Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нещо става в моя сондаж !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нещо става в моя сондаж !

    Колеги какво се случва с моя сондаж преди година го правихме не се ползва интензивно дълбочината е около 32 метра и има воден стълб 30 метра, до тук добре, пускам помпата вади бистра водица горе доло час и накрая намаля значително 10 л / 50 сек. и не спира, обаче защо след като намалее се увеличава драстично после пак намаля до този дебит 10 л / 50 сек?

    Това е помпата:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:50432245_1_585x461.jpg
Прегледи:1
Размер:33.3 КБ
ID:6067038

    моля за съвет какво се случва там доло???

    Забравих да уточня имам утайник на тръбата от помпата и вътре се събира много фин пясък. И друго самата вода е леко мазна сигурно от бентонита щото сложиха доста....

    И най интересното е, че като сложа ухото на тръбата в сондажа демек вътре се чува страхотно бучене, но вода май няма много. Знам ли какво се случва. Сондажа както казах е около 32 метра ф 140. Когато се напълни до горе като пусна помпата на максимума и - 1 цол пръска чак в комшиите и така горе доло час после като понамалее малко и почва онзи филм с увеличаването и намалянето. А доло се чува яко бучене все едно цяла река върви. Абе никаква логика не намирам в тоя сондаж... Помпата е на една педя от дъното.

    Вашето мнение какво е?
    Последно редактирано от lenovec; 11-09-14, 19:12.

  • #2
    От: Нещо става в моя сондаж !

    Просто изпомпваш цялата вода, нивото пада до смукателя и тя започва да дърпа въздух. Но понеже сондажът има дебит влиза и вода на тласъци. На бученето му се вика кавитация и не е добре за помпата. Тази помпа кой трябва да я спре при изчерпване на водата в сондажа?

    Коментар


    • #3
      От: Нещо става в моя сондаж !

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Просто изпомпваш цялата вода, нивото пада до смукателя и тя започва да дърпа въздух. Но понеже сондажът има дебит влиза и вода на тласъци. На бученето му се вика кавитация и не е добре за помпата. Тази помпа кой трябва да я спре при изчерпване на водата в сондажа?
      Ами никой няма контролери просто целта ми е с нея да изчистя доколкото е възможно сондажа, след което в коша. Помпата вади и много фин пясък това добре ли е и има ли вариант да се повиши дебита?

      Коментар


      • #4
        От: Нещо става в моя сондаж !

        Паджеровод е прав като цяло (само дето кавитацията не се чува). Бутална (тя даже не е бутална ами по-подходящо е да се нарече вибрационна) пазарска помпа (70 лв) бучи здраво като работи на сухо. Тази на снимката не е таква но и тя сигурно ще бучи, като остане без вода а и сондажния ствол и действа като резонаторна кутия.
        Има много неизвесни в информацията ти. Сондаж дълбок 32 м обсаден с (пвц вероятно) тръба Ф140, като водното ниво е на дълбочина 2 м от устието. Помпата е вкарана на 31.50 м дълбочина. Не е ясно какъв и е дебита но явно е много по-голям от експлоатационния дебит на сондажа (който зависи от други фактори).
        Идеалния вариант е помпа с такъв дебит(и да е такъв, че да ти стига водата), че при постоянна работа да не създава понижение по-голямо от дълбочината, на която е инсталирана. Това при "вилните сондажи" на практика не се случва. Вилните имоти са на склонове, където почвата и глинестите прослойки са с много нисък коефициент на филтрация. Там липсва чакълестия слой (има го само в централната част на долините) който е реалния воден колектор и осигурява големи дебити.
        На всичко отгоре тия малки обсадни тръби с Ф110 - Ф160 задълбочават проблема. Защо са правили бентонитова промивка. На такава дълбочина е можело да минат и без нея (като се има предвид че целия интервал е глинест най-вероятно). Бентонита се ползва за укрепване на стената на сондажа докато тече сондирането и трябва да я задържи докато се вкара обсадното пвц. При сондиране в глина или здрав варовик няма смисъл от бентонит. За съжаление едно си баба знае (тъй му казал дядо му дето бил сондьор) и нашаткват бентонит навсякъде. Резултатът е запушени пори и съответно нищожен водоприток. Около пвц-то има ли чакълеста (гравийна) засипка. И въобще на пвц-то има ли филтрови прорези. Ако няма - сондажът работи само с дъното си и ..... .
        Както и да е. Не можеш да извадиш повече вода отколкото този сондаж ти дава. Имаш три възможности. Изреждам ги отзад напред.
        1 Да поставиш помпа с по-малък дебит - причините в т.2.
        2. Да намалиш дебита на помпата (с кран), така че да работи колкото може по-дълго без да снижава водното ниво до себе си.
        3. Да сложиш електрически изключвател на нивото малко преди помпата. Когато водното ниво слезе под него но преди да е достигнало помпата - този изключвател да я изключва. Някои помпи се продават с ел табла и такива изключватели но можеш да си го направиш и сам.

        2.
        ОФБ ДБ X22SE
        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

        Коментар


        • #5
          От: Нещо става в моя сондаж !

          Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
          Паджеровод е прав като цяло (само дето кавитацията не се чува). Бутална (тя даже не е бутална ами по-подходящо е да се нарече вибрационна) пазарска помпа (70 лв) бучи здраво като работи на сухо. Тази на снимката не е таква но и тя сигурно ще бучи, като остане без вода а и сондажния ствол и действа като резонаторна кутия.
          Има много неизвесни в информацията ти. Сондаж дълбок 32 м обсаден с (пвц вероятно) тръба Ф140, като водното ниво е на дълбочина 2 м от устието. Помпата е вкарана на 31.50 м дълбочина. Не е ясно какъв и е дебита но явно е много по-голям от експлоатационния дебит на сондажа (който зависи от други фактори).
          Идеалния вариант е помпа с такъв дебит(и да е такъв, че да ти стига водата), че при постоянна работа да не създава понижение по-голямо от дълбочината, на която е инсталирана. Това при "вилните сондажи" на практика не се случва. Вилните имоти са на склонове, където почвата и глинестите прослойки са с много нисък коефициент на филтрация. Там липсва чакълестия слой (има го само в централната част на долините) който е реалния воден колектор и осигурява големи дебити.
          На всичко отгоре тия малки обсадни тръби с Ф110 - Ф160 задълбочават проблема. Защо са правили бентонитова промивка. На такава дълбочина е можело да минат и без нея (като се има предвид че целия интервал е глинест най-вероятно). Бентонита се ползва за укрепване на стената на сондажа докато тече сондирането и трябва да я задържи докато се вкара обсадното пвц. При сондиране в глина или здрав варовик няма смисъл от бентонит. За съжаление едно си баба знае (тъй му казал дядо му дето бил сондьор) и нашаткват бентонит навсякъде. Резултатът е запушени пори и съответно нищожен водоприток. Около пвц-то има ли чакълеста (гравийна) засипка. И въобще на пвц-то има ли филтрови прорези. Ако няма - сондажът работи само с дъното си и ..... .
          Както и да е. Не можеш да извадиш повече вода отколкото този сондаж ти дава. Имаш три възможности. Изреждам ги отзад напред.
          1 Да поставиш помпа с по-малък дебит - причините в т.2.
          2. Да намалиш дебита на помпата (с кран), така че да работи колкото може по-дълго без да снижава водното ниво до себе си.
          3. Да сложиш електрически изключвател на нивото малко преди помпата. Когато водното ниво слезе под него но преди да е достигнало помпата - този изключвател да я изключва. Някои помпи се продават с ел табла и такива изключватели но можеш да си го направиш и сам.

          2.
          Да има филц около тръбата, що се отнася до терена от 3 - тия метър до доло беше само и единствено скали и камъни (според сондьорите де) 32 метра ги пробивахме 8 дни! Бучене имам в предвид при изключена помпа разбира се и то не е бучене а фучене все едно фучи река.

          Коментар


          • #6
            От: Нещо става в моя сондаж !

            Първоначално публикуван от lenovec Преглед на мнение
            Бучене имам в предвид при изключена помпа разбира се и то не е бучене а фучене все едно фучи река.
            Това вече е интересно. Пробвай с дим от цигара(но не с открит пламък) дали не дърпа въздух навътре към сондажа или пък обратно. Реката не си улучил, но може и да си наблизо.

            Коментар


            • #7
              От: Нещо става в моя сондаж !

              Да обезателно ще пробвам това с дима, толкова хора пишат тук които имат сондажи няма начин само моя да фучи така....

              Коментар


              • #8
                От: Нещо става в моя сондаж !

                Фучи все едно е отворена чешма а дебит няма .И на мен ми се е случвало това ,но не съм се сещал да пробвам с дим за течение.
                Аз го отдавам на движението на водата по ПВЦ тръбата - колоната. Ако водоносния пласт е близо до устието на сондажа, тоест в началото на сондажа ,помпата източва водата бързо получава се комин ,и водата се стича по ПВЦ комина до помпата примерно 20-25 м . И това е опция .

                Коментар


                • #9
                  От: Нещо става в моя сондаж !

                  Това може ли да се разбира за критерии за увеличаване на дебита. Сондажа все пак не е ползван интензивно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нещо става в моя сондаж !

                    Дейвствително имам към 6 - тия метър горна вода и можеби си прав, това означава ли, че до доло може и да няма други дамари??? Или още не са тръгнали. Понеже няколко човека ми търсиха водата и всички бяха близо на 25 - 30 метър.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Нещо става в моя сондаж !

                      Шумът тогава може да е от течащата вода от 6-тия метър надолу, до 30-ия е сериозна височина.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Нещо става в моя сондаж !

                        Първоначално публикуван от lenovec Преглед на мнение
                        Да има филц около тръбата, що се отнася до терена от 3 - тия метър до доло беше само и единствено скали и камъни (според сондьорите де) 32 метра ги пробивахме 8 дни! Бучене имам в предвид при изключена помпа разбира се и то не е бучене а фучене все едно фучи река.
                        Първо, "под земята" реки не текат, водата просто се просмуква през празните пространства(доколкото ги има) между частиците на скалите. С много редки изключения, като например каналите на ВИК или в големи карстови масиви с няколко окарстени нива при които водата по обширни кухини протича от по-горно към по долно ниво. Такава система има при Лакатник, интересна е но е друга тема. В земните пластове водата се придвижва много бавно и нейната скорост зависи от много неща но като пример - в алувиална тераса с чакъли и едър пясък като техен пълнител скоростта е 30-тина метра на ден, в добре уплътнена глина е 1-2 сантиметра. Един друг пример - най-големия водоносен хоризонт в България "Валанжа" получава подхранването си с вода в един триъгълник, оконтурен от Никола Козлево, Вълчи Дол и Карапелит (всъщност нещата са малко по-сложни). В останалите си части скалите на този водоносен хоризонт не излизат на повърхността и съответно не получават вода. Та водата, капнала там днес - ще се излее през Девненските извори (които са в южната периферия на хоризонта) след около 150 години, ако разбира се не потегли към Румъния, където ще пристигне доста по-късно.Тъй, че "подземни реки" няма. Особенно по заравнените склонове на долините където са разположени вилните зони и на дълбочина до 50-тина метра.И всякакви шумове от сондажите, които много наподобяват на шуртящи реки под земята, всъщност се дължат на нещо друго. Паджеровод дава описание на нещо, което често се случва, особенно когато водонсния слой е в горната част на сондажа а под него има водоупор.Всички, които са се засилили да си правят сондажи по вилите пропускат един съществен момент - не можеш да извадиш от водонсния хоризонт повече вода, отколкото постъпва в него (от валежите). В плитките водоноси обикновенно водата следва наклона на релефа и се събира в тях от площ, следваща водосборната област на повърхностните води. Ако от твоя сондаж до водоразделната линия на релефа (върха на склона) има 50-100 м, не можеш да очакваш значим дебит. Между другото доколкото можах да разбера - дебитът, който твоя сондаж осигурява е в рамките на нормалото за такъв сондаж.Не е ясно какво се има предвид под "скали и камъни". Ако става дума за чакъли с пясък и глини - би трябвало да има доста повече вода (но не забравяй за разстоянието до хребета). Но това е малко вероятно, защото в Североизточна България (за "реките" които се вливат в Дунава)този слой чакъли с пясъци (оформен в края на ледниковия период) в заравнените участъци на долините не превишава 5 -6 м. (с много редки изключения повече). А ти говориш за близо 30 метра "скали и камъни". От тук нататък предположенията ми (ако продължа да ги правя) ще стават все по недостоверни. След като вече си вкарал пвц-то и засипката - на практика нищо не може да се направи. Може да ти приберат още пари за дейности, за които може само да ти обещаят, че - по-лошо няма да стане.Според мен е по-подходящо да вложиш тези пари в свестен резервоар и "интелигентна" ел. система, която да включва помпата, когато водното ниво се качи близо до началното (изборът на това положение е съществен, остави си възможност за лесна промяна) и да я изключва, когато същото се снижи близо до нея. При подходящ подбор на двете нива ще получиш максимума, който сондажът може да даде.И още нещо, което поне за мен е "весело". Да пробиват 30 м. цели 8 дни. Да не е била ръчна сонда. Или при договарянето "режийните разходи" да са писани за твоя сметка. И ако е било през лятото, си в "преразход" поне 10 каси бира, за ракията да не говорим на нея разхода и зима лято е постоянен.
                        Последно редактирано от bogilloff; 14-09-14, 21:23.
                        ОФБ ДБ X22SE
                        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Нещо става в моя сондаж !

                          Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                          Първо, "под земята" реки не текат, водата просто се просмуква през празните пространства(доколкото ги има) между частиците на скалите. С много редки изключения, като например каналите на ВИК или в големи карстови масиви с няколко окарстени нива при които водата по обширни кухини протича от по-горно към по долно ниво. Такава система има при Лакатник, интересна е но е друга тема. В земните пластове водата се придвижва много бавно и нейната скорост зависи от много неща но като пример - в алувиална тераса с чакъли и едър пясък като техен пълнител скоростта е 30-тина метра на ден, в добре уплътнена глина е 1-2 сантиметра. Един друг пример - най-големия водоносен хоризонт в България "Валанжа" получава подхранването си с вода в един триъгълник, оконтурен от Никола Козлево, Вълчи Дол и Карапелит (всъщност нещата са малко по-сложни). В останалите си части скалите на този водоносен хоризонт не излизат на повърхността и съответно не получават вода. Та водата, капнала там днес - ще се излее през Девненските извори (които са в южната периферия на хоризонта) след около 150 години, ако разбира се не потегли към Румъния, където ще пристигне доста по-късно.
                          Тъй, че "подземни реки" няма. Особенно по заравнените склонове на долините където са разположени вилните зони и на дълбочина до 50-тина метра.
                          И всякакви шумове от сондажите, които много наподобяват на шуртящи реки под земята, всъщност се дължат на нещо друго.
                          Всички, които са се засилили да си правят сондажи по вилите пропускат един съществен момент - не можеш да извадиш от водонсния хоризонт повече вода, отколкото постъпва в него (от валежите). В плитките водоноси обикновенно водата следва наклона на релефа и се събира в тях от площ, следваща водосборната област на повърхностните води. Ако от твоя сондаж до водоразделната линия на релефа (върха на склона) има 50-100 м, не можеш да очакваш значим дебит. Между другото доколкото можах да разбера - дебитът, който твоя сондаж осигурява е в рамките на нормалото за такъв сондаж.
                          Не е ясно какво се има предвид под "скали и камъни". Ако става дума за чакъли с пясък и глини - би трябвало да има доста повече вода (но не забравяй за разстоянието до хребета). Но това е малко вероятно, защото в Североизточна България (за "реките" които се вливат в Дунава)този слой чакъли с пясъци (оформен в края на ледниковия период) в заравнените участъци на долините не превишава 5 -6 м. (с много редки изключения повече). А ти говориш за близо 30 метра "скали и камъни".
                          От тук нататък предположенията ми (ако продължа да ги правя) ще стават все по недостоверни.
                          След като вече си вкарал пвц-то и засипката - на практика нищо не може да се направи. Може да ти приберат още пари за дейности, за които може само да ти обещаят, че - по-лошо няма да стане.
                          Според мен е по-подходящо да вложиш тези пари в свестен резервоар и "интелигентна" ел. система, която да включва помпата, когато водното ниво се качи близо до началното (изборът на това положение е съществен, остави си възможност за лесна промяна) и да я изключва, когато същото се снижи близо до нея. При подходящ подбор на двете нива ще получиш максимума, който сондажът може да даде.
                          Да благодаря колега за изчерпателната информация. Ще има така да се каже помпено помещение с цистерна с ел управление на помпата хидрофора и т.н. Интересно беше какво бучи в сондажа ми. Държа да отбележа, че в района на селото където е сондажа Леново, има не малко изворчета с не малко дебит, които на практика не пресъхват. Дебитите им средно са около 1 л/с, това на повърхонстта не говорим за сондаж. Е има и много язовири разбира се. Имаме и няколко дълбоки сондажа в района над 800 м където от единия излиза топла вода с 52 градуса и дебит около 20 л/с те разбира се са друга бира де, и няколко минерални сондажа. От единия даже бутилират вода. Картинката е че вода като цяло има. То е ясно, че не "текат реки" по земята в буквалния смисъл на думата. Като светна с огледало в сондажа се вижда как се стича вода по стените му надолу миналото лято го правих в най голямата суша август месец, и при положение, че толкова валежи паднаха въобще да не мръдне дебита ми се струва нереално знам ли. Не разбирам от тази материя и ми е доста интересна за това гледам да чета литература доколкото е възможно. Нямам намерение да му права каквито и да е интервенции тъй като след дупченето, отделно се набутах с еърлифт до почти пълното му изчистване. Интересно ми е какво се случва там доло.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Нещо става в моя сондаж !

                            Ами 8 дни сондата не беше ръчна разходите бяха за моя сметка да Имаше дни в които слизаме с по 40 см на ден............ Беше някакъв ужас толкова нерви сабрах не е истина всеки ден по 70 лв за нафта ))))))))) Това което излизаше отдоло наподобяваше черен пясък, оня викаше, че това са само речни каманаци в тях било водата и такам.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Нещо става в моя сондаж !

                              Аде не се заигравайте, живота и без това е достатъчно сложен. Сложи един кран на трасето и пусни помпата на малък дебит. Като спре да вади пясък увеличи малко и пак. Не и давай да бучи - кавитация или не, работата на турбинната част с водно-въздушна емулсия не е препоръчителна. Силното бучене е от това. Като спреш помпата ще се чува шуртене (различен термин) докато сондажа не се запълни до водното ниво във водоноса. И между другото омазняването на водата може да е от маслото в двигателя на помпата, провери го!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X