Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Ново хоби

    Е, то баш когато са жегите тогава няма много работа по кошерите. Разбира се, ако Другарят Пчелар си е свършил работата април и май месец и после само трупа магазини и вади мед Значи, наистина е хубаво кошерчетата да са някъде на слаба шарена сянка, най-добре под високи рехави дървета, прим.акация. Особено пък ако са от тия модерните сандъци - тънки, с плоски покриви без стряха и без сенници, че и без прелки даже На такива капаци ако са на припек, в горещините е хубаво да се понатрупва отгоре клонак или буренак някакъв, върши добра работа. Най-добре е входовете да са на изток /освен ако оттам не бият основните силни ветрове/ и ако има сенник на прелката по обяд вече са на сянка. Цъфне ли веднъж рапицата, нататък се работи само с було и по къс ръкав. Пушалката да е запалена, една-две струйки дим и това е. Ръцете се натъркват с оцет или лук, движенията са спокойни и премерени, може и по някоя приказка да им разказвате. Трябва да си познавате района и пчелите, обаче. Ако има нещо което може да се пръска - селскостопански или горски насаждения - имайте готовност за агресия от пчелите. Така че ръкавиците и ръкавелите трябва да са някъде наблизо или пък най-добре да се затваря кошера , ако може да се отложи работата. Има и злобни семейства - тях първо ги премествате на друго място в пчелина, ако не става, сменяте майката и пак ако не става - разформиране. Нощната работа според мен трябва да е по изключение, а не практика. Тогава всички пчели са в кошера, ще има мачкане, някои неща не могат да се видят а пък може да са важни... Все пак първото ми центрофугиране беше нощно, и още си спомням вкуса на първия мед

    Коментар


    • #17
      От: Ново хоби

      Половината ми кошери са под шарена сянка (акацийки), като сянката излиза в ранния следобед, но другте ми кошери не са на сянка, но още малко ще изтраят, докато ги преместя сега преди зимата.
      Да, кошерите ми са от тези "гладките", но с прелки разбира се, горе над таблата целогодишно си стои стиропор 5 см обаче.
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • #18
        От: Ново хоби

        А какво ще кажете за;
        Кошер Лангстрот Рут - полистиролен

        Защото разликата в цената с обикновения е много малка.
        Последно редактирано от Rosen-shumen; 21-08-14, 16:08.

        Коментар


        • #19
          От: Ново хоби

          Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
          А какво ще кажете за;
          Кошер Лангстрот Рут - полистиролен

          Защото разликата в цената с обикновения е много малка.
          Малка малка, колко да е малка? Последно цената беше 2-3 пъти по-висока спрямо дървения ...
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #20
            От: Ново хоби

            Дървения е 108 лв. а полистиролния е 140 лв. според мен разлика от 32лв не е разлика.Въпроса е,че никой не казва каква плътност има.

            Коментар


            • #21
              От: Ново хоби

              Айде и тука ще се опитам да бъда кратък . Не съм напълно сигурен, но мисля че полските и финландските бяха някъде с плътност около 100кг/м.куб., подовия фибран е някъде около 35 кг/м.куб. Аз нямам такива и нямам практика с такива. Из пчеларските форуми има доста хора дето се попохвалват с такива кошери или с всевъзможни фибранови самоделки, за съжаление още никой не е публикувал един сравнителен анализ с точни и конкретни цифри. Примерно - две изравнени групи по 10 кошера, едните дървени, другите полистирол и след 5 години какво имаме насреща. Логично е например, при сериозни температурни колебания в полистиролния кошер пчелите по-лесно да си поддържат микроклимата. ОК, но какво пречи и пчеларят ако иска да им помага по някакъв начин, ако е с дървени кошери? Примерно както ни съветва Радоев, с черна хартия пролетно време? Ами как става дезинфекцията при полистирола? Дървения го пърлиш с горелката или го вариш със сода каустик и си готов. За мен най-добрия вариант е да си намериш хубав чам или червена върба и отиваш при някой опитен пчелар, който сам си прави кошерите и двамата ги правите както си искаш. Хаха, аз имам десетгодишни сандъци от топола, дето сме ги правили на комшията в гаража и са перфектни! Някои колеги пък си купуват дюшеме и с триона и теслата си правят чудесни кошерчета. Аз съм си правил и от военни сандъци и са си екстра, ако има интерес ще кача снимки, но ще излезем от темата. Абе пак ти казвам, най-добре чиракувай известно време, после живот и здраве карай някоя и друга годинка със стари сандъци и на много въпроси сам ще си намериш отговора. Тогава вече ще си купуваш или правиш точно това,което ти трябва.

              Коментар


              • #22
                От: Ново хоби

                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                Айде и тука ще се опитам да бъда кратък . Не съм напълно сигурен, но мисля че полските и финландските бяха някъде с плътност около 100кг/м.куб., подовия фибран е някъде около 35 кг/м.куб. Аз нямам такива и нямам практика с такива. Из пчеларските форуми има доста хора дето се попохвалват с такива кошери или с всевъзможни фибранови самоделки, за съжаление още никой не е публикувал един сравнителен анализ с точни и конкретни цифри. Примерно - две изравнени групи по 10 кошера, едните дървени, другите полистирол и след 5 години какво имаме насреща. Логично е например, при сериозни температурни колебания в полистиролния кошер пчелите по-лесно да си поддържат микроклимата. ОК, но какво пречи и пчеларят ако иска да им помага по някакъв начин, ако е с дървени кошери? Примерно както ни съветва Радоев, с черна хартия пролетно време? Ами как става дезинфекцията при полистирола? Дървения го пърлиш с горелката или го вариш със сода каустик и си готов. За мен най-добрия вариант е да си намериш хубав чам или червена върба и отиваш при някой опитен пчелар, който сам си прави кошерите и двамата ги правите както си искаш. Хаха, аз имам десетгодишни сандъци от топола, дето сме ги правили на комшията в гаража и са перфектни! Някои колеги пък си купуват дюшеме и с триона и теслата си правят чудесни кошерчета. Аз съм си правил и от военни сандъци и са си екстра, ако има интерес ще кача снимки, но ще излезем от темата. Абе пак ти казвам, най-добре чиракувай известно време, после живот и здраве карай някоя и друга годинка със стари сандъци и на много въпроси сам ще си намериш отговора. Тогава вече ще си купуваш или правиш точно това,което ти трябва.
                Качи снимките, щом искаш. Ще ги отделя в нова тема, която ще е специално по тази тема.
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • #23
                  От: Ново хоби

                  Да се похваля,вече съм собственик на 6 бр. кошери,поставих ги в ябълкова овощна градина.Интересно ми е на какво разстояние трябва да е водата им,има река която минава на около 500-600 метра ако е далеко ще им правя поилки.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Ново хоби

                    Ами честито! Ябълкова овощна градина не е идеалния вариант за пчелинче, ама бива. Дано поне не сте ги сложили под дърветата. Вода на 500 метра не им е близко, особено при лошо време, така че напролет една поилка ще им помага много.

                    П.п. Рибките ти са много хубави, чакаме снимки и на пчелите

                    Коментар


                    • #25
                      От: Ново хоби

                      Брат ми има още няколко градини сливи и череши,но там проблема е,че са далеко от населените места и ме е страх да не ги откраднат.Да под дърветата са,защото няма къде другаде да се поставят а и казвате,че е добре да са на сянка,следващата година мисля да ги направя около 15 бр.В такъв случай ще се наложи да им правя поилка.Снимки ще има,но още не съм ги доближавал с фотоапарата.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Ново хоби

                        Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                        Да се похваля,вече съм собственик на 6 бр. кошери,поставих ги в ябълкова овощна градина.Интересно ми е на какво разстояние трябва да е водата им,има река която минава на около 500-600 метра ако е далеко ще им правя поилки.
                        Ако имаш възможност, направи им поилки. Иначе не им е толкова далеч.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #27
                          От: Ново хоби

                          Равносметката;
                          Купих многокорпусни кошери и на пролет оцелелите семейства ще отиват в нов дом,тази игра я правя заради еднаквите рамки,но имам въпрос.
                          Наковах рамките и остана да опъвам теловете,как да ги опъна,вертикално или хоризонтално,по колко тела на какво разстояние.Ще се въртят в радиална центруфуга.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Ново хоби

                            Е това за еднаквите рамки е една от магията по която почти всички начинаещи се подлъгват, но както и да е, под 50-60 кошера няма значение. Другата магия е че се работи с цели корпуси, хаха. Сега теловете само ги нанизваш, а напролет преди да сложиш основата ще ги опънеш, а най-добре става ако ги накъдриш с едно инструментче, пчеларско зеге му викат. Представлява две зъбчатки срещуположни. Аз работя с рамки и от трите размера и съм пробвал повечето от масовите начини, но от години съм се спрял на VVVV. Теловете към страничните летви са лееко отвесни и са на разстояние от летвите около 2 горе до 3-4 см долу. За магазинните и VVV ми е достатъчно, но аз центрофугирам хордиално и контролирам лично помощника който е на въртока . На дебелите летви бия скоби, тънките ги дупча с шило, на ръка или на ток, зависи от настроението и от времето.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Ново хоби

                              Намирам няколко варианта из интернет,

                              1
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1070722_large_1363715621.jpg
Прегледи:1
Размер:7.6 КБ
ID:5612584

                              2

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1070722_large_1363715653.jpg
Прегледи:1
Размер:8.2 КБ
ID:5612585

                              3

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:023312735.jpg
Прегледи:1
Размер:83.1 КБ
ID:5612586

                              4

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:index.jpg
Прегледи:1
Размер:2.0 КБ
ID:5612587

                              5

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:zatelena.JPG
Прегледи:1
Размер:188.4 КБ
ID:5612588

                              Коментар


                              • #30
                                От: Ново хоби

                                Успех в начинанието! От малък съм отрасъл по пчелините на Бела Слатина и съм ял мед на корем!Слабост,която имам и до днес!Много ми се занимава с кошери, но нямам място и време да си ги гледкам хайваните! Жив да си и чакаме паша!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X