Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снимане в RAW и JPG

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Снимане в RAW и JPG

    На мен лично от цялата тази дискусия в големите световни медии, ми лъха силно на... некомпетентност... или опит за пледиране пред обществеността (разбирайте читателите) за обективност и прочее напълно несъстоятелни тези.

    Няма и не може да има обективно (еднозначно и възвратимо) отразяване на тримерна среда в двумерна... Просто няма такава възможност, никога не е имало и няма да има поради ограничения от физическо естество. Препоръчвам на всеки, едно популярно описание, на достъпен език, с автор академик Раушенбах, мисля се казваше "Пространствени построения в живописта". Всъщност проблема е формулиран ведно с теорията към него по повод работата на горепосочения академик, във връзка с проблемите относно скачването на космически модули към станцията МИР, програма, която този човек е ръководел... Всъщност тези проблеми са известни на безброй знайни и незнайни гении от древността, които са се занимавали с живопис... върху платно или каквато и да е друга двумерна среда... Толкова за теорията...

    Колкото до практиката, то дори да Ройтерс или там някой друг уточни марката и модела на апарата, версията на фърмуера му и прочее, които са разрешени, то са с избора на друго фокусно разстояние, при същите други условия ще ги "изненадам"... Ако си представим на теория, че уточнят и модела на обектива и фокусното му разстояние, и ни пратят трима на едно и също място да снимаме едно и също събитие, то уверявам ще получат три различни снимки показващи три различни неща... Защото ще се трима различни хора, всеки със своите знания, мироглед, схващания, страсти и вярвания... Същото ще бъде ако просто разкажем какво сме видели, то отново ще е различно...

    Да се търси обективност е смешно и отричащо човека като такъв, а знаем до какво водят подобни опити, винаги до инфантилизъм... Аз лично искам винаги да знам, кой именно разказва една история, защото съм наясно, че това е неговата история. И в зависимост от това кой е той, аз я възприемам по един или друг начин... Всъщност като се замисля тези проблеми добре ги е описал още Аристотел... но историята показва, че човеците обичат да не четат и отново и отново да си блъскат главите над неща известни на мъдрите от векове...

    В заключение, на който не му се чете всичко това... Моите снимки, разправят моята и само моята версия на това, какво се е случило някъде там... Нито повече, нито по-малко... Да пледирам за обективност означава или да съм некомпетентен или по-лошо да се опитвам да ви заблуждавам...
    Последно редактирано от Венцислав Петров; 30-11-15, 08:22.
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #32
      От: Снимане в RAW и JPG

      Всъщност, не съм много сигурен, дали самите фотографи си обработват снимките. Мисля, че си пращат файловете и самото издание си има едитори, които се занимават с това. Особено ако става въпрос за печатно издание. Но има някакъв резон в искането им, ако става въпрос за бързина. Медиите вече се конкурират и със социалните мрежи и блоговете, където всеки може да качи снимка или видео буквално секунди, след като е станал свидетел на нещо.А Ройтерс първо трябва да почака, щатният им фотограф да си обработи роу файла, да го прати, после съответният редактор да го одобри, да го дообработи, ако е нужно и информацията в крайна сметка вече е безвъзвратно остаряла, защото хората това вече са го видели в туитър, примерно, и са заситили любопитството си.

      Коментар


      • #33
        От: Снимане в RAW и JPG

        Нищо лошо няма в това да искат да са бързи, но нека не обличат едни искания във форми на съвсем други твърдения, които противоречат, както на физиката, така и на здравия разум...

        Че както е тръгнало, много скоро ще излезат на пазара апарати с вграден фотошоп, (нищо невъзможно между другото) и ако ще трябва да за снимат за някой такъв, сигурно да ще е нужно да ходят да им пломбират някои от бутоните... :-)
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #34
          От: Снимане в RAW и JPG

          Навярно дискусията е защото се 'смесват' фото-документалистиката, и фото-изкуството, и границата е тънка и недефинирана точно...
          Едното си е като рисуването...
          Но за документалните снимки съм съгласен (като обикновен потребител), че когато видя фоторепортаж, не искам да гледам 'гледната точка на автора с художествен уклон', при която 'демонтирани' ненужни , или 'монтирани' нови детайли според автора, които обаче детайли не са били реално на мястото...
          Да, може да изразява отношение и т.н. подбирайки обектите, но не и да модифицира/подвежда публиката, която няма как да провери 'фактите', тъй-като не е била там...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X