Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Азербайджан - нужда от съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Азербайджан - нужда от съвет

    Здравейте,

    Очертава ми се служебна възможност да ида за малко до Баку и имам няколко питанки.

    Какви са популярните възможности за полети до там, тръгвам от Лондон, Лондон Москва и после Баку например или през Турция или ?

    Трябва ли ни виза на нас българите, ако да, има ли особености, колко струва и колко отнема да се извади?

    За престой, аз винаги предпочитам Холидей Инн, Хилтън и т.н. какви валути се ползват там, освен местните валути ползват ли долар/евро например, питам защото трябва да ползвам АмЕкс кредитна карта но щом в Лондон ми е трудно, представям си как ще ме гледат с амекса в Баку?

    Понястоящем май военни действия няма в региона или се лъжа?

    Някакви особености, които е хубаво да се знаят и спазват?

    Благодаря предварително?
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: Азербайджан - нужда от съвет

    Без да съм ходил, малко съвети. Сайта на Външно не се отваря, и там пише за визите, но доколкото виждам трябва. За визите си има някаква процедура. Все пак има една фирма, която се занимава с руски визи и "оправя" всички проблеми срещу заплащане. Същата вади визи и за Азербайджан - сигурен съм, че просто трябва да си платиш и ще ти уредят документа. Иначе рискуваш да влезеш в някакви разправии с посолството. Потърси в гуугъл и ще ти излязат.

    Един сравнително точен източник за пътувания е британския Форин Офис: https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/azerbaijan В Азербайджан проблемът винаги си е бил Нагорни Карабах, но от Баку е далече:

    The Foreign and Commonwealth Office (FCO) advise against all travel to Nagorno-Karabakh and the military occupied area surrounding it. There have been ceasefire violations along the Armenia-Azerbaijan border and Line of Contact which resulted in a number of deaths and casualties. See Local travel

    Anyone who has visited Nagorno-Karabakh without the permission of the Azerbaijani authorities will be refused entry to Azerbaijan.

    All British nationals travelling to Azerbaijan must obtain a visa in advance. See Visas.
    Основното е да нямаш виза от Карабах в паспорта, щото ще ти направят проблеми на азерската граница. Най-вероятно нямаш. Аз съм ходил в Карабах, но визата изрично им казах да не я лепят в паспорта и сега си имам сувенир.

    За полети не знам, но е логично най-евтини да са от Турция (вероятно през Истанбул). Друго, което знам е че пътната им полиция е доста корумпирана - спират чужденци постоянно и буквално рекетират. За картите - от пътуванията си по оня край на света съм забелязал, че банковите карти не са много популярни. Все пак в Баку вероятно не е проблем да си плащаш с карта, но Амекс според мен си е риск - най-добре да имаш Виза или Мастъркард.
    LZ2NKM

    Коментар


    • #3
      От: Азербайджан - нужда от съвет

      Най-много полети има през Истанбул, може през Виена и през Москва. През Москва е най-дълго като време. Визи трябват за всички европейци. http://www.azembassy.bg/index.php?options=content&id=83. Турците и някои съседни държави имат безвизов режим. Хотели - Кемпински, Четири сезона, Хилтън, Фейрмонт - са най-новите. Има от арабските вериги - примерно Рамада и други. Не се е чуло англичанин да има проблеми с банковата си сметка. Има банки, които работят с всички електронни разплащания и банкомати навсякъде. Военни действия няма, всички обичат Илхам Алиев и неговия татко Хайдар. Стандарта на живот е като в европейски град, качеството като за Азия. Особености - не се говори за арменци и нищо арменско защото местните се стягат. Хората са любезни, не обичат грубия тон, чужденецът за тях е източник на приходи. С храната трябва да се внимава, най-добре - американски и европейски вериги за хранене. Улиците се пресичат с повишено внимание и поглед вперен в очите на шофьора, дори на зелен светофар и на пешеходна пътека. Времето - сега е много горещо с вятър. Духа вятър почти през цялата година. Висока вложност и прах. От 1 август движението намалява - всички са на дачата. Морето е мръсно - нефт, канализационни води и какво ли още не. Големите хотели имат басеини. В Баку има специфичен мирис на серен двуокис. Език за комуникация - най-добре руски, английски води до повишаване на цените на стоките, които в повечето случаи са без етикет.
      Цени - от летището до града са 20-тина км., нормално цената е 15 маната / 15 евро/, но повечето частни таксита ще поискат 30 или 35 маната. Има таксита, които на външен вид приличат на английски, тъмновиолетови на цвят - те са със касов апарат, приемат плащане с карта. Бирата в ресторант между 5 и 3 маната, обяд или вечеря между 20 и 50 маната. Бутилка водка в магазина е между 2.50 до 250 маната. Има супермаркети с касови апарати и стоките са със цени - примерно Фреско. Валути - приемат всякакви, курсовете са фиксиран към долара и плаващ към еврото. Смяна на валута в банка или в бюро - има достатъчно места. Център - площада на Фонтаните до порт Баку. Там са хотелите и е чисто и светло. Има малки хотелчета за по 100 маната със закуска. Разтърси се в нета и ще намериш на английски достатъчно информация за хотели и цени.

      Коментар


      • #4
        От: Азербайджан - нужда от съвет

        Здравей,
        Аз се върнах от Баку на 16.06.2014 г. Летяхме със съпругата през Истанбул.Виза за Български граждани има. На сайта на посолството са описани добре. Ако имаш въпроси питай.
        Относно Амех - и аз ползвам техни карти. В Баку не бяха от най популярните. В тази тема е описано как се оставя автомобил в Турция
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...06#post2525406
        only 4 x 4,sim AWD

        Коментар


        • #5
          От: Азербайджан - нужда от съвет

          От Лондон мисля че има директен полет. Ние като излитахме BA вървеше и chek in за Лондон.
          Най ниската цена от Будапеща с Wizz airНатиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:227.1 КБ
ID:5597585.
          only 4 x 4,sim AWD

          Коментар


          • #6
            От: Азербайджан - нужда от съвет

            Благодаря много за бързата реакция на всички!

            А колко време отнема получаването на виза, видях някакви 60 евро цена на услугата някъде?

            Понеже е служебно пътуване цената на самолет никак не ме вълнува, както и цената на хотелите, в смисъл ще си летя с нормални не нискобюджетни полети и нормални хотели 2-3 звезди.

            Храната ясно, аз не съм много фен на "рискова храна" от както лепнах хепатит А от варненски миди, и от както лежах 2 пъти в инфекциозно заради варненско море и софийски фаст фууд та и това не го мисля много за храната.

            Ще пиша ако и когато има развитие при мен, за сега всичко е идея, на първо време получила одобрение но ще видим.

            Другото нещо което колегата по-горе спомена, най-вероятно виза до другата седмица не мога да извадя, и тогава отивам на края на Август, дали бизнеса и хората ще са се върнали след 15-20 Август или все още ще е мъртвило?
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #7
              От: Азербайджан - нужда от съвет

              60 евро е туристическа виза, еднократна и многократна. Препоръчвам многократна - в рамките на три месеца имаш право да влезеш и излезеш от страната повече от един път. В посолството в София такава виза се получава за 5 работни дни. Три дни им отнема регистрацията на туриста в тяхното Министерство на външните работи. Когато подаваш документи за виза ще ти трябва резервация за хотел. Обърни се към хотелите, могат да ти съдействат за визата. Ако регистрацията в Министерството на външните работи направи хотелът, визата става за 3 дни.

              Коментар


              • #8
                От: Азербайджан - нужда от съвет

                Супер, мерси много за съвета!
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #9
                  От: Азербайджан - нужда от съвет

                  Ако си служебно - трябва ти покана от посрещатата страна и виза ще ти издаде всяко посолство на Азербайджан. Т.е като служебно пътуване.
                  Ако искаш туристическа виза - на първи разговор с консулството в София , почнаха разговор за издаване на електронна виза от тяхни оторизирани туристически агенции.Казах че нямаме време за чакане от техните агенции.
                  Консула беше любезен по телефона - и каза ще помогнем. Искахме за по кратък срок да получим виза.Занесохме резервация за самолетен билет и за хотел и попълнихме формуляра който им е на сайта. Подадохме документите в четвъртък. Човека каза че ще трябват 3 до 5 дни, това ни разстрои. Но в петък към 17 часа звънна че визата е готова.
                  only 4 x 4,sim AWD

                  Коментар


                  • #10
                    От: Азербайджан - нужда от съвет

                    Относно храната - ние сме доволни.
                    only 4 x 4,sim AWD

                    Коментар


                    • #11
                      От: Азербайджан - нужда от съвет

                      Мерси много господа, май се очертава да е след средата на Август пътуването, до тогава ще трябва да задействам бизнес виза, резерваци и т.н.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Азербайджан - нужда от съвет

                        Първи впечатления - лудница и огромно строителство...

                        Тръгнах на 16 градуса пристигнах на 37 градуса в Баку, жега голяма

                        Дръпнах пари от банкомата на летището, за 9 маната напазарувах айран, мекици, сусамки и шишенце вода и бегом към такситата.

                        Хитри, балкански шмекерии, казаха ми едни англичани да хвана кабовете и аз отивам към тях, през многобройни копърки като на летище София, стигам до първия лилав каб и питам за цената до моя отел, отговори 30 маната, аз повтарям 30, 3 и 0, той ДА, добре аха да тръгвам ама не вика влез тук, в един мерцедес досами лилавия каб, викам си ясно, копърка, дадох му адреса и се почна...

                        Няма колани за пасажерите, пусна поне климатика, че иначе бях загинал на жегата, и като се почна едно каране, френския филм Такси ако сте гледали, ами същото само, че без колани и още по-откачено, вдигна около 180-190 на едно място, мигачи в тази държава нямат, светкат с фарове да се махаш от бързата лента, свиркане с клаксона също важи карат като диви и всички с ръката на вън като баровци

                        Поне 60-70% от колите са мерцедес, останалите 30-40 % са или джипове ТЛК и Г класи или руски трошки и други.

                        Строи се масово, супер грандиозно и навсякъде, лудница, направо не повярвах, молове, блокове, всички огромни, високи и по много...

                        Кръстовища, светофари, сигурно е като в Индия, лудница и веселие, въобще карането в Баку май е валидна квалификация за полуфинал за Рали Монте Карло.

                        Стигнахме до отель'а и авершчиту ми дава квитанция, аз давам 30 онзи вика още, как още бре , нали 30 каза няколко пъти, неее, ти не си , разбрал, сорак маната е, викам си аре, и 40 не е много, за толкова ме бяха подготвили психически англичаните.

                        Оказа се, че има много шотландци и англиани които от години работят тук, някакви гмуркачи, океанолози, инженери и кви ли не, явно има далаверинг щом идват тук, де Илия на кирия не знам обаче, моят билет най-евтин струваше около 1,700 паунда, което си ми е най-скъпия билет ползван някога от мен.

                        За сега толкова, имам едно клипче от кацането, но нямам ФТП акаунт, та след време може да пусна някоя друга снимки и видео.

                        Големи красоти ми се сториха Грузия, някакви планини, баири, каньони и т.н.

                        Друго което ми направи голямо впечатление тук са дуварите, всяка къща, замък, колиба има голям тухлен/каменен зид, висок и това почва още от покрайнините на Баку, щом от няколко км височина ми направиха впечатление дуварите значи явно са значителни, дори на празните парцели имаше дувари, от какви ли се крият и какво ли пазят тия огради.
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Азербайджан - нужда от съвет

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          Големи красоти ми се сториха Грузия, някакви планини, баири, каньони и т.н.
                          "Някаквите планини" са Кавказ - според някои най-високата планина в Европа. Вероятно си прелетял първо над високия (Голям) Кавказ, после над долината - Закавказието, а отдясно се е виждал Малък Кавказ. Грузия със сигурност е по-красивата страна от Азербайджан. Иначе, като знам как карат в Грузия - явно азерите са още по-зле. По моята класация грузинците са най-отвратителните шофьори, които съм виждал, но изглежда съседите им ги надминават.
                          LZ2NKM

                          Коментар


                          • #14
                            От: Азербайджан - нужда от съвет

                            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                            ...
                            стигам до първия лилав каб и питам за цената до моя отел, отговори 30 маната, аз повтарям 30, 3 и 0, той ДА, добре аха да тръгвам ама не вика влез тук, в един мерцедес досами лилавия каб, викам си ясно, копърка, дадох му адреса и се почна...
                            Е на мерцедес са те прекарали,не на Лада 07 движеща се с 140 на предна лява и задна лява гума, сечейки пътя на Н 1 от афганската война. . Кабовете са производство в Китай а отпред пред радиатора пише Баку, имат таксиметров апарат, бакшиш не просят и взимат точно -12-15 маната от летището до центъра. Проблемът е човек да се ориентира в кавказкият пазар. Психолози са в оценката си.

                            ПП ако ти трябва регулярно таксиметров транспорт, търси в нета s google.az , има фирми които предварително ти казват цената ( просто са в служебния ми комп , бяха 189 и още една руска фирма)
                            Последно редактирано от Жоро Байкушев; 19-08-14, 22:06.
                            В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                            В. Иванов

                            Коментар


                            • #15
                              От: Азербайджан - нужда от съвет

                              Много хубаво, много скъпо, много хубава храна, евтино гориво, много евтини таксита, много хубави автомобили и все с големи бензинови двигатели, в заведенията много скъпо и много топло, днес беше 47 градуса по едно време
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X