Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси относно някои аспекти на D7100

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

    Така...основния проблем с който се опитвам да се преборя е че на някои кадри се получава липса на рязкост по целия кадър, но от друга страна пък на други навсякъде излизат резки равномерно.Давам ви за пример два кадъра, като пускам линкове, за да ги видите в цял размер, а не намалени.
    На първата снимка...https://htftp.offroad-bulgaria.com/L...i/DSC_2188.JPG
    ...фокуса съм го мерил в цветната леха в предния край на поляната/т.е. почти до тротоара и улицата/.Значи какво констатирам аз.в централната зона, както и напред към колата паркирана отсреща си има поносим фокус и детайл, но поглеждайки леко в ляво на надписите/особено на този на климатика на лавката/ и веднага проличава, че там нещата са трагични.Скороста на снимане е над 1/160 и едва ли е станало нещо от бавна скорост и мръдване.

    На втората снимка...https://htftp.offroad-bulgaria.com/L...i/DSC_2189.JPG
    ...фокуса е разположен горе в ляво на черния джип.Както и ще забележите навсякъде по кадъра си има равномерен фокус.Ето такъв краен ефект търся и не разбирам защо на един кадър се получава, а на друг не...
    Вчера направих фина настройка на фокуса с опцията в тялото.Не е съвсем прецизно, но с една линийка и наклон на фотоапарата на око около 45град. го регулирах малко да пада фокуса преди фокусната точка, защото ми се стори, че дава леко фронт фокус.По скалата го върнах на -8 от нулата като мога да го направя и до -20/т.е. дал съм го на по-малко от 50% от възможното по скалата/.Там ми се стори, че замазването от фокусираното число напред и назад от него е на еднакво разстояние.Да не би по тази причина сега да ми дава по-добър фокус, като фокусирам силно напред или проблемацията е другаде?
    Давайте предположения, че направо вече сън не ме хваща!
    Предварително ви благодаря!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #17
      От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

      Дзверих се бая в exif-ите - има определени разлики между двете, ама не знам дали самия метапикс не се бърка нещо. При първата снимка има един запис, който ми се наби на очи
      CompressedBitsPerPixel 4
      който при втората липсва. Има и други разлики - гледай ги и ти ако искаш:
      1.
      2.

      Иначе, на мен ми се струва по-скоро, че първата е по-"шумна" и оттам се губи част от детайла.

      п.п. И още нещо: според метапикс при първата:
      FocusDistance 0.89 m
      а при втората:
      FocusDistance 6.31 m
      което не се връзва много, с точките, които ти посочваш. А специално на първата фокусът ти наистина е на тухличките долу в краката ти.
      Последно редактирано от stargazer; 26-09-14, 20:00.
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • #18
        От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

        И двата линка си ми ги дал за една и съща снимка.
        Не знам какво означава този надпис и защо го има на едната, а на другата не.Може някой и да ме осветли/за което ще съм и благодарен/.
        П.П.Добре де...от какво пък ще е по-шумна и какво се губи...то като погледнеш в ляво надписите на лавката...направо си е замазано...
        Дали по някакъв начин ще е наистина от шума...и откъде пък чак толкова шум посред бял ден.Исото е 640, което за това тяло е нищо и по никакъв начин не би могло да вкара някакъв шум в кадъра...
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #19
          От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

          Първите серии д800 имаха точно такъв проблем-различните фокусни точки трябваше да се калибрират допълнително в сервиз.

          а мене лично не ми понася високо исо-дават повече шум и зърно.

          високите пиксели са чувствителни към всякакви вибрации ,колкото по висока е скоростта толкова по добре.

          Коментар


          • #20
            От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

            Сори, поправих втория

            Повечето шум е от недоекспониране на тъмните части - сцената е много контрастна.
            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

            Коментар


            • #21
              От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

              Любо, това с всякакъв обектив ли го прави или само с тази Сигма?
              Пробвал ли си с някакъв Никор?

              Коментар


              • #22
                От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
                Любо, това с всякакъв обектив ли го прави или само с тази Сигма?
                Пробвал ли си с някакъв Никор?
                Ами за сега съм се запънал със Сигмата, но тази вечер закачих 18-105 и утре ще направя проби.
                Принципно Сигмата на d5100 даваше невероятна рязкост по целия кадър/чак колеги ми завиждаха, че съм случил на такава бройка/и като не се получават нещата с нея на новото тяло...направо се разболях...

                Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                Дзверих се бая в exif-ите - има определени разлики между двете, ама не знам дали самия метапикс не се бърка нещо. При първата снимка има един запис, който ми се наби на очи
                CompressedBitsPerPixel 4
                който при втората липсва. Има и други разлики - гледай ги и ти ако искаш:
                1.
                2.

                Иначе, на мен ми се струва по-скоро, че първата е по-"шумна" и оттам се губи част от детайла.

                п.п. И още нещо: според метапикс при първата:
                FocusDistance 0.89 m
                а при втората:
                FocusDistance 6.31 m
                което не се връзва много, с точките, които ти посочваш. А специално на първата фокусът ти наистина е на тухличките долу в краката ти.
                Да обаче фокуса на първата съм го целил на лехата с цветенцата доста по-напред от плочките пред краката ми...
                Това ме наведе на мисълта дали не съм прекалил и обектива сега да има голям бек фокус и от там да се получава този проблем.Обаче пък ако е така...как тогава на втората всичко си е както трябва...
                На първата реално фокуса е целен на поне 10м. , а втората е на сигурно 50-60м., та не знам вече какво се случва...
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #23
                  От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                  Според мен обектива прави някакви магарии с това тяло, което е често срещан проблем при по-стари обективи от други марки с по-нови тела на марката, за която са правени.
                  Почти съм сигурен, че с Никор-а всичко ще е ОК.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                    Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                    Да обаче фокуса на първата съм го целил на лехата с цветенцата доста по-напред от плочките пред краката ми...
                    Това ме наведе на мисълта дали не съм прекалил и обектива сега да има голям бек фокус и от там да се получава този проблем.Обаче пък ако е така...как тогава на втората всичко си е както трябва...
                    На първата реално фокуса е целен на поне 10м. , а втората е на сигурно 50-60м., та не знам вече какво се случва...
                    Тухличките (плочките) са 10/20см. Лехата е на около 6-7 метра, джипката - на не повече от 28-30. Фокуса на втората снимка е малко пред дървото в ляво, където има една по-червеникава ивица тухлички. Резултатът "по целия кадър" е по-добър просто понеже е фокусирано по-надалеч. Номера на джипката оределено не е на фокус. Мисля, че си предобрил малко калибровката. Друго, което забелязах в exif-а - поне в метапикс не е отчетен кропфактора, т.е. focal length in 35mm eq. е същото като първичния focal length. В този смисъл и показаните горе разстояния би трябвало да се умножат по 1.5 или 0.89=1.33 и 6.31=9.46 като второто горе-долу отговаря на това, което аз виждам на снимката.
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                      Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                      Тухличките (плочките) са 10/20см. Лехата е на около 6-7 метра, джипката - на не повече от 28-30. Фокуса на втората снимка е малко пред дървото в ляво, където има една по-червеникава ивица тухлички. Резултатът "по целия кадър" е по-добър просто понеже е фокусирано по-надалеч. Номера на джипката оределено не е на фокус. Мисля, че си предобрил малко калибровката. Друго, което забелязах в exif-а - поне в метапикс не е отчетен кропфактора, т.е. focal length in 35mm eq. е същото като първичния focal length. В този смисъл и показаните горе разстояния би трябвало да се умножат по 1.5 или 0.89=1.33 и 6.31=9.46 като второто горе-долу отговаря на това, което аз виждам на снимката.
                      Работата е ясна, ще видя някак да направя първо по-точна калибровка и пак ще тествам.Утре ще направя тестове и с Никор 18-105 и ще ги поста да видим дали е същата работата , или проблема ще е във взаимодействието на Сигмата с това тяло
                      Поздрави приятели!
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                        Любо, руснаците казват, че нема как да се случи точна калибровка със зуумобектив. Все нещо ще се мести, когато гласиш другото.
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #27
                          От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                          Любо, руснаците казват, че нема как да се случи точна калибровка със зуумобектив. Все нещо ще се мести, когато гласиш другото.
                          Ами вероятно е така, но аз под по-точна имам предвид да я докарам до някакъв оптимален вариант.Идеята ми е да постигна що годе равномерна рязкост по целия кадър.Интересното е, че с d5100 само със завиването на Сигмата и нещата си станаха перфектни, но явно от тяло до тяло си има разлика...дори и на един и същ производител.
                          Все си мисля, че щом на онова тяло даваше перфектни резултати в това отношение, няма как при същата на големина матрица и тук да не може да се постигне подобно положение...
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                            Има, има, Гоблин беше споменал нещо за нарочни софтуерни бъгове с по-старите обективи на странични производители.
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #29
                              От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                              Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                              Има, има, Гоблин беше споменал нещо за нарочни софтуерни бъгове с по-старите обективи на странични производители.
                              Отново принципно си прав, но все си мисля, че телата D5100 и D7100 не са излезнали като модел в някакъв голям диапазон като време/т.е. и за двете тела въпросната Сигма е еднакво стара като модел/, та все имам надежда...
                              П.П.Поиграх си днес с фината настройка на фронт и бек фокус на Сигмата.За да не се чудя как с линийката да търся градуси наклон и т.н., просто започнах от зададената от мен стойност -8...снимка и замазани надписи от по-горния пример /говоря за надписа на климатика в ляво на кадъра/, след това намалих на .-4 и отново снимка/малко подобрение/, последва 00/още малко подобрение/ последователно отидох нагоре и тествах на +4 ,+8 и +12...На +12 забелязах влошаване на фокуса на въпросния надпис и затова засега върнах надолу до +8, където според мен грубо е оптималния максимум на настройката.
                              Довечера в къщи ще прегледам снимките на Full HD монитора като цялостна визия и ако трябва ще си поиграя да коригирам още мъничко вече с +/- 1 нагоре или надолу.
                              Смятам, че поради спецификата на обектива/ултраширок зум, който използвам основно за пейзажи/, дори и да не се постигне идеалното положение на центровка, то няма да е толкова фрапиращо и фатално при един много добър общ изглед...поне така разсъждавам...
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Въпроси относно някои аспекти на D7100

                                Да финализирам въпросния проблем.Днес както писах по-горе си поиграх с фината настройка на Сигмата.Дефакто от стойност -8, която и бях задал вчера по замерванията върху линийка за фронт или бек фокус, постепенно върнах настройката през определен интервал/взех за опита стойност от -4/до 00 както си беше първоначално, но там също не ми хареса какво се случва/както и в началото и затова се заиграх де/.Та продължих на плюсовите стойности.Подминах противоположната стойност от +8 , но при следващия опит на +12 вече започна да се разваля качеството.В крайна сметка върнах настройката на +8 и в общи линии вече се получава онази рязкост и фокус по целия кадър за която се борих
                                Знам, че това е съвсем грубо настройване и вероятно за в бъдеще дори бих пробвал още малко по-фиино да го донастроя/нещо като нагоре-надолу с 1-ца/макар, че за този ултраширок зум при който леко отклонение от точния фокус няма да е проблем май е безмислено...
                                За мен важното е, че установих правилния подход към проблема и отчасти до голяма степен го отстраних, макар и аборигенската/снимайки от една и съща позиция и местейки настройката докато се получи търсения ефект.
                                Все пак обаче имам някакви съмнения относно преценката си, та...ето два кадъра.И на двата фокуса съм го мерил на цветната леха в средата на кадъра.Кажете кой кадър е по-сполучлив като фокус...

                                https://htftp.offroad-bulgaria.com/L...i/DSC_2359.JPG

                                https://htftp.offroad-bulgaria.com/L...i/DSC_2360.JPG

                                Ще съм благодарен да ги разгледате и да чуя мнения, че на мен вече ми се мержелее пред очите от пробни снимки и кьоренето в тях...
                                Поздрави!
                                NISSAN FOREVER
                                -----------------------------------------------------------------------------
                                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X