Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Втулки за чистачки ?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Втулки за чистачки ?!

    Здравейте, преди малко пак ми се наложи да се справям с механизъм на чистачите на един познат.
    - характерното за всяка 20+ годишна кола - пластмасовите втулки на рамената на чистачките се избосват и се образува луфт. Пробвал съм какви ли не чалъми, но кои малотрайни кой изобщо несработващи.

    Та дайте идея дали някъде се продаеат такива втулки.
    Досега съм пробвал все да подлагам разни неща на металните ябълковидни съединения, но без резултатно :
    - слагъл съм парчета гума ;
    - термошлаух :
    и др. щуротии.

    Варянта морга отпада, тъй като там лостовите системи са в окаяна състояние...

    Неможе такива втулки да не се продават отделно ///

  • #2
    От: Втулки за чистачки ?!

    Не казваш каква е колата.

    Пробвай да ги търсиш като оригинална част в съответния магазин. За масовите автомобили почти всичко може да се вкара. Такива дреболийки не са скъпи дори като оригинални.

    От морга, преди 4-5 години сме взимали цял механизъм за Форд Сиера в учудващо добро състояние. Заради износени ябълки. Иска обикаляне.

    Доста нещица могат да се изработят на струг/фреза, но зависи от цената.
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • #3
      От: Втулки за чистачки ?!

      Конкретната кола е пасат 3, но въпросът ми е фундаментален. Като оригинална част, поне в повечето магазини нямат...

      Коментар


      • #4
        От: Втулки за чистачки ?!

        Това са плъзгащи самонагаждащи се лагери, така ли?
        Размери?

        Коментар


        • #5
          От: Втулки за чистачки ?!

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          Това са плъзгащи самонагаждащи се лагери, така ли?
          Размери?
          Вени, това са ябълковидни стави. Има ги във всяка лостова система за чистачки. Ябълковидния болт е метален, а втулките от някакъв вид полимер. Та въпросният полимер се е износил с времето и се образува луфт, който пречи на коректната работа на чистачките.
          - явно самите втулки са набиени в щангите. Това налага, при изработване на нови от тефлон примерно, да се набие заготовката в металната част и тогава да се пробие и оформи необходимата форма...
          Като цяло е много заигравка и ако има някъде готови ще е чудесно

          Коментар


          • #6
            От: Втулки за чистачки ?!

            По принцип по-технологичното решение е обикновен болт, и самонагаждащ се лагер.

            Имам един пасат под ръка, ще разгледам, и тогава ще пиша.

            Коментар


            • #7
              От: Втулки за чистачки ?!

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              По принцип по-технологичното решение е обикновен болт, и самонагаждащ се лагер.

              Имам един пасат под ръка, ще разгледам, и тогава ще пиша.
              - не се хаби, този го ортосах с телоподаващото. Проблема бе, че оста на която се закачено рамото на чистачката имаше луфт в основата. Но тъй като от доста време се мъча да намеря решение на този проблем - луфтовете, реших да пиша.
              С болт и лагер става прекалено сложно и не си струва заигравката. По-добре човек да се разтърси по моргите.
              Идеята ми беше дали някой не е срещал някъде такива втулки.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:43039.jpg
Прегледи:1
Размер:23.5 КБ
ID:5592264

              - не можах да намеря друга снимка...

              Коментар


              • #8
                От: Втулки за чистачки ?!

                Маха се старата втулка, напълва се с епоксидна смес за плъзгащи лагери (смола с разни добавки) и след като се втвърди се оформя с нещо и пробива. Пила, шкурка и трупче или машина някаква - няма значение. Работи се лесно. Не знам колко ще е сполучливо приготвяне на сместа в стил "направи си сам". Грфит на прах ми се струва отлична добавка за проба. Поне 20% от смолата, тегловно. Но ако трябва да е като ябълка се налага още изобретателско напъване.

                Коментар


                • #9
                  От: Втулки за чистачки ?!

                  Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                  Маха се старата втулка, напълва се с епоксидна смес за плъзгащи лагери (смола с разни добавки) и след като се втвърди се оформя с нещо и пробива. Пила, шкурка и трупче или машина някаква - няма значение. Работи се лесно. Не знам колко ще е сполучливо приготвяне на сместа в стил "направи си сам". Грфит на прах ми се струва отлична добавка за проба. Поне 20% от смолата, тегловно. Но ако трябва да е като ябълка се налага още изобретателско напъване.

                  Имам 2-3 рамена в гаража, тъй че при първа възможност ще пробвам. Пък дано да стане. - за смола мисля да ползвам поксипол, че се намира под ръка

                  Коментар


                  • #10
                    От: Втулки за чистачки ?!

                    Привет! Проблем ли ти е да направиш ябълка?
                    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Втулки за чистачки ?!

                      Поксипол няма никакви плъзгави неща в него, но все нещо ще стане ако идеята е приложима за случая.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Втулки за чистачки ?!

                        Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                        Привет! Проблем ли ти е да направиш ябълка?
                        ДА я направя, но от какво, как и за колко време/пари. Питането е за готово решение. Иначе приспособления, преправяния и прочее все ще се измислят.

                        - това със смолата ми се гледа най-приемливо, но нямам идея как ще се държи при интензивното стресово натоварване при работа на чистачките, особено на най-бързото ...

                        Ще пробвам...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Втулки за чистачки ?!

                          Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                          Имам 2-3 рамена в гаража, тъй че при първа възможност ще пробвам. Пък дано да стане. - за смола мисля да ползвам поксипол, че се намира под ръка
                          Обикновена класическа смола има във всяка железария. Зарежи поксипол-а. Не се знае какво има вътре и определено няма почти нищо общо със обикновена смола.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Втулки за чистачки ?!

                            Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                            ....
                            - това със смолата ми се гледа най-приемливо, но нямам идея как ще се държи при интензивното стресово натоварване при работа на чистачките, особено на най-бързото ...

                            Ще пробвам...
                            Това със смолата ще изкара ....известно време . На врата на хладилник става - пробвано . Но като материал за плъзгащ лагер не е от най-добрите решения. Ден до пладне.
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Втулки за чистачки ?!

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Обикновена класическа смола има във всяка железария. Зарежи поксипол-а. Не се знае какво има вътре и определено няма почти нищо общо със обикновена смола.
                              - ще взема, това е най-малкия дерт..


                              Но като материал за плъзгащ лагер не е от най-добрите решения. Ден до пладне.
                              - именно. Там трябва еластичен материал. Смолата ще се напука, ако не веднага то след първото интензивно използване.

                              Ще помисля над въпроса с познат стругар-фрезист. Ще го питам колко ще струва единично производство и масово - има ЦПУ машини. Попринцип втулките на повечето механизми за чистачки са идентични и при сериино производство ще им намерим приложение ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X