Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво масло за струг ц10 ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво масло за струг ц10 ?

    Здравейте на всички ! Казвам се Георги Тодоров и съм от Русе. Сдобих се със ц10 в отлично състояние и съм щастлив като слон. Искам да попитам знаещите какво масло е подходящо за струг ц10 .Въртят ми се едни порочни мисли да му налея 85w/90 за LSD диферинциали (хипоидни предавки) но малко ме притеснява вискозитета .Зимата докато затопля работилницата не съм сигурен дали маслото няма да е на грес в кутията. Моля също да ме насочите дали се сменя масло в супортната кутия или само на скоростната и колко литра събира

  • #2
    От: Какво масло за струг ц10 ?

    Взимаш М10Д и наливаш до средата на прозорчето! Сменяваш го на 2-3 г. и те така!Важно е да има масло да маже лагерите и зъбните колелета. Аз моето от 4 г. не съм го сменял и си е екстра.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
    Ат.Буров.

    Коментар


    • #3
      От: Какво масло за струг ц10 ?

      Както каза колегата сипвай смело М 10 Д . В кутиите на струга маслото не трябва да е много гъсто защото го качват зъбни помпи и освен да маже лагерите има функцията да охлажда съединителя .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        От: Какво масло за струг ц10 ??/

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Както каза колегата сипвай смело М 10 Д . В кутиите на струга маслото не трябва да е много гъсто защото го качват зъбни помпи и освен да маже лагерите има функцията да охлажда съединителя .
        Значи вчера имах свободно време и източих утайката която беше в скоростната кутия -0коло 5 литра. Поради факта ,че за да се източи маслото трябва да се отвие пробката след което маслото буквално избухва и става мазало ,на мястото на пробката монтирах 1/2 кранче и налях в кутията 10 литра нафта (до средата на нивомерното стъкло събира 8 литра) и я източих няколко пъти. И............. нивомерното стъкло протече Нищо ще си остържа нови Позачетох се за маслата и взех решение маслото в кутията да бъде castrol 75w/140 LSD Скъпичко е но ме радва точката му на замръзване която по спецификация е -52 градуса по целзий. Като гледам диаметъра на маслените магистралки и вискозитета на М10Д на -10 градуса .Както и да е . Моля за съвет знаещите от къде да източа маслото на кутията от която излизат задвижващите винтове към супортната кутия .Питам защото пробка за източване има , а за пълнене не или поне аз не я виждам. поздрави на всички

        Коментар


        • #5
          От: Какво масло за струг ц10 ??/

          Здравейте колеги.Оказа се ,че маслената помпа не подкачва масло. Разглобих я и се оказа ,че е доста износена . В момента е на ремонт (ще се нарежат нови зъбни колела понеже оригиналните не са термообработени и са доста износени) имам молба ако някой колега има такава маслена помпа за Ц10М за продан да помага ! дори и да е износена няма проблем. имам идейка да променя конструкцията .Оригинално вала лагерува на плъзгащи лагери ,а ми се ще да са съчмени .Струга е доста стара версия на Ц10 Маслената помпа се състои от 3 секции като в първата секция е поместен лагера на входящият вал (този на който е разположен съединителя. Поздрави и дано на някой му се намира такава помпа из работилницата

          Коментар


          • #6
            От: Какво масло за струг ц10 ?

            Слагай, а ние ще чакаме темата "ЩО МИ БУКСУВА СЪЕДИНИТЕЛЯ и ГРЕЯТ ЛАГЕРИТЕ НА ШПИНДЕЛА-ВРЕТЕНОТО"!
            Последно редактирано от old111; 11-01-15, 16:18.
            Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

            Коментар


            • #7
              От: Какво масло за струг ц10 ?

              Моля обоснови се. Защо мислиш,Че ще прегрее съединителя?
              Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 16-01-15, 09:55.

              Коментар


              • #8
                От: Какво масло за струг ц10 ?

                Не мога само да разбера, защо трябва всеки да открива топлата вода. Питате какво масло да налеете, казва ви се, а вие си измисляте нeщо друго. Чудя се само, ако още някой попита и му се отговори да налива м10д, дали няма да напълни машината с пчелен мед, защото освен че има добри мазителни свойства е и сладък и винаги можеш да си гребнеш от машината за чая. Или набийте го до горе с течна грес на Бардал, наистина е много скъпа, не замръзва, не кипва, лагерите които са работили до преди с обикновено масло, ще станат вечни, съединителя ще работи ама друг път и т.н. и т.н. Не се извинявам, ако някой се чувства засегнат, темата е разисквана не веднъж, ама никой не иска да чете какво е писано в другите теми. На моя Ц11 в подавателната кутия маслото се налива от пробка от страната на лирата. Отваряш капака отстрани и търсиш.

                Коментар


                • #9
                  От: Какво масло за струг ц10 ??/

                  Първоначално публикуван от georgitodorov Преглед на мнение
                  ... castrol 75w/140 LSD
                  Това масло е зверски скъпо и в струга няма детайл който да го оцени. Но в струга също няма и нищо което да пострада от него. Ще работи, включително и съединителят.

                  Ако ти е само за точката на замръзване му сложни моторно масло 10W40 - ще бъде около 4 пъти по-евтино и ще имаш предостатъчен запас от течливост за ниски температури. Определено ще е течно до по-ниски температури отколкото ти можеш да работиш.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какво масло за струг ц10 ?

                    Колега на тези машини на времето им даваха по книга масла ММ 20 и ММ 30 имаше и някаква марка на Плама Плевен Толина ММ 20 . В работата имам машини на които маслото не е сменяно повече от 30 години само е доливано . Аз лично от 20 години насам сипвам М 10 Д и никога не е имало проблеми . В кутиите на металорежещите машини няма процеси на горене и съпътстващите ги химикали които ги има в един ДВГ така че маслото е практически вечно .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какво масло за струг ц10 ?

                      На моите машини съм сипал машинно масло AН68 на INSA.

                      Коментар


                      • #12
                        Благодаря ви за коментарите ! Понеже съм отпуска и имам време за губене реших да сваля вала със съединителя и да проверя има ли лагери за смяна. Е лагерите са сменяни вече За първи път виждам лагер с маркировка ВМЗ Произвеждали сме истински машини на времето. Единственото което е за смяна е лентовата спирачка която е разположена на съединителя .Съединителчето и то е новичко.Лентата не е износена но материала е остарял в смисъл троши се . Моля за съвет от къде мога да намеря такава спирачна лента ? Ако на някой му се намира маслена помпа ще съм супер благодарен!

                        Относно коментара на колегата fOGGY2 свързан с приложението на пчелния мед при металообработващите машини ............... Както и да е без коментар. По професия съм корабен инженер и имам навика да чета спецификации и инструкции преди да взема решение.

                        Между другото купих нови ремъци за машината на цена 12 лв бройката тук в Русе. Ако на някой колега му трябват да каже ( нямам материален интерес просто ми се струват евтини)
                        Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 16-01-15, 09:55.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какво масло за струг ц10 ?

                          Здравейте колеги.Приключих с ремонта на струга. На смукателната страна на маслената помпа монтирах автомобилен маслен филтър така,че проблема със стружки в помпата приклю4и. Струга работи учудващо тихо и прецизно за годините си . Сега съм на тема универсална фреза

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какво масло за струг ц10 ?

                            Колеги здравейте!!!! Виждам че темата отдавна е позамряла, но понеже имам зор реших да пиша , пък дано някой дето разбира от стругове да прочете. Та на въпроса.....работя в едно поделение и ми се води един струг С10. И макар че не съм стругар от време на време го ползва да си престържа нещо. До оня ден всичко си бачкаше, но от няколко дни започна да губи автоматичния ход на супорта...нито наляво нито на дясно движи. От днес загуби и бързия ход дето се пуска с бутон до ръчката за ляво дясно. Инъче всичко друго си работи, но е много тегаво да движа на ръка супорта когато трябва да се престърже нещо по дълго от 10 сантиметра. Възможно ли е от липса на масло да не включва хода на ляво -дясно. Прозорчето е зацапано и не се вижда въобще дали има масло. Или причината е друга. То така по интернет малко трудно за обяснение, но поне някакви насоки за евентоален проблем.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какво масло за струг ц10 ?

                              Аз съм имал случай, когато правих леви резби и след това ми се беше загубил така самохода. Причината е че има еднопосочен съединител в началото на винта, а валовете при нарязване на лява резба се въртят на обратно. Но бързо се осъзнах. И аз се лутах 10-15 мин и падна чесане, където не ме сърби.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X