Обява

Свий
Няма добавени обяви.

моля за съвет за сондаж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • моля за съвет за сондаж

    Здравейте, моля да ме посъветвате какво може да се направи с моя сондаж. И така, март месец на вилата ми в село Трудовец извъртях сондаж, 40 м., 250 мм. отвор, 125 мм. затръбяване, филтър- речен филц, въобще по учебник. По време на сондирането на 8 метър сондажа се срина и това притесни момчетата. За около час успяха да оправят нещата и продължиха надолу, но започна едно изсипване на бентонит и хидратна вар, което изглежда е моя проблем в момента. За сондажа сложиха 15 торби бентонит и 5 торби хидратна вар. След като сондажа беше готов, направиха ерлифт и дебита беше около 30 гр. сек. Сложих винтова помпа с часовник и вече 6 месеца го точа без прекъсване. Дебита на сондажа в момента е 150 гр. сек. Това което ми прави впечатление е, че от време на време тръгва жълта вода и дебита се вдига с около 5 гр. сек. Как мислите дали да опитам пак с ерлифт, или да се примиря с този дебит.

  • #2
    От: моля за съвет за сондаж

    Ерлифта няма да навреди .Дали ще помогне да провокира по-голям дебит? Всеки случай е индивидуален .

    Коментар


    • #3
      От: моля за съвет за сондаж

      Прилича на глинизиран сондаж. Често срещан проблем при сондьорите, слагат много бентонит да укрепват стената на сондажа но той пък навлиза в порите и ги запушва. Обикновено еърлифта не помага за това, той чисти главно едрите боклуци а тук бентонита и залепнал по порите и пукнатините. Има специални химикали за деглинизиране на такива сондажи, давал съм го тук някъде, мисля беше на Бароид. Когато се видяхме с колегата се оплакваше, че сондьорите така и не се обединили няколко фирми да купят фабричната опаковка, искали да им сипва в шишета а той все пак изпълнява правила.

      PS Намерих го, цяла тема съм пуснал по въпроса:

      http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=164186

      Коментар


      • #4
        От: моля за съвет за сондаж

        Първоначално публикуван от v_kirilov Преглед на мнение
        Здравейте, моля да ме посъветвате какво може да се направи с моя сондаж. И така, март месец на вилата ми в село Трудовец извъртях сондаж, 40 м., 250 мм. отвор, 125 мм. затръбяване, филтър- речен филц, въобще по учебник. По време на сондирането на 8 метър сондажа се срина и това притесни момчетата. За около час успяха да оправят нещата и продължиха надолу, но започна едно изсипване на бентонит и хидратна вар, което изглежда е моя проблем в момента. За сондажа сложиха 15 торби бентонит и 5 торби хидратна вар. След като сондажа беше готов, направиха ерлифт и дебита беше около 30 гр. сек. Сложих винтова помпа с часовник и вече 6 месеца го точа без прекъсване. Дебита на сондажа в момента е 150 гр. сек. Това което ми прави впечатление е, че от време на време тръгва жълта вода и дебита се вдига с около 5 гр. сек. Как мислите дали да опитам пак с ерлифт, или да се примиря с този дебит.
        15 торби бентонит по 50 кг на 40 метра. Направо са го удушили. Нямам представа от геологията там (всъщност не ми се рови по книгите) но ако има чакълест слой най-долу и са нашаткали бентонит и там ... . Да не говорим за "хидратната вар", която с времето става все по-здрав калциев карбонат - натрупванията в бойлера ти са същите.
        На всички които се "барат" специалисти содьори (щото са имали дядо сондьор) като правите сондажи за вода по вилите, намерете начин да ги правите без бентонит(има начин). Въобще, намерете някои стари учебници и прочетете много внимателно разделите за промивката. Дядовците ви не са чели такива неща и няма как да ви ги кажат. Ако недай си боже повикам "днешен сондьор" да ми прави сондаж на вилата .... и той започне да стоварва торби с бентонит, просто ще го пратя да си ходи.
        Еърлифта няма да помогне(е, няма и да навреди, просто ще те одерат още едни пари, гарвани много), защото сондажът вече е обсаден, че и засипка има. Какво са ти чистили с еърлифта, стените на тръбите дето току що са ги сложили ли.
        Не съм сондьор, хидрогеолог съм, учил съм два семестъра сондиране информативно и знам, че сондирането е тънка наука, която накои се опитват да обърнат в "занаят". Занаятчиите, които са "натрупали опит"(или поне по-умните от тях) в определен район са много ефективни в него. Когато се отзоват в нов район се осират тотално щото са "занаятчии" и си карат както си знаят занаята. Както се казваше в една реклама - тая работа само с ядене не става.
        Конкретно за твоя сондаж - от данните които даваш нищо не е ясно. Какво значи дебит на сондажа 150 гр/сек. Добре е да я караме в l/s - 0.15 l/s би трябвало да е мярката. Ама и това нищо не значи. Това дебита на помпата ли е (вероятно си го определил като си пълнил съд за определено време). Колко време помпата може да работи с този дебит преди да остане на сухо. Ако помпата може да работи с такъв дебит неограничено дълго време (седмица, две - година, две) това е добре за такъв сондаж.
        Ако сондажите при съседите работят с такъв (или подобен) дебит - ами това е положението.
        Има начини за интезификация на сондажи но за тоя не си струва. В духа да днешните реклами - трябва да купиш промишлени количества калгон и да намериш начин да ги напомпиш в сондажа, така че да проникнат поне на 2-3 метра навън от ствола на сондажа.
        ОФБ ДБ X22SE
        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

        Коментар


        • #5
          От: моля за съвет за сондаж

          Благодаря ви колеги, разбирам, че трябва да се примиря с положението. На 150 метра от моя сондаж има друг, със същата дълбочина /40 метра/, който работи с 0.7 л. с. Да при мен има 0,15 л. с./при този дебит на помпата водата в сондажа не свършва/, сложих хидрофор и това количество ми стига за къщата, но не става за термопомпа. Още веднъж ви благодаря!

          Коментар


          • #6
            От: моля за съвет за сондаж

            И все пак да попитам, има ли фирма която би могла да извърши интезификация на сондажа и колко би струвало това?

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X