Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси относно някои аспекти на D7100

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси относно някои аспекти на D7100

    Здравейте приятели, както знаете от известно време съм собственик на въпросния модел на Никон.
    Полека , полека започнах да го разучавам и да си го настройвам за моите нужди.Пускам тази тема не само конкретно и лично към моя случай /респективно моите въпроси/, а и всеки имащ въпрос относно нещо свързано с въпросното тяло да може да пита.
    Знам, че тук има доста хора знаещи и можещи, а също така и доста собственици на въпросното тяло, с което имат и определен стаж, та се надявам искрено поставените тук въпроси да се разчепкват и да се стига до отговорите които ще се търсят.
    Така...започвам с някои неща, които ме вълнуват занимавайки се с настройките на D7100.
    На първо място искам да попитам защо като се преглежда заснет кадър в дисплея на фотоапарата той изглежда замазан и едва след като му се удари един + /тоест малко се уголеми кадъра/ той започва да изглежда многократно по-рязък.На старото тяло d5100 не съм забелязал това да се случва.
    Първо си помислих, че може да е от 24мп-ловата матрица, но след опит в който намалих пикселите крайния вариант е отново същия.
    Респективно следва и следващия въпрос...Отваряйки снимката с уиндоската програма за разглеждане случая е аналогичен.Първоначално кадъра изглежда замазан и едва след като се разпъне на цял екран добива фокус и детайлност?
    При кадрите от D5100 това не е така.И на дисплея и на компютъра още с отварянето снимката си е детайлна и рязка.
    След отговорите на този въпрос ще видим дали логично ще си дам сам отговори и на следващите въпроси, които имам свързани с фокуса по целия кадър , или ще се наложи да ги задавам отново тук.
    П.П. Въпросите ми са продиктувани от чувството, че D5100 дава по-добра рязкост по целия кадър сравнен разбира се с D7100 при еднакви условия/еднакъв обектив, почти еднакво кадриране, еднакво исо, бленда и точка на фокусиране/.Не допускам, че по-ниския клас тяло може да прави по-добри в това отношение кадри и смятам, че все още нещо не мога да се справя с настройките при които да получа сходен или по-добър краен резултат!
    Предварително ви благодаря!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

    инсталирай си никонските програми за преглед и редакция на снимки.Виждат се по различен начин .

    В какъв формат са ти снимките ?

    Коментар


    • #3
      От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

      Ами снимам в Raw + Jpg/fine/ и съответно разглеждам и на дисплея на фотоапарата и в компютъра JPG файла.
      П.П.Добре де...ама защо се получава такава разлика и на дисплея на фотоапарата.Категорично без да си ударил поне един +/т.е. уголемил кадъра с една степен/ не можеш веднага да разбереш ...кадъра ли не е сполучлив или просто не се вижда детайла по някаква си причина.
      Това на D5100 не го забелязвам и също така от него свалени снимките на компа като ги отварям си изглеждат и без да са на цял екран добре и с детайла...
      Поздрави!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

        без да го увеличиш не се ли зарежда ?
        На мене вин 7 малко по бавно ми зарежда роу файловете ,защото са по 80 мв и минава през конвертор ,затова използвам никонските програми и там понякога пак иска време да се зареди изображението.Може би ти е свързано с размера на файловете. Аз на джипег снимам само в средна резолюция и основно ползвам роу файловете за последваща обработка.

        Коментар


        • #5
          От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

          Ами аз лично отварям за преглед горе-долу какво се е получило само JPG файла в компа, а на дисплея на фотоапарата си се отваря само той по подразбиране.Наистина...ще взема на JPG- то да му намаля размера и да пробвам...и без това го използвам само и единствено за ориентир кой Raw си струва да се обработва.
          Ще пробвам и ще пиша...
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #6
            От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

            Пробвах...поне на дисплея на фотоапарата не се вижда промяна...
            П.П. Още един въпрос...Кадрите от D5100 след обработка в ФШ в Camera raw и прехвърлянето им в основната директория на програмата излизат на 25% от размера си автоматично, а кадрите от D7100 , излизат в по-малък размер- 16.7%.След опит да ги поувелича, за да виждам по-добре/около 22%/ и ми се губи пък като че ли от качеството на изображението.То е ясно, че увеличавайки един кадър визията му се променя надолу, но защо отваря автоматично кадъра на по-малък процент.
            Дали разковничето се крие в това, че единия кадър е около 5000 пикс., а другия около 6000...
            Ще взема да му намаля резолюцията и да пробвам да видя.
            Някакво мнение по въпроса?
            П.П. Уф...въобще нищо не е както си беше...чак пък такава разлика не бях очаквал.
            Поздрави!
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #7
              От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

              Aз мога да помогна (на някои) с 1200 странична тема: http://club.foto.ru/forum/view_topic...ge=1#listStart !
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                Аз нямам D7100, така че само ще изказвам предположения, пък ако не друго може да те насочат в някаква посока
                За превюто на апарата - RAW файловете имат вграден тъмбнейл, обикновено е JPG, с малка резолюция и криво качество. При преглед вероятно апарата показва първо него, защото е много по-лесно и бързо да го покаже, а когато вече уголемиш снимката зарежда "истинският" файл.
                За уиндоуса важи същото - процента, в който ти отваря снимката зависи от съотношението резолюция монитор/резолюция снимка, т.е. снимката от 5100 е ~ 4 пъти по-голяма от резолюцията на монитора ти и затова я отваря на 25%, снимката от 7100 е ~ 6 пъти по-голяма => отиваш на 16.5%. С две думи уиндоуса се стреми да покаже цялата снимка наведнъж и намалява доколкото е необходимо. Другият момент е, че алгоритмите за смаляване работят по-добре с числа кратни на 2, отколкото с произволни такива - т.е. за компютъра е много по-лесно и чисто от 4 пиксела да сглоби един, отколкото от 2,378 пиксела примерно. / 4 пиксела, защото при намаляване наполовина реално снимката става 4 пъти по-малка - 1/2ш х 1/2в = 1/4 от площта на оригиналната снимка /
                А превюто на снимките на компа вероятно отново първо зарежда тъмбнейла или някакъв кеш и през това време някъде на бекграунд дозарежда цялата снимка, за да я покаже. Един вид за да не гледаш само въртящ се часовник, докато зареди. И най-вероятно разликата идва оттам, че новите снимки са по-големи и съответно на компа му е малко по-тегаво да ги смели.
                'Облагането с данъци е изтънчен начин да искаш пари със заплаха'

                Коментар


                • #9
                  От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                  Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                  Пробвах...поне на дисплея на фотоапарата не се вижда промяна...
                  П.П. Още един въпрос...Кадрите от D5100 след обработка в ФШ в Camera raw и прехвърлянето им в основната директория на програмата излизат на 25% от размера си автоматично, а кадрите от D7100 , излизат в по-малък размер- 16.7%.След опит да ги поувелича, за да виждам по-добре/около 22%/ и ми се губи пък като че ли от качеството на изображението.То е ясно, че увеличавайки един кадър визията му се променя надолу, но защо отваря автоматично кадъра на по-малък процент.
                  Дали разковничето се крие в това, че единия кадър е около 5000 пикс., а другия около 6000...
                  Ще взема да му намаля резолюцията и да пробвам да видя.
                  Някакво мнение по въпроса?
                  П.П. Уф...въобще нищо не е както си беше...чак пък такава разлика не бях очаквал.
                  Поздрави!
                  Процентите не влияят изобщо върху качеството на оригинала (за ФШ говоря). Така или иначе единственото реално са 100%, другото се получава с "ядене на пиксели". Нещо ме съмнява, че в апарата имаш включена някаква различна от стандартната компресия на JPG-a и затова стават тия маймунджелъци. Ама си нямам идея къде са тия настройки в менюто на 7100. По принцип windows се държи така с файлове, на които компресирането е настрено на progressive, вместо на baseline. Провери имаш ли такава настройка в апарата.
                  Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                    Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                    Процентите не влияят изобщо върху качеството на оригинала (за ФШ говоря). Така или иначе единственото реално са 100%, другото се получава с "ядене на пиксели". Нещо ме съмнява, че в апарата имаш включена някаква различна от стандартната компресия на JPG-a и затова стават тия маймунджелъци. Ама си нямам идея къде са тия настройки в менюто на 7100. По принцип windows се държи така с файлове, на които компресирането е настрено на progressive, вместо на baseline. Провери имаш ли такава настройка в апарата.
                    До момента аз поне не съм открил никаква друга настройка на JPG-а освен степените на компресия/basik, norm и fine/
                    Относно процентите...след Raw camera правя още някои промени в основното меню и там като ми го отвори на 16% кадъра изглежда по-малък.Съответно и по-трудно отсявам определени участъци за корекция.Като го увелича малко обаче %-та/в смисъл кадъра да стане малко по-голям и да ми е по-лесно да работя/, но тогава забелязвам влошаване на изгледа на кадъра-явно заради увеличението или знам ли/ и съответно вече не съм сигурен доколко и какво да променя по него...
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                      Пробвай да му ресетнеш настройките.
                      Доста време съм снимал с въпросното тяло и такива проблеми не съм имал.
                      Въобще (както не веднъж съм казвал) за D7100 само добри неща мога да кажа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                        Любо, верно пробвай да ресетнеш настройките. Не съм забелязал да има подобни проблеми. Имам предвид за разлика при разглеждането на заснети снимки ...
                        По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                          Не разбирам...До сега гледах и сравнявах идентични кадри, които направих днес с еднакъв обектив и еднакви настройки с D7100 и със стария D5100.Имам чувство, че 7100 някои кадри ги прави добре, а някои стават замазани...
                          Говоря не за една снимка, а за няколко поредни.Да беше тук там, че да си кажа нещо съм мръднал и т.н., ама при 4-5кадъра един след друг и те всичките с проблеми най-вече в рязкостта по целия кадър, а в същото време пък с 5100 няма нито един проблем.От примерно 4 кадъра всичките с него стават перфектни...
                          В същото време пък снимах невероятния залез тази вечер и смея да твърдя, че 7100 е направил невероятни кадри/или хайде да го кажем, че не намирам проблемите от преди това с фокусирането и рязкостта по целия кадър-ще пусна утре кадри за сравнение в голям размер в ФТП-то да видите какво имам предвид.
                          П.П.Ще ресетна настройките, ама...какво може да се е случило.На стария никога не се е налагало да ресетвам каквото и да било.
                          П.П.П.Започвам да си мисля, че Сигмата 10-20 с която правя тестовете, нещо не се харесва с това тяло.Да обаче пък от друга страна ако е така...няма да има въобще добри кадри, а това не е така.Появяват се и идеални такива, та затова човъркам и се чудя от къде идва този проблем...
                          Утре ще докладвам след ресетване на настройките!
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                            Пробвай да я тунинговаш тая Сигма (AF-fine-tune) към тялото. Преди това може да направиш няколко серии с нея, като между всеки две я разкачаш и закачаш 18-105. Ако има разлики в поведението ѝ в различните серии явно комуникацията между нея и тялото не е добра, което би трябвало да се оправи с фината настройка, която, като я имаш веднъж запаметена ще си остане постоянна. Без нея, тялото при всяко закачане на Сигмата се опитва да се калиброва към нея и явно с променлив успех.
                            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                              Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                              Пробвай да я тунинговаш тая Сигма (AF-fine-tune) към тялото. Преди това може да направиш няколко серии с нея, като между всеки две я разкачаш и закачаш 18-105. Ако има разлики в поведението ѝ в различните серии явно комуникацията между нея и тялото не е добра, което би трябвало да се оправи с фината настройка, която, като я имаш веднъж запаметена ще си остане постоянна. Без нея, тялото при всяко закачане на Сигмата се опитва да се калиброва към нея и явно с променлив успех.
                              Ами вече е направено.Сигмата и на старото и на новото тяло даваше малко фронт фокус.Поиграх си с една линийка на работа и горе-долу направих настройка, която се запамети и дори след като ресетнах настройките си остана както съм я направил.Не съм правил въпросните серий и смени с другия обектив, но Сигмата си има профил с направената настройка и смятам, че тялото трябва да не прави магарии в това отношение.
                              П.П.Интересното е, че между несполучливите и сполучливите кадри не съм свалял или сменял обектива...
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X