Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правила при оказване на първа помощ.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    една поука от вчерашните новини:
    ако искате да помогнете на пострадал в близост до болница /например Пирогов/, търсете доктор, а не санитар или охраната, защото те не са "оторизирани"

    Абе най-добре здраве да е! /че останалото не дава гаранции /
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

    Коментар


    • #17
      В този сайт мисля, че има доста полезни съвети за първа долекарска помощ. http://www.infotel.bg/rubrics/medici...inastr2_32.htm
      Дано не се налага.
      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

      Коментар


      • #18
        http://www.gazeta.ru/2006/02/03/oa_187236.shtml

        Коментар


        • #19
          Много полезен материал ! Благодарности на Венцислав Петров !
          Според мен, много от хората (вкл.и аз) попаднали в такава ситуация, няма да се сетят какво са прочели във форума ! За това, аз ще си го разпечатам на един лист, и ще го сложа в аптечката ! Така ще ми е под ръка когато ми трябва !
          Р.П.(RFF) 0898677590
          Пътна помощ
          ДЕНОНОЩНО

          Коментар


          • #20
            Ламинирай го, защото като се разтече йода, няма да можеш да разчетеш нищо!

            Коментар


            • #21
              Като се разтече йода ще ръждяса и желязото.

              Коментар


              • #22
                Абе незнам какво прави тоя йод, но още от Мсквича на баща ми знам, че има ли йод в аптечката, всичко е йодирано...

                Коментар


                • #23
                  Първоначално публикуван от Volk
                  Ламинирай го, защото като се разтече йода, няма да можеш да разчетеш нищо!
                  Аз бях купил една аптечка за служебната кола, и вътре йодът беше на ампули, и нямаме никакви проблеми !
                  Р.П.(RFF) 0898677590
                  Пътна помощ
                  ДЕНОНОЩНО

                  Коментар


                  • #24
                    Тези аптечки за колите не ги знам какво имат в тях, но аз предпочитам
                    аз да съм си събрал аптечката. Другото е илюжън. В ПСС имаме малки ранички- Австрийски, които са супер оборудвани и удобни.
                    По темата: Винаги е хубаво да знаеш правилата и последователността при оказване на първа помощ, особено ако се занимаваш с екстремни спортове. Те нали сега за книжка карат и курс към БЧК?
                    Борислав Русенов - 0889593977

                    Коментар


                    • #25
                      Ухапвания от змии и насекоми

                      Мисля, че ще е полезно. Да не се случва на никой...

                      ЗМИЙСКИ ОТРАВЯНИЯ
                      Отровата на змиите се образува в жлези, разположени на горната челюст,
                      и се излива през отвора на двата кухи кучешки зъби при ухапването.
                      По състав отровата на различните змии е сходна,
                      съществуват само количествени разлики между отделните съставки.
                      Това са различни ензими, увреждащи кръвосъсирването и имащи невротоксичен ефект.

                      VIPERA BERUS - усойница
                      Среща се често из почти цяла Европа
                      [img]http://www.offroad-bulgaria.com/album_thumbnail.php?pic_id=1920
                      [/img]

                      Оцветяване: Цветът им варира. Някои възрастни усойници са чисто черни,
                      докато други имат тъмна зиг-заговидна ивица по протежение на гърба. Дълга е средно 45 см, максимум 60 см.
                      Характеристика: Има агресивен нрав и често напада без причина.
                      Отровата й е хемотоксична, разрушава клетките на кръвта и
                      причинява увреждане на тъканите. Живее в различна среда - от
                      полета до планински склонове; ферми и градини.

                      VIPERA AMMODYTES - остромуцунеста пепелянка
                      Среща се в Италия, Сърбия, Северна Албания, България и Румъния



                      Окраска: Цветът може да бъде сив, кафяв, или керемиден,
                      със тъмнокафява или черна зиг-заговидна ивица по протежение на гърба.
                      Тъмна резка се забелязва обикновено зад всяко око. Средна дължина 45 см.
                      Характеристика: Името идва от наличието на фини защитни люспички,
                      намиращи се по върха на носа й. Тази змия е отговорна за много ухапвания,
                      причинили дори смърт. Отровата й е хемотоксична, водеща до нетърпимо силна болка и масивно тъканно увреждане.
                      Ухапването й изисква задължителна медицинска помощ.
                      Обитава открити полета, градини, ферми и скалисти склонове.

                      VIPERA URSINI - пепелянка
                      Среща се из почти цяла Европа, вкл. и България


                      Оцветяване: Сходна по оцветяване и наличие на зиг-заговидна ивица по гърба с предходните две.
                      Различава се по липса на защитни люспички на върха на носа. Средна дължина 45 см, максимум 90 см.
                      Характеристика: Лесно раздразнителни, готови да нападат. Макар и рядко, но могат да предизвикат смърт при
                      ухапване от тях.
                      Обитават ливади, земеделски
                      земи около стопанства, както й
                      скалисти хълмове.

                      VIPERA ASPIS - каменарка
                      Среща се в югоизточна Европа


                      Оцветяване: Сива или жълта на цвят, с маркировка, близка до тази на Американската червеноглава змия.
                      Средна дължина 45 см, но може да достигне и до 90 см.
                      Характеристика: Тази змия е страхлива и рядко напада. Отровата й е хемотоксична, но рядко смъртоносна.

                      КЛИНИЧНА КАРТИНА ПРИ УХАПВАНЕ ОТ ЗМИЯ

                      Локални промени: При ухапване болният усеща болка като от
                      убождане, на мястото на които се оформят две виолетово-червеникави петна, неизчезващи при натиск.
                      Скоро след ухапването се появява зачервяване и локален оток, който нараства и може да обхване големи площи.
                      Общотоксични прояви: Прилошаване, изпускане по малка нужда, гадене и повръщане,
                      спадане на кръвното налягане, колапс, шок. Особено характерен симптом, който се развива в
                      следващите часове е парезата на горните клепачи с птоза (преходна).
                      Токсо-алергични прояви: Отоци на лицето и шията, оток на ларинкса, сърбеж и зачервяване на кожата,
                      повишена температура, кървене от червата, токсо-алергичен шок.

                      УСЛОЖНЕНИЯ:

                      След преминаване на интоксикацията могат да се открият парези на периферни нерви на засегнатия крайник.
                      Инфекции - от локални до сепсис (обща инфекция, дължаща се на попадане на инфекциозния причинител в кръвта).

                      ПЪРВА ПОМОЩ И ЛЕЧЕНИЕ ПРИ УХАПВАНЕ ОТ ЗМИИ:

                      1. Да се потърси Спешна помощ на тел. 150 и да се уточни с тях къде ще се срещнат техният екип и пострадалият и
                      необходимостта от поставяне на инжекция със “Солу Медрол”;
                      -Имобилизация и поставяне в ниско положение на крайника;
                      -Измиване със студена вода и сапун;
                      -Пристягане с превръзка над мястото на ухапването, при запазване на артериалното кръвообращение
                      (наличие на пулс) за около 30-40 мин.;
                      -Допуска се направата на студени компреси и даване на обезболяващи (при липса на противопоказания).
                      Да не се масажира мястото!!!
                      2. Хирургична обработка на раната
                      3. Поставяне на противозмийски серум (амп.100 UI) - да се постави възможно най-рано,
                      и след направа на проба за свърчувствителност към конски белтък.
                      Прилага се 1/2-1 амп. в мястото на ухапване и 1/2-1 амп. s.c (i.m).
                      При проявени клинични признаци дозата се увеличава и серума се поставя i.m.
                      4. Поставя се ТАП (тетаничен анатоксин)
                      5. Кортикостероиди във високи дози - 60-80 мг i.m (i.v)- Urbason® (Solu-Medrol ® )
                      с амостоятелно или в комбинация с други антиалергични средства (Алергозан, Калциев глюконат, Вит. С)
                      6. Широкоспектърни антибиотици против инфекцията.
                      7. При шокови състояния - Адреналин 1 амп. Подкожно.
                      8. Симптоматични средства - обезболяващи, съдовоукрепващи, антитромботични.
                      9. При тежки състояния се провежда спешно болнично лечение - дезинтоксикиращо с венозни разтвори,

                      противошоково, противоинфекциозно


                      ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ

                      1. При работа в условия на открито с риск за ухапване от змии,
                      трябва да се носи подходящо облекло, включващо:
                      - панталон (гащеризон) с дълги крачоли
                      - високи здрави обувки, обхващащи глезена или гумени ботуши
                      2. Да не се прави опит за хващане и убиване на забелязани змии!


                      Ужилвания от пчели, оси и стършели

                      Сезонен характер - края на пролетта до късна есен
                      Отровата съдържа ензими, хистамин и хистаминолибератори
                      Алергична реакция се развива, когато човек се алергизира към отровата при предшестващо ужилване,
                      като произвежда антитела. Това води до освобождаване на хистамин и др. субстанции в кръвта,
                      на които се дължат клиничните прояви.

                      Локални промени:
                      Пареща болка, сърбеж, оток със зачервяване, понякога мехур в областта на ужилването,
                      възможност за локална инфекция

                      Общо-токсични промени (при множествени ужилвания, в областта на глава и шия или при попадане на
                      отровата в кръвоносен съд):
                      гадене, рядко повръщане
                      световъртеж
                      рязка отпадналост

                      Токсо-алергични промени: Обрив и сърбеж по кожата на тялото, отоци по клепачите и устните,
                      зачервяване на очите, оток на ларинкса,
                      стягане в гърдите и недостиг на въздух, загуба на съзнание и шок.

                      ПЪРВА ПОМОЩ И ЛЕЧЕНИЕ ПРИ УЖИЛВАНЕОТ ПЧЕЛИ, ОСИ И СТЪРШЕЛИ:

                      1. Изваждане на жилото с пинцета (при пчелите)
                      2.Обработка на мястото с оцет (за пчели) или разтвор на амоняк и вода 1:4 (за оси и стършели), или спирт.
                      Намазване с локален антихистамин (Fenestil gel®) или кортикостероид (Diprosone®, Betnovate®, Locoid® под

                      форма на крем и др.)
                      3. Антихистамини през устата - Clemastin®; Claritine®; Aerius®
                      4. При общи явления глюкокортикостероиди - Urbason® (Solu-Medrol®) 40-60 mg i.m.; при шокови състояния - > 80 mg

                      i.v.
                      5. Венозни вливания на разтвори и противоалергични средства (Калциев глюконат и Вит. С)
                      6. При оток на ларинкса и алергичен шок - високи дози кортикостероиди i.v. , Адреналин 1/2- 1 амп.; интубация и

                      обдишване; при нужда трахеотомия.

                      Ухапване от кърлежи - Лаймска болест?

                      Причинител на заболяването:
                      бактерий
                      Преносител на заболяването:кърлеж
                      Гостоприемник:тревопасни животни
                      - овце, кози, говеда и др.

                      Клинична картина: няколко дни
                      след ухапване кожата се зачервява,
                      постепенно зачервяването пълзи
                      по периферията и избледнява в
                      центъра - “хронична мигрираща
                      еритема”

                      ПОВЕДЕНИЕ ПРИ УХАПВАНЕ ОТ КЪРЛЕЖ

                      1. Изваждане на кърлежа - за целта той се полива с олио, изчаква се няколко минути,
                      за да се отпусне и по посока обратна на часовниковата стрелка се изважда с помощта на пинцета.
                      Проследява се дали са извадени всички части на кърлежа. При разкъсване на кърлежа да се потърси

                      лекарска помощ!

                      2. Мястото се обработва със спирт за дезинфекция и намазва за няколко дни с антибиотичен крем

                      3. Профилактично антибиотично лечение след консултация с лекар

                      ==========================================================================================
                      Д-Р ЖОРЖЕТА БОЧЕВА - СПЕЦИАЛИСТ- ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГ;
                      СТАРШИ АСИСТЕНТ В К-РА “ФАРМАКОЛОГИЯ И ТОКСИКОЛОГИЯ”-
                      МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ, СОФИЯ
                      тел. 0888 901713
                      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                      Коментар


                      • #26
                        Колега ТАП като превантивна мярка ли е ,защото той не ми се връзва при ухапване от змия ?Без претенции за компетентност ,а чисто любознателсвтво.Благодарско за инфото ,което дори и сравнително рядко за нашите условия,но може да е животоспасяващо, макар че много хора го пренебрегват . Поздрав!
                        Густо майна , пътят свърши !!!

                        Коментар


                        • #27
                          И аз не съм специалист, но мисля че ТАП се прилага винаги при дълбоки рани, особено от всякакъв вид ухапвания.
                          Аз досега (да чукна на дърво) не съм се сблъсквал с отровни змии, само със смокове. За България не е много често срещано ухапване от отровна змия, но е достатъчно веднъж да се случи. Да не дава Господ на никого...
                          По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                          Коментар


                          • #28
                            Колеги, дръжте си аптечките в перфектно състояние!
                            Вчера дадох още 15 минути живот на едно 17 годишно момче, умря ми в ръцете, но поне си отиде с въздух в дробовете! Използвах тръба за преточване на гориво!

                            Курсовете на Венци и Доктора могат да ви бъдат безценно полезни, в Нощен труд от тия дни ще разберете за какво става въпрос, този форум може да бъде животоспасяващ, за съжаление - трябва първо да спасим нашата "Бърза помощ"!

                            Тази вечер по БТВ в 22,00 ще има репортаж!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Правила при оказване на първа помощ.

                              Въпреки че някои от нещата се повтарят не е лошо да се затвърдят а и има някои неща които ги няма описани тук.Говоря за ето този сайт за първа до лекарска помощ който намерих дано не се налага много често да прилагаме подобни знания.
                              ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                              тел.088четири 9едно9 4нула4
                              -------------------------------------------------------

                              Коментар


                              • #30
                                От: До: Правила при оказване на първа помощ.

                                Изпратиха ми този линк с полезни неща за първа помощ.
                                18+

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X