Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си запалим огън

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как да си запалим огън

    Факт е че в сухо време с искри от барут можеш да направиш огън и без да искаш. В САЩ всяка година гасят по някой такъв пожар от стрелби по мишени в полето.

    Коментар


    • От: Как да си запалим огън

      И в България също-само че по-малко от преди!

      Коментар


      • От: До: Как да си запалим огън

        Първоначално публикуван от mendi Преглед на мнение
        И един мармот...
        Аиде да кажем че от ловен патрон ще извадиш барута с нокти ама...
        Не знам дали си се опитвал да избиеш куршум от пистолетен, карабинен или автомате патрон ама бая зор ще видиш... еле па не екипиран... Когато бях "дете идиотче" правех десетки опити... Рядко бяха успешни... Даже сега се чудя как не съм се осакатил ама това е друга тема.
        Да кажем че напъхаш памука де... Виждал ли си как се изтрелва сигнална ракета от газов пистолет - е с памука ти ще стане същото : )

        Ако по някаква неведома случайност се сдобиеш с бездимен барут - единствения ти смислен начин да го запалиш е чрез триене и то доста, ама доста интензивно. Поне ако се запали на открито готи спокойно и наистина може да предаде пламъка на нещо...
        Методът, всъщност, звучи съвсем вероятно. Куршум, от какъвто и да е патрон, се вади безпроблемно с подръчни средства. Ракетката на газовия пистолет е реактивна, памукът няма да мине повече от няколко метра (щото лек, пък и аеродинамиката му, пък и ще "издиша"), а спокойно може да се насочи и надолу. Друг е въпросът, че човек с оръжие и боеприпаси, надали ще изпадне в ситуация да си пали огън по този начин.
        Изобщо - попрехвърлих темата и бях силно заинтригуван от обстоятелството, че никой не възнамерява да си запали огъня с кибрит... или запалка... Може би е сбъркано заглавието и става въпрос за: "Най-екзотичен начин да си запалим огън". То тук са описани такива постановки, дето не всяка лаборатория разполага с тях.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: До: Как да си запалим огън

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          ... - попрехвърлих темата и бях силно заинтригуван от обстоятелството, че никой не възнамерява да си запали огъня с кибрит... или запалка... Може би е сбъркано заглавието и става въпрос за: "Най-екзотичен начин да си запалим огън". То тук са описани такива постановки, дето не всяка лаборатория разполага с тях.
          Ми погледни и в кой раздел пишеш де
          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
          Суперспам - спама на суперите

          Коментар


          • От: Как да си запалим огън

            Имаш предвид, че е за "оцеляване" ли. Ми именно в такива условия е най-малко вероятно да разполагаме със всевъзможни химикали и оборудване. Аз например съм пушач, пуша по трийсетина цигари на ден и с едно Бик-че от най-големите (левче) карам по три месеца. По този случай и винаги имам по едно такова в джоба. Прави сметка какво става с пет Бикчета, особено като ми свършат цигарите (резонно, като ще е оцеляване) - ще имам да си цвякам пет години...
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Как да си запалим огън

              По-горе имаше и обсъждане в кои условия бикчетата не работят.

              Все едно де, аз като институционален авторитет по темата, също научих някои забавни неща от тук.

              (п.п. На мен ми е любопитно, как ли ще оцеляват домашните ти, като ТИ свършиш цигарите?)

              Коментар


              • От: Как да си запалим огън

                Този момент ми е убягнал (то осемнайсет страници), но запалката не пали като е мокра. Съхне за пет минути - с духане, или без духане. Ако кисне часове във вода може да се разтвори камъчето, ма не си я представям тази ситуация на живо.
                Домашните ще го измислят.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: До: Как да си запалим огън

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Методът, всъщност, звучи съвсем вероятно. Куршум, от какъвто и да е патрон, се вади безпроблемно с подръчни средства. Ракетката на газовия пистолет е реактивна, памукът няма да мине повече от няколко метра (щото лек, пък и аеродинамиката му, пък и ще "издиша"), а спокойно може да се насочи и надолу. ....
                  От флоберов патрон наистина се вади безпроблемно, но ще ми е интересно ваденето на куршума от патрон за "Макаров" примерно...
                  Ракетите за газов пистолет не са реактивни. Има разни "свиреши" и тем подобни ефекти но като цяло са си светеш състав запресован в картонен или ламаринен корпус. За изтрелването си изцяло разчитат на енергията на барута в патрона.
                  Най вероятно памука ще се "изпари" още в цевта, заобиколен от горящите барутни частици.

                  Както и да е. Ако човек закъса но има огнестрелно оръжие под ръка, най добре е да не си хаби патроните а да се оглежда за някой изгубен геолог - те винаги носят сол, батериики, кибрит....

                  Коментар


                  • От: Как да си запалим огън

                    Памукът ще се изпари, ако е някаква синтетична вата, истински памучен памук - не. И ракетките са си реактивни, същият този състав дето свети шарено е и двигателят, от газовете на патрона, единствено се пали (е и първоначалният старт). С патрони не знам колко си експериментирал, но явно крайно недостатъчно.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: До: Как да си запалим огън

                      Първоначално публикуван от mendi Преглед на мнение
                      Ако човек закъса но има огнестрелно оръжие под ръка, най добре е да не си хаби патроните а да се оглежда за някой изгубен геолог - те винаги носят сол, батериики, кибрит....
                      Във вицовете рядко се споменава, ама обикновено геологът всъщност е екстремен турист-оцелявач с бегли интереси към камъните. Едва ли ТОЙ ще е без оръжие.

                      Коментар


                      • От: До: Как да си запалим огън

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Във вицовете рядко се споменава, ама обикновено геологът....
                        То и без това по нашите ширини ги няма...
                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        ... И ракетките са си реактивни, същият този състав дето свети шарено е и двигателят, от газовете на патрона, единствено се пали (е и първоначалният старт). С патрони не знам колко си експериментирал, но явно крайно недостатъчно.
                        Наистина, патроните бяха ограничено количество, а и твърде ценна стока. При разглабянето трябваше да се внимава много защото в последствие се превръщаха в превъзходни ключодържатели. Така че гилзата и куршумът не трябваше да имат следи от механични виздействия...

                        За сигналните обаче си държа че нямат реактивна сила. За обикновенните сигнални звезди иде реч, иначе знам че има и други чешити.
                        Такава сигнална звезда, има реактивна сила колкото да завърти сама себеси. Състава варира в зависимост от цвета, в дъното обикновенно е запресован малко черен барут колкото да прихване искрата и да предаде горенето на основния осветителен състав.
                        Жалко че нямам хубава снимачна техника иначе бих направил пропаганден клип онагледяващ поведението на такава сигнална звезда, барутен реактивен двигател и двигател със свирещо гориво. Поведението на последните два, запалени от стационарно положение се различава драстично от поведението на сигналната ракета за газов.

                        Малко се отклонихме от темата ама...

                        Коментар


                        • От: До: Как да си запалим огън

                          Брей, напънах се и изчетох цялата тема. Цели осемнадесет страници, то май позабравих някои писания, но нейсе. Намесихме даже катапултирали се пилоти и назове. Едно време във ВВВУто провеждахме курсове по оцеляване в екстремални услови за курсантите пилоти. Та там паленето на огън си е основно средство да останеш жив в доста ситуации.
                          Ще споделя своя опит на ловец, рибар, гъбар, планинар, а и нещо като обобщаване на прочетеното да направя.
                          Ситуациите при които трябва да се пали огън се делят на обичайни и извънредни. Понякога първите се превръщат в извънредни по ред причини. Макар и много рядко но може да се случи от запалването на огън да зависи здравето и живота на участниците в дадена ситуация. Няма смисъл да философствам, но дори разходка в гората с приготвяне на хапване (пикник де), без да запалиш огън може да се превърне в пародия. Сурови пържоли и кебапчета не са любима храна за човека.
                          В темата основния проблем изведен на преден план е как да се доберем до първоначалното пламъче. Мисля, че то не решава проблема с паленето на огъня така лесно. Затова ще си кажа мнението как трябва да постъпим за да имаме като краен резултат огън, който гори, грее, приготвя храна, свети и т. н. На всички ни е ясно, че за да имаме огън ни трябва:
                          1. източник на топлина;
                          2. гориво;
                          3. кислород;
                          Последното не го подценявайте, кислород има колкото си искаш във въздуха, но ако не му позволиш да достигне в достатъчно количество там където е горивото пламък няма да има. Но засега не се занимаваме с него.
                          За какво ни е източник на топлина!? Ами много е просто - твърдото гориво трябва да се нагрее толкова, че да се превърне в газ, който от своя страна ще гори в присъствие на кислород. Ще кажете, защо ги пишеш тези неща, всички си ги знаем. Да но, това че го знаем не значи че го прилагаме!
                          1. Започваме с източника на топлина (енергия за запалване). Екзотики като батерии от телефони, фенерчета, акумулатори е добре да се знаят, но са изключително трудно приложими. Реално човек, който се готви за да пали огън в обичайна или екстремна ситуация трябва да си носи следните източници: бензинова запалка, кибрит със изолирани с восък главички, магнезиева запалка. Най-добре и трите, като първите две се държат на сухо. Не тежат много, не струват скъпо, вършат работа.
                          2. Гориво!!! Започваме с леснозапалимите материали, които с източника на топлина ще запалим. За тази група материали обикновено се използва термина ПРАХАН (не е викане ) Най-добре е да си носим нещо от къщи предварително приготвено. Така ще ни е в пъти по-лесно в ситуация при която навсякъде тече вода, мокър си като мишка, а трябва да търсиш нещо сухо за огъня. Споменатите преди дамски тампони, хартиени кърпички, памук, бинт и др. стават, но ако предварително сте си приготвили парченца брезова кора, гума е още по-добре. В природата прахан се набавя от брезови кори, шишарки, папрат, треви(не са най-доброто нещо), лико от сухи кори, може да настържете талаш от сухи клони - дори след дни валеж остават сухи само 2-3 мм навътре - тук си личи изобретателността на човека.
                          Следва събирането на РАЗПАЛКИ. Тънки сухи клонки с дебелина 2-3 мм, после по дебелички и така нататък. Търсете изправени сухи клонки, тези по земята обикновено не са сухи и са поизгнили. Сигурен признак е при счупване да изпращи силно и да се счупи докрай, ако се огъне или изпука леко значи е мокра или жива или гнила. Търсете изсъхнали клонки от широколистни видове с залющена и частично опадала кора и червеникав цвят - те са най-добри - сухи и здрави.
                          ДЪРВА. Събирайте с различна дебелина - от тази на пръст на ръка до дебели десетина сантиметра. Тук пак се търсят с частично опадала кора и червеникав цвят и по възможност не от земята.
                          Чак след като сме осигурили всички тези материали, избрали място за огъня, осигурили защита от вятъра и дъжда започвате да се опитвате за запалите праханта.
                          За осигуряване достъпа на КИСЛОРОД няма да пиша, предполагам, че всеки знае как да реди дървата, за да горят.
                          Забелязах, че на повечето клипове огън се пали в сухи условия. Не че и тогава е лесно, но се упражнявайте в трудни условия и с подръчни материали, независимо че си носите от къщи всичко необходимо.
                          И пропуснах четвъртото важно условие за да имаме огън - запазете спокойствие и мислете!!!
                          Надявам се бях полезен, ако съм бил досаден простете.

                          Коментар


                          • От: Как да си запалим огън

                            Добре описано всичко, има какво да се научи.
                            В един почивен ден излизаме със съпругата сред природата, решаваме че ще палим огън и ще правим барбекю. Излизахме с намерението че ще палим огън. Имахме дървени въглища и разпалки останали от преден път, взехме ги както винаги с нас, качваме се горе валяло през нощта, ние с нашите сухи разпалки огъня бързо го направихме. След нас наблизо дойдоха други хора с подобни намерения. Като се започна едно духане, залягане, търсене на сухи клони, ама няма от къде всичко подгизнало, някои се отказаха. По-несрамежливите дойдоха и поискаха едно-две добре разгорели се и стартираха успешно след това. Ние така или иначе бяхме напред с материала и огън вече почти не ни трябваше.
                            Кибритче или запалка почти винаги имам в мен, трябва си.
                            LZ1NIM/P
                            B pos

                            Коментар


                            • От: Как да си запалим огън

                              Паленето, освен умения, иска и мотивация...
                              Публикувайте отговор

                              Коментар


                              • От: Как да си запалим огън

                                Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                                Паленето, освен умения, иска и мотивация...
                                Също така иска да си имал близки контакти с мома от чернокраките!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X