Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

    Здравейте,

    Приятно ме изненада следната новина, копирам от нюз.бг:

    От утре по улиците на София ще работят първите 15 таксиметрови шофьори-парамедици с напълно оборудвани коли за оказване на първа помощ при пътнотранспортни произшествия и други инциденти и злополуки, предаде „Хоризонт"
    15-те доброволци ще получат своите сертификати и специализирано оборудване - професионална автоаптечка, обозначителна жилетка и яке на клуб "Активна сигурност" със знака на Българския червен кръст.
    Идеята таксиметровите шофьори да се включат в една такава инициатива беше, тъй като те са постоянно на улицата и биха могли да бъдат първите, които да се отзоват на мястото на инцидент и да окажат съответна помощ, която би могла да бъде решаваща за спасяване на човешкия живот, обясни председателят на Клуб "Активна сигурност" Стефан Софиянски.
    Курсът на обучение е включвал часове по теория и практика.
    Беше организиран от Българския червен кръст. Обучителите са високо квалифицирани специалисти от Военно-медицинска академия, които обучиха нашите шофьори-доброволци. Искам да подчертая, че това е тяхното желание и тяхното гражданско самосъзнание, да се включат в тази инициатива на Клуб "Активна сигурност" за оказване на най-неотложните действия - спиране на кръвозагуба, възстановяване на дишане, на сърдечна дейност, уточни Софиянски.
    От началото на септември се предвижда обучение на шофьори от Благоевград, Пловдив, Стара Загора, Варна и Бургас, постепенно и във всички по-големи градове, където има действащи таксиметрови фирми. Предвижда се възможност за продължаване на квалификацията на вече обучените шофьори.

    -------------


    Това дали е реално нещо или от нюза са още махмурлии?

    Искрено се надявам ако всичко това е истина да се окаже прецедент и повече частни лица а и фирми да се впуснат в подобна инициатива.

    Какво мислите, какъв ще бъде реално ефекта от тия хора по улиците на София?

    МОЛЯ БЕЗ БАЛКАНСКИ ПЕСИМИЗЪМ И ГЛУПОСТИ И ЗЛОБНИ БЕЗСМИСЛЕНИ КОМЕНТАРИ!
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
    Здравейте,
    От утре по улиците на София ще работят първите 15 таксиметрови шофьори-парамедици
    Какво мислите, какъв ще бъде реално ефекта от тия хора по улиците на София?
    Ще намалеят линейките!
    А с тях специалистите в спешната и долекарска помощ...
    Нищо не мога,и нищо не знам...

    Коментар


    • #3
      От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

      Мен не ме радва. Смях другари и другарки.
      „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

      Коментар


      • #4
        От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

        Какво съдържа професионалната автоаптечка?
        Животът е харизан кон според мен...

        Теди

        Коментар


        • #5
          От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

          Типично в нашенски стил-първите ни дипломирани парамедици ги направиха шофьори на линейки, защото не можаха да им измислят щат... а сега шофьорите на таксита ги направиха на парамедици. Щеш да е смешно, ама не е за първи път, та нагарча вече от простотии.

          Коментар


          • #6
            От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение

            МОЛЯ БЕЗ БАЛКАНСКИ ПЕСИМИЗЪМ И ГЛУПОСТИ И ЗЛОБНИ БЕЗСМИСЛЕНИ КОМЕНТАРИ!
            Дано ! Само дето бакшиш-алтруист не съм виждал...На каква тарифа ще спасяват?
            Виден столичен ихтиолог

            Коментар


            • #7
              От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

              Минута престой?
              Нищо не мога,и нищо не знам...

              Коментар


              • #8
                От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
                Дано ! Само дето бакшиш-алтруист не съм виждал...На каква тарифа ще спасяват?
                Чак алтруист и аз не съм виждал, но сравнително свестни хорица има и между тях. От новината ми се ще да се надявам, че са поне 15 свестни такива.
                Ползата и малка да е, все ще я има. Само да не стане после..."минах на червено със 120, щото го играя линейка..." ...и с това да се злоупотребява.
                Едва ли ще се набърка тази инициатива за съкращаване или увеличаване на броя истински линейки.... Там са си други бюджети, други далавери...
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #9
                  От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                  Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                  Чак алтруист и аз не съм виждал, но сравнително свестни хорица има и между тях. От новината ми се ще да се надявам, че са поне 15 свестни такива.
                  Ползата и малка да е, все ще я има. Само да не стане после..."минах на червено със 120, щото го играя линейка..." ...и с това да се злоупотребява.
                  Едва ли ще се набърка тази инициатива за съкращаване или увеличаване на броя истински линейки.... Там са си други бюджети, други далавери...
                  Така де,и аз се надявам,че има поне 15 свестни...Това беше и смисъла на поста ми...Ама пусто един не съм видял...
                  Последно редактирано от бат'Марто; 31-08-14, 20:54.
                  Виден столичен ихтиолог

                  Коментар


                  • #10
                    От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                    Поредният кьорфишек....има усвоени пари по една EU програма.
                    Обикновеният дакоплатец,пак ще го изд-ха.
                    Те лекарите немогат дати помогнат, та таксиджиите ще те спасят.
                    Абе..България!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                      Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
                      Така де,и аз се надявам,че има поне 15 свестни...Това беше и смисъла на поста ми...Ама пусто един не съм видял...
                      Е тва е поредната смехотворна идея!Няма да си обучат кадри,ами ще търсят бакшишите,ама да не забравяме че и те деца хранят!
                      LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                      Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                        Колеги, ако за минутка оставим думата "парамедик" която тъпите журналисти са употребили неправилно и вместо парамедици кажем таксиджии-обучени за първа помощ/спешна помощ така вече нещата за мен започват да имат смисъл.

                        Колегата по-горе споменал за докторите които не помагали, ами на докторите работата им НЕ е в линейките според мен, щото е тъпо и неефективно доктора да седи в базата и да чака спешен случай, доктора трябва да си седи в отделението и да си работи по специалността, според мен, а парамедиците трябва да са по базите да кибичат и в линейките.

                        Новината ако е вярна, така както аз я виждам, е хубава.

                        Ако сложим песимистичните очила, разбира се винаги мога да и намеря 1001 кусура и причини да НЕ е хубава тази новина, аз просто искам реалистично да поразсъждаваме и обсъдим какво означава обикновенни хора с налко повече знания и малко повече оборудване да са по улиците на големите градове.

                        Нека ви кажа едно нещо което не знам колко хора го знаят, в белите държави има хора, цивилни, НЕ медици, НЕ учили медицина, НЕ платени - emergency first responder на български нещо като първа помощ за спешни случаи, къде пеша, къде на колело или със собствен автомобил тия хора имат пейджър/телефон и примерно някоя баба с инсулт/инфаркт в квартала като се случи, 112 звънят/пращат съобщение първо на него и той веднага отива, защото е съсед, познава квартала, знае хората и НЕ се бави в трафика, обикновенно е там до 2-3-5 минути, линейката идва след 8-10 и повече минутки понякога, а тия минутки са критични понякога.

                        Та тия хора са доброволци, НЕ са доктори и помагат и спасяват животи когато могат, чисто статистически е по-добре да ги има от колкото да ги няма, разсъждавайки по тази логика за мен лично е по-добре да ги има тия доброволци по пътищата в България от колкото да ги няма, щото може 1 път в годината реално да спасят или помогнат на някого, ама този на който са помогнали ако е ваш/мой роднина ще сме повече от благодарни, че тази инициатива я има, не е ли така?
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          ... МОЛЯ БЕЗ БАЛКАНСКИ ПЕСИМИЗЪМ И ГЛУПОСТИ И ЗЛОБНИ БЕЗСМИСЛЕНИ КОМЕНТАРИ!
                          А бива ли без излишен патос?

                          Позиция на МЗ по въпроса за парамедиците от миналата година:

                          Засега държавата се отказва от първоначалната идея те да заместват лекарите и фелдшерите в определени случаи.„Спешна медицинска помощ може да се оказва само от медицински специалисти. Това, което осъществяват парамедиците като дейност и това, за което ще бъдат обучавани, то е умело да могат да управляват санитарен автомобил, да познават спецификата на автомобила, на специалния режим на движение по пътищата, специализираната медицинска апаратура, която се използва в спешната помощ, да познават в най-общи линии спешните състояния, така че да бъдат помощници и да подпомагат дейността на медицинските специалисти”, обяснява д-р Ивелина Георгиева, "Медицински дейности и електронно здравеопазване" в МЗ.

                          За да се разкрият още щатове за длъжността „парамедик”, първо трябва да бъдат утвърдени държавните образователни изисквания

                          Позицията на следващия министър на здравеопазването (вече бивш)

                          Първите 100 парамедици и 80 лекарски асистенти ще започнат академичното си обучение наесен, съобщи здравният министър д-р Таня Андреева
                          ...
                          "У нас спешната помощ е само на лекарите, а по света е на парамедици и лекарски асистенти. Мястото на лекарите е в спешните отделения и по изключения в линейката, когато трябва да се проведат реанимационни действия на място. Специалист, който влиза в досег с пациент в животозастрашаващо състояние, трябва да има много сериозна подготовка, без бели петна", обясни д-р Андреева.
                          И положението в момента

                          Професията парамедик е включена в класификатора на длъжностите. В нито един нормативен документ на Здравното министерство обаче не е обяснено какво точно е разрешено да прави той. От ведомството са категорични, че в момента парамедиците нямат право да работят като такива. Медицинският одит ще провери случая.
                          Някой да разбра каква е позицията на държавата по отношение на парамедиците? Аз разбирам само, че хората, учили по държавна поръчка за такива, нямат право да работят по специалността си ...

                          А иначе - добре. Някой от тези таксиметрови шофьори може и да помогне някому. Но това определено няма да реши проблемите на Спешна помощ.
                          Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-08-14, 22:29.
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                            За това и се поправих думата парамедик е грешно употребена в новината.

                            Тия бакшиши са си чиста проба Emergency First Aider/Responder и като такива освен стандартна аптечка и дефибрилатор друго им не трябва и въобще не са тръгнали да решават проблемите на Спешната Помощ, важно е да се отбележи, че наличието на такива хора по улиците увеличава шансовете шофьорската гилдия да получи малко по-добър имидж сред населението а и съм убеден, че когато Пешо се пореже докато сменявал спукана гума, ще викне Иван "с аптечката" вместо да ходи да чака 4 часа в спешното да го приемат и да му кажат, че нямат ваксина против тетанус да иде да си купи и да му измият ръцете със сапун и топла вода и да го превържат и да го пуснат да си ходи, язък за 4те часа кибичене в спешното и загубените курсове и половиния надник...

                            Практически погледнато, тия хора са полезни, как някой го разбира и какви конспирации прозират, не споря, аз се фокусирам върху позитивния ефект.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Шофьори доброволци - парамедици, скоро в София

                              Хубаво е да има такива подготвени хора, още по-хубаво ще е да си имат знанията и по-малко да се налага да използват оборудването по предназначение.
                              LZ1NIM/P
                              B pos

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X