Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ударно сондиране,форма на падащият чук ? Всичко за ударното сондиране.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ударно сондиране,форма на падащият чук ? Всичко за ударното сондиране.

    Не знам "падащ чук" ли е най коректният термин. Да,ударното сондиране е с единия крак в историята.Много недостатъци,и малко предимства.
    Едно от предимствата е,че всеки може да си направи такава,да не кажем машина,а приспособление.Лебедка,със фрикционен съединител от лекотоварно камионче,с диаметър на фрикционният диск не по малко от 240 мм. ,въже,чук,шпил,стержен,знам ли как да го нарека.ьна английски май е drill bit ,и жалонка.Даже мислих за автоматизация на процеса,но не както класиците с коляномотовилков механизъм,а със сензор на въртящата се ролка по която се движи въжето,за долна позиция,и следене на горна позиция.Тоест електромагнитно управление на диафрагмата на съединителя.

    Въпросът ми е за дизайна на чука.Челна форма,и по дължина.Имам предвид хидравличният удар.Явно не е добре да е плътно кръгло желязо,какво правим ако имаме пет метра воден стълб.Разглеждам снимки,и мисля че видях дори съчленени,два чука.С това се постига двоен удар,първо удря единият и обирайки хлабината удря другият.Явно десетилетия на приложение на този метод в петролната индустрия,практиката е развила няколко подхода,форми на тези чукове,длета,ударници или както там ще ги наречем.

    За да е проходима флуидната фракция,и не отнема от кинетичният импулс на летящото към твърдината надолу сечиво,явно трябват странични изпразвания в drill bit-а ? Гледам,отпред челото като площ е половината от кръга,и веднага нагоре,има изпразване в стеблото,това смятам,че е за ударната хидро вълна,изпразване за да "олаби жилата "

    Лаик съм,питам,може пък знаещите да оценят въпроса. На последната снимка,мисля е жалонка,със според мен по добрият клапан,мнения ?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cable-tool-bit-small.jpg
Прегледи:1
Размер:24.1 КБ
ID:6069546Натиснете снимката за да я уголемите

Име:drill_bit2.jpg
Прегледи:1
Размер:241.8 КБ
ID:6069547Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bailer3.JPG
Прегледи:1
Размер:37.5 КБ
ID:6069548

  • #2
    От: Ударно сондиране,форма на падащият чук ? Всичко за ударното сондиране.

    Колега, ударното сондиране намира доста малко приложение...Ако сондажа има вода, забрави за него. Удобно е за сондиране в мекия почвен слой, глини и шисти. Това дето е drill bit. У нас му викат сондажно длето/ корона...то от своя страна колкото и да е аеродинамично, няма как да предотварти олекването на метала във водата или още по- лошо в т.н. шлам (вода+остатък от разрушената скала).

    ..И все пак ако имаш свободно време, и желание това си е един доста интересен проект

    наздраве

    Коментар


    • #3
      От: Ударно сондиране,форма на падащият чук ? Всичко за ударното сондиране.

      Ударно-въжено сондиране бавно и досадно но няма равно на себе си .

      Коментар


      • #4
        От: Ударно сондиране,форма на падащият чук ? Всичко за ударното сондиране.

        Да, действително единият му крак е стъпил в историята (по спомени от първите лекции по сондиране - прилагано в китай преди повече от 2000 г.) но другия не остъпва позициите си днес. Всичко зависи от конкретната геоложка ситуация. Във варовиците между Русе и Силистра е най-ефективния начин на сондиране. Особенно във варианта ударно-роторно сондиране. Познавам един "образ" с една стара (сигурно 50 годишна) ударна сонда, която се оказа с най-високо КПД в същия район. Само дето трябва някой да му "започне" - му прокара интервала в слабите прослойки над варовиците. При добро желание прави и 200 метрови сондажи. В общия случай 50 - 100 м, защото няма нужда от повече.
        Но, ..... ударното домашно или вилно сондиане е неприложимо. Няма смисъл да си губите времето и парите за направата на "сбствени изработки". Те няма да работят в пръстта и глинестия слой под нея. Ако все пак се прокара такъв сондаж(има луди дето не умаляват), стената му ще е така уплатнена от ударите, че практически няма да има водоприток в сондажа.
        ОФБ ДБ X22SE
        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X