.

    Ползи и вреди от затапването:
    По-високи емисии на NOx - основен причинител на киселинни дъждове. Реалното увеличение е около 10%, зависи от натоварването на двигателя. С моето каране, EGR-a така или иначе си стоеше редовно в затворено положение (вж. алгоритъма на работа на EGR по-долу). За сметка на това намалена димност на двигателя и чист всмукателен колектор.

    Единствените промени са:
    Много по-динамичен двигател под 1800 оборота. Турбо дупката намаля осезаемо (преди под 1600 оборота нямаше никого, сега от около 1400 се съживява).
    Намалена димност на двигателя, чист всмукателен колектор.
    На празен ход - малко по-твърдо работи двигателя, явно заради повечето свеж въздух и кислород - по-мощна експлозия, но по-чисто изгаряне.
    При дълъг път на извънградско (не магистрала) разходът падна малко. Като казвам малко, имам предвид малко - 0.3-0.4л/100км/



    Кога работи и не работи EGR-ът?

    РАБОТИ (да се чете ОТВАРЯ, т.е. връща изгорели газове пак в двигателя)
    При празен ход и загрял двигател.
    При каране с постоянна скорост и малко натоварване на двигателя.
    При спускане на моторна спирачка,отнемане на газта и тн. случаи, подобни на горните.

    НЕ РАБОТИ
    При студен двигател.
    При голям товар на мотора (изпреварване, силно ускорение и тн.)
    Над 2500 оборота.

    Плюсове:
    Като връща част от изгорелите газове, понижава температурата в горивната камера заради по-малкото кислород, като по този начин ограничава нивото на NOx (азотни окиси) в изгорелите газове. Реално върши работа при доста ограничен набор от ситуации, описани в секия РАБОТИ.

    Минуси:
    По-малкото кислород увеличава димността, в случаите когато клапанът е отворен, защото не изгаря всичката нафта добре, т.е. повече сажди.
    При рязко ускорение от ниски обороти увеличава турбо дупката (особено при нашите коли със серво управление на клапана, а не вакуумно такова), защото макар клапанът да затваря при рязко ускорение, му е нужно време за това. Време, през което налягането не може да се вдига.
    Ако клапанът заяде в затворено положение, все едно сте го затапили - супер. ОБАЧЕ! Ако заяде в отворено положение се влиза в един много хубаво филм - липса на мощност, много дим от ауспуха, никакво ускорение И никаква индикация за проблем - компютъра не осъзнава какво се случва, защото всички датчици подават правилна информация. Дебитомера отчита голям дебит въздух, но той не стига до двигателя, а бяга през EGR-а към ауспуха. Тук идва проблемът - нашите EGR-и не отчитат на колко процента са отворени, т.е. нямат допълнителен сензор за това, като Пежо, Рено и тн например. От това многота нафта, която дюзите пускат на базата на данните от дебитомера, няма достатъчно кислород, за да изгори пълноценно, резултатът е липса на мощност и изобилие от сажди.

    Аз лично го затапих, но всеки си решава. Не случайно го наричат "клапанът компромис". Намаля емисиите на NOx в ограничен диапазон обороти и ситуации, за сметка на повече сажди и бъкане на двигателя с гнусотии.

    И ОТНОСНО ТУРБИНАТА.

    Случката е следната - затапих аз EGR-a преди седмица и половина. Динамиката се подобри, а разходът си остана непроменен, даже при извънградско е една идея надолу. (вж. viewtopic.php?f=12&t=9428 за подробности).
    И малко след това... под 2500 оборота никаква мощност, отвратителен дим зад колата, не можеш да качиш лек баир дори и на първа. Викам си "абе, Димитре, що пипаш където не ти е работа". Умувах цяла нощ, пък ми хрумна следното. Ако е от EGR-a, няма логика да има мощност след 2500 оборота. Значи е турбината. И тъй като изолирането на EGR-a налагаше махане на интеркулера, ми светна, че може проблемът да е недобре сложен маркуч/скоба. Проверих - не беше и това. Поне ми стана ясно, че проблемът е някъде от турбото, защото след 2500 оборота нямаше никаква разлика в динамиката. Ха сега, какво да е - ами да, променливата геометрия на турбината. Ако се прецака, минава в режим ниско налягане постоянно, за да не прецака двигателя, като тогава в ниските обороти няма никаква мощност и работи като нормално турбо - с доста ограничен диапазон на работа. Проверих вакуумните маркучи от помпата през соленоида до вакуумното устройство, което променя позицията на клапите в турбото - всичко е наред, няма загуба на вакуум - спирачките са си перфектни също - ако имаше теч, щяха да са твърди. И си покарах така няколко дни, колата си пуши, изтеглянето на кръстовища отнема около 2 часа и половина, разходът скочи с два литра - ужас. Отивам на автомивка и както винаги си спазвам процедурата - задължително миене на двигателя. Паля, тръгвам... а, зверчето се върна към предишния живот - викам си сега като е чиста не се сърди, че я накалях онзи ден из горите. На следващия ден пак никаква мощност. И тук вече ми светна крушката изцяло. Щрак . Кал... хубава гъста родопска кал. Къде - по малката пръчка между вакуумното устройство и клапите на турбото. Като изсъхне блокира и няма регулация на клапите. Като съм я намокрил се е разкиснало и мръднало малко тук-там, но после пак е засъхнало и заяло в затворено положение. Хайде пак на автомивка, яко пръскане зад двигателя - точно върху турбото, като първо изчаках малко да изстине за всеки случай. ET VOILA - като ново, всичко си заспа, отдъхнах си, че не е свързано с EGR-а и се убедих за пореден път, че миенето на двигателя НЕ вреди по никакъв начин. За справка, на Пежото от подписа редовно му пръскам двигателя с водоструйка и никога не е отказало да пали, да не говорим че съм го вкарвал във вода над средата на гумите и си е излизало без проблем.
    Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
    Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
    Volkswagen Bora AKL

  • #2
    От: Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

    Затапването на ЕГР май леко повишава разхода по причина повишаване на потока въздух покрай дебитомера -оттам повече гориво за да стане сместа , но при Хюндай може да е различно . Ако имаше кора под мотора нямаше да се цапа . На пежото турбото и актуатора са горе и няма проблем с влага и кал , което е добре .. Така е и на тераното . На сеата ми обаче е ниско долу и ако нямаше кора всичко ръждясва , клеясва и влиза в авариен режим . От време на време пръскам обилно актуатора и лостовия механизъм с ВД40 профилактично.
    Последно редактирано от Жеков; 13-12-14, 18:34. Причина: ?

    Коментар


    • #3
      От: Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

      Как се почиства ЕГР-а? Някъде бях чел, но не си спомням.
      Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
      0882 52 00 52 - Жоро

      Коментар


      • #4
        От: Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

        Всички кори са си налични и здрави (и отдолу също - няма Hyundai от новите без кора под мотора, независимо от модела), а върху турбото даже има топлинен щит. A самата турбина е на височината на горния ръб на джантата, така че не е никак ниско долу, но факт - някак си се е било напълнило и там.

        EGR-a се сваля, разглобява и чисти със силен препарат и четка за зъби. Аз много уважам този за двигатели на MOTOX.
        Последно редактирано от Dino; 14-12-14, 15:23.
        Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
        Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
        Volkswagen Bora AKL

        Коментар


        • #5
          От: Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

          Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
          Всички кори са си налични и здрави (и отдолу също - няма Hyundai от новите без кора под мотора, независимо от модела), а върху турбото даже има топлинен щит.

          EGR-a се сваля, разглобява и чисти със силен препарат и четка за зъби. Аз много уважам този за двигатели на MOTOX.
          Може ли да се изхвърли и затапи вечно за времето за едно сваляне?
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • #6
            От: Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

            Да, виж темата в Hyundai форума, там има и снимки. За около 2 часа работа, приготви си ламарина, за да си изрежеш по гарнитурата парче, което ще го затапи. После трябва да се долее антифриз, защото има охладител към малкия кръг.
            Последно редактирано от Dino; 14-12-14, 15:23.
            Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
            Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
            Volkswagen Bora AKL

            Коментар


            • #7
              От: Относно прословутия EGR и турбината с променлива геометрия (VGT).

              Мерси. Понеже на другата си купих ориг. гарнитури и по тях направих ламарината.
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X