Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Check engine индикация при студен старт

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Check engine индикация при студен старт

    Oт няколко седмици започна да се появява индикатора check engine на таблото и немога да разбера от какво е!?
    Ще се опитам да опиша хронологията на проблема по-детайлно.
    Автомобилът е Mazda 3, 1.6i (бензин), 105 коня, 2004г. Купих го преди няколко месеца и всичко си беше ОК, допреди три седмици. Паля една сутрин, изкарвам колата от гаража и всичко си е наред. Слизам да затворя гаража, връщам се в колата и гледам check engine свети От тогава до днес почти всеки път при запалване, когато двигателя е студен CEL (съкратено от check engine light, да не го изписвам цялото всеки път ) се появява.

    Какво установих:
    - След запалване CEL не светва веднага, а след около 10-15 секунди след като съм стартирал мотора.
    - Не свети винаги докато карам. Обикновено се проявява след студен старт, и е необходимо да измина няколко километра, докато загрее хубаво мотора, междувременно да рестартирам няколко пъти двигателя, след което CEL изчезва. Не ми се е случвало след като лампичката е изгаснала, по време на път да ми светне. Обикновено сутрин!
    - Забелязвам някаква странна зависимост между застудяването на времето и появата на този индикатор. Първия път когато ми се появи на таблото трябваше да измина 2-3 км градско и след двукратно гасене/палене изчезна. Тогава не беше толкова хладно. Днес беше доста хладно и трябваше да измина 10 км, като по пътя спирах на няколко пъти. След това като запалих последния път индикатора не светеше и всичко си беше по живо по здраво.
    - Когато свети CEL не забелязвам странно поведение на мотора като загуба на мощност, трудно палене, колебание в оборотите и др. Привидно всичко си е ОК Само сутрин при студен мотор след като запаля оборотите (на свободен ход) са ми около 1500-1800 и плавно за минута-две се нормализират до 800, докато позагрее, но мисля че това си е нормално за моята кола.

    Правих компютърна диагностика, излезнаха няколко грешки, които бяха изчистени - грешка в сезора за детонации (bank 1), каквото и да е това - p0328, грешка с airbag, с ABS и със сензора за температурата на околната среда, който се намира зад предната броня. Според техника това са грешки отпреди, натрупани през годините. След първата диагностика запалих колата (не ми светна check engine да подчертая!), повторихме диагностиката и остана единствено грешката със сензора за температурата на околната среда (ambient temp. sensor). Проблема ще да си е в самия сензор, но съм далече от мисълта, че той е причина за чека да ми свети.
    Последната интервенция по колата преди CEL да светне за първи път беше, че си долях малко масълце точно до максимума на щеката, но не вярвам това да е свързано по някакъв начин?!
    Тъй като в последно време check-a упорито се появява, особено сутрин ще трябва да мина пак на диагностика, да проверя да не би нещо ново като грешка да се е записало в компа.

    По-голяма проклетия от тази лампичка едва ли има Някакви идеи къде може да се крие евентуално проблема предвид гореописаното?

  • #2
    От: Check engine индикация при студен старт

    Според мен да се четат данните за мотора при първия ( студен , със светещ чек ) старт и да се сравнява с нормалните данни . Иначе като угасне чека вече няма да се види нещо
    ненормално.

    Коментар


    • #3
      От: Check engine индикация при студен старт

      Първоначално публикуван от snm Преглед на мнение
      Правих компютърна диагностика, излезнаха няколко грешки, които бяха изчистени - грешка в сезора за детонации (bank 1), каквото и да е това - p0328, .... и със сензора за температурата на околната среда, който се намира зад предната броня. ..... остана единствено грешката със сензора за температурата на околната среда (ambient temp. sensor). Проблема ще да си е в самия сензор, но съм далече от мисълта, че той е причина за чека да ми свети.
      Не бъди далече от мисълта. Щом се проявява на студено и държи светната ламБата по-дълго в студено време - оттам е. Този датчик не е за да ти показва в топлото купе колко студено е навън или колко е горещо, докато си си надул с кеф климатика, нито само за регулиране на климатроника. Влияе върху горивната смес, особено при стартиране на двигателя (това, дето му викат "електронен смукач") и като подава грешни данни, бърка работата на двигателя - подава му се неподходяща горивна смес, оттам предизвиква грешка в датчика за детонации ("каквото и да е това" ) и... сигурно не е скъп и се сменя лесно, така че нищо не ти струва да го намериш къде е и да го смениш.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: Check engine индикация при студен старт

        Двигателят си има съвсем нарочен сензор за температура, на засмуквания от двигателя въздух (IAT), нямащ нищо общо с този за управление на климатика, но щом казваш...
        Колкото до детонационния датчик - би трябвало диагностиката да показва от какво естество е проблемът. (circuit high/low). В случая се разбира че има проблем със самия датчик или веригата му, а не с регистрираните от него данни.
        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

        Коментар


        • #5
          От: Check engine индикация при студен старт

          Първоначално публикуван от Жеков Преглед на мнение
          Според мен да се четат данните за мотора при първия ( студен , със светещ чек ) старт и да се сравнява с нормалните данни . Иначе като угасне чека вече няма да се види нещо
          ненормално.
          Ще се види. Грешката е регистрирана и си стои в екуто, независимо, че вече не е текуща и лампата не свети.
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • #6
            От: Check engine индикация при студен старт

            Жеков, наистина това ми е идеята, да свети лампата при диагностика, ама пусто при втората диагностика взе че угасна, т.е. между двете диагностики не е светела и съответно не е записала грешка е ЕКУ-то сигурно. Само този датчик за външната темп. даваше грешка, но check-a не светеше Сега ако направя трета и като старите грешки ги няма, сигурно ще излезе какво е.

            Bogoljub Gagic
            , ако действително този датчик влия върху формирането на горивната смес има ли шанс да съм направил нещо на мотора, понеже съм си карал със светещ check, макар и градско?

            Scrapheap , P0328 Knock Sensor Circuit High Input e грешката с сензора за детонации, ако трябва да съм точен. Майстора я изчисти и при последващата диагностика я нямаше. Попринцип се очаква ако към момента този датчик дава грешен /в случая силен/ сигнал, то проблема да си е постоянен и да се е появил и при втората диагностика?! Не съм спец ама така си мисля

            Коментар


            • #7
              От: Check engine индикация при студен старт

              Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
              Двигателят си има съвсем нарочен сензор за температура, на засмуквания от двигателя въздух (IAT), нямащ нищо общо с този за управление на климатика, но щом казваш...
              Прав си, аз може да съм се заблудил от разни писания в книжката на мойто "Либи". "Екюто" взимало информация от "Бецеема", той пък от този датчик и даже от климатика и командвали стъпковото мАторчИ:
              The IAC stepper motor is mounted to the throttlebody, and regulates the amount of air bypassing the
              control of the throttle plate. As engine loads and
              ambient temperatures change, engine rpm changes
              Идеята ми беше, че предвид множеството "шашави идеЙ" в съвременните авто-конструкции, нищо чудно такъв проблем да пали "Check engine" лампата. На пръв поглед невинни нещица като прецакана стоп-машинка ("brake light switch") освен без светлини на стоповете, може да те остави и с АСК в авариен режим, че и на оборотите на двигателя да влияе. Сега напр. се зачетох - при мен за да пусне перката на охлаждането, не мери само темп. на антифриза, ами и тази на акумулатора Добре, че преди време не се съгласих на цитираното тук.
              В зависимост от колата, "Check engine" може да светне от незавита капачка на резервоара, нередност с отдушника му и какви ли не още например "екологични" съображения. Щом на автора на темата колата му работи нормално, нищо чудно причината да е някаква такава. На "Хемито" ми светва "Check engine" при препълване на резервоара от "мераклиЙ-бензинаджиЙ", дето като им кажеш "догоре", доливат и след като изключи помпата, вадят пистолета и тъпчат докато не видят бензин до края на гърловината. После при първия по-остър завой или неравност "Дръннн ! - пали се "Check engine" и при проверка ми дава P0464 Fuel Level Sensor Circuit Intermittent. Може да не ми е съвсем наред датчика, но го прави само при такова ентусиазирано пълнене на резервоара до дупка.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Check engine индикация при студен старт

                Първоначално публикуван от snm Преглед на мнение
                ...
                Bogoljub Gagic, ако действително този датчик влия върху формирането на горивната смес има ли шанс да съм направил нещо на мотора, понеже съм си карал със светещ check, макар и градско?
                Нищо му няма.
                Общо взето на всякакви неблагополучия компютрите реагират с по-малко или по-голямо обогатяване на сместа, от което друго освен повишен разход обикновено не произлиза.

                Коментар


                • #9
                  От: Check engine индикация при студен старт

                  Първоначално публикуван от snm Преглед на мнение
                  Oт няколко седмици започна да се появява индикатора check engine ......предвид гореописаното?
                  Спомени къде в Сф-то витаеш, та да го мислим?
                  0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                  Коментар


                  • #10
                    От: Check engine индикация при студен старт

                    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                    Спомени къде в Сф-то витаеш, та да го мислим?
                    в момента не съм по Сф, иначе ако имам ходене скоро мога и да се обадя


                    Иначе ходих днес на диагностика и проблема излезе какъв е - сензор за детонации (банка 1), това е кода на грешката P0328 Knock Sensor Circuit High Input. И разбирасе сега стана сложно! Ако някой има идея какво е това чудо на техниката и какво може да се направи нека сподели

                    Коментар


                    • #11
                      От: Check engine индикация при студен старт

                      Колега, и аз се боря със същия проблем от близо месец, само че аз съм с Мазда 323. Когато изчистя грешката при загрят двигател, повече не се появява. На следващия ден няма и 100 метра изминати и пак светва. Прави ми впечатление, че като карам със светеща сигнализация се вдига разхода на гориво. До колкото знам чрез този датчик компютъра определя с какво предварение на запалването да работи и при отчетена грешка преминава в авариен режим с постоянно такова. От там вече и режима не е оптимален и се вдига разхода. Ако намериш от какво е, ще съм ти много благодарен да споделиш. Аз също ще пиша ако разбера нещо.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Check engine индикация при студен старт

                        Първоначално публикуван от snm Преглед на мнение
                        Oт няколко седмици започна да се появява индикатора check engine на таблото и немога да разбера от какво е!?
                        Ще се опитам да опиша хронологията на проблема по-детайлно.
                        Автомобилът е Mazda 3, 1.6i (бензин), 105 коня, 2004г. Купих го преди няколко месеца и всичко си беше ОК, допреди три седмици. Паля една сутрин, изкарвам колата от гаража и всичко си е наред. Слизам да затворя гаража, връщам се в колата и гледам check engine свети От тогава до днес почти всеки път при запалване, когато двигателя е студен CEL (съкратено от check engine light, да не го изписвам цялото всеки път ) се появява.

                        Какво установих:
                        - След запалване CEL не светва веднага, а след около 10-15 секунди след като съм стартирал мотора.
                        - Не свети винаги докато карам. Обикновено се проявява след студен старт, и е необходимо да измина няколко километра, докато загрее хубаво мотора, междувременно да рестартирам няколко пъти двигателя, след което CEL изчезва. Не ми се е случвало след като лампичката е изгаснала, по време на път да ми светне. Обикновено сутрин!
                        - Забелязвам някаква странна зависимост между застудяването на времето и появата на този индикатор. Първия път когато ми се появи на таблото трябваше да измина 2-3 км градско и след двукратно гасене/палене изчезна. Тогава не беше толкова хладно. Днес беше доста хладно и трябваше да измина 10 км, като по пътя спирах на няколко пъти. След това като запалих последния път индикатора не светеше и всичко си беше по живо по здраво.
                        - Когато свети CEL не забелязвам странно поведение на мотора като загуба на мощност, трудно палене, колебание в оборотите и др. Привидно всичко си е ОК Само сутрин при студен мотор след като запаля оборотите (на свободен ход) са ми около 1500-1800 и плавно за минута-две се нормализират до 800, докато позагрее, но мисля че това си е нормално за моята кола.

                        Правих компютърна диагностика, излезнаха няколко грешки, които бяха изчистени - грешка в сезора за детонации (bank 1), каквото и да е това - p0328, грешка с airbag, с ABS и със сензора за температурата на околната среда, който се намира зад предната броня. Според техника това са грешки отпреди, натрупани през годините. След първата диагностика запалих колата (не ми светна check engine да подчертая!), повторихме диагностиката и остана единствено грешката със сензора за температурата на околната среда (ambient temp. sensor). Проблема ще да си е в самия сензор, но съм далече от мисълта, че той е причина за чека да ми свети.
                        Последната интервенция по колата преди CEL да светне за първи път беше, че си долях малко масълце точно до максимума на щеката, но не вярвам това да е свързано по някакъв начин?!
                        Тъй като в последно време check-a упорито се появява, особено сутрин ще трябва да мина пак на диагностика, да проверя да не би нещо ново като грешка да се е записало в компа.

                        По-голяма проклетия от тази лампичка едва ли има Някакви идеи къде може да се крие евентуално проблема предвид гореописаното?
                        Колега, имам абсолютно същия проблем. Успял ли си да откриеш нещо?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Check engine индикация при студен старт

                          Добре де, а защо не смените този knock sensor, след като след изтриване единствената повтаряща се грешка е именно за него? Явно има проблем, а е нужен за управлението на запалването на двигателя. По него ECU следи за детонации при работата на двигателя и определя момента на предварение на запалването. Би трябвало да се намира над масления филтър, под всмукателните колектори:

                          А това трябва да му е куплунга:

                          Можете също така да го изключите и да измерите с мултимер какво съпротивление има между двата пина в куплунга към сензора. При 20*С трябва да е около 4780 ома /4.7 - 4.8 Koma/.
                          Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
                          First impression is not always true. Get inspired.
                          Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
                          Reading is sooo boring, unlike writing!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Check engine индикация при студен старт

                            Може и да не е виновен той. Ако го прави само на много студено ми звучи като дребен бъг в софтуера на компютъра.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Check engine индикация при студен старт

                              Акумулатора как е?
                              WG 2.7 CRD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X