Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво масло за струг ц10 ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Какво масло за струг ц10 ?

    Пробвай при обратен ход на шпиндела дали работи самохода,ако работи превключи лоста на "дясна" резба.Ако пак не тръгва виж позицията на най-близката ръкохватка на нортъновата кутия,трябва да е на позиция "нож",виж дали е включена на фиксатор.В краен случай отвори левият капак и виж какво става с лирата,може да е увиснала.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • #17
      От: Какво масло за струг ц10 ?

      наскоро се сдобих със струг ц10 но му буксува съединителя, някой с нещо ако може да помогне

      Коментар


      • #18
        От: Какво масло за струг ц10 ?

        Здравейте! Извинявам се първо, че питам в тази тема. Ако може някой да помогне с информация за размерите на ремъка на струг C11MB ще съм много благодарен.

        Коментар


        • #19
          От: Какво масло за струг ц10 ?

          Размера може да варира,защото мотора има възможност на шейна и може да се мести .Около 2200мм модел на ремъка е SPB ако не се лъжа.имам един чисто нов Optibelt 2280 за продаване купен за 40лв ,давам го за 20
          Последно редактирано от stypkata; 11-05-18, 08:01.

          Коментар


          • #20
            От: Какво масло за струг ц10 ?

            За съфорумника горе, сипвал 75W140 в скоростите и не знам къде другаде - освен че е безсмислено скъпо и не се използва нищо от качествата му, заради които е толкова скъпо, това масло е GL-5, тоест на всичките цветни метали из възлите няма да им е твърде комфортно с него. По мойте машини сипвам двигателно 5W40 и работят перфектно и при -20, и при +30 (в цеха повече не може да стане). От това масло донякъде има смисъл само в глава на фреза, например, където и аз съм сипал същото - просто имах под ръка.

            Единствено когато се сипва масло във възел, откъдето после се взима за смазване на паралели (супортна кутия на струг или подавателна кутия на българска фреза) е желателно да се сипва масло за паралели. В него има добавки за плавно движение по паралелите, премахващи ефекта на задържане след престой на едно място или движение при стегнати паралели, когато се търси прецизност.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: Какво масло за струг ц10 ?

              Спарки, е го де е моето за паралелите, което е указано в спецификацията ми. Запазва качествата си в присъствие на вода от МОТ.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:337.1 КБ
ID:5788588

              Коментар


              • #22
                От: Какво масло за струг ц10 ?

                Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
                Спарки, е го де е моето за паралелите, което е указано в спецификацията ми. Запазва качествата си в присъствие на вода от МОТ.
                Именно. От още 2 марки може да се намери, ако помня добре когато ровичках. Не съм купувал - 20 литра ми е множко, та за момента навсякъде съм с 5W40.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  Хайде да изтупаме темата .Моя дядо от "нов" има едно дразнещо увличане на шпиндела. Направих си липсващия възел на лентовата спирачка, монтирах го, всичко сработи, но от тогава когато поработи над 3-4мин машината без да върти вретеното на включен електромотор се получава ужасно дразнещо, а и опасно увличане на шпиндела. Рязко и неконтролирано, нито пък предвидимо, за сметка на това опасно. В крайна сметка установих от какво е след като разглобих целия възел на съединителя (задръстени маслоотвеждащи канали на бронзовата втулка на касетата на съединителя за прав ход). Всеедно де, повредата е отстранена .

                  Налегнаха ме размисли над темата за маслото в скоростната кутия. Оригиналното със сигурност си беше в нея откакто е станал струг . Опушените отлагания по стените, лагерите и тинята на дъното на кутията ги позабърсах, когато го източих но остана доста. Това още когато го съживявах тоя струг. От тогава го ползвам с двигателно масло 5W40. Със сигурност е омило доста от гадостите, тъй като тинята е поомекнала, а маслото е станало тъмнокафяво . Решил съм да си спретна вакуум помпа и да осмукам старото масло до капка и да промия със смес от нафтобензин цялата кутия по механичен начин и пак да я събера с вакуум машината. Стигнахме и до въпроса :

                  - Какво масло да налея в скоростната кутия на струг C5MB

                  Като чета ръководството на машината, издадено от фирмата производител ЗММ София намирам следните стандарти за масло: "Масло индустриалное 30 - ГОСТ 1707-51", Shell Vitrea oil 27, Shell Tellus oil 29, Esso Necton 50. Разбира се всички тези масла са били актуални през "68-ма, но днес не се намират . Техните еквиваленти са, просто еквиваленти с неясна заменка. Ясно е едно обаче, че маслото трябва да бъде с кинематичен вискозитет 27-33 (при 50*) това според руския стандарт. За съжаление този стандарт е издаден "67-ма година и от тогава до сега е претърпял много изменения и най-вече метода на измерване на вискозитета на маслата. Въпреки това метода на измерване по ГОСТ и ASTM D445 са сходни, измерва се ламинарен поток на течност за време. Числовите стойности би следвало също да са сходни. Разликата е единствено в температурата на измерване, по ГОСТ се измерва на 50* t - на флуида, а при ASTM D445, при 40* t - на флуида. Ако някой все още чете този пост , приключва със съждението:

                  - желан кинематичен вискозитет на маслото което търсим е от 27-33 по ASTM D445. Масло, което отговаря на тези параметри е MOBIL DTE24 (което го дават и като пряка замянка на Shell Tellus oil 29). По спецификация вискозитета му е 31.5 при 40* и 5.3 при 100*. Маслото което е в момента Mannol 5w40 има кинематичен вискозитет 84 при 40* и 13,6 при 100*.

                  Чудя се дали да не му налея от MOBIL-a след промивката, но се опасявам да не му дойде твърде тъничко. Всякакви разсъждения по темата са добре дошли. За М10Д вече знам, че нямало проблеми

                  Благодаря на всички, които прочетоха поста

                  п.п. след доста ровене в руски сайтове намерих следната информация оригиналното масло "Масло индустриалное 30 - ГОСТ 1707-51", съответства на Масло ИГП-30 по днешните руски стандарти. Но то пък е с вискозитет 38-50 ...
                  Последно редактирано от I.Stoyanov; 19-08-22, 10:45.

                  Коментар


                  • sek.1
                    sek.1 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Навремето в петрол база Илиянци М 10 Д го кръщаваха каквото искаш . Кеф ти машинно кеф ти компресорно. Каквото си написал на варелите където караш това е .

                  • td120
                    td120 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ако държите на масло,максимално близо до заводските спецификаци, то това са вискозитетен клас ISO 46, като :

                    https://www.shell-livedocs.com/data/...bd8b9f0888.pdf

                    Mobil DTE 25 :
                    https://www.mobil.com/en/lubricants/...x-pdsdatasheet

                    Вкарайте вискозитетите на кое да е ISO 46 масло тука:
                    https://www.widman.biz/English/Calculators/Graph.html
                    ...и ще получите стойност при 50 Целзий близка до 30 - ГОСТ 1707-51
                    https://files.stroyinf.ru/Data2/1/42...4294751992.pdf

                    Съвременният заместител на Shell Tellus oil 29 е Tellus M 46(няколко варианта).

                    http://www.lathes.co.uk/latheparts/page17.html

                  • I.Stoyanov
                    I.Stoyanov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Благодаря за отговорите. Ще заръчам DTE 25, тамън 24-ката ще умие това кое о не успях да изсмукам с вакуум помпата.

                • #24
                  Карай си с 5W40 и не се занимавай с глупости. Маслата от 68ма на студено са на грес, на горещо водица.

                  Единствено за смазване на паралелите има смисъл от специализирано - има противозалепваща добавка като LSD маслото. Има я на Mopar, но не знам дали смесена с 5W40 си върши работата.
                  Последно редактирано от sparkybg; 20-08-22, 10:00.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • sparkybg
                    sparkybg коментира
                    Редактиране на коментар
                    Смяната на ATF-a на скоростна кутия винаги е за добро. Ако след такава нещо се запуши, то и без нея би се запушило.

                    Проблема с дъртите масла е именно че за да осигуриш по-голям вискозитет на топло, трябва да приемеш че на студено нещата ще са зле. Маслото в скоростната кутия нрави 2 неща - смазва, и в това си качество 5/40 е много по-добро от някогашните, и охлажда, главно съединителя, а там изобщо не е сигурно дали 50 годишен струг (че и нов такъв) би осигурил повече дебит с по-рядко масло.

                    Колкото до миенето - в струг практически няма какво да се мие, освен чисто механични замърсявания, които са мижави. Освен че работи преко сили на 60 градуса, няма и химически замърсявания от горивни или други процеси. Има само стареене, което при тия условия също няма нищо общо с това в автомобил.

                  • I.Stoyanov
                    I.Stoyanov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Логиката на Спарки е абсолютно вярна! Аз също мисля по същия начин, най-вече че тоя струг още се чудя как е доживял до мен, при все че съединителя е работил почти на сухо (най-вече за прав ход ). Но все пак е факт и че през 60-те хората и технологиите не са били толкова назаднали, колкото си мислим от прерспективата на днешния ден и най-вероятно не са предписвали маслата на произволен принцип.

                    Отколкото за дебита - лично не намирам видима разлика в него, може би една идея по-добър с по-рядкото масло (но чисто визуално, може и да е внушение). Но качването на маслото при първоначален пуск след дълъг престой, категорично е по-бързо и то в секунди.

                    Просто задълбах прекалено за което се извинявам и благодаря на всички включили се в темата. Като сменя след някой друг ден маслото с DTE25 ще дам пак отзиви

                  • td120
                    td120 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ама и аз съм за "да покажем среден пръст" на препоръките...га може,винаги го правя,и то с особен кеф...
                    За АТФ-а съм на по-друго мнение,ма айде...зависи от очакванията на потребителя.
                    Колко излиза DTE 25 за литър,между другото?

                Активност за темата

                Свий

                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X