Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ново хоби

    Здравейте,преди няколко дена ми вкараха оферта да ми подарят 5-6 кошера и се чудя какво да правя,защото никога не съм се и замислял да се занимавам с това.Бабата на която са не иска много/много да ги продава а ще и направя кефа ако започна да се занимавам с тях.Имам много свободно време и ще мога да се навъртам около тях,прочетох почти всичко във форума,но не мога да си отговоря на някой въпроси.Гледам,че в различните краища на страната се препоръчват различни модели кошери,а аз не знам даже и тези какви са.Тези ми се струват малко дали да купя още да ги направя поне 10 бр.Хубавото е,че покрай мен има Акациева,Липова гора много ниви на които се сеят рапица и слънчоглед,та въпросите ми са;

    1.С колко броя е най-добре да се започне.
    2.Къде да ги поставя,в двора на къщата или в овощна градина/имаме няколко градини-ябълки и сливи/.
    3.По кое време е хубаво да се започне и да се преместват.
    4.Кой модел кошери са най-подходящи.
    5.Какви инструменти са ми необходими.
    6.Главен път-магистрала пречи ли им.

    Сигурно има и още но ще е за по-късно,днес купих и две книжки от книжарницата;

    1.Ръководство по пчеларство на Бижо Бижев
    2.Календар справочник по пчеларство на Любен Радоев

    Приемам всякакви препоръки,съвети и критики.
    Забравих да спомена,че ще са по-скоро като хоби,за уплътняване на свободното време отколкото за печалбарство.
    Ще се поставят около Шумен.
    Последно редактирано от Rosen-shumen; 18-08-14, 17:44.

  • #2
    От: Ново хоби

    Не се занимавай с това, ако не си пенсионер, или нямаш поне...стотина кошера. Лично мнение и няколко години опит.

    Коментар


    • #3
      От: Ново хоби

      Колега, добре дошъл. Принципно кошери се купуват пролетно време, а не есенно. Аз бих ти препоръчал кошери ДБ. По-добре да не са ти в двора, лично мое мнение. А щом ти е за пръв път, най-добре започни с малко кошери. С времето ще растеш. Приспособленията са много, препоръчвам ти да идеш на едно пчеларско изложение, от там ще си накупиш много приспособления. А не можах да разбера въпроса с местенето.. кошери се местят зимно време, когато не е много студено. Но може и вечерно време, като се затворят. Относно магистралата.. медът няма да е чист, както мед от кошери, които са в балкана. Най-добре намери приятел, който е опитен пчелар и се учи от него. Така е най-добре, защото тук колкото и да си пишем.. както казват- око да види, ръка да пипне. Успех.

      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
      Не се занимавай с това, ако не си пенсионер, или нямаш поне...стотина кошера. Лично мнение и няколко години опит.
      Ти сериозно ли? Хайде да не цапаме темата.
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #4
        От: Ново хоби

        Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
        А не можах да разбера въпроса с местенето..
        Бабата която иска да ми подари кошерите са на 30км от дома ми,затова трябва да се преместят.
        Магистралата и главния път не са толкова близо до горите,но пчелите ще трябва да ги пресичат.Не знам колко на високо летят и да няма опасност камионите да ги трепят докато прехвърчат около пътя.

        Чичиричи,рано ми е за пенсия,на 38г.съм и с 3-месеца трудов стаж,и мисля,че има време да се уча и развивам в тая насока ако ми хареса заниманието.

        Коментар


        • #5
          От: Ново хоби

          Колега Чричри, евентуалния бъдещ колега каза, че ще е хоби, а не печалбарство, така че стига си му говорил глупости!!!

          Роска, само да те предупредя - и това хоби води до пристрастяване, то като лова и риболова, и някои други подобни хобита, един път захванеш ли се, няма отказване и даже "потъваш" все повече и повече

          Ти си прецени дали искаш да се занимаваш с такова ново за теб нещо, много интересно хоби е иначе, цяла наука си е, но никой не се е родил научен, полека лека и ти ще се научиш, както каза Радо, най-добре от някой опитен пчелар около тебе, да дойде да ти покаже, ти да идеш при него да откраднеш малко занаят, и ще стане работата.

          През 2011 г. решихме с жената да си завъдим 4-5-6 кошерчета ейтака за лични нужди, да не купуваме мед от други хора. И двамата бяхме абсолютно боси в тази област, за мен кошера беше просто един дървен сандък и нищо повече. И двамата започнахме от нулата, нямаше и от кой да наследим нещо. Обаче четохме книжки, четохме в интернет, гледахме доста клипчета, и от опитни пчелари около нас, и се понаучихме горе-долу смея да кажа.
          Относно инвентара, който трябва да си купиш, имаше една тема тук в раздела, там бях описал почти всичко необходимо, за първоначално започване, дали не беше "Как да я отпочна с пчелите" темата, потърси я ...

          Относно преместването, щом са на 30-ина км, мисля не е проблем и сега да ги преместиш, така или иначе няма как да се върнат на старото място и постепенно ще си опознаят новото място.
          Даже може като ги докараш при тебе първите няколко дни да им даваш по малко захарен сироп.
          Сложи ги където решиш за добре и гледай, ако нещо не им понася магистралата примерно, зимата ги премести на друго място пък.
          А какъв вид кошер - главния показател, по който се определя това е самия район и колко силна паша има наоколо - аз имам и Дадан-Блат и Лангстрот-Рут (многокорпусни) в район с доста силна паша, ами Дадан-блата не са подходящи за целта, доста бързо се затлачват и изискват доста повече следене и работа, а и не са толкова ефективни, колкото многокорпусните.
          Сега искам да сменям ДБ с многокорпусни - с тях е много по-лесно, работи се с еднакви рамки и само ги размествам в самите корпуси, според зависи.
          При Радо в балкана е по-добре с Дадан-Блат обаче.
          Виж пчеларите около тебе с какви кошери работят, или говори с някой как е пашата, силна ли е, не е ли, но щом казваш има липа, ниви и други неща, според мен по-подходящия кошер е многокорпусния.
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #6
            От: Ново хоби

            Колега Росен, първо трябва да знаеш дали си алергичен на пчелната отрова, както и хората около теб и тогава вече почваш или забравяш за пчелите. Моите отговори на твоите въпроси по ред на номерата.
            1. Минимум 2-3, оптимум 5-6.
            2. Където няма да ги откраднат, където няма да пречат на никого, където ще ти е удобно на теб да ги гледаш. Ъ, исках да кажа да ги обслужваш. Ябълковите градини колко пъти ги пръскате? Препаратите дали ще се харесат на пчелите? В двора имаш ли място? Комшиите? Малки деца наоколо /в радиус 100-200 метра/, възрастни хора, алергични или със специфична телесна миризма?
            3. Може да се започне по всяко време, опитен човек може да ги мести по всяко време. Ако ще ги местиш сега, трябва да е през нощта или в дъждовен ден. Наесен, на хладно е най-лесно. Като решиш, ще питаш и ще ти кажем как става.
            4. Не ти разбрах въпроса? Най-подходящи за какво? За пчели, за пчелари, за кеф, за бизнес... Почваш с това което имаш и ако района ти е добър и на теб ако ти се удава сам ще си намериш отговора.
            5. Пчеларско було и пушалка /от пчеларски магазин/, рамкоповдигач /същата работа върши и една стара широка плоска отвертка, закривена отпред/. Като новобранец ще ти трябват и ръкавици /а ако имаш рапица наоколо, тогава задължително /, аз ползвам домакински латексови от по-дебелите, някои си купуват кожени по 10-20 лв. Някакъв тънък нож и мека четка, класиката е патешко крило. Това на първо време, за догодина и центрофуга, ако ще си правиш сам рамките и кошерите, тогава и някои дърводелски инструменти, но за това ще говорим на зима.
            6. Не.

            Карай смело по Справочника на Радоев. Някои неща в него вече са отживелица, но основата на пчеларството е там. Аз преди 17-18 години почнах с тая книжка, абонамент за в-к "пчела и кошер", нулев практически опит и две отводки в 20+годишни сандъци ДБ. И сега отвреме навреме с удоволствие си чета от Календарния справочник.
            Ако ще питаш, хубаво е да уточниш кошерите каква система са и колко рамкови са. Това последното е много важно! Преди да си изясниш някои важни неща /може би и с наша помощ/, не бързай да купуваш нищо и да набутваш излишни пари. Пазарът в пчеларския бранш в България от доста години е силно деформиран.
            Ами, добре дошъл на борда и успех!

            Коментар


            • #7
              От: Ново хоби

              Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
              Колега Чричри, евентуалния бъдещ колега каза, че ще е хоби, а не печалбарство, така че стига си му говорил глупости!!!
              ...
              Понеже аз рядко говоря глупости, преди да започнете да учите човека как се гледат пчели и колко е хубаво и лесно, може да му кажете, че меда ВИНАГИ е по-малко от очакваното, че с няколко кошера само ще изцапа центрофугата, че пчелите са постоянен ангажимент, за разлика от хобито, за което време се избира, че те искат ливади, а не плодни дръвчета, които цъфтят за кратко и още хиляди неща, с които ще се сблъска, преди да яде мед.
              Ако все пак решението е взето, пожелавам успех. Не виждам проблем с местенето, не е проблем магистралата, и двата вида кошери стават, и като за начало да ги повдигне от земята, че има едни мравки...

              пп: Подарявам аксесоари

              Коментар


              • #8
                От: Ново хоби

                Понеже последният пост е към всички които отговориха по някакъв начин на колегата Росен, вземам думата за дуплика. Ако към пчелите се тръгне с любов и удоволствие, пчеларството остава за цял живот. Вярно е че понякога ти капе потта в кошера, но така меда ти става по-сладък, пък и пчелите свикват с теб. Ако се тръгне с нагласата да се вкарат едни пари, да се развъртят за година-две и да тръгнат хилядарките, случва се и резултатът да е драматичен, понякога и трагичен. При добър район и добра година и ако пчеларят не пречи прекалено много на пчелите, добивът от няколко кошера е 100 - 200 - 300 килограма. И ако центрофугата ти е за 200-300 лева, а не за 2-3 хилки, нищо не ти пречи да я оцапаш. При що-годе минимален опит и добра организация, десетина кошера спокойно се гледат съботно-неделно. Активния сезон, да речем всяка седмица по един-два часа, без медодобива, останалото време по-рядко. Пък и пчелите не обичат много-много да им се бъркаме в работите. В момента осите са по-голям проблем от мравките, мисля.

                Коментар


                • #9
                  От: Ново хоби

                  Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                  Понеже аз рядко говоря глупости, преди да започнете да учите човека как се гледат пчели и колко е хубаво и лесно, може да му кажете, че меда ВИНАГИ е по-малко от очакваното, че с няколко кошера само ще изцапа центрофугата, че пчелите са постоянен ангажимент, за разлика от хобито, за което време се избира, че те искат ливади, а не плодни дръвчета, които цъфтят за кратко и още хиляди неща, с които ще се сблъска, преди да яде мед.
                  Ако все пак решението е взето, пожелавам успех. Не виждам проблем с местенето, не е проблем магистралата, и двата вида кошери стават, и като за начало да ги повдигне от земята, че има едни мравки...

                  пп: Подарявам аксесоари
                  При мен тази година примерно пък, меда е повече от очакваното, така че и това е относително
                  Никой не е казал, че е лесно, доста трудоемко си е, но се свиква - мен лично най-много ме мори жегата ...
                  Но пък да ядеш мед собствена продукция - няма по-хубаво от това, аз лично като започна преглед на коерите и времето сякаш спира, забравям всичко останало и съм в един друг свят, предполагам всички са така.
                  Дори и рояци или новосъздадени отводки да са, ако са направени напролет, още същата година ще опита мед, ако ги отглежда правилно разбира се.

                  Росене, виж първо кошерите ДБ или ЛР са, в какво състояние и колко рамкови, дай и снимки ако може, ще я мислим
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ново хоби

                    Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                    ... мен лично най-много ме мори жегата ...
                    Замислял ли си се да работиш по тъмно? От 3-4 години работя в градината така. Тази година за първи път отварях и кошер през нощта, без особени проблеми. Инвестицията е 100-тина лева (+/-) - в добър челник, качествени батерии и добро зарядно за тях. За околните е смешно, но аз се преродих.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ново хоби

                      Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                      Замислял ли си се да работиш по тъмно? От 3-4 години работя в градината така. Тази година за първи път отварях и кошер през нощта, без особени проблеми. Инвестицията е 100-тина лева (+/-) - в добър челник, качествени батерии и добро зарядно за тях. За околните е смешно, но аз се преродих.
                      А като светнеш с челника в кошера пчелите какво правят?
                      ТЛК 80 4,2ТД-95г

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ново хоби

                        Благодаря на всички,разбрах това което ме интересуваше от тази тема.
                        Днес говорих с един стар пчелар и той ми разясни другата част от въпросите ми.
                        Реших да помагам на Бабата известно време да видя дали ще ме кефи.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ново хоби

                          А, бравос, това е възможно най-правилния подход в момента! Пък ако ти дойде тръпката, тогаз вече ще помагаме.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ново хоби

                            Първоначално публикуван от Красимир Начев Преглед на мнение
                            А като светнеш с челника в кошера пчелите какво правят?
                            Аз не съм пчелар, но с един стар пчелар се заприказвахме и стана дума, че ползвам челник, за да работя по тъмно, през горещите периоди. Тогава той без да го питам (а имах намерение) започна да обяснява, че навремето преди да се пенсионира му се е налагало да отваря кошерите след като се върне от работа по тъмно, работейки на лампа. Обясни, че така оставали по-спокойни. Когато аз отворих един, за да проверя няколко рамки (за първи път отварях кошер, преди това само съм гледал от разстояние) се държаха напълно нормално, само една се опита да нападне челника.

                            Един мой приятел доста се запали по пчелите, така че догодина ще има много нощни прегледи-тестове. А и аз смятам най-накрая да напълня двата дадана, които купих преди 15-тина години...

                            Добавка: Останах с впечатление, че когато челника е на силна светлина - а той е от най-силните с един диод - пчелите са по-неспокойни, отколкото, когато превключа на по-слаба светлина. Това трябва да го тествам по-добре.
                            Последно редактирано от Христо_Шн; 19-08-14, 21:01.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ново хоби

                              Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                              Замислял ли си се да работиш по тъмно?
                              Честно казано никога Сега кошерите ми са зад къщата, и един удължител мога да си опъна за някаква подвижна лампа евентуално, т.е. не е задължително да е с челник даже. Буквално на 10-ина метра от пчелина е тока.
                              Той зора е най-вече като вадим мед, все е голяма жега, а ако е през нощта пък изтървам оператора на центрофугата
                              Както и да е, тази зима местя кошерите в съседен двор, където ще има повече шарена сянка, надявам се да е по-добре работата, и може би трябва да се пробвам да работя само с було, а не с цял скафандър, както сега, но така ми е по-спокойно пък, абе няма угодия ...

                              Росене, правило решение си взел, виж там помагай, но пак ти казвам да внимаваш много - води до пристрастяване
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X