Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Система за взаимопомощ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Система за взаимопомощ

    Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение
    Влади, според мен идеята не е да се правим на мутри. Но в условията на една отсъстваща държава е хубаво да имаме допълнителна възможност да се защитим.
    Поне за мен идеята не е много ясна. Защото от доста изказани мнения се стига най-вече до "И като се съберат ХХ джипа ..."

    На което следва въпросът "И какво като се съберат?" Съвсем не е ясно какво става след това.

    Ако става въпрос за някой закъсал някъде, нуждаещ се от техническа помощ и т.п. проблемът би се решил с 1-2 телефонни разговора, без нужда от някаква специална система за оповестяване.

    В дадения от Zaarin пример аз виждам възможно решение в едно позвъняване до някой от МСС (или до който и да е от по-подготвените членове на форума) и съм сигурен, че за нула време към мястото биха тръгнали дори повече от 1 коли.

    Обаче за ситуации като тази, от която тръгна приказката, Влади е много прав.
    Май някои колеги си представят работата по начина по който я правят такситата - свирне някой по станцията и след някое време там се е събрала глутница бакшиши, която налита да бие който и попадне, защото колегата е казал така.
    Не съм убеден, че този начин на действие ще допадне на участниците в този форум, или поне не на голяма част от сериозните участници ...

    Аз ако съм на някой автоджамбазин, пред чийто паркинг са се събрали 10-20 джипа и имам някакви основания да се притеснявам от нещо, направо ще звънна на 166 и ще съобщя, примерно, че някакви мутри с джипове ме нападат. Или пък просто, че задръстват движението. И след това ще седя да гледам сеир ...

    Ако пък някой бъде нападнат и се нуждае от спешна помощ, аз бих го посъветвал първо да звъни на 166, а чак после да търси помощ от колеги от форума. Защото, каквато и система да се направи, тя в никой случай няма да може да се задейства толкова оперативно, колкото може да го направи полицията.

    Просто няма начин по линия на форума да се поддържа постоянно оперативно дежурство, което да е в състояние за броени минути да задейства наличните ресурси, така че да има шанс помощта да дойде навреме. Отделен е въпросът до каква степен "наличните ресурси" на някаква доброволна организация за взаимопомощ могат да се сравняват като численост и време за реакция с ресурсите на специализирана организация ...

    А, ако някой много държи да демонстрира мъжественост с готовност за някакви по-особени действия, искам пак да напомня, че, който реално възнамерява и може да предприеме такива действия, не бие барабан на мегдана, а действа - хапе тихомълком, изневиделица, без да да олайва орталъка преди това ...
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 05-10-07, 23:06.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #32
      До: Система за взаимопомощ

      Според мен системата за оповестяване за да фукционира правилно трябва да има "модератори" които да са "филтър" за задействане на системата.
      Относно събирането на средства .... не знам дали не може да се направи както паркирането в центъра на София ..... пращаш SMS на даден номер .. и ти взимат 5 лв. .... примерно ?
      Мога да помогна с PC , телефони 2-3 броя и един UPS.
      Подкрепям без никакви коментари
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #33
        До: Система за взаимопомощ

        На призива на Зарин, всеки да разкаже за ситуация, в която е имал нужда от помоща на подобна "мобилна група", понеже не се сещам за такава случила се с мен, ще разкажа какво ми се случи снощи...
        Тръгвайки си от офиса към 21.30, на улицата видях подтичващо босо, хленчещо хлапе. Спрах го, да го попитам какво е станало и видях, че половината му личице е сериозно охлузено, а то проплакваше: "болят ме ручичките". Тогава забелязах, че лявата му ръка, над китката е очевидно счупена. На около минаваха хора, но само една съседка се заинтерисува какво се случва. Първата ми реакция беше да звънна на Бърза помощ, тогава установих, че съм си забравил мобилния телефон, а и като знам колко е бърза "бързата помощ"... Качих детето в джипа и нарушавайки в границата на разумното ПДП (превишена скорост и преминаване на червено) закарах детето до "спешна помощ". По пътя го разпитах, най-вече да отклоня вниманието от болките... Казваше се Мюмюн, на 9 г., опитал се да избяга от дома за сираци, защото искал да живее с някакви приятели в някакъв подлез, и паднал от втория етаж... искал да има обувки. Днес ще отида да го видя и да му купя обувки, ако не е избягало от болницата.
        Както и да е, отплеснах се...

        Идеята за тази "система за оповестяване", тръгна от Nik Nikolov и така наречения FLASH MOB. Нека сега да изградим системата, като такава, за взаимопомощ, а с времето ще видим, дали не може да се ползва и като FLASH MOB (уфф, как мразя тия чужди абривиатури).

        За по-бързо решение, предлагам като начало да обсъдим следните аспекти:
        1. Цел: оперативно извстяване на членовете, за хора изпаднали в беда, с цел взаимопомощ.
        2. Членство: не много скромно, ще се самоцитирам
        Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
        Предлагам, колегите които са с "право на легитимация", при заявено желание от тяхна страна, да бъдат автоматично включени в "отбора".
        за останалите, предлагам всеки от така изградената група, да изпрати списък с членове на форума, за които смята, че могат да се включат и всеки, който фигурира в примерно в 5 списъка, при изявено от него желание, да бъде включван. списъците да бъдат перманентно допълвани. Друг възможен начин е, всеки изявил желание за членство, да бъде подлаган на глауване от вече утвърдените членове. Начини много, важно е "ситото" да бъде с малки дупки, но демократично.
        3. Техническо решение: мисля, че то вече се оформи ...

        Очаквам мнението на Венцислав Петров, защото отговорноста за действията на тази система ще легне върху него.
        Последно редактирано от giorgio; 06-10-07, 08:18.
        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

        Коментар


        • #34
          До: Система за взаимопомощ

          Първоначално публикуван от Iliya Преглед на мнение
          Иначе, представете си елементарен случай - някой например изпищява, че наблизо до цигански квартал го рекетират. Реагират примерно 10 джипа. Нали няма нужда да го описвам нататък? А човека може да е нападнат и от случаен "неорганизиран" бандит. А може и да е провокация.
          За мен това е легитимен случай. Според мен не трябва да се ограничаваме само до дълбоки офроуд проблеми като жестоко закъсване в супер отдалечена и пресечена местност. Малко като паник бутон, който обаче се ползва осторожно. Какво, ако те нападнат мангалите в циганската махала - за мен това си е баш време да викнеш напомощ.
          VW Touareg V10, 5000cc

          Коментар


          • #35
            До: Система за взаимопомощ

            Позволявам си да цитирам колега Илия, без негово разрешение

            Първоначално публикуван от Iliya
            А ето едно четиво, отново от Fishing Mania, от един колега, живеещ в САЩ. Мисля, че си струва.
            В онзи форум има още поне няколко много поучителни "общообразователни" писания; явно докато не намеря случай да ви ги покажа, няма да мирясам...

            Та, PENN - българин, живее в Сан Диего, САЩ:

            "... Верно е това, че по добре да те гепи полицията в издънка отколкото някои от нашите членове на форума тук. Много от тях са пенсионирани военни или разни откачалки в отпуска, които само чакат някой да стъпи накриво и да си го изкарат на него. Морските много не се закачат с тях защото трябва после да викат военна полиция за да се замазва проблема. Градът е основан от рибари, а в момента е най-голямата военна база на тоя бряг и е пълно с военизирани рибари.

            Тук си имат лепенки за кoлите - 3 различни размера, лепенки за лодките-около 4 размера, фланелки, шапки, знамена, а преди около 3 месеца имаше кампания за направата на якета с бродирано името на лодката на гърба и името на собственика отпред. Много е полезно в навалицата на някое рибарско изложение или в магазина - всичките се шмиткат с имената си, а и като се знаем задочно от форума, лафчето се заформя много по-лесно. Кофти е, че трябва да се внимава като имаш лепенка на колата си - засечеш ли някои или контактуваш с пръсти, а да не говорим за нещо по така... и веднага на вечерта има нова тема от някои новорегистриран, които обвинява членовете на форума в некадърност при шофиране, а и в някои други неща...
            Готино е, че са много задружни и има големи зевзеци из редиците на съфорумците - на член от форума му бяха отказали да му сменят счупена рибарска пръчка в един от големите магазини в града, при положение, че пръчката има доживотна гаранция. 2 дни след това магазина беше пълен с брадясали веселяци с еднакви фланелки, които си лафят и се хилят на воля и нищо не купуват, паркинга пълен с коли, вътре няма място къде карфица да падне, а оборот никакъв. Резултата беше ясен и от тогава до този момент нямаме проблеми. По същия начин стоят нещата и в сервизи за лодки, ремаркета, джипове, риболовни магазини... Много хорa черпят информация от форума и на много хора им е ясно какво могат да направят 5000+ члена ако нещо им е криво. Аз фанелка си нямам нито пък яке, но с моя акцент и физиономия няма как да ме сбъркат, а и като спомена, че съм от България и всеки се сеща от кой форум съм и какво не трябва да се опитва. Отношението е съвсем друго - продавача само като види клиент с познатата фланелка и лого на форума и му е ясно, че ако оплете нещо губи потенциални клиенти ако не и по-лошо, но остане ли доволен форумеца, може да му докара доста хора които са чели или чули добри неща за магазина. На много места имаме по 10-15 % отстъпка за съфорумци - автомобилни гуми, ремаркета, риболовни магазини, ледарници, барджи за стръв, бензиностанции... Хората си гонят хляба и знаят какво не се прави, а на мен ми е ясно, че имам ли лодка е най-добре да си имам една такава фланелка, която се избива за 2-3 дни само от отстъпките които ползвам.
            Много пъти по радиото се чува как някой дава координати където рибата кълве, но все се намира някой, които не ти вярва. Достатъчно е да кажеш, че довечера ще има подробен report във форума и всички замлъкват, май по тая причина бройката на хората във форума се утрои за почти 2 години.
            Другата далаверка е, че всички гадове бягат от теб като попарени защото знаят, че писнеш ли по радиото, че нещо не е наред и пристигат ненормалници от всички страни на помощ. Предната година един колега потъна на около 18 мили навътре и за около 6 минути имаше 9 лодки от нашия форум, събраха очите на спасителите, които се чудеха как така никoй не се е обадил по радиото за помощ, а всички са разбрали за какво иде реч. Много просто - ползваме 72 канал на радиото, който е окупиран от нас и е достатъчно да писнеш там и друго не ти трябва. Чак като го спасиха и него и екипажа се обадиха на спасителите да им кажат какво е станало.

            Не знам какво от това може да се приложи в БГ, но съм сигурен, че ако ще хвърля някой мрежи и види 2-3 коли с еднакви лепенки и 7-8 човека с еднакви фланелки ще се замисли дали да го направи това поне пред очите им, служителите на АГЕНЦИЯТА може да се държат подобаващо, а и проблемите по магазините да понамалеят..."
            Влади, не става на въпрос че искаме да се правим на мутри, или нещо подобно Може би наистина след едно две "показателни" събирания същите бакшиши като видят лепенка на форума няма да се фаштат за маймунката за да си викат колеги за щяло и нещяло....Преди две години се наложи да се разправям с тълпа мангали, около 40 на брой, близо час и половина пред нашия блок в центъра на Плевен...Никой от комшиите не си дигнал гъза да излезе и да застане зад мене, или просто да дигне телефона и да обади в полиция Ако имаше подобна организация, достаточно беше да се появи един или двама от колеги, тая сган да се разбяга ....Да не говорим за случаи, подобни на тези на Тихомир Севов. Защото в един момент се оказва че твоята дума против думата на 30-40 "човека", говоря за последващо полицейско "расследване"...
            Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
            Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

            Коментар


            • #36
              До: Система за взаимопомощ

              Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
              Защото, каквато и система да се направи, тя в никой случай няма да може да се задейства толкова оперативно, колкото може да го направи полицията.
              Чавдо, каквато и система да се задвижи, ще се движи по-добре от полицията. Брат ми направи лека катастрофа преди месец на 150 метра от карулката на самоковско шосе, там на черешовите градини. 4 часа чака докато някой дойде, а онея го отсвириха тотално да се бил оправял. Но не е там въпроса.

              Разбирам какво имате предвид с Влади и да, може и така да се погледне, но точно за това и става въпрос да има някакъв поток на удобрение, за да няма злоупотреба или малоумни пиянски изцепки.

              Не опорочавайте добрата идея, подобна организация би помогнала както на човек в наистина трудна или критична (паник) ситуация или ако щеш за чисто разпространяване на информация. Отново давам пример със смс с информативен характер тип "Довечера 18ч. пред народното събрание в подкрепа на учителите.". Ясно, че този смс не го изпращам аз, а след направената организация това би бил добър метод за разпращане на информация.

              Остави, че може да се направят дори нива на известие.

              Примерно по региони, критичност, тип и т.н.

              Но аз все си мисля, че е по-добре да започнем с нещо по-простичко, да го вкараме в движение и тогава да го донагласим, отколкото да напишем 3 страници с недостатъци и нищо да не направим. Това не значи, че не трябва да има правила от самото начало, просто нека те не са 9 пъти повече от ползите.
              VW Touareg V10, 5000cc

              Коментар


              • #37
                До: Система за взаимопомощ

                золтан напълно съм съгласен с по горе изложеното.

                Коментар


                • #38
                  До: Система за взаимопомощ

                  Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
                  Чавдо, каквато и система да се задвижи, ще се движи по-добре от полицията. Брат ми направи лека катастрофа преди месец на 150 метра от карулката на самоковско шосе, там на черешовите градини. 4 часа чака докато някой дойде, а онея го отсвириха тотално да се бил оправял. Но не е там въпроса.

                  Разбирам какво имате предвид с Влади и да, може и така да се погледне, но точно за това и става въпрос да има някакъв поток на удобрение, за да няма злоупотреба или малоумни пиянски изцепки.

                  Не опорочавайте добрата идея, подобна организация би помогнала както на човек в наистина трудна или критична (паник) ситуация или ако щеш за чисто разпространяване на информация. Отново давам пример със смс с информативен характер тип "Довечера 18ч. пред народното събрание в подкрепа на учителите.". Ясно, че този смс не го изпращам аз, а след направената организация това би бил добър метод за разпращане на информация.

                  Остави, че може да се направят дори нива на известие.

                  Примерно по региони, критичност, тип и т.н.

                  Но аз все си мисля, че е по-добре да започнем с нещо по-простичко, да го вкараме в движение и тогава да го донагласим, отколкото да напишем 3 страници с недостатъци и нищо да не направим. Това не значи, че не трябва да има правила от самото начало, просто нека те не са 9 пъти повече от ползите.
                  Както по-горе казах аз съм с две ръце ЗА, за всякакъв тип взаимопомощ. Не съм отказвал на никой, и няма да откажа помощ.
                  Не споря, че когато имаш зад гърба си 10 човека си по-смел, и точно там идва проблема.
                  Но моля ви погледнете от другата страна, давам пример:
                  Както tutin каза, излизаш от заведение и падаш на група боклуци, който те заплашват. Какво правим?
                  Писваме на системата, и хоп след 5мин. идват 10 джипа.
                  И сега какво?
                  Става суматоха, някой "случайно" бъде физически наранен.Междувременно са дошли и полицаите.
                  И от тук започват проблемите.
                  Боклука си вади медицинско свидетелство и подава жалба срещу теб.
                  Свидетелства неговата група, че е станало така.
                  Полицаите питат някоя квартална клюкарка какво стана?
                  Тя според вас какво ще види?
                  Дали ще обърне внимание на да речем 3-ма човека дето се карат , или ще види как идват 10 джипа и заплашват 2-ма от тези 3-ма дето са се карали до преди малко.
                  От там на татък започват проблемите на тази група от 10 джипа!

                  Не ме разбирайте погрешно, искам да се променят нещата. И да бъдем по-защитени, но начинът не е със саморазправа.
                  LZ1HKW
                  Реглаж на преден и заден мост
                  My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                  Коментар


                  • #39
                    До: Система за взаимопомощ

                    Подкрепям Золтан,

                    Супер уместно сложи тук поста от рибарския форум.

                    Както и да погледнете едни фланелки лепенки карти за принадлежност отделен канал сговорна общност и т.н.. си носят предимно и преобладащо полезни последици.

                    Вярно е сравнението с рибарите бракониери, друго си е сам да иде да се прави забележка а друго е дузина колеги да погледнат сърдито и неодобряващо, това важи и за полицаите, нека няколко едовременно да снимат полицай спрял в нарушение или малтретиращ някого или т.н....

                    Колкото и да звучи самоуправско ще има позитивни ефекти колкото и минимални и спорадични, все пак морето е от много капки.

                    А взаимопомощ се прави само с голама маса от хора, спорадичната помощ работи слабо близко до неефективно, не тръгвайте да ме оборвате с примери от София или Варна, те са единици.

                    Поздрави,
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #40
                      До: Система за взаимопомощ

                      Ще се опитвам от време на време да правя известно обобщаване на дискусията за да може да се върви напред. И така какви са тезите и антитезите до момента.

                      Основната теза против е че по този начин се дублират функциите на полицията и се създава по същество организация с незаконна дейност...
                      Тук тази теза би имала основание ако се подходи механично и се създаде нещо което на работи на "таксиметров" почин... Само че да не забравяме че при събирането на едни таксиметрови шофьори резултатите естествено са равнозначни на съвкупния интелектуален капацитет... Целите на събирането също. Подобна организация разбираемо ще завърши с пълен крах още на първото събиране... Защото при първия масов бой в който участват десетина джипки ви уверявам че всички ще прекарат нощта на "тролея"... в районното... НО! Ако си представим другата възможност... Събират се спешно едни хора. Хора с възможности във всякакъв аспект. Веднага всеки оглежда ситуацията от позицията на собствения си опит знания и прочие. Част от тези хора са с юридическо образование, друга с познания в медицината, трета са наясно с обществените механизми и работата им. И в този случай изведнъж ситуацията се осветява в различна светлина - уверявам ви... Това е и единствената възможна ситуация при която има смисъл от подобна организация.


                      Ще доразвия тезата си. Всеки е изпадал в разни ситуации. Колкото и един човек да е умен и подготвен, попадането в чрезвичайна ситуация обикновено е съпроводено с прекалено много фактори които отнемат възможностите му за съобразяване и реакция и той пропуска по нещо което на следващ етап може да се окаже много важно... Например дори и една катастрофа макар и без жертви толкова затормозява съобразителността че се пропускат важни неща които след това се тълкуват в ущърб... При каквито и да е такива ситуации в нашето семейство винаги има стандартна процедура. Няма значение колко е лека катастрофата например. Веднага се изнасяме натам не само ние, но и звъним веднага на поне още няколко приятели... Всички след няколко минути сме там. Всеки оглежда ситуацията и се претеглят всички подробности... Така отсрещната страна няма никакъв шанс да шикалкави или представи нещата в своя полза... И тук не става въпрос никой никого да бие... Но повярвайте ми повече глави на едно място си е от голяма полза... Включително и когато полицията е там. Говоря за умни глави...! Да не говоря за усложнени ситуации когато да кажем съпругата на някой е с децата, случила се е катастрофа, децата плачат, движението е спряно, всички са изнервени до безкрай... В такава ситуация наличието на няколко човека на които имаш доверие помага много... включително и за това да може човек да се концентрира и да представи пред полицията нещата в правилна светлина... Да не говорим въобще за ситуация когато се изисква ходене до болница, даване на кръвни проби... и т.н. Та дори и това че катастрофа в студено време и при един дъжд когато двигателя не може да работи довежда до трагични последици... Наскоро един приятел катастрофира тежко на магистралата. Е отидохме след половин час дотам и какво да ви кажа. Дъжд, студ... повечето от колите не стават за подслон вече, хората се чудят как да се скрият са че няма къде... Следователите имаха работа около два часа през което време си представяте какво беше...

                      А защо е нужна и полезна подобна организация. ще ви дам и още примери. Един ден си карам спокойно към в къщи (живея в Симеоново)... пред мен едно такси и вървим нагоре... В това време изненадващо на завой насрещна Мазда въобще не завива ами се удря челно в таксито... Здрав удар... Двамата в таксито се отбелязаха на предния прозорец. Мъж и неговото дете... Двамата в Маздата не мърдат... Таксито почва да се пали, перката неистово пищи задрала в нещо. Паркирам на платното с пуснати аварийки за да не ги отнесе някой, къртя предния капак на таксито изскубвам клемата на акумулатора. Питам двамата как са... Не са добре, не знаят къде са. Карам ги да седнат до колата и се заемам с другите двама... Междувременно те са се размърдали нещо но единия е буквално под волана... Мисля си че е много зле и се опитвам да му помогна внимателно че не знам дали няма нещо счупено. Помагам му да излезе. Още докато му помагам усещам як мирис на алкохол. Както и да е вадя го. Трудно защото е с тегло горе долу като моето ~100кг. Той излиза, свестява се малко и... тръгва да се бие с мен и то на сериозно... Яко пиян! Което в случая беше в негова вреда. Два замаха във въздуха, на третия му вкарах два бързи и това беше... Лошото е че нещо не си премерих ударите та той се озова на два метра в една шахта... Междувременно другият му спътник ми се хвърли на гърба... Той обаче не ми беше в категорията въобще та с един шамар изпадна в технически нокаут... Но междувременно оня от шахтата излезе и почна да се бърка за нож явно или нещо такова...

                      Ето ви ситуация в която ми е необходима помощ. Не толкова за да се справя с тези двамата... а свидетели че съм изправната страна... Защото ако някой от онези се беше пребил след моя удар най-вероятно аз щях да съм виновен... После иди обяснявай че ме е нападнал пръв... Да не говорим че в такава ситуация максимума който мога да направя е да звънна на един предварително програмиран номер... Няма време за друго... А този "номер" да поеме обаждане до КАТ, Бърза помощ и т.н. В случая много ми помогнаха едни момчета от СОТ. Те минавайки случайно оттам спряха, веднага се обадиха на техния център откъдето поеха обажданията към полиция и бърза помощ, повикаха още две коли и заедно озаптихме онези двамата... Защото онези като видяха дебелото тръгнаха пък да бягат... Та бяха задържани до идването на полицията... По същество дълбоко незаконно но имаше десетина човека свидетели че никой не ги е пипнал с пръст и те са си стояли там доброволно... А те се оказаха единия с 3.7 а другия с 3.5 промила... Само че и полицаите казаха че ако си бяха тръгнали се отърваваха съвсем сигурно... Е разбира се и двамата се оплакаха на полицаите че са бити и държани насила но освен моите показания имаше и още на три патрулни коли от СОТ че това не е вярно И разбира се полицаите не взеха в предвид тяхното оплакване...


                      Та нужда и смисъл от такава организация има. Дори и не за такива случаи само. Представете си точно горе цитираната ситуация. Еди кой си наш член си купува нещо и в последствие продавача го мами... Ако е сам има шансове да се оправи с много ходене по мъките институции и прочие. Ако сме много и всички групово поемем въпроса смятайте само как би реагирал един собственик на магазин например.

                      Един последен пример. В нашия форум се оплакаха от един ресторант и наш колега сподели колко е разочарован. След като въпроса се "раздуха" ви казвам че преди два дни ми се обади собственика и помоли за среща на която ще предложи план който да ни увери че това никога няма да се случи повече, дори и има идея да събере хора от форума в заведението си за да приключим инцидента...

                      Та повечето хора са си повече хора...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #41
                        До: Система за взаимопомощ

                        +91

                        Съвсем уместен пост. С всичко може да се злоупотреби, но ако замисъла е добър и изпълнението е по контролиран начин - може само да спечелим от това.
                        VW Touareg V10, 5000cc

                        Коментар


                        • #42
                          До: Система за взаимопомощ

                          Ама аз мисля че никой не говори за бой или такива глупости, за това си има едни други малко незаконни организации, със шефове с имена на зеленчуци. Точно идеята е за присъствие и помощ в не чисто физическия смисъл, а точно със това което обясни Г-н Петров. Защото ако е за единия бой то е като при джипките, винаги има по проходим, тук става въпрос за подкрепа. Аз си мисля че тук всички са достатъчно интелигентни и са надраснали тези глупости. Ако ще пребиваме някого масово няма да ви викам ами ще си го прегазя с джипа и няма да ви занимавам с глупости. Примера с SMS за подкрепа на учитилите е много характерен, като му е сложен и вида на проритета всеки ще си прави сметката дали да излезе от деловата си среща с важен клиент и да отиде. Но ако е пострадал колега и му трябва кръв и приоритета е най-висок, не само от срещата ще излезем, ами от къде ли не. Или например на колега на който не му се обръща достатъчно внимание в болницата, нали не мислите че отношението ще остане същото ако му отидат на свиждане 20 джипки с хора облекла със знаци на форума, не да биеме докторите а просто за да покажем че сме с него.
                          П.П. Не искам на никого да се случва, просто дадох един пример за да илюстрирам по добре своята позиция по темата.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Система за взаимопомощ

                            Събират се спешно едни хора. Хора с възможности във всякакъв аспект. Веднага всеки оглежда ситуацията от позицията на собствения си опит знания и прочие. Част от тези хора са с юридическо образование, друга с познания в медицината, трета са наясно с обществените механизми и работата им. И в този случай изведнъж ситуацията се осветява в различна светлина - уверявам ви... Това е и единствената възможна ситуация при която има смисъл от подобна организация.
                            Това ми прилича на нещо като масонска ложа , ама защо пък не... Този , който координира нещата трябва да е много наясно и да преценява нуждата от намеса , защото може наистина да се стигне до ситуации , които не биха били никак хубави. От друга страна идеята е много добра имайки предвид голямата концентрация на форумни участници в София и големите градове. Добре е да не ни забравяте и нас от провинцията като по-второстепенни... Макар , че и сега ако някой закъса или има нужда от помощ ще се отзовем на мига. Както казах идеята е добра , само трябва добре да изкристализира и да се приложи.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Система за взаимопомощ

                              Всяка идея както и всеки инструмент могат да бъдат използвани и за зло и за добро... Зависи от използващия. Та в тази връзка примера с масонската ложа е повече от уместен. Да има прилики. Но основата на всичко е целта. А тъй като целите могат да са много и различни някой смислени и полезни а други повече от вредни то иде въпросът за преценката... Знаете аз не вярвам на никакви демократични механизми или структури... В тази връзка бих се доверил на организация която има ясно определени лица които вземат решенията и които да преценят дали, кога и как да се действа... Защото така е единствения начин нещо да се случи бързо и оперативно от една страна и с необходимия включен разум от друга...

                              Предлагам ако се реши да има такава организация тя да има ясно установена система за взимане на решения концентрирана в ръцете на хора които предварително са одобрени. Тези хора трябва да са достатъчно, тъй, че който и да липсва да бъде заместен без това да се отрази на работоспособността на организацията. От друга страна в зависимост от важността на решението трябва да има йерархия която да се задейства така че да сме сигурни че никога няма да има злоупотреба с организацията... Така си мисля аз...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #45
                                До: Система за взаимопомощ

                                Виждам как нещата се избистрят постепенно

                                До физическа саморазправа не трябва да се стига. Обаче наистина самото присъствие на повечко хора е голям плюс. Освен това на Пенка мога да отговоря, че присъствието на жени не е задължително да е само символично. Представи си лека катастрофа на два километра извън Бургас в посока Несебър. Няма пострадали. Обаче е 10 часа вечерта в най-студения зимен ден. На задната седалка две премръзващи дечица. Бърза помощ няма да се отзове, ако няма пострадали. Движение почти няма, а и рядко някой се навива да спре като му махнеш. Полицията е ясно, че ще се бави часове. Нямаш познати в Бургас, а и не знаеш телефоните на съфорумниците, които живеят там. Ами в този просто пускаш един СМС, че се нуждаеш от някой да закара жената и децата на топло до близката бензиностанция и примерно човекът, който е най-близо да си ти. В случая и няма нужда от 10 джипа. Просто който прецени, че е близо и тръгне пуска СМС, че тръгва на там и всички отново са уведомени, че някой е поел случая.

                                В този ред на мисли продължавам да смятам, че членската такса е по-удачна от платения СМС. Системата може да се използва и за координация след дадено повикване. Пример: Зов за помощ "Катастрофирах до ... Пострадали. Спешно.", някой по случайност е много близо, пристига, преценява ситуацията и пише "Откарвам пострадалите към болница. Друго спешно няма. Има нужда от чай и храна.". Така останалите ще разберат, че вече няма нужда да рискуват с по-бързо каране, а дори могат да спрат на някоя бензиностанция и да взема чай и няколко вафли. Така цената на СМСите се разпределя между цялата организация. Нещо като застраховките. А също така и всеки записал се минава през филтъра да е склонен да даде нещо, а не просто да виси записан ей така за всеки случай.
                                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X