Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСстат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

    Това нещо не е нова идея и не работи. Пробвани са доста варианти в бойни условия, виждал съм и резултати от използването им-нулев. По-добре да се вложат усилия в обучението за използване на турникет/тампонада според случая. За кървене в корема или гръдния кош-дори пречи на хирурга, ако пострадалия има късмет да стигне до него...и това е видяно.

    Коментар


    • #17
      От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

      Аз се чудя, тези изобретатели дали са видяли наживо огнестрелните ранявания? Айде, за сляпото ранение с куршум в крайник това нещо може и да проработи, но за прострелната рана не виждам как, а за шрапнелните ранявания да не си говоря изобщо... То понякога (да се чете много често) изглежа ето така, предупреждавам, снимката е не за всеки, затова и я пускам като линк.

      http://www.travmaorto.ru/files/for_c...gery/05.12.JPG

      Коментар


      • #18
        От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

        Сигурно са виждали добри държавни поръчки за година-две..... Колко такива ЧУДЕСА на медицината минаха и заминаха през пепеляка без да спасят и един човек.... Спрях да им обръщам внимание вече

        Коментар


        • #19
          От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
          Напълно съм убеден в това. И в нбаписаното от мен, че сте уцелили десятката с "алгоритъмен ентусиаст" няма и капка сарказъм.

          Проблема в логиката е, че сравнявате Спешната медицина (спешния медик) с Първата помощ (алгоритъмния ентусиаст). Двете са несравними. Проблема на втория е очевиден - няма нито опита нито знанията нито дори придобития инстинкт на първия. Проблема на първия, обаче, също е изначало ясен - не може да бъде навсякъде, освен, ако всички не станат лекари.
          Съвременната първа помощ в 90% от случаите касае първите десет минути след инцидента. Вероятността в тези 10 минути да бъде оказана помощ от медик е малка. Вероятността медика да може да окаже помощ след това рязко нараства, ако в първите 10 минути са били изпълнени няколко животоспасдяващи мерки, които се учат в 3-дневен курс и са съществено полезни когато огромна част от населението ги познава по един и същ, утвърден начин.
          Единствената животоспасяваща мярка в този времеви интервал е осигуряване на свободни дихателни пътища. Нещо наистина елементарно и лесно за изпълнение. Между другото, нашата специализантка след 5м. обучение още не го прави като хората.
          Животът е харизан кон според мен...

          Теди

          Коментар


          • #20
            От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            Много точно казано от Сашо.

            Медика може да хване артерия и с клещи от джипа и да я защие сигурно с губерка, но парамедика освен, че принципно не може, няма и право, а пък масовия "първа помощ - First Aider" дори няма да различи вена от артерия грубо казано, та такива неща са за първите десет минутки и са направени да се ползват от всеки който може да види раната, и да набиe шприца, дори ако този с шприца е паникьосан и стресиран наркодилър или тарамбука от африка, всеки може да го ползва, също както всеки, дори и дете може да ползва ЕПИПЕН, дори може да го ползва и върху себе си, точно в тези първите златни няколко минутки.
            Тук шприца е непричом. Рисуваш картина на остра кръвозагуба, която води до хеморагичен шок за 4-6 мин. при кървене от артерия и до смърт за 10-12 мин. Със сигурност след като му набиеш шприца, ще ускориш неизбежния печален финал. Виж, ако можеш по някакъв начин да спреш или намалиш кървенето, може и да го извадиш от дупката. Набиването на шприци, дето дигат мъртъвци, е предимно по олигофренските хамерикански Акшъни.
            Животът е харизан кон според мен...

            Теди

            Коментар


            • #21
              От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

              Под шприц имах в предвид този продукт, инжектирането на тази бързо попиваща и раздуваща се материя, не визирах шприц като ИВ или адреналин или нещо такова, визирах шприцоването на кръвоспиращи неща вътре в раневия отвор, явно не бях ясен, за това и криво разбран.

              Аз разбирам, че сте медици ама колко от вас са били на фронта и са спасявали животи та умело да коментирате продукт създаден за такива полеви условия, щото аз преди години се бях хванал на бас с един доктор с 15 години страж и много опит, че той няма да уцели вена под 60 секунди, и 3 мин не му стигнаха а аз го направих за 7 секунди щото не бързах.

              Не само дихателен път в 10те минути е единствено полезно действие, ами ако е с ампутирани крайници, или открити фрактури с нарязани артерии пак ли 10 минутки не са важни, за колко време умират хора от кръвозагуба при открити фрактури или огнестрелни рани със засегнати артерии, не знам вие коя медицина сте учили и практикувате ама в тази която аз коментирам са важни дишане, сърце/пулс и кръв, и от трите се умира, пулс и дишане се симулират/компенсират от първата помощ ама липсата на кръв НЕ може да се компенсира на полето, за това и масово рашките си навиват гумени маркучи по калашниците а другите си носят по един турникет за всеки крайник, щото ако е писано да ти е здрав торса и се вземат навременни мерки, шансовете да оживееш са огромни, в Украина и по тарамбукските държави ги виждаме как оцеляват, товарят ги като пробити кървящи чували в линейките и нищо не правят преди и по пътя, за това и по пътя повечето си отиват, съвременните медици и парамедици работят и стабилизират пациента преди да го натоварят, за това и при тях статистиката е полза на оцелелите.

              Понеже говорим за класическа медицина, някой има ли идея ДАЛИ и колко и какви турникета са налични в екипите на спешна помощ в БГ примерно?

              А колко устройства има в БГ спешната медицина за вливане на течности вътрекостално, или и това не е важно и безсмислено?

              Не ми харесва господа Доктори да говорите с такъв негативизъм и ирония за това конкретно нещо при условие, че то е патентовано, още не е масово в мрежата и със сигурност НЯМА КАК да сте ползвали устройства със същата ефективност, просто защото НЯМА аналог, тва не е дунапрен или стерилен памук да тъпчеш в раната, това нещо е дори по-ефективно от ЦЕЛОКС, на порядък по-ефективно. Механизма на действие е познат на всеки, но изпълнението е различно, ефективността на продукта няма аналог до момента, ако греша някой да покаже/демонстрира?

              Извинете ме за грубия тон господа Доктори, но освен, че не вървите с прогреса, явно го игнорирате мислейки, че всичко вече е открито и ви е добре известно, тъжно за мен е колко неконструктивен подход е това.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #22
                От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

                Ами да речем, че съм бил, и съм спасявал. Това с кръвта го уцели -важно е да се задържи в тялото, по-точно в съдовото русло. Освен това съм виждал травматични ампутации, настъпили по точно определен начин, които съвършено не кървят. Директното вливане в костния мозък е метод на избор при форсмажорни обстоятелства, тоест на бойното поле-когато нямаш две минути за канюлация на централна вена-праскаш хилтито на пищяла и вливаш, каквото имаш. Не съм негативен или ироничен, ще рекламирам въпросния продукт с крясъци, когато първо мине предклиничното проучване и се наложи в практиката, и когато употребата му намали смъртността на бойното поле с 1/3.
                Животът е харизан кон според мен...

                Теди

                Коментар


                • #23
                  От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

                  Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
                  Единствената животоспасяваща мярка в този времеви интервал е осигуряване на свободни дихателни пътища.
                  Това вече си е или заяждане или пълна липса на компетентност по въпроса. Тъй като се съмнявам във второто, остава да е заяждане. Спиране на кръвотечение (без изобщо да намесваме обсъждания тук продукт) ПРЕДИ да пристигне специализирана помощ не е ли животоспасяваща мярка именно в този времеви интервал. Охлаждане на изгаряне не е ли в този времеви интервал. Дори поставянето в подходяща поза и завиване на пострадалия може да са животоспасяващи през тези минути. Айде, ако искаме да пишем нещо полезно да не е наизуст а с малко мислене преди това.
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #24
                    От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

                    Както кажеш, не ми се влиза в полемики. Разбирам от модераторски намеци, бъди здрав.
                    Животът е харизан кон според мен...

                    Теди

                    Коментар


                    • #25
                      От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

                      Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
                      ... Разбирам от модераторски намеци, бъди здрав.
                      Аз именно понеже разбирам от такива се чудя къде точно ги видя. Горното е абсолютно безплатна обида към колегата. Дано да ти е олекнало.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #26
                        От: Революция в котрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСс

                        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                        Аз разбирам, че сте медици ама колко от вас са били на фронта и са спасявали животи та умело да коментирате продукт създаден за такива полеви условия, щото аз преди години се бях хванал на бас с един доктор с 15 години страж и много опит, че той няма да уцели вена под 60 секунди, и 3 мин не му стигнаха а аз го направих за 7 секунди щото не бързах.
                        Бат Жоре, единият от двамата доктори със сигурност е бил на фронта. Според мен има право да дава квалификации за тези неща, дали са добри или не.
                        RAV 4
                        F650GS

                        Коментар


                        • #27
                          От: Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКС

                          От тези "вълшебни" гъби, разбира се ненапъхани в меко казано будеща други асоциации опаковка, разполагам в операционната и ползвам понякога. В зависимост от налягането в артериалния съд, при контакт с чиста кръв затварят кръвоносни съдове с лумен под 0,2 до 0,5 мм. Често ефектът е временен, за това са средство на избор в труднодостъпни места, ако пестим време и предвиждаме ревизия на мястото, където е са приложени. За по-големи кръвоносни съдове са абсолютно непригодни. За да се задейства каскадата на кръвосъсирването е необходимо да има КРЪВ. В коремна огнестрелна рана кръвта е обилно примесена със..... Сещайте се какво, което рязко намалява ефекта на вълшебната гъба върху малките съдове и няма никакво отношение към по-големите от 0,5 мм. Преценката за евентуалната ефективност на фалическия спасителен " дивайс" оставам на вас

                          Коментар


                          • #28
                            От: Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКС

                            Първоначално публикуван от gkesov Преглед на мнение
                            От тези "вълшебни" гъби, разбира се ненапъхани в меко казано будеща други асоциации опаковка, разполагам в операционната и ползвам понякога. В зависимост от налягането в артериалния съд, при контакт с чиста кръв затварят кръвоносни съдове с лумен под 0,2 до 0,5 мм. Често ефектът е временен, за това са средство на избор в труднодостъпни места, ако пестим време и предвиждаме ревизия на мястото, където е са приложени. За по-големи кръвоносни съдове са абсолютно непригодни. За да се задейства каскадата на кръвосъсирването е необходимо да има КРЪВ. В коремна огнестрелна рана кръвта е обилно примесена със..... Сещайте се какво, което рязко намалява ефекта на вълшебната гъба върху малките съдове и няма никакво отношение към по-големите от 0,5 мм. Преценката за евентуалната ефективност на фалическия спасителен " дивайс" оставам на вас

                            Докторе,

                            Благодарим за реалните впечатления, обяснения и мнение, ето така всички бихме оценили нещата, каза какво правиш, обясни човешки в детайли какво, защо, как и т.н. тоест допринесе съществено за дискусията, евала за което!

                            От опит, би ли споделил за наше знание, примерно колко е дебела феморалната артерия примерно в средата на бедрото, по средата между таза и коляното на зрял мъж, за да придобием представа?
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКС

                              Около 8.0-10.5 мм. Но за там си има тампонада и добрия стар турникет...

                              Коментар


                              • #30
                                От: Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКС

                                Първоначално публикуван от gkesov Преглед на мнение
                                Около 8.0-10.5 мм. Но за там си има тампонада и добрия стар турникет...
                                Какво значи тампонада докторе и как се прави, обяснено на човешки език?

                                В българските линейки има ли турникет, ако случайно знаеш, не се заяждам, може би грешно знам, но мисля, че нямат? Не на живо, но видях как от строшени кости на крака, почти закрита фактура, след опити за движения и липса на обездвижване на крайниците и носене като чувал, след малко фрактурите станаха открити със съпътстващото течение и ако се не лъжа човека си отиде, дори и превръзка не сложиха преди да го местят като чувал, дори и като го качиха жив в линейката пак не му сложика турникет нито обездвижиха потрошените крайници...
                                Бъдете живи и здрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X