Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От ток на газ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: От ток на газ

    Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
    Терморегулаторът е проблем, ако се ползва слънчева енергия.
    Иначе 12В крушка си връзваш, без грижа към неговия си регулатор. Държи се като фризер - Баш Мраз 80 от 1967г.
    Съгласен
    VEREYA MOTORSPORT TEAM

    Коментар


    • #17
      От: От ток на газ

      Добре де,дайте някаква схема на неукия или да си помъкна 50 метра удължители на събора

      Коментар


      • #18
        От: От ток на газ

        Просто откачаш и изваждаш нагревателя. Намира се отзад, в долната част на един черен цилиндър. Изрязваш периферията ба една халогенна крушка от фар. Свързваш я към двата проводника за нагревателя, завираш я на мястото на нагревателя и подаваш 12V на щепсела на хладилника. Поляритетът е без значение. Няма нищо сложно. Внимаваш връзките на крушката да не опират в корпуса и помежду си, както и за добрия контакт. Не ползваш изолирбанд, защото ще му е топличко.
        Регулирането на хладилника става както и на 220V. Ако свържеш крушката без този регулатор, ще получиш ледогенератор
        Ако хладилникът е стоял повечко, не би му навредила челна стойка.
        За по-напреднали е регулиране на напрежението на крушката - един вид амонячен инвертор можеш да свържеш заедно и къси и дълги за повече мощност, особено ако се отваря често.
        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

        Коментар


        • #19
          От: От ток на газ

          Ето малко снимки на незавършения ми хладилник на газ;

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5773.jpg
Прегледи:1
Размер:96.7 КБ
ID:5604276

          Следва премахване на ватата и ламаринената кутия,в някой от случаите кутията излиза цяла и после пак се ползва но в моя случай я изрязах.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5774.jpg
Прегледи:1
Размер:90.9 КБ
ID:5604277

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5775.jpg
Прегледи:1
Размер:135.6 КБ
ID:5604278
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5776.jpg
Прегледи:1
Размер:101.0 КБ
ID:5604279

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5777.jpg
Прегледи:1
Размер:102.1 КБ
ID:5604280

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5778.jpg
Прегледи:1
Размер:108.3 КБ
ID:5604281

          После се пробива плота и се поставя коминчето.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5779.jpg
Прегледи:1
Размер:105.3 КБ
ID:5604282

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5781.jpg
Прегледи:1
Размер:97.5 КБ
ID:5604283

          Най-добре е да се ползва медна или алуминиева тел,но аз нямах под ръка и сложих черна.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5782.jpg
Прегледи:1
Размер:117.8 КБ
ID:5604285

          Отгоре поставих обикновенна вата за изолация за да направя тестовете.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5784.jpg
Прегледи:1
Размер:85.6 КБ
ID:5604286

          След това поставих временно крана за проба и като заработи ще се монтира както трябва.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:hgvct.jpg
Прегледи:1
Размер:81.4 КБ
ID:5604287

          Най-отгоре ще направя кутия като оригиналната с прозорче за палене и регулиране на пламъка.Тестовете показаха,че след около час работа хладилника работи на газ,но ще му трябват около 3-4 часа да замрази както трябва.Крана няма да остава така приготвил съм стойка на която ще подържа пламъка в центъра на комина.Направих и серпентина която пускам вътре в комина за да задържа топлината.Като го завърша ще поставя и останалите снимки.
          Време за преустройство около 2-3 часа,вложени средства около 20 лева.
          Последно редактирано от Rosen-shumen; 08-08-14, 21:34.

          Коментар


          • #20
            От: От ток на газ

            Благодаря на колегите,написали последните два поста,особено на този със снимките!Сега вече нещата ми се изясниха.

            Коментар


            • #21
              От: От ток на газ

              Върти ми се нещо из главата та за това искам да задам един въпрос:-Колко градуса е необходимо да се достигнат за да заработи хладилника?

              Коментар


              • #22
                От: От ток на газ

                Днес пуснахме в действие нашия Мраз на газ. Не дочаках да почне да охлажда, но баща ми се обади да каже, че работи.
                Използвахме целия възел с разпределителя и пилотния пламък на газова печка, за да сме сигурни при изгасване на пилотния пламък, че ще затвори газта.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #23
                  Такааа...
                  След година и половина ползване, се установи, че позиционирането на горелката под оригиналния глух отвор за нагревателя, не води до желаната ефективност. От спиралата най-отдолу. до където е оригиналния цилиндър, баща ми беше сложил конусовиден кожух, който на практика само отвеждаше топлината през тръбичката нагоре, без да действа като комин на практика.
                  Между този кожух и цилиндъра беше натъпкал много плътно каменна вата. С течение на времето обаче, явно във ватата се е натрупвал конденз и долната част на цилиндъра е изгнила.
                  Както и да е ... Постигаше се някакво охлаждане, но далеч не очакваното.
                  Днес купих един метър медна тЪрба фи 22 и утре мисля да го направя, както е показал колегата на снимките по-горе. Така се надявам да постигна по-голяма ефективност.
                  Мисля да сложа и спирала в тръбата, за да забавя малко изгорелите газове и да отдават повече топлина. Ще трябва и нова ламарина да огъна за външния цилиндър (кожух). Двата кръгли капака са здрави и ще видя да ги използвам.
                  Ще видя да кача и някоя снимка.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #24
                    Вчера нямах достатъчно време да го завърша, но ще продължа в събота или неделя, според как имам време.
                    Ето няколко снимки, както обещах:

                    Така беше досега

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_134541.jpg
Прегледи:1011
Размер:428.7 КБ
ID:6721788Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_134548.jpg
Прегледи:661
Размер:381.7 КБ
ID:6721789Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_134644.jpg
Прегледи:736
Размер:472.7 КБ
ID:6721790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_134651.jpg
Прегледи:677
Размер:400.1 КБ
ID:6721791

                    Като между този конусен кожух от алуминий и външния цилиндър беше натъпкана вата.

                    първоначално мислех да използвам цялата дандания от газовата печка, но горелката на пилота е много дълга и ще ми премести много нагоре пламъка.

                    Затова демонтирах. По-добър вариант беше по отношение на безопасност, но карай...


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_135750.jpg
Прегледи:663
Размер:610.1 КБ
ID:6721792

                    Реших да ползвам кранче с дюза от газово огнище, както колегата. Пак няма как да започна подгряването от по-ниско, но опитах да я сложа леко наклонена.
                    Доста се чудих как да закрепя крана неподвижен и ми хрумна това:


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_160215.jpg
Прегледи:626
Размер:289.1 КБ
ID:6721793

                    Тръбата е Ф22 с дебелина на стената 1мм и е доста твърда. Толкова, че зорлем я срязах с ножицата

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_161545.jpg
Прегледи:630
Размер:1.30 МБ
ID:6721794

                    Изпробвах горелката във вертикално положение при този ъгъл и пламъкът работи добре успоредно на тръбата.
                    Позиционирах, стегнах св опашки и започнах да навивам тел. Нямам медна или алуминиева и аз, или поне нямам достатъчно. Затова, кофражна.
                    Ако стигна през уикенда, ще направя нов цилиндър с прозорче и ватата ще я сложа по-рехава без да я натъпквам.
                    Също и спирала от поцинкована ламаринка в комина.
                    После ще споделя кое-как.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_162946.jpg
Прегледи:689
Размер:484.4 КБ
ID:6721795

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_171018.jpg
Прегледи:766
Размер:399.3 КБ
ID:6721796

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210317_171031.jpg
Прегледи:808
Размер:520.3 КБ
ID:6721797



                    ​​​​​​
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • #25
                      Най-добре би било, ако се намираше горелка под ъгъл от 90 градуса. Така би могло да се свали още тръбата и да се грее от по-ниско, но не съм срещал такава, пък и не съм търсил.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #26
                        Тези тръби ако ги стегнете една за друга с алуминиево тиксо няма ли да подобрите преноса на топлина? И отгоре малко топлоизолация, че да не грее навън. Щото така подозирам, че половината топлинна енергия бяга в неправилната посока.

                        Коментар


                        • TigerHunter
                          TigerHunter коментира
                          Редактиране на коментар
                          Идеята за преноса на топлина е омотаването с тел. Не знам какво точно представлява алуминиевото тиксо, но тръбата с горелката се нагрява доста и ако има някаква залепваща субстанция, вероятно би се разтопила, или изгоряла. Иначе, алуминият е добър топлопроводник.
                          Докато пробвах дали пламъкът ще върви вертикално, тръбата се нагря много бързо до степен да не мога да я държа. Говоря за не повече от минута проба.
                          Термоизолация е предвидена в подобен на оригиналния ламаринен цилиндър. На практика със същия диаметър, защото ще използвам оригиналните капачета в двата края. В който ще има минерална вата. Само че, няма да я тъпча плътно, а ще я оставя по-рехава, за да се проветрява и да не прави конденз. Външният цилиндър (кожух), мисля да е от поцинкована ламарина.

                        • brum
                          brum коментира
                          Редактиране на коментар
                          С алуминиево тиксо се лепят кюнците на печките и камините. Издържа без драма високи температура.

                      • #27
                        Виждам че са обсъждали изолацията, но да дам идея.

                        Може да намачкаш алуминиево фолио на ленти, с което да запълниш процепа, между двете тръби.
                        Отгоре, цялото нещо да увиеш с термоизолационна лента. Не знам дали е от азбест, ама съм виждал да увиват изпускателните колектори на колите. Трябва да държи на градуси.
                        1-2 слоя, според дължината на лентата.


                        Отгоре- ватата и кожуха, дето го имаш.
                        За да забавиш потока, може да набуташ нещо в тръбата - да решем осукан на спирала плосък профил 20мм. Нещо като свредло... не мога да го опиша иначе Ако го и нацепиш след извиването ще е още по-турболентно

                        Сега се замислих, че може би има как да се регулира тягата на кoмина с такова нещо.

                        До колкото видях, имаш защита от изгасяне на пламъка, така че това ще реуглира тягата според градусите.
                        Не знам дали има смисъл обаче, защото не си се оплакал още от премръзване

                        Изрежи ръб или запой една медна тел да отвежда конденза. Да се тича по нея.


                        Offtopic
                        Нашите имат един Минск 16, стои в гаража от 10г, ама не го хвърлят, щото им е от сватбата. (BTW Перлата замина, ама Раховеца седи... и държи )

                        Коментар


                        • #28
                          В крайна сметка се оказа че не става да се грее токлова високо. Затова, миналата неделя със зетя го преработихме отново.
                          Тръбата си остана както си е омотана с тел, но върнах старата горелка (пилота от газовата печка) пак отдолу. Между медната тръба и дъното на цилиндъра, направих втори цилиндър, който да обхване и серпентината долу. На долния капак, близо до тръбичката за нагревателя, изрязах две дупки, така че да може топлината да влиза вътре при серпентината, оттам в малкия цилиндър и нагоре през медната тръба. Отгоре отново поставих външния цилиндър и сложих вата между двата и нагоре около тръбата. В медната тръба спуснах спирала от ламарина, за да забавя топлината и да отдава по-добре.
                          В момента работи, както никога не е работил досега.
                          Като свърши газта и сваля бутилката да я зареждам, ще го обърна и ще снимам, че сега съм го нивелирал хубаво и не ми се местеше.

                          Ето една фотка:

                          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:168544401_161941589136034_8028108186417055627_n.jpg Прегледи:0 Размер:47.0 КБ ID:6728415


                          Ако се засвятка хептен, мога да намаля леко пламъчето на пилота, ма засега съм доволен.
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #29
                            Тече ли конденз около/от горелката?

                            Коментар


                            • #30
                              Не.
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X