Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

    Здравейте на всички имащи и ли не опит в това начинание. Незнам как точно ми се зароди тая идея за отглеждане на пчелни семейства но напоследък съм пощурял по мисъл за тях. Изчетох първата си кника( Календарен справочник по пчеларство на Любен Радоев) и сега си мисля, че трябва да върна страниците на зад и пак да я прочета, защото не всичко с първия прочит ми се изясни. Има много пчелари близки или познати на мои приятели, които ползвам за въпроси. Да се занимавам с пчеларство можеби бях подтикнат и от известното удобство с което разполагам, а именно да има и все пак къде да ги поставя тези кошери. Нямам никакво време да се занимавам с подвижно пчеларство. На този етап може би искам до някъде да изуча методите и ако един ден остана "по-свободен" и имам възможностите, да се занимавам по-усилено с тях. Това е само теория, която за в бъдеще смятам да проверя. Имаме вилна зона с къща, където постоянно живущи са тъста и тъщата. Мястото е декар и в долния край мисля да разположа малка бройка като за начало. Изложението изток югоизток се пада така, че предния край на кошерите не сочи къщата. Това до някъде си го обеснявам добре, че дядото като си обработва двора намам идея какво, ще стане. Имам обаче предположение, че ако го нажилят кошерите могат да станат на "лютеница"... Хубавото е, че споделям новобранската си черта с приятел и така не съм сам откриватела на топлата вода. Повече ми допаднаха ЛР кошерите и такива взех - не питайте защо. Четох някъде, че са новия стандарт. Като за начало си взех 3 бр. празни. През зимата, ще има да се занимавам да им скроя рамки да ги оптеля и да чакам живот и здраве от някъде да си закупя отводка. Как, ще стане на този етап още незнам. Питам разпитвам и все до ДБ-ви кошери стигам. Има надежда разбира се и не вярвам, че няма да дамеря. Проблема е, че искат заявка хората от сега. Както и да е. Понеже кошерите ми са първите и мерака ми още е изгряващ реших, че и аз мога малко да им обърна внимание и ги пребоядисах на ново. Закупих си боя на водна основа поизтърках ги малко и ги "мацнах" днес. Резултата!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10419407_900792133275605_7421968404570896919_n.jpg
Прегледи:1
Размер:102.9 КБ
ID:6070486

    Те така в крайна сметка, ще видим какво, ще излезе. Днес разговарях с един дядо в моя район пчелар от много години и разбрах, че на пролет, ще разпродава част или напълно всичко. Та се чудя дали да не закупя направо един два кошера готови за работа... Проблема обаче е, че неговите са ДБ. И в бъдеще дето се вика аз едните не съм научил, а ще трябва и от двата модел да гледам. Новите ми кошери, ще продължават да са празни освен ако не намеря начин или някой не ми помогне да прехвърлим пчели за стартирането и на ЛР кошерите. Имам още време. За сега чета и гледам филми, защото не ми се задават тъпи въпроси. Темата я отварям като с нея имам за цел да информирам тукашните читатели с какво аз се сблъсквам и разбира се да науча и нещо ново от вас. Може и да се посмеете и да си спомните как сте били вие на времето. Интересна наука е това пчелартвото но дали аз, ще я овладея незнам...
    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

  • #2
    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

    Добре дошъл. Изглеждаш доста амбициозен, поздравления. Не се срамувай да задаваш въпроси. Успех. Насреща съм да помогна с каквото мога.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #3
      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

      Браво Дамянски само така докато не вземеш да ги буташ някой неща който си прочел ще са ти неясни.
      само бараки

      Коментар


      • #4
        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

        Ей ти с тоя мерак както си им боядисал ламарините отгоре да не си минал сандъците и отвътре бе? Майтапа настрани, ама един жълт барем за разкош да беше направил... Както и да е. Решенията ще си ги вземаш ти оттук нататък и отговорността е твоя, пък всеки си казва неговата приказка. Кошерите на дядото - вземай и не се чуди докато не те е изпреварил някой. Сандъците ако са му добре, може и с тях да караш на първо време или докато ти харесват. Може и да си направиш по една подставка 7 см за твоите сандъци и си прехвърляш при подходящо време неговите семейства, при Радоев е описано как става, па и ние знаем. Това за мен е най-добрият начин за стартиране. Купуването на отводки е загуба на ресурс от всякво естество, най-вече нерви. Задължително трябва да знаеш дали си алергичен към пчелите, както и хората които ще са около тях. Успех ти желая.

        Коментар


        • #5
          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

          Аз пък сега мисля да скъсявам моите ДБ със 7 см, искам да мина изцяло на ЛР (многокорпусни), понеже аз моя район са по-подходящи ...
          Ако се чудиш защо точно 7 см - разликата между ДБ и ЛР рамките е 7 см, т.е. ДБ плодниковата рамка е висока 30 см, ЛР е 23 см, магазинната 16 см, т.е. вървят през 7 см.
          Ламарините отгоре (като гледам са алуминиеви плаки) можело да не ги боядисваш, ама така тъкмо няма да ти блещи в очите от слънцето
          Освен да ти пожелая успех в новото начинание, и каквото има питай, ще помагаме (не че съм голям разбирам, ама все пак знам това онова)

          И на теб да кажа - внимавай, защото това хоби (както и много други) води до пристрастяване!
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #6
            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

            И аз от шега на един познат се пристрастих към пчеларството и имам 6 кошера. Като цяло бройката при пчеларството се казва на пролет. Така един ден ми вика да ти направя една отводка само празен кошер да му дам. След около месец имах отводка. На следващата година от този кошер си направих 3. Миналата година бяха 4, а тази ги направих 6 кошера и една отводка подарих на леля ми.
            Най-важното е центрофугата според мене. Аз моята я имам от много години. Баща ми я е купил за дядо ми, но купили 3 отводки, дядо ми починал и татко не успял да ги изгледа зимата и се отказал. Моята центрофуга е ДБ и не е производително да се вади мед от ЛР. Сега мисля да я правя радиална само за магазинни рамки за да си улесня работата. Хубави центрофуги сега са цифра. Ако трябваше да си купувам центрофуга, сигурно нямаше да се захвана с пчеларство.

            Коментар


            • #7
              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

              Центрофугата е важна, но не е най-важното - най-важното е да имаш пълни рамки с мед, които да сложиш в центрофугата
              Аз започнах 2010 с пчеларство, започнах от абсолютната нула, и като материална база и като знания ... Не знаех даже кое точно е пчелата майка
              Първата година имах съвсем малко за вадене, вадих с центрофугата на комшията, втората година обаче си купихме нова наша си, 4 рамкова за 450 лв по спомен, сега мисля да я направя на ток. И моята е за ДБ рамки, хордиална, но и с ЛР е производителна, за моите 25 кошера. Естествено, че радиалната е по-производителна, но за малко кошери и хордиалната е добре.
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #8
                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                То май само из БГ форумите се вълнуваме за центрофугите. Ако ви е интересно да ви пусна някое клипче на оправни западняци дето въртят радиално по 2 или 4 рамки? В бидон, с дрелка, дълга шпилка и конструкция от ал профили. Колега HD ако твоята е неръжд, преди електрификацията задължително си помисли за радиална кошница. ще може да въртиш и ЛРрамки.

                Коментар


                • #9
                  От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                  Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                  Добре дошъл. Изглеждаш доста амбициозен, поздравления. Не се срамувай да задаваш въпроси. Успех. Насреща съм да помогна с каквото мога.
                  Благодаря. Ако ми се явят някой по-смислени въпроси, ще питам.

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  Ей ти с тоя мерак както си им боядисал ламарините отгоре да не си минал сандъците и отвътре бе?
                  Що не трябваше ли??? Шегувам се и аз.

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  Кошерите на дядото - вземай и не се чуди докато не те е изпреварил някой. Сандъците ако са му добре, може и с тях да караш на първо време или докато ти харесват. Може и да си направиш по една подставка 7 см за твоите сандъци и си прехвърляш при подходящо време неговите семейства, при Радоев е описано как става, па и ние знаем. Това за мен е най-добрият начин за стартиране. Купуването на отводки е загуба на ресурс от всякво естество, най-вече нерви. Задължително трябва да знаеш дали си алергичен към пчелите, както и хората които ще са около тях. Успех ти желая.
                  Да де ама точно по него време, ще съм кръстник и май, ще е мисията невъзможна. Ще се напъна пък да видим какво, ще стане. Нямам идея дали съм алергичен затова действам да си запазя час при доктора за тест(нямам представа дали има такъв). Най-лесно е да ме жилне някоя ама...

                  Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                  Ламарините отгоре (като гледам са алуминиеви плаки) можело да не ги боядисваш, ама така тъкмо няма да ти блещи в очите от слънцето
                  Не бях сигурен от какъв материял е ламарината.

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  Майтапа настрани, ама един жълт барем за разкош да беше направил...
                  Тоя месец силите стигнаха само за три празни с по два корпуса. Идните месеци мисля да си закупя още три корпуса небоядисани и да ги мацна жълти. Така, ще ги направя шукарийка.
                  Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                  Коментар


                  • #10
                    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                    Ето такава е моята:


                    Ще помисля за кошницата, защото нали смятам да минавам изцяло на ЛР кошери, обаче май ще се наложи да си оставя 4-5 ДБ (два от дядо ми, и три дебели, дето не ми се продават) ... Засега смятам само да я електрифицирам, кошницата може би ще е по-нататък.

                    Колега Дамян, нашарвай ги смело , аз имам зелени, сини, жълти, бели, оранжеви, чудо е
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #11
                      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                      Дамян, преди да почнеш с пчелите не бързай да купуваш инвентар! Огледай се, ослушай се, и тогава - както пише на прелеза. Ако нямаш бурни паши например, спокойно може да пчеларстваш с ЛР с ДБ магазини медови и ще си свиркаш даже. Тогава например ще си вземеш по-малка центрофуга. Па и ако напазаруваш от дядото той сигурно ще ти подари туй-онуй, дето после все влиза в употреба. Според мен направо му плащай сега 2-3 кошера и ги прибирай у вас, преди да стегне времето, до напролет вече ще знаеш какво ти трябва.

                      HD, старата кошница си я пазиш, с новата въртиш магазинни ДБ и ЛР. Надявам се не се занимаваш с щуротии да въртиш ДБ плодникови?

                      Коментар


                      • #12
                        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                        И моята е подобна за 4 рамки хордиална. За радиална на ЛР рамки не става понеже е 54см и ще има възможност най-много 4 рамки пак да вкара. ДБ магазинни се събират 12р. Това е предимството и си заслужава да се инвестират пари в нова кошница. Намерих и човек, който ги изработва. Старата кошница се запазва, че може да се наложи и някоя голяма рамка да се завърти.

                        Коментар


                        • #13
                          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                          Ако кошницата е на 3 сектора, колко рамки ще вкара Я питай майстора. Колкото толкова, все ще е повече отколкото върти сега хордиално и няма да ги обръща по два пъти...

                          Коментар


                          • #14
                            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                            HD, старата кошница си я пазиш, с новата въртиш магазинни ДБ и ЛР. Надявам се не се занимаваш с щуротии да въртиш ДБ плодникови?
                            Въртя ДБ плодникови и още как
                            Нали както споменах по-горе, искам да мина изцяло на ЛР, затова от тази година почти всички ДБ кошери са ми с по два магазина, в които обаче съм сложил по 4-5 ДБ плодникови рамки, и съм допълнил с магазинни. Т.е. карам ги все едно с два корпуса, но ДБ, естествено между двата корупса има ханеманова решетка. Така е малко по-добре откъм грижи за самия кошер, но като ефективност не съм сигурен ...
                            Иначе преди да направя тази интервенция, всяка седмица следях всички ДБ как са в плодника, имат ли място за снасяне, и ако нямат понякога се налага да врътна по някоя плодникова рамка от плодника, за да освободя място за майката.

                            Между другото, като купих центрофугата тогава имах мисля 12-13 кошера, повечето от които бяха ДБ, после постепенно увеличих ЛР и разбрах, че с тях е по-лесно, просто специално в моя район искат по-малко грижи, сравнено с ДБ. И при ЛР ползвам ханеманови разбира се, и само качвам рамки с пило във втори и трети корпус, а пък долу свалям празни изградени и готово, така даже няма нужда да ги отварям всяка седмица, а през 2-3 седмици дори. Сега и при ДБ се получава нещо подобно, бива работата.

                            За момента нямам планове да увеличавам кошерите, понеже на моменти и с тези ми е малко зор, едва смогвам наред с другите задачи, но ако някой ден реша да ги увелича, може би задължително ще помисля или за смяна на кошницата с радиална такава, или направо смяна на центрофугата ...
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #15
                              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                              Офф, ама много неща имаш да си изчистваш от практиката... Плодникови /с малки изключения от някоя объркана отводка/ не съм въртял сигур от 10ина години. Нищо че долу горе оттогава имам и рапица. Тръгне ли веднъж сезона, като видя че в плодника има пълна рамка с мед - айде по средата в пилото и после тая рамка става на три рамки с пчели. Нагоре един, два, три магазина, колкото трябва, ако трябва и ЛР корпус отгоре за капак. В магазините- само магазинни и да се качи М горе, ами добре дошла, една-две рамки за претопяване не могат да ме уплашат. Плодникови ДБ в магазините слагам чак през септември/октомври, да си ги чистят и да ги пазят от молеца. На пчелите им трябва обем, да имат въздух и да не мислят за глупости. ХР поне от 6-7 години съм ги затиснал някъде на тавана, не знам точно къде. Ами ЛРите? Нали най-голямото им предимство било, че се работи с цял корпус, що ги ровите тогава? На рапицата като ги затисна два корпуса /вътре с по 1-2 ВО/ за плодник отгоре първо с ДБ магазин, после един, два, случвало се е и три корпуса за мед, щом летят и носят не ме интересува какво правят вътре. Като почна да вадя пити за центрофугата, отгоре поглеждам какво става надолу, най-много да повдигна горния корпус и под него да видя и това е. Е, трябва човек и да си познава пчелите де, имат си и те генетични особености. Някои обичат да си държат меда близо до пилото и айде задръстили майката баш кога не трябва. Други пък слагат меда настрани/нагоре и вътре Нейно величество показва на какво е способна. Ами всеки сам да си отговаря какви семейства му трябват и каква селекция да си прави, че да му е мирна главата после.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X