Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

    Колеги, моля споделете кой какви методи за подобряване на предницата ползва или е ползвал и най-вече доколко чувства подобрение. В какво точно е подобрението? Какви са страничните ефекти (всяко нещо има странични ефекти, няма какво да се лъжем)?
    .
    Като цяло вариантите, които се дискутират широко са:
    - Помпане на предницата с въздух (моделите до 1996 имат вентили за помпане на коловете)
    - Подмяна на маслото в предницата с такова с по-голям вискозитет (напр. 15W)
    - Наливане на малко повече масло от предписаното в менюала (30 - 50 ml)
    - Подмяна на заводските пружини (с два режима на действие) с прогресивни (200 - 400 лв. )
    .
    Може да има и друго решение, да видим колко сме креативни
    Последно редактирано от Ilarioncho; 16-08-14, 11:40.
    Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

  • #2
    От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

    Африка 750 , Тенере 750 , ДР800 , ползват предници които фирмите са монтирали на кросовите си мотоциклети в началото на 80-те години , само е намален хода , и на първите два е прибавен втори диск. Това е много остаряла техника , която не подлежи на подобрения. Решението е нова предница , ако е с ход 300-320 мм. , трябва да се намали до 250мм. , иначе не става за асфалта. Готови решения са: WP 48мм. които монтират на КТМ 690 , 950 , 990 , Marzocchi 45 , 50 mm. монтират ги на Husqvarna SM , всички са с ход от 200-260мм. , не е задължително да са за два диска , един 320мм. върши същата работа.
    В момента правя два мотора , и си купих две нови предници Marzocchi 50mm. и Sachs 48mm. ,едната е за един диск , другата за два 320мм. , излиза по-евтино от това да купиш нови пружини , ремотен комплект , масло , работа.
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

    Коментар


    • #3
      От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

      motor_men, имаш предвид купил си втора ръка предници от ebay ли?
      Иначе едва ли излиза по-евтино.
      Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

      Коментар


      • #4
        От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

        И двете са чисто нови , на 0 км. , просто си трябва търсене и да уцелиш точния момент.





        Цена няма да ти казвам , по-евтина е от две пружини , ама не всеки ден се намира. Намери си хубава предница , не се занимавай с глупости.
        Последно редактирано от motor_men; 16-08-14, 19:42.
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #5
          От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

          Наскоро си правих профилактика на предницата.
          Когато се разглобиха коловете се оказа,че плъзгащите лагери/втулките на единият кол са заминали.Успях да си намеря комплект за приемливи пари и със доста бърза доставка,смених ги.
          Също се смени и лагерите на тройника със конусно-ролкови.
          Във коловете се наля масло 5W както е по мануал,но майстора ми предложи по-специално масло което си запазвало параметрите до 20W.Не си спомням каква марка беше,върти ми се в главата Мидланд,но може и да се лъжа.Майстора използва същото масло за неговото спортно BMW,което кара само на писта.
          Семерингите са на Ариете
          Доколкото видях пружините ми са стандартни,мерихме ги и са напълно във нормите.
          Напомпи се на 0,4 пак по мануал.
          След всичко това все едно карам ДРУГ мотор.Влиза и излиза много по лесно и плавно във завоите.Усещам се,че се увличам и си позволявам много повече лягане във завоите,дори и със пътник.
          RD04 1991г
          Последно редактирано от kirilkirilow; 16-08-14, 23:27.
          Сега - BMW R1200RT 2006 г
          Бивш - Suzuki V-Strom 1000 2004 г
          По Бивш - Honda Africa Twin RD04 1992 г
          По По Бивш - Yamaha Virago VLX 500 1983 г

          Коментар


          • #6
            От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

            Коко /майстора/ , просто ти е обслужил предницата , и тя е започнала да работи почти така както е работила преди 23г. , на тази предница само това може да се направи - обслужване.
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • #7
              От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

              А какво точно трябва да се подобри на предницата? Всяко от въпросните неща ще даде някакъв ефект, но той може и да влоши нещата при определени условия. Например наливането на по-гъсто масло ще "втвърди" low speed компресията и рибаунда, което в някои случаи е добре, в други не. Например на моя мотор с настройки, когато карам по разбит път отпускам рибаунда за да връща по-бързо - все едно съм налял по-тънко масло. На гладкия път си е с "по-затегнагти" настройки, демек по-гъсто масло. Та ако дефинираш какво не е наред на предницата то тогава може да се мисли какво би я подобрило.
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                Да де , ама неговата няма тези екстри , затова нищо не може да направи.
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • #9
                  От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                  Масло 15w и малко-повече напомпване от предписаното. Това съм направил аз и съм относително доволен. Африката е ютия и каквато и предница да сложиш пак ще си остане такава
                  Yamaha XT​M600E '98
                  Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                  Коментар


                  • #10
                    От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                    Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                    А какво точно трябва да се подобри на предницата?
                    И аз това се питам, колега. Ако целта е да се намали хлътването при рязко спиране, бих направил стъпките точно по реда който си описал. Освем това бих добавил и шайби над пружините. Прогресивните пружини бих оставил за последно.

                    Сложих такива, но сега предницата е прекалено твърда, и трябва да компенсирам с нивото и вида масло.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                      Със слагането на по-гъсто масло и с малко повече напомпване потъването драматично намаля, а и стана по-приятен в завоите.
                      Yamaha XT​M600E '98
                      Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                      Коментар


                      • #12
                        От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                        С оригиналната предница на ДР-а, същата архаична като на африката, след 200км не си чувствах ръцете от вибрации. Кормилото беше на тампони, двигателя е доста мек. При каране по черни пътища всяка неравност се усещаше на кормилото. Предницата беше във великолепно състояние, само и бях увеличил прелоуда, защото оригинално е прекалено мека.
                        Смених я с предница от съвременен кросов мотор. Разликата: при каране по черен път с висока скорост, все едно се движа по магистрала - няма удари, няма вибрации. А кормилото е твърдо хванато към трипътника. Изтръпването в ръцете вече идва след 1000км. И като изтръпне, обезвъздушавам предницата и всичко си идва на мястото
                        Смяната ми излезе около 200лв, после продадох оригиналната за 150.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                          Днес пробвах да напомпам. Гледах да съм в рамките на предписаното в менюала - 0,4 Bar, но не мога да съм категоричен, защото го правих с мобилните резервоари на бензиностанцията.
                          Учудващо приятна е липсата на потъване при спиране. Изненадах се.
                          На първият по-остър завой щях да се пребия, защото мотора поведе по различен начин и ме стресна. После свикнах и сега ми се струва по-добре (може да е ефекта плацебо ). Засега не усещам недостатъци, но и не съм карал по лош път.
                          Четох някъде, че въздухът има силно изразена параболична характеристика на съпротивлението при свиване, т.е. ефекта от напомпването се доближава до този от прогресивните пружини (казвам доближава, едва ли го постига).
                          .
                          Все още имам резерви относно слагането на по-гъсто масло. Притеснява ме именно бавният рибоунд при спиране на неравен (нагънат) терен. Чанев, сподели как се усеща.
                          .
                          Някой експериметирал ли е да сложи повече масло?
                          .
                          Съвременна предница вероятно е най-добрата възможна модификация, но предполагам повлича смяна на тройик, лагери, дискове и т.н.
                          Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                          Коментар


                          • #14
                            От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                            Чанев, колко често помпаш?
                            Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                            Коментар


                            • #15
                              От: Africa Twin Предница: Помпане, По-гъсто масло, Повече масло, Прогресивни пружини

                              Дайте някакви марки и модели предници които биха станали на моята баба Африка. Скоро мислих да обслужвам предницата, но така като чета май ще я смяням.
                              Просто не намирам никъде информация какво точно би станало на моя мотор.

                              RD04 92г.
                              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X