Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за зелето

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпрос за зелето

    Никога не е рано за киселото зеле! Ако мога, ще го развъждам целогодишно!
    Иначе края на Октомври, началото на Ноември, според климата...
    0885600006 - Чичо Коце

    Коментар


    • #17
      От: Въпрос за зелето

      Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
      Никога не е рано за киселото зеле! Ако мога, ще го развъждам целогодишно!
      Иначе края на Октомври, началото на Ноември, според климата...
      Въпросът с почти целогодишността го решаваме с голямо количество зеле. Като дойде краят на февруари – средата на март тъпчем в буркани и стерилизираме. Голям кеф е посред лято да ям пиуе с кисело зейе с ориз.
      JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

      Манол Денев

      Коментар


      • #18
        От: Въпрос за зелето

        И аз като Белов.Напълно изпитано......

        Коментар


        • #19
          От: Въпрос за зелето

          Тва ясно, ама и суджуци трябва да правя...али бали
          0885600006 - Чичо Коце

          Коментар


          • #20
            От: Въпрос за зелето

            Ние сме заложили една кофа зеле, да стане по-рано.

            Коментар


            • #21
              От: Въпрос за зелето

              Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
              Тва ясно, ама и суджуци трябва да правя...али бали
              Чакай да паднат прасета де, че при нас старта беше валат.
              Иначе сурАвата туршия ми е от 2 седмици в бидончето и претакам секи ден. Иии така ми се е препило ракия с нея, че не издържам и си сипвам по една

              Коментар


              • #22
                От: Въпрос за зелето

                Вчера го сложих. Ябълка, дюля, кочан царевица, червено цвекло и за първи път букови стърготини за аромат.
                Ще видим какво ще се получи. Зелето е от най-доброто на света - от Костинброд!

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:384243_10151135554749790_881908096_n.jpg
Прегледи:1
Размер:32.2 КБ
ID:5621342
                0885600006 - Чичо Коце

                Коментар


                • #23
                  От: Въпрос за зелето

                  Ха, ха, не знам дали е най доброто. Понеже сега се включвам в темата - малко за моята практика. От 10 години го правя еднолично, преди това съм помагал на баба. Винаги - в мазата на село, с чешмяна вода, морска сол, 2 пластмасови бидона, зеле собствено производство и най-много до 1/3 от селски производител. Не познавам вкуса на провала До миналата година винаги съм слагал пръчка хрян, до по-миналата кочан царевица. Всичко друго освен зелето - цвекла, дюли, лук оказва някакво влияние на вкуса и цвета на готовата продукция, но няма особено отношение към самата химия. Миналата година прочетох статия от една Професорка по ХВП и го направих по нейната рецепта. Останах много доволен и миналата седмица заредих първи бидон, сега в неделя живот и здраве зареждам втория. Технологията - целите зелки се нареждат и се уплътняват с половинки и четвъртинки. Заливат се с разтвор 1/30 сол/вода и се затискат отгоре. Бидона се затваря с капака и за около 45 дена /според някои фактори зависи/магията е станала. Няма духане и претакане!
                  Още нещо от мен. Под притискателния диск винаги слагам чист тензух, с цел лесно почистване повърхността на материала. Каквото хартиса до към края на февруари се кълца и в буркани. В хладилника изкарват по 1-2 месеца, а стерилизирани - до нова реколта ако има кой да ги чака. Наздраве и добър апетит.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Въпрос за зелето

                    Понеже бидоните ми са заети с ферментиращ гроздов сок , дали става в по-малки бидончета да сложа зелки, нарязани на четвъртинки. Има ли някакви особености при рязаните зелки или си е все същото: слагаш - претакаш - вадиш - ядеш и пиеш?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос за зелето

                      Професорката по ХВП и кажи да си прави опитите със студенти!
                      Ние сме традиционалисти! Претакането е много задължително за равномерната ферментация. Всички добавки имат отношение към ферментацията, не толкова вкуса. Цвекло или червена зелка - за цвят.
                      Аз слагам сол по следния начин: 1 кг при самото зареждане на бидона, равномерно поръсена /по тайна технология/, след това добавям при претакането до достигане на точното количество по мой вкус. Винаги съм в рамките на 1,2 - 1,5 кг сол на 50 литра вода. Всяка партида сол е с различна концентрация и не рискувам просто да изсипя всичко в началото. Немалко мръве съм преебал заради тъпите търговци...
                      Другото много важно е температурата на помещението. Трябва да е под 10 градуса за правилна технология. Аз го държа на остъклен балкон. Люта зима на балкона е 7 градуса минимум. Никога не е замръзвало и не ми хваща цвят!
                      За резултата не се наемам да коментирам, щото съм скромен!
                      0885600006 - Чичо Коце

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпрос за зелето

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        Миналата година прочетох статия от една Професорка по ХВП и го направих по нейната рецепта. Останах много доволен и миналата седмица заредих първи бидон, сега в неделя живот и здраве зареждам втория. Технологията - целите зелки се нареждат и се уплътняват с половинки и четвъртинки. Заливат се с разтвор 1/30 сол/вода и се затискат отгоре. Бидона се затваря с капака и за около 45 дена /според някои фактори зависи/магията е станала. Няма духане и претакане!
                        Още нещо от мен. Под притискателния диск винаги слагам чист тензух, с цел лесно почистване повърхността на материала. .
                        По тази рецепта и аз правя зелето от 3 години. Няма претакване , продухване и т.н . , понеже млечнокиселата ферментация е анаеробен процес. Но така както си написал рецептата кисело зеле няма да стане. Едно от важните условия, за да стане по този начин ферментацията е - над зелето да има поне 15 см водносолев р-р, няма ли поне толкова почват и други процеси.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Въпрос за зелето

                          Такааа.. Току що сложих едно бидонче със 800 гр. сол на 25 л. вода. Малко повечко сол заради това, че зелките са нарязани на четвъртинки - да се презастраховам. Иначе за претакането и аз съм "ЗА". По рецептата без претакане зелето става по - кисело отколкото ми харесва, както казва колегата - там вървят други процеси.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Въпрос за зелето

                            Хаха, въобще нищо няма да и казвам на професорката, аз съм доволен и при моите условия си стана перфектно, а преди това забравих да спомена че съм работил по класическата технология с издълбаване на кочана и лъжица морска сол вътре и после продухване 1-2 седмици. Тука мисля че сме грамотни и големи хора и си споделяме собствен опит, оттам нататък всеки има глава на раменете си, да си преценя от неговата си камбанарийка и да мисли, аз може би затова никога не съм страдал от "тъпи" търговци. И понеже през седмицата не мога да му слугувам и за мен е много удобна технология. Това което спомена колегата за разтвора е вярно, забравих да го уточня. Аз нали сеча корави зелки от двора, мия и нареждам без да ги чакам да засъхнат, гледам в бидона при зареждането да има 5-6 пръста разтвор отгоре. Зелето е затиснато с тензух, решетка и 1-2 черни речни камъка. На другата седмица вече и камъните са покрити с разтвора, тогава ако реша може да добавя още 2-3 по малки зелки. Отгоре капака плътно и никакви страховити процеси не почват. Царевицата, да, донякъде ускорява ферментацията-нишестето преминава в глюкоза/фруктоза нещо такова и так дале. Абе на вкус и цвет и т.н
                            Специално за колегата по-горе дето иска бързо зеле. На нашто село му викаме басма /кълцано зеле/. Баба ми навремето имаше едно 15 литрово каче дето си го гласеше да си има за прасето, сега и жена ми отвреме навреме си прави по една тенджера. Нарязано на ситно, на 10 кила зеле 250 гр. сол мисля че беше, притиска се хубаво в съда, отгоре се слагат няколко големи листа, може и из вътре да има за сърми, отгоре пак тензух, една по дебела чиния и тежест, капак и за прасето със сигурност имате готово зеле. Да ви е сладко!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Въпрос за зелето

                              Само да споделя - вносното зеле, а за съжаление има и у нас от този сорт - гумения, не става за чеп за зеле дори, така че внимавайте какво купувате.
                              За разрязаните зелки - разликата с целите е , че не стават за сърми, а за къде сме без сърми.
                              И не, не е рано за слагане, баш му е времето сега и никакво циганско лято няма да има - справка в спама, темата за лютата зима и цъфналите налъми.
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар


                              • #30
                                От: Въпрос за зелето

                                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                                Хаха, въобще нищо няма да и казвам на професорката, аз съм доволен и при моите условия си стана перфектно, а преди това забравих да спомена че съм работил по класическата технология с издълбаване на кочана и лъжица морска сол вътре и после продухване 1-2 седмици. Тука мисля че сме грамотни и големи хора и си споделяме собствен опит, оттам нататък всеки има глава на раменете си, да си преценя от неговата си камбанарийка и да мисли, аз може би затова никога не съм страдал от "тъпи" търговци. И понеже през седмицата не мога да му слугувам и за мен е много удобна технология. Това което спомена колегата за разтвора е вярно, забравих да го уточня. Аз нали сеча корави зелки от двора, мия и нареждам без да ги чакам да засъхнат, гледам в бидона при зареждането да има 5-6 пръста разтвор отгоре. Зелето е затиснато с тензух, решетка и 1-2 черни речни камъка. На другата седмица вече и камъните са покрити с разтвора, тогава ако реша може да добавя още 2-3 по малки зелки. Отгоре капака плътно и никакви страховити процеси не почват. Царевицата, да, донякъде ускорява ферментацията-нишестето преминава в глюкоза/фруктоза нещо такова и так дале. Абе на вкус и цвет и т.н
                                Специално за колегата по-горе дето иска бързо зеле. На нашто село му викаме басма /кълцано зеле/. Баба ми навремето имаше едно 15 литрово каче дето си го гласеше да си има за прасето, сега и жена ми отвреме навреме си прави по една тенджера. Нарязано на ситно, на 10 кила зеле 250 гр. сол мисля че беше, притиска се хубаво в съда, отгоре се слагат няколко големи листа, може и из вътре да има за сърми, отгоре пак тензух, една по дебела чиния и тежест, капак и за прасето със сигурност имате готово зеле. Да ви е сладко!
                                Тъкмо се връщам от мазата и попадам на тази тема. 100 л бидон, пълен на 3/4. 70 кила вода и 2 кила сол. Първо в издълбаните кочани, а останалото както дойде. Не знам само кога да започна преточването от канелката?
                                За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                                Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X