Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

    Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
    Въпросче. Има ли смисъл да се ходи до Себеш, защото моя план беше да набия в дясно 20тина км преди Себеш и направо към Сибиу?
    Ами не знам. Аз карах там, където имаше асфалт. Офроуд експерименти там не съм си правил.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #17
      От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

      Ха, аз минах на следващия ден /вчера/ след вас през Трансфагараш и пак от север на юг! Горе беше 5 градуса в 11 часа, времето беше слънчево и чудесно. Бях с кола, но нагоре ме подмина група чешки мотористи.
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • #18
        От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

        Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
        Момчето говеореше доста сносно и почти без акцент български, но в същност се оказа чех. Ростислав .... Помоли ме да им предам поздрави и на двамата, когато ги видя. .
        Поздравите приети! Малък е света, а
        Ростислав е странна птица... Срещнахме го някъде край Ивайловград преди две години. Прибираше се от Турция. Чех с перфектен български. Твърди, че е тираджия и много харесвал българския език. Не говори други езици, не ползва интернет ... Миналата година се обади, като беше в БГ. Тази - към Румънско. Да е жив и здрав.

        По повод проходите преди година подарих бизнес идея на румънски приятел моторист... обаче гледам не се е справил.
        Да вземат да принтнат стикери "ТransAlpina" и "Transfagarsan", и да си ги купуваме и лепим по моторетките ... Както има в Алпите, Нордкап и т.н. Със съответната година или пореден номер.
        После, като се видим ще има "А, ти си бил през 2005та? Аз през 2006 та" и т.н. Ето сега я споделям публично. Току виж им ги принтнем у нас

        Владо благодаря ти за хубавия разказ. Хладно е през септември, но и юни е така
        ______2
        Е = MZ

        Коментар


        • #19
          От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

          Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
          Ами не знам. Аз карах там, където имаше асфалт. Офроуд експерименти там не съм си правил.
          Ако се отклоните през SUGAG, JINA,POIANA SIBIULIU,ROD,TILISCA,SALISTE-пътя е асфалтов и е уникално красив(минава се през селата , но панорамата е чудна), Миналата г. го карах това и след Jina има едно изкачване с около 500 м денивилация за 6км.(не може почти да се кара на 2-ра, за трета да не говорим).УНИКАЛНО КРАСИВО.Себеш не ти трябва.Тая г. август пак го карах-вече ми се събират 4 или 5 пъти наТрансфагарашан-но спахме около Хунедоара(и там има един интересен замък на Ян Хунияди-тоя дето заедно с полския крал Владислав Ягело Варненчик е пробвал да освободи България от турците през 1444г.). Щем не щем трябваше да минем през Себеш-нищо особено.Ако сте решили да карате от там мисля,че няма да съжалявате-гледките си заслужават.После се включвате на главния път за Сибиу.Направили са магистралата и западно от града.

          Коментар


          • #20
            От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

            Мулцумеск мулт домно ле, върна ме 14 години назад, когато бях на Видрару, но с лека кола.
            Вашия маршрут много ми хареса и ще се постарая да го мина с мотора.
            Поздрави

            Коментар


            • #21
              От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

              Благодаря за хубавия пътепис и снимки!

              Първоначално публикуван от egerchev Преглед на мнение
              Ако се отклоните през SUGAG, JINA,POIANA SIBIULIU,ROD,TILISCA,SALISTE-пътя е асфалтов и е уникално красив(минава се през селата , но панорамата е чудна), Миналата г. го карах това и след Jina има едно изкачване с около 500 м денивилация за 6км.(не може почти да се кара на 2-ра, за трета да не говорим).УНИКАЛНО КРАСИВО.Себеш не ти трябва.Тая г. август пак го карах-вече ми се събират 4 или 5 пъти наТрансфагарашан-но спахме около Хунедоара(и там има един интересен замък на Ян Хунияди-тоя дето заедно с полския крал Владислав Ягело Варненчик е пробвал да освободи България от турците през 1444г.). Щем не щем трябваше да минем през Себеш-нищо особено.Ако сте решили да карате от там мисля,че няма да съжалявате-гледките си заслужават.После се включвате на главния път за Сибиу.Направили са магистралата и западно от града.
              Напълно подкрепям! За Хунедоара има един доста живописен, но в лошо състояние път - от трансалпина се отклонявате на запад по DN7A, през Хатег (или както там се произнася).

              Коментар


              • #22
                От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                Това лято минахме от там . В момента го ремонтират и за ендуро е нормално проходим. Но единият колега с когото ходихме беше с Ямаха тъндъркат(спорт -турист) и тия 20 км се поозори, но е търпимо. За кола няма проблем.
                ПП Владич, поздравления за пътеписа. Виждам , че сте имали късмет и на двата прохода. Ние в средата на август брахме такъв студ , а и на двата прохода ни валя почти нон стоп. Исках да ги покажа на две приятелчета от Варна , ама май повече мръзнаха отколкото да се кефиха. Но там ВИНАГИ СИ Е ГОТИНО. Миналата година ходих и с жена ми и дъщеря ми с кола около 15.10. Валеше суграшица(Трансфагараш беше пред затваряне), ама пак имаше хора. За догодина съм се замислил да си взема бунгало долу след стената и три дена да карам само от Лукойла на Авриг и обратно до стената по 2 пъти на ден . Ще е яко и на мен няма да ми омръзне
                Последно редактирано от egerchev; 18-09-14, 20:41.

                Коментар


                • #23
                  От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                  Ей го кой бил тоя беее...
                  Браво ВладиЧ! Браво и на метереолозите тоя път. Дано все така да ти се получава с добро време (малките изключения ще ги преглътнем).
                  Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                  Коментар


                  • #24
                    От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                    16.09.2014 вторник
                    Още вечерта преди да легнем разбрахме, че времето в България се разваля. В южна България валеше на провала някакви огромни количества дъжд, а в северна България лошото време започваше от вторник, (тоест от днес). За Велико Търново, там от където щяхме да минем го даваха силен дъжд с гръмотевици от обяд нататък. При това положение решихме да се откажем от разглеждането на скалните църкви и да се изнасяме по-бързо към къщи. Най-прекият ни път към дома беше през Велико Търново, прохода Хайнбоаз и от Николаево по подбалкана към Карлово, и Пловдив. Сутринта хапнахме домашна баница и домашно кисело мляко за закуска, и към 7,30 потеглихме... Ама много хубаво готви тази жена леля Спаса. Тя между другото спомена, че в някакви кулинарни предавания по телевизията са и давали рецептите.
                    Та така. Подгонихме здраво моторите в посока към южна България. Трафика беше слаб. Времето наистина много бързо се разваляше. Може би щеше да ни изненада, когато тръгнехме през Стара планина. Екипите ни за дъжд бяха най-отгоре на багажа в пълна готовност. Стигнахме Велико Търново. Дъжд все още нямаше. Не можах да се сдържа и направих три снимки между двата тунела на града. Отдавна исках да снимам от там.

                    Пазарджишкото БМВ във Велико Търново.


                    Велико Търново и Янтра.


                    Това беше и последната снимка, която направих на това пътешествие. От тук нататък гоних бързо, за да се прибера. Не ме валя на Хайнбоаз, което ми позволи и там да се изкефя максимално, като фуча по завоите със 100 км/час. После хванах подбалкана. Чак на Казънлък се опита да завали. Спрях и облякох екипа за дъжд. Много бързо, обаче спря и само пътя остана мокър. След Калофер и малката Шипка спрях на една частна бензиностанция, за да заредя. Тук сипах и най-евтиният бензин за цялото това пътуване по 2,37 лева за литър А 95. Следващият дъжд, който ме валя беше от Баня - Карловско до Песнопой. От там нататък вече дъжд нямаше и даже пътищата, около Пловдив, и Пазарджик бяха сухи. Към 13,30 часа паркирах пред къщи. За този ден минах 360 км.
                    А сега малко изводи и статистика. За тези четири дни минахме над 1500 км. Никакви проблеми с моторите не сме имали. Като разходи на мен цялата тази разходка ми излезе 345 лева всичко. Спане, гориво и храна. Бензина в Румъния е по-скъп от бензина в България. Лукойл е с най-скъпият бензин и в Румъния по 6,26 леи литъра А 95, което при курс за 1 лев= 2,24 леи прави 2,80 лева. В Ромпетрол - Румъния литъра е 6,10 леи, или 2,72 лева, а има и частни бензиностанции, които продават на 6,03 леи, или 2,69 лева.
                    В България положението е такова. Едни от най-скъпите пак са Лукойл с цена за литър А 95 от 2,56 лева. Има много бензиностанции, които продават по 2,50 литъра. В Пазарджик зареждам на 2,45 лева литъра А95, а най-евтината беше тази бензиностанция след Калофер по 2,37 лева за литър А95. Според мен разликите са фрапиращи. Не става въпрос, както едно време за 1-2 стотинки разлика на литър, така че си правете сметката и си отваряйте очите, от къде ще зареждате.
                    А сега малко за проходите. Двата прохода, които минахме в Карпатите са невероятни! С голямо удоволствие бих ги минал отново без значение от посоката на преминаване. Разбира се добре е да се проучи много подробно времето, през което ще карате по тези проходи, защото планината си е сериозна, качвате се на много голяма надморска височина и независимо от сезона може да се получат много неприятни изненади, и вместо кеф да се получат сериозни ядове. Има достатъчно метеорологични сайтове, който дават прогнози за времето по цяла Европа, както и за Румъния, както и конкретно за точно определени населени места, около проходите в Карпатите.
                    Асфалта на Трансалпина е нов, едрозърнест и е направо перфектен за тези височини. Трансфагараша е с по-стар и по-лош асфалт. Има много кръпки, а в по-ниското и пукнатини, и дупки. Асфалтът на този проход е някак грапав и надран, но това не подобрява сцеплението, а напротив на места стои малко хлъзгаво. Гледките по Трансфагараша са уникални, самият циркус се отваря от горе и позволява да се видят невероятни пейзажи, и да се направят невероятни снимки. Трасалпина няма възможност за такива пейзажи и гледки, но това не я прави по малко адреналинова и по-малко опасна при преминаването. Освен това на Трансалпина се изкачват няколко височини и превали, до като на Трансфагараша изкачването е само едно.
                    Евала на румънците за тези два прохода! Те са ги направили за кеф и за туризъм, а не, за да минава транспортен поток от там. През тези проходи не могат да минат бусове, автобуси, или пък камиони. За транспортният поток през Карпатите румънците си имат други по-ниски проходи. В България няма такива пътища и проходи, като Трансалпина и Трансфагараш! Все едно от Банско към Сандански през Пирин точно по край Вихрен да мине асфалтов път. Не виждам как може да стане такова нещо в България. А румънците са го направили и то два пъти! Най-високият асфалтов път който имаме в България е Сестримо, Белмекен, Юндола. Той се качва малко над 2000 м нмв в Рила, но като път няма нищо общо със завоите серпентините, наклоните, пейзажите, гледките и адреналина на тези проходи в Карпатите. По този наш път няма нито една серпентина. Може би щяхме да ги конкурираме румънците с Кайзеровият път, който някога е минавал напряко през Рила, но много отдавана части от него са разрушени и изчезнали, а да не говорим пък за асфалт. За пореден път сравненията за съжаление не са в полза на България.
                    Но пък, като го няма в България, ето я къде е Румъния... На 300 км от Дунава са тези проходи.
                    Пожелавам на всички да имат възможността да отидат и да преминат през тези проходи в Карпатите, като за целта дано да извадят късмет, и да уцелят хубаво време! Кефа и адреналина им е гарантиран!
                    Последно редактирано от ВладиЧ; 19-09-14, 12:02.
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #25
                      От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                      Благодаря за полезната информация и споделянето .... задължително ще се мине през двата прохода. Даже се опитват да ме убедят, че и за тази година е възможно ...... чакаме някакво "циганско лято" и
                      Днес с един хубустник тръгваме към Каламбака ..... ..... зимата ще споделям ..... за моите 20 000+ км.
                      Последно редактирано от Стефан Слабов; 19-09-14, 14:04. Причина: правопис
                      0887 246718

                      Коментар


                      • #26
                        От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                        Ех, как завиждам! Благородно! Уцелили сте хубаво време... Стягах се на няколко пъти за натам, но се отказвах заради дъждовете... Догодина!

                        Благодаря за разказа и снимките!
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • #27
                          От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                          Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                          16.09.2014 вторник
                          Като разходи на мен цялата тази разходка ми излезе 345 лева всичко. Спане, гориво и храна. Бензина в Румъния е по-скъп от бензина в България. Лукойл е с най-скъпият бензин и в Румъния по 6,26 леи литъра А 95, което при курс за 1 лев= 2,24 леи прави 2,80 лева. В Ромпетрол - Румъния литъра е 6,10 леи, или 2,72 лева, а има и частни бензиностанции, които продават на 6,03 леи, или 2,69 лева.
                          В България положението е такова. Едни от най-скъпите пак са Лукойл с цена за литър А 95 от 2,56 лева. Има много бензиностанции, които продават по 2,50 литъра. В Пазарджик зареждам на 2,45 лева литъра А95, а най-евтината беше тази бензиностанция след Калофер по 2,37 лева за литър А95. Според мен разликите са фрапиращи. Не става въпрос, както едно време за 1-2 стотинки разлика на литър, така че си правете сметката и си отваряйте очите, от къде ще зареждате.
                          А сега малко за проходите. Двата прохода, които минахме в Карпатите са невероятни! С голямо удоволствие бих ги минал отново без значение от посоката на преминаване. Разбира се добре е да се проучи много подробно времето, през което ще карате по тези проходи, защото планината си е сериозна, качвате се на много голяма надморска височина и независимо от сезона може да се получат много неприятни изненади, и вместо кеф да се получат сериозни ядове. Има достатъчно метеорологични сайтове, който дават прогнози за времето по цяла Европа, както и за Румъния, както и конкретно за точно определени населени места, около проходите в Карпатите.
                          Асфалта на Трансалпина е нов, едрозърнест и е направо перфектен за тези височини. Трансфагараша е с по-стар и по-лош асфалт. Има много кръпки, а в по-ниското и пукнатини, и дупки. Асфалтът на този проход е някак грапав и надран, но това не подобрява сцеплението, а напротив на места стои малко хлъзгаво. Гледките по Трансфагараша са уникални, самият циркус се отваря от горе и позволява да се видят невероятни пейзажи, и да се направят невероятни снимки. Трасалпина няма възможност за такива пейзажи и гледки, но това не я прави по малко адреналинова и по-малко опасна при преминаването. Освен това на Трансалпина се изкачват няколко височини и превали, до като на Трансфагараша изкачването е само едно.
                          Евала на румънците за тези два прохода! Те са ги направили за кеф и за туризъм, а не, за да минава транспортен поток от там. През тези проходи не могат да минат бусове, автобуси, или пък камиони. За транспортният поток през Карпатите румънците си имат други по-ниски проходи. В България няма такива пътища и проходи, като Трансалпина и Трансфагараш! Все едно от Банско към Сандански през Пирин точно по край Вихрен да мине асфалтов път. Не виждам как може да стане такова нещо в България. А румънците са го направили и то два пъти! Най-високият асфалтов път който имаме в България е Сестримо, Белмекен, Юндола. Той се качва малко над 2000 м нмв в Рила, но като път няма нищо общо със завоите серпентините, наклоните, пейзажите, гледките и адреналина на тези проходи в Карпатите. По този наш път няма нито една серпентина. Може би щяхме да ги конкурираме румънците с Кайзеровият път, който някога е минавал напряко през Рила, но много отдавана части от него са разрушени и изчезнали, а да не говорим пък за асфалт. За пореден път сравненията за съжаление не са в полза на България.
                          Но пък, като го няма в България, ето я къде е Румъния... На 300 км от Дунава са тези проходи.
                          Пожелавам на всички да имат възможността да отидат и да преминат през тези проходи в Карпатите, като за целта дано да извадят късмет, и да уцелят хубаво време! Кефа и адреналина им е гарантиран!
                          Е .... следващият път с мене!А дай Боже!!!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                            Браво ,Владич -страхотни снимки Разкакзваш ,както умееш - заразително
                            PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                            КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                            0899187766

                            Коментар


                            • #29
                              От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                              Последният вариант на този пътепис. Леко редактиран, леко допълнен и подреден е тук: http://vladi.unixsol.org/rumania_tra...nsfagarsh2014/
                              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                              Златомир Попов - Forry

                              Коментар


                              • #30
                                От: Румъния 2014. Трансалпина, Трансфагараш.

                                Ха, минал съм по съшия маршрут четири дни преди вас , но тръгвайки от Плевен само за два дни с една нощувка в Сибиу нарочно избрах делнични дни за да няма навалица по проходите. Ако знаех за намеренията ви щях да ви потърся да пътуваме заедно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X