Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

    Въпросът ми е следния: Някой знае ли как точно се съотнася размера на дюза за газово устройство към типа на използваното гориво а именно:

    1. Пропан (100%)
    2. Бутан (100%)
    3. Автомобилно гориво газ (смес от горните)

    Или поне за автомобилно гориво кое е по-подходящо - дюза за пропан или за бутан?
    VPetrov.photography

  • #2
    До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

    В смисъл за директно впръскване в цилиндрите или става въпрос за газена лампа?
    Последно редактирано от ninja_1; 27-09-07, 22:12.
    0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

    Коментар


    • #3
      До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

      Газова лампа...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

        Чистия пропан е над 100 октана (чувал съм че е близо 119, ама не съм сигурен, по-знаещите да кажат). По скандинавските страни си карат с пропан колите. тук щото е по-топло блъскат бутан да компенсира температурното разширяване на сместа, обаче от него октана пада... Ако това може да е от полза при смятането все пак.
        Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

        Коментар


        • #5
          До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

          Ако съдим по това , че многогоривните горелки на Primus използват една дюза за пропанбутанова смес, бензин и керосин.Мисля , че размера на дюзата е един и същ за споменатите горива.Само за дизел се променя дюзата.
          Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

          Коментар


          • #6
            До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

            Доколкото си спомням газовите лампи са с бутан... Даже май вкъщи имам няколко малки бутилчици и ако ти трябват Венци ще поразровя из мазето

            Коментар


            • #7
              До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

              Благодаря колеги но проблемът е по-различен. Има няколко вида газови горива. Пропан чист, бутан чист, смес от прапан и бутан (това което се продава като автомобилно гориво) както и изобутан (той пък се продава като флакони за пълнене на запалки)...

              Та въпросът ми е сместа от пропан бутан (автомобилното гориво) като размер на дюзите до кое е по-близо до чистия пропан или до чистия бутан...
              Всички изброени по-горе горива ги има и в чист вид и в смес... В България може да се купи на практика само смес (LPG - автомобилно гориво или известния пропан бутан)...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

                До по-тежката съставка.

                Коментар


                • #9
                  До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  Благодаря колеги но проблемът е по-различен. Има няколко вида газови горива. Пропан чист, бутан чист, смес от прапан и бутан (това което се продава като автомобилно гориво) както и изобутан (той пък се продава като флакони за пълнене на запалки)...

                  Та въпросът ми е сместа от пропан бутан (автомобилното гориво) като размер на дюзите до кое е по-близо до чистия пропан или до чистия бутан...
                  Всички изброени по-горе горива ги има и в чист вид и в смес... В България може да се купи на практика само смес (LPG - автомобилно гориво или известния пропан бутан)...
                  Е те точно това се опитах да ти обясня, LPG-то е почти чист пропан, бутанът обикновено не надхвърля 10-15 процента, и то яко е лятна смес, зимата (ако я правят правилно е и по-малко).
                  Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

                    Не си прав приятелю. Пропан бутана по газостанциите е повече бутан отколкото пропан... И е нормално да е така. Пропана кипи при ~-40 градуса а бутана при около 0 градуса. Налягането което развива пропана при 60 градуса е огромно и ще е опасно при нас да се кара само на пропан...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

                      Да, обаче характеристиката на сместа не е право пропорционална на съотношенията на газовете. Има си някаква съвсем не линейна зависимост. Както водата и антифриза
                      Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Размер на дюза в зависимост от горивото: Пропан, Бутан или смес...

                        Аз мисля ,че беше 80/20 пропан-бутан.А нашите газаджии ,я правят сместта 50/50 .
                        B+

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X