Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ново хоби

    Марковски, и от мен същото! Ако сме били само на питие - добре, лошо е ако сме се хващали за гушите? Че за тез години не помня вече с кого - какво... Прав си за всичко, но в случая работим в условия на недостиг на информация и изключваме възможности и решения едно по едно. Ти разбра ли в отводките дали е имало маточници?
    Росене, не е лошо че се учиш от грешките си, важно е да не ги потретваш. Аз и затова винаги казвам, че изконно право на всеки е да се учи от грешките си.
    Цепене на две е класическа техника и тактика, има някои важни правила обаче, ти ще кажеш дали си ги спазил. На мен са ми ги казвали преди мноого години дядките на село, после пък теорията и практиката взеха че ги потвърдиха. Цепиш семейство, което е достигнало връх в развитието си - в роево състояние или с подготовка за самосмяна. Задължително трябва да има няколко хубави Негови си маточници! Разделяш всичко по равно - запаси, пило, пчели - и без да търсиш майка оставяш по 1-2 маточника на двете половинки. С леко разместване на двата сандъка разделяш и летящата пчела по равно и получаваш две биологично пълноценни семейства които бързо си наваксват. Това е основното и разбира се има десетки вариации, например ако си в роево може да разделиш семейството и на пет-шест отводки или колкото пити с пило и покрити с пчели намериш и добавяш каквото трябва от другите семейства... Важното е отводката която отделиш да си има готов, създаден от нейното майчино семейство маточник и който /ти трябва да го прецениш/ да бъде с перфектен екстериор. Не можеш да разчиташ че те сами ще си заложат и направят майка, а ако направят съвсем отделен въпрос е с какво качество ще бъде. Независимо от условията, някои пчели просто отказват да залагат маточници, дори и да са осиротели.
    Сега с тия твойте търтовки - както ти казах - преценяй и ако няма много млади и нелетящи пчели в тях, направо ги напушвай и тръскай някъде из градината. Да се оправят.

    П.п. Горе в пост 193 имам печатна грешка. Да се разбира, че майките трябва да пронесат до 20 дена след излюпването им, не след оплождането.
    Последно редактирано от jordanov sv; 16-06-16, 11:25.

    Коментар


    • От: Ново хоби

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      Разделяш всичко по равно - запаси, пило, пчели - и без да търсиш майка оставяш по 1-2 маточника на двете половинки. С леко разместване на двата сандъка разделяш и летящата пчела по равно и получаваш две биологично пълноценни семейства които бързо си наваксват.
      Точно това направих,но маточниците не са техни,а от друг кошер който беше си направил роеви маточници.Всичко беше наред,даже и майките видях след излюпването им,но явно проблема е станал по време на оплождането им.Съжалявам за оскъдната информация,но не ми идва на ум как да си задам въпросите.
      Два от рояците вече си имат тяхно пило,майките снасят подредено яйцата за което си мисля,че ще ги бива.Първия е вече 12 дни при мен,още малко ще го почакам и тогава ще стане ясно какво ще го правя.

      Коментар


      • От: Ново хоби

        Колкото и години да минават, все нещо ново има да се научи. Аз тази година си направих една ранна отводка, След излюпване на майката, имах в един магазин две рамки със запечатано пило. Викам си да ги сложа при отводката и като се излюпи ще помогне на семейството. Седмица по-късно пилото излюпено и мамата нацвъкала рамките отново. Изчаках да наближи излюпването и сложих рамките зад преградна дъска. Незнам как, но майката пак е отишла на магазинните рамки и ги е осеменила.
        Сега осъзнавам грешката си, която направих, но е късно.

        Коментар


        • От: Ново хоби

          Е що се шашкате тогава, всичко е точно и никакви грешки няма.
          Росен, щом е имало майки, значи както каза и колегата отгоре - или имаш майка която снася нередовно или имаш пчели работнички станали търтовки поради невръщане на майката от полета. Майката може да е излетяла късно за оплождане /или пък хиляда други причини/ и да е вече за брак. Може и друго - Не съм имал такива случаи, но колеги са споделяли, че млади майки са им пронасяли така и после са се оправяли и си карали редовно. Не знам, прочети пак какво сме ти писали и си избирай. Рояците щом са пронесли - добре, наблюдавай, помагай ако трябва и давай основи да градят.
          Димич, готината майка кара наред и така трябва да бъде. А пък където има пило, щом се излюпи, младите пчели чистят, полират и майката нанася. Освен ако няма бурен приток на нектар. Тъй че тия пити може да си ги ползваш спокойно и за медодобив, и за в плодника /например и като строителна рамка/ или пък да ги стопиш и да им вземеш восъка в края на краищата.
          Айде лека, че мача почна!

          Коментар


          • От: Ново хоби

            Аз не се притеснявам, но искам да ги махна от кошера. Надолу са пуснали далаци, но с нормални килийки и там е нанесла мамата яйца. А слагам рамки за градеж, градят и майката почети не ги осеменява. Като си е харесала тези и там си ходи. Иначе има добър притук на нектар и започват да задръстват майката. Проблем ми е че нямам втори магазин на кошерите. Сега беше момента за него. Да си призная до сега не съм имал толкова силна паша. Другото хубаво е че забравиха за роенето и ги овладях. Започва да ми идва в повечко работата по пчелите вече. Преди години си мислех че спокойно мога да гледам 15-20 кошера, а сега 5 семейства + 2 роячета ми идват много.

            Коментар


            • От: Ново хоби

              Е що да ги махаш, ако са работнически какво ти пречат? Майката ги е харесала веднъж, трябва да я уважаваш, хаха. Спокойно можеш да си ги ползваш 2-3 години в плодника, за центрофуга ясно че не стават. Преди години бях закъсал за рамки за едни отводки и им слагах направо магазинни, Лр и квото има. Предварително си бях нагласил ламаринки за отстрани и летви за отдолу и с телбода /и с габърчета става/ ги наковах на магазинната рамка отдолу, един вид като ограничител на далаците до крайния размер на плодникова ДБ рамка. Еми изкараха си службата нормално. Снимки даже им бях правил и съм ги качвал някъде из пчел форума.
              А вторият магазин в днешно време просто е задължителен. Особено с тия паши и тия температури и особено пък за десетрамковите кошери. Там даже и трети магазин трябва. Да не говорим, че това помага много и в борбата с роенето. В много силна паша направо слагай втори магазин с основи и ще ги изградят.
              5-6 кошера не са ти много, сега покрай роенето малко те ошашавиха. Нагласи им достатъчно магазини, малко си оправи организацията и си гледай спокойно работата.

              Коментар


              • От: Ново хоби

                Стига съм се оплаквал,да покажа нещо което ми харесва.Това е от чисто нова,таз годишна майка.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160620_135350[1].jpg
Прегледи:1
Размер:152.8 КБ
ID:5719331


                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160620_135403[1].jpg
Прегледи:1
Размер:130.7 КБ
ID:5719332

                Коментар


                • От: Ново хоби

                  Днес регистрирах 4-ти рой за тази година,сложих им фибранено нуклеусче ако им хареса да се нанесат там да си живеят,но те решили отдолу да си градят и да си живуркат.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160626_112530[1].jpg
Прегледи:1
Размер:60.6 КБ
ID:5719695

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160626_112546[1].jpg
Прегледи:1
Размер:118.3 КБ
ID:5719696

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160626_113217[1].jpg
Прегледи:1
Размер:69.2 КБ
ID:5719697

                  Коментар


                  • От: Ново хоби

                    От много работа не остава време да си пиша в темата,или се сещам само когато имам зор.
                    Последно време ме тормози един въпрос,хоби ли е или какво се случва с пчелите?
                    Равносметка за годината;
                    В началото на годината започнах с 7 семейства,есента зазимих 22 силни семейства.За следващата година съм приготвил още 25 празни кошера които ще напълня.Отцепих ново място от 900 кв/м,където ще поставя кошерите за да не са под дърветата,че като падат ябълките и пчелите се дразнят,започнах залесяване на Акации и напролет ще засадя около 30-40 Еводии.Умувам да засея други видове които да пазят сянка,но да не правят много боклук,друго което искам да засея е нещо,което да пази завет през зимата,но да не иска поливане,че засега няма възможност.
                    Ето и някоя снимка;

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0471.jpg
Прегледи:1
Размер:204.2 КБ
ID:5735586

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0476.jpg
Прегледи:1
Размер:291.7 КБ
ID:5735587
                    Последно редактирано от Rosen-shumen; 27-11-16, 22:15.

                    Коментар


                    • От: Ново хоби

                      Тоз въпрос дето те мъчи, директно ти отговарям - щом инвестираш и утрояваш - хич не ни говори за хоби.
                      Добре че разкара грозните сандъци, иначе нямаше да ти пиша в темата, хаха. За ябълките също мисля ти казах още в началото някъде - пчелин в овощна градина не става. Виж там няколко кошера може, ама нагоре става тегаво и за теб и за тях. Ако кошерите ти останат така и в активния сезон, ще имаш проблем с майките дето излитат от тях и отиват да се любуват. После да не ревеш и ти че пчелоядите били виновни?
                      Залесяването го правиш за сянка и за завет, предполагам? Акацията става, кастриш я да върви нагоре, че да прави рехава сянка отвисоко. За еводиите не знам, май в началото и те искали някакви грижи. Гледичията също е много подходяща, особено да е на оградата че има хубави бодли. Лешници ако няма наоколо, също задължително сложи няколко по краищата. Друго за оградата се сещам - бял маргарит. Трябва да си знаеш вече флоропокритието в района, така че ако имаш периоди с прекъсване притока на прашец, засаждай нещо дето дава тогава. Разгледай и в пчеларския, там май сме изкоментирали всичко възможно дето се сади и сее по пчелините в Бг. По изложенията също може да получиш много инфо.

                      П.п. Абе прехвърлих набързо темата какво сме писали. Миналата година, пролет-есен ги удвояваш. Тая година, пролет-есен ги утрояваш, ама пролетта са ти били колкото пролетта на миналата година. Мислил ли си, грешиш ли някъде?
                      Последно редактирано от jordanov sv; 29-11-16, 09:37.

                      Коментар


                      • От: Ново хоби

                        Здравейте,започвам да отговарям подред.
                        От старите сандъци махнах само 12 рамковите,другите са боядисани и ремонтирани,каквато нужда са имали им е направена.
                        Под ябълките беше доста неудобно,като ги вдигна на 4-5 корпуса и клоните постоянно пречат,това е главната причина за да ги преместя.Залесяването го правя не толкова за паша колкото за сянка,Гледичия имам наблизо и има фиданки от къде да изкарам ,но си мисля,че много бавно расте,а за мен това е важно.Флоропокритието в района,наблизо има дъбова гора в която има Дрян и Лешник,хиляди декари Рапица,после има малко Акация от която не се вади нищо,само за тях си събират,след това идва Лавандулата,около 260 декара е от тази година,след това хиляди декари слънчоглед,и ливади поляни доста.За бройките миналата година,зазимих 12 бройки,но измряха поради някаква причина пролетта 5 семейства и стартирах с 7,купих 8 отводки хванах 4 роя цепих от моите и тази есен зазимих 22 броя.Мисля след нова година на всички семейства да им сложа по един пакет Апифонда,и се надявам да няма смъртност.
                        Друго важно което мисля на този етап са стойките,най- практично ми се струва като ги направя от кух Поповски профил,забити и бетонирани в земята,като са в групи по пет.

                        Коментар


                        • От: Ново хоби

                          Мисълта ми беше, че при близо 50% зимна смъртност, трябва да знаеш какво е станало и да не се повтаря. Да не е глад? Иначе районът е добър, щом и на 5ти к-с се качват... Все пак слагай по оградата и неща дето дават късен прашец, той никога не е излишен. Гледичията и тя на оградата, извътре бързорастящи и на високо да вървят.
                          Кух поповски профил не го знам, но желязо бетонирано в земята, не виждам логика? Освен ако това не е елемент от системата за сигурност... Ако ще забиваш в земята, виж и варианта на Матеев - акациеви колове, даже той връзва и с колани отгоре, че вятърът ги събаря. Изчистени от кора и обгорени, ще изкарат десетилетия. А аз на времето като си направих и ЛР сандъци, от разни парчетии из двора тръби и винкели си направих стойки за по 3 кошера. Е напред в темата има снимка. Само че слагам по два кошера, работя само странично, а по средата си остава за поставка за туй-онуй. Препоръчвам ти и на тебе, поне докато имаш достатъчно място, слагай кошерите разхвърляни и по двойки. За пчелата със сигурност й е по-добре като не са нагъсто.

                          Коментар


                          • От: Ново хоби

                            Благодаря за съветите,най-вероятно са умрели от глад,защото бяха в килийките с дупетата навън.Тази година напълваха рамките с мед,но не запечатват и аз вдигам корпуса отгоре и отдолу слагам празен,така до пет корпуса,два за плодник три пълни с мед.Видях ги твоите стойки,даже от тях взех идея за метални стойки,искам да са метални защото по-лесно се нивелират и по-красиви и всичко е по.

                            Коментар


                            • От: Ново хоби

                              Глад е, да. "Зоната на смъртта" ли ги спря? Затова препоръчвам найлон - да ги виждаш дали са захапали горния корпус преди да са почнали с пилото.
                              Металната стойка това й е хубавото - към 30 санта ако има, отдолу косиш спокойно и даже да ти влезе огъня в пчелина - минава и заминава и кошерите остават. Прави ги за тройка, по-нататък ако искаш да вкараш повече сандъци на единица площ, лесно ще ги удължиш за петица. И без това при пет кошера няма как да минеш без средна опора.
                              При силен кошер и силна паша с превалявания, 5 корпус е задължителен, ако искаш да хванеш пашата на макс. Затова е важен инвентара и познаването на района. И при пашата може да не ги броиш два корпуса за плодник, на майката й стига и един. Важното е да си сигурен, че долния не е пълен с прашец и един като има за нея, другото за мед го смятай.
                              И още, то и от пашата зависи, ама и от пчелите. Нашите местни съвършени са яко метизирани и като си ги опознаеш твойте ще видиш дали да вдигаш пълните корпуси и да слагаш празен отдолу или направо ще пляскаш празния отгоре. Чисто и просто някои семейства си трупат меда най -отгоре, далеко от пилото, други пък обичат плътно до пилото. И докато ги усетиш - те блокирани.

                              Коментар


                              • От: Ново хоби

                                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                                Все пак слагай по оградата и неща дето дават късен прашец, той никога не е излишен.
                                Твоите постове ги чета по-няколко пъти.Добре ще им дойде да насея Лешник между Акацията,Лешника ще пази сянка в ниското а Акацията на високото.
                                Положението при мен е такова;

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7915.jpg
Прегледи:1
Размер:92.6 КБ
ID:5742477

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7916.jpg
Прегледи:1
Размер:74.3 КБ
ID:5742478

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X