Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

    Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
    А тази е от Куба. Релефа е и от вътре - отливка може би.
    Благодаря!
    Тъкмо се канех следващото нещо, което ще напиша да е за отливането на глината.
    Разредената и втечнена глина се нарича шликер. Може да се отлее в гипсови калъпи, като калъпът се запълва наведнъж до горе с глинената боза, изчаква се определено време, така че гипсът да попие влагата на контактуващият с него слой глина, след това калъпът се обръща - и още течната глина в средата се излива. Изчаква се още известно време - в зависимост от дебелината на изделието, преди то да се извади от калъпа. Дръжката може да се добави допълнително или да е включена в калъпа - това се разбира - като се погледне от вътре на чашата - дали е куха. Оформя се горният ръб, и се изрязват стърчащите между двете части на калъпа ръбчета. Заглажда се с мокра гъбичка. Така се изработват не само чаши и гювечета. Така се правят тоалетните, мивките и фаянсовите аксесоари в повечето случаи..........


    Първоначално публикуван от ikristiqn Преглед на мнение
    хмм... ново хоби ;-) Може да си печеш глинените фигури при мен, ако 300 градуса стигат. (може да става плавно)

    Дядо Владо, като няма с какво да се занимаваш - звънни по жицата да мина, че и аз напоследък имам по час-два на ден ;-)))

    p.s.2 халбата е страхотна! Ако искаш можеш да направиш за форума, със сигурност ще има много желаещи ;-)
    Триста градуса ще са идеални за изпичането на една вкусна баница, но уви за червено изпичащата глина са нужни 800 градуса минимум а за бяло изпичащата - 1000 градуса по Целзий. Благодаря за милото предложение!
    За новото хоби - не знам дали може да се нарече точно така, след като средното ми образование е Приложни Изкуства, а висшето Скулптура. Вярно е, че голяма част от нещата съм научила извън училище, защото работата на грънчарското колело - не се преподаваше, като и отпечатването на глина. Моделираше се от натура, върху въртящи се стойки с арматура отвътре - за да не се свлича глината - когато се моделира човешка фигура.
    Идеята която даваш за форумен сувенир е интересна, започват да ми идват идеи .. ще помисля малко, ще сънувам
    и после ще пиша.
    Последно редактирано от iai-bg; 19-11-14, 08:19.
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • #17
      От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

      Снощи сънувах пожарникари .. Така че няма да стане със сънуване. Утре ще си донеса грънчарското колело у дома - след курса, а като се освестя след хекатомбата - ще се мисли и в творческа насока.
      Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

      Коментар


      • #18
        От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

        Опити и експерименти:

        Направеният от мен опит с различни видове пигменти - смесени с глина показва, че оксидните цветове (някои) са подходящи за създаване на цветни ангоби, с които да се рисува по керамиката, а органичните пигменти - изгарят. Знае се че червеният цвят на глината се дължи на желязото в нея а ръждиво червеният пигмент е железен оксид.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870007.jpg
Прегледи:1
Размер:112.3 КБ
ID:5624623

        Отдолу е изпечената купичка - завъртяна е на снимката - но по формата на петната се вижда кой цвят в какъв се е превърнал след изпичането по формата на петната. И ръждиво червените и кафевите са запазили цвета си най-добре.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870196.jpg
Прегледи:1
Размер:99.5 КБ
ID:5624627

        Следите оставени от косми - допрени до горещата още керамика.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870082.jpg
Прегледи:1
Размер:88.9 КБ
ID:5624624

        Ако глината не е достатъчно гореща - космите се овъгляват над нея и не оставят интересните следи, а само опушени петна. При повторно изпичане при 800градуса - петната изчезват.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870168.jpg
Прегледи:1
Размер:78.7 КБ
ID:5624626

        Това е цвета на не-добре изпечен съд, кафенее след изпичането и при почукване звучи по-глуко. След като го изпекох още веднъж изсветля и порозовя и стана звънък при почукване.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870097.jpg
Прегледи:1
Размер:59.6 КБ
ID:5624625

        Съд с втрит външно пигмент и набит кварцов пясък по горният ръб.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870442.jpg
Прегледи:1
Размер:150.1 КБ
ID:5624628

        Същият съд след почукване с дървена заоблена дръжка на четка.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870641.jpg
Прегледи:1
Размер:73.3 КБ
ID:5624631


        Частично полиран съд с нанесен оскиден пигмент смесен с глина и полиран със стъклено топче, гравиран преди изпичането.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870609.jpg
Прегледи:1
Размер:79.8 КБ
ID:5624629

        От другата страна.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1870610.jpg
Прегледи:1
Размер:69.0 КБ
ID:5624630
        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

        Коментар


        • #19
          От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

          Да се включа в темата ..... на Мария повече и отива да показва фантазии от глина и най-вече да разказва за тях.
          Аз мога да ви покажа моите Мъки от глина .... нещо, което правя през последната седмица.
          В процес на работа е ... представям ви го - барабар с грешките
          Снимка от самото начало нямам, но се сетих да снимам последният път.

          След натрупването на глината и бой с дълга дървена летва нещата изглеждат ето така:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_0.jpg
Прегледи:1
Размер:81.5 КБ
ID:5625775

          След работата ми от вчера, нещата вече са по-различни.
          Този мъж страда ... идеята ми беше чрез поза и изражение да предам мъка и трагедия.
          По бутилката от минерална вода, може да се ориентирате колко е голям.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_00.jpg
Прегледи:1
Размер:65.4 КБ
ID:5625776

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_1..jpg
Прегледи:1
Размер:71.6 КБ
ID:5625777

          Привлече ме лицето, реших, че трябва да има нещо повече.
          И колкото повече харесвах израза му, толкова повече откривах грешките си.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_4..jpg
Прегледи:1
Размер:52.3 КБ
ID:5625778

          Главата е малка!

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_3..jpg
Прегледи:1
Размер:67.7 КБ
ID:5625779

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_2..jpg
Прегледи:1
Размер:59.0 КБ
ID:5625780

          ... от това и ръката не стои естествена .... Мислех дори, че малко по-голяма, но направена по-суха, ръката би увеличила усещането за нещо тъжно.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_5..jpg
Прегледи:1
Размер:58.0 КБ
ID:5625781

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_6..jpg
Прегледи:1
Размер:65.7 КБ
ID:5625782

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_7..jpg
Прегледи:1
Размер:69.4 КБ
ID:5625783


          Понеже не ми стиска още да взема най-правилното решение (а то в случая е да смачкам работата и да започна нова),
          съм пред дилемата кое да поправям - главата или тялото

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_8..jpg
Прегледи:1
Размер:61.8 КБ
ID:5625784

          Ако разваля главата, друг такъв израз няма да мога да получа

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_9..jpg
Прегледи:1
Размер:50.0 КБ
ID:5625785

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_10..jpg
Прегледи:1
Размер:54.1 КБ
ID:5625786

          Ако пък преправя тялото, то ще е някое друго, с друго излъчване

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_11..jpg
Прегледи:1
Размер:54.3 КБ
ID:5625787

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_12..jpg
Прегледи:1
Размер:56.9 КБ
ID:5625788

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Glina_13..jpg
Прегледи:1
Размер:64.2 КБ
ID:5625790

          Проблема ми е в детайла. Заиграх се с лицето, увлякох се, без да преценя, че ми трябва по-голяма глава
          Вглеждането в детайла пречи на цялостното усещане на пластиката
          Тя може да има силно излъчване и само като силует, стига да го уловиш навреме.
          Но това още не го мога - да знам кога да спра.
          Та ме чака още работа, до никъде не съм
          Заминавам. За дълго. В себе си. Оставям ключа ... там ...

          Коментар


          • #20
            От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

            ... давайте, много интересно !

            Коментар


            • #21
              От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

              Света е пълен с нестандартни хора,нестандартни тела и други нестандартни.Така си е дошло докато се изработва,според мен е по-добре да се остави така и да се завърши работата.

              Коментар


              • #22
                От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                Света е пълен с нестандартни хора,нестандартни тела и други нестандартни......
                ....и понеже тя е женска, нещо разбираемо та да не лОми без причина
                Размера на мъжкото тяло като височина, килограми, обиколка на бицепса и размер на пртфеила, по никакъв начин не е свързано с размерите на пениса, каквото е - това е!
                0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                Коментар


                • #23
                  От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                  Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                  ....и понеже тя е женска, нещо разбираемо та да не лОми без причина
                  Размера на мъжкото тяло като височина, килограми, обиколка на бицепса и размер на пртфеила, по никакъв начин не е свързано с размерите на пениса, каквото е - това е!
                  ... ДЕДООО, спри пияните вишни, давай на лЕмонените...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                    ...зайнтригува ме,давай смело и ни прави част от нещата,а да попитам как стои въпроса с глината,от куде мога да взема,с количествата,че дъщеря ми иска да дебютира в тая сфера.Услех
                    HUSGVARNA 630 SMR
                    PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

                    Коментар


                    • #25
                      От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                      Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                      ... ДЕДООО, спри пияните вишни, давай на лЕмонените...
                      Не е от тях бре, виждАл съм "бачкьори" (съвсем обикновенни трудови хора) по-гърчави от мен, с "ръце като лопати". И е до ген, и до това от колко години си започнал (в прекия смисъл на думата) "да си вадиш хляба с ръцете".....
                      Който знае що е мъка, няма да го интересува съотношението ухо/м'до, а излъчването......идва викенд по-весело
                      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                      Коментар


                      • #26
                        От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                        Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                        Не е от тях бре, виждАл съм "бачкьори" (съвсем обикновенни трудови хора) по-гърчави от мен, с "ръце като лопати". И е до ген, и до това от колко години си започнал (в прекия смисъл на думата) "да си вадиш хляба с ръцете".....
                        Който знае що е мъка, няма да го интересува съотношението ухо/м'до, а излъчването......идва викенд по-весело
                        Ейййй. Аха да напиша за обратната зависимост между мъжкото достойнство срещу пищова или колата и се направи на културен.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                          Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                          Ейййй. Аха да напиша за обратната зависимост между мъжкото достойнство срещу пищова или колата и се направи на културен.
                          Е моя "Вояджер" е по-голям от твоето "Диско", ама няма пък да си ги мерим баш сега
                          Son4o, като запознат до някъде с мъката и болката при мъжките екземпляри, може да го кръстиш "Отчаяние"
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #28
                            От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                            Мда - страхотно добре изглежда, макар да не е съвършен. Точно това го прави да изглежда по-истински
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • #29
                              От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                              Даването на съвети е гадно нещо ... ама - Отрежи главата или лицето и направи ново по- голямо заедно с главата а другото запази, добави му трапецовиден мускул на гърба ... за да му държи главата и малко по- стърчащи лопатки - и му запълни малко задника - за да не страда чак толкова много... Конструкцията на таза се очертава много мощно ... - но пък - за мъж, бил той и страдащ - малко по-малко дупе приляга по- добре .. Малко повече сухожилия ако се виждат ще стане по - изразителен (на предмишницата и краката , и китката на ръката която държи главата я извий на вън или я огъни навътре - да не е права - защото така ръката изглежда още по- голяма а главата по - малка... ръката - която опира с юмрук земята - е все още доста слята с тялото ... Пипни къде са лопатките на модела ... Ще умре от гъдел - ама ти ще имаш рентгенов поглед след това...
                              Браво и Успех с мъките !
                              Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Фантазии от Глина. Халбата-Пистолет и др...

                                По- големи количества свястна глина има на Гара Елин Пелин във Фирмата Керамит 10 кг. са около 5 лв - червена глина изпичаща се при 800 градуса и около 6 лв бяло изпичаща глина - която обаче иска 1000 градуса. Има и Шамот. И глазури и ангоби и още чудеса.

                                http://ceramit.eu/contacts.html

                                При поръчки над 100 лв. май доставят до София.
                                Да се прави скулптура или каквото и да е - с пакети глина от по 500 гр. които продават по 5 лв. в магазините - е много обирджийско след като 10 кг са 5 лв...
                                Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X