Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

    Здравейте приятели! Снощи се сблъсках със следният проблем: имам снимка с разширение CR2 (RAW)-формат, понеже работя с два софтуера-photoshop и ACDSee Pro 5. Какво се получава, отварям го с ACDSee Pro 5 в преглед снимката изглежда на фокус с перфектно качество, при влизане в менюто на същата програма за обработка веднага става омазана от всякъде! Отварям същият файл с обработката на RAW формата и с фотошопа излиза цялата омазана! Отварям я с пикасата за преглед 1-2секунди изглежда добре и после пак се омазва! Нямам си на идея от къде е проблема! Понеже говорих с Любо (има доста голям напредък във фотошопа) и при него излиза омазана (казва, че не е на фокус), да но при прегледа с ACDSee Pro 5 излиза всичко на фокус! За съжаление снимах само в RAW и нямам в JPG за сравнение!
    Някой да има идея къде е проблема?
    Ето тук са файловете, даже на принскрийн излиза по добре отколкото обработена във форошоп
    първата е оригнала, втората е в менюто преглед на ACDSee Pro 5, третата е в меню обработка (без да е пипана снимката нещо) само е натиснат бутона за менюто, третата е отворена със фотошопа!
    https://htftp.offroad-bulgaria.com/MARINHAKER/libe/
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

    Като гледам снимката си е такава - има фокус, но има и много шум и затова иглежда омазана. А в превюто на ACDSee-то просто снимката е намалена и затова изглежда ок - пробвай да си я смалиш на "точен" процент (50%, 25%) и ще видиш че пак ще изглежда добре. То това си е един от триковете за намаляване на мазните петна от шума.
    'Облагането с данъци е изтънчен начин да искаш пари със заплаха'

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

      При мен излиза окей в ACDSee - за съжаление на служебния комп нямам фотошоп. Приложих някакви auto colors от ACDSee-то да видя дали няма да се омаже - никакви проблеми; отварях менюта, али бали - пак без проблем. Възможно е нещо да се бъгва overlay режима при теб, който обаче не съм сигурен дали изобщо трябва да се пуска при преглед на снимка. Виж дали има по-нова версия на ACDSee, ъпдейтни си DirectX-а и видеодрайверите на компа и пробвай пак?
      What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

        Първоначално публикуван от ntashev Преглед на мнение
        А в превюто на ACDSee-то просто снимката е намалена и затова изглежда ок
        В превюто я давам на full sckreen, а в менюто за обработка даже е намалена и е омазана. Във фотошопа си излиза още в началото омазана!
        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

          Аз ще задам един отвеян въпрос: защо не щракнеш нещо сега в роу със същия обектив и при същите настройки и да видиш какво ще се покаже. Имам предчувствието/само теоретично/, защото нямам АЦДедикаквоси, че тази програма изостря превюто без да те пита. А вече колко време снимаш с този обектив?

          P.S. При мен и в Пикаса и във Фастстоун е размазана. При тебе как изглежда в DPP-то?
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
            Аз ще задам един отвеян въпрос: защо не щракнеш нещо сега в роу със същия обектив и при същите настройки и да видиш какво ще се покаже. Имам предчувствието/само теоретично/, защото нямам АЦДедикаквоси, че тази програма изостря превюто без да те пита. А вече колко време снимаш с този обектив?

            P.S. При мен и в Пикаса и във Фастстоун е размазана. При тебе как изглежда в DPP-то?
            Виж за DPP-то не бях се сетил!

            Проблема е, че на всички файлове го прави!! За времето мисля, че близо година снимам с него и съм доволен, от миналата седмица:
            http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=183664
            П.С
            Сега съм на работа, довечера ще кача още един файл да видим дали и той ти е размазан.
            Последно редактирано от Marin Stoyanov; 28-05-14, 11:45.
            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

              При мен ... на превю и на разни дооправяния Ирфан вю, няма ядове. Абитюрентите са на фокус, задния план се маже малко ... но нормално ..
              На 100 % .. не ми харесва особенно.
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                Причините снимката да излиза чиста до време в ацдси и пикаса но пряко омазана във Фотошопа е че двете първи ползват "вградената" в самия файл жпег информация докато е само разглеждане, после "превключват" на самия роу файл когато поискаш да работиш по снимката. Повечето роу файлове си имат един вграден жпег вариант (или информация позволяваща на хитра програма да си изкара сама жпег от него, не помня) за да може да даде възможност и на програмите които не са оптимизирани за точно тоя вид роу файл да дадат поне някакво изображение за да знае потребителя за какво иде реч.

                Фотошоп си цепи направо в роу файла, не търси грам жпег в него, и затова ако не е оптимизиран за този вид роу направо ти пее на ушенце "не мога да отворя файла, купи си новата версия - тя може".

                Що се отнася до снимката - мътна си е. Просто понеже жпега е с яко набомбени контраст и цветове - оптически усещането е за по-ясна снимка.

                Обработи си роу файла на цвят и на осветеност, после като го запишеш на половин големина ще стане на пръв поглед читав.

                Или още по-добре - ако имаш в самия апарат роу към жпег обработка - накарай го да ти преработи снимката. Виж какви опции имаш когато разглеждаш снимките директно от картата.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                  След консултацията с Марин и опити при мен как ще излезнат неговите снимки/както се разбра ефекта е същия, т.е. излизат доста по-замазани от това което му показва АСDSee Pro5 на режим преглед/, реших да се вгледам по-подробно как ще се получи и с произволна моя снимка.При мен фотото ми е настроено на режим Raw + Jpeg, и реално винаги имам и двата формата на една и съща снимка.
                  Ами...при отваряне и на Jpeg и на Raw с Фотошоп омазване няма.Тоест разлика в контраст и цвят има, но не и във фокуса и яснотата на кадъра/което и така трябва да бъде де, защото Raw файла игнорира настройките на фотоапарата за цвят, контраст и т.н., но няма как да има разлика във фокуса при двата формата/
                  Та...проблема или е нещо софтуерен според мен, или просто кадъра си е поомазан, но както има и по-горе мнения, просто софтуера на определени програми изкарва някакъв тип обработка /автоматична/при режим за разглеждане, но след това като се влезне за обработка и нещата си стават истинските.
                  Ето как изглеждат при мен без никаква обработка един кадър съответно в Jpeg и Raw формат. Който иска да си ги дръпне и да пробва как се получават при него.При мен лично не забелязвам омазване при отваряне на двата формата с Фотошоп.
                  https://htftp.offroad-bulgaria.com/Lubashki777/snimki/

                  Поздрави!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                    Ами вчера и аз се "самосезирах" и щракнах няколко кадъра за сравнение - 55-250 на 55мм и f11, както и 50/1.8 на f8. Като ги разгледах "под лупа", установих, че този обектив толкова си може. Просто трябва да се работи на бленди около и над 8-9, за да има някаква рязкост. Освен това, употребата на крайните стойности на ФР - 55 и 250мм е силно непрепоръчителна. Лично аз го ползвам като 70-220 и блендата е зададена на 9 - 10 "по дифолт". С други думи фр55мм и бленда 4 са предпоставка за "мазна" картинка. Освен това силно препоръчително е да се ползва фирмения конвертор DPP, който най-точно показва картинката и върши добра работа за конвертирането в джипег. Успех!
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                      Това са намалените картинки без употреба на фотошоп - горната е с 55-250 на 55мм и ф11 а долната с 50мм и ф8:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3028 копия.jpg
Прегледи:1
Размер:350.3 КБ
ID:5590750

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3029 копия.jpg
Прегледи:1
Размер:344.5 КБ
ID:5590751

                      И да, цветопредаването на двата обектива няма нищо общо !
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                        Ами вчера и аз се "самосезирах" и щракнах няколко кадъра за сравнение - 55-250 на 55мм и f11, както и 50/1.8 на f8. Като ги разгледах "под лупа", установих, че този обектив толкова си може. Просто трябва да се работи на бленди около и над 8-9, за да има някаква рязкост. Освен това, употребата на крайните стойности на ФР - 55 и 250мм е силно непрепоръчителна. Лично аз го ползвам като 70-220 и блендата е зададена на 9 - 10 "по дифолт". С други думи фр55мм и бленда 4 са предпоставка за "мазна" картинка. Освен това силно препоръчително е да се ползва фирмения конвертор DPP, който най-точно показва картинката и върши добра работа за конвертирането в джипег. Успех!
                        След снощните опити, моето заключение!
                        Просто качих някаква снимка-тя наистина си е поомазана! Идеята беше защо, един софтуер в режим преглед я изкарва много по добре от останалите?
                        Та след съвета на "Коко", конвертирах един raw с DPP-то във JPG, е мисля, че това е правилната формула! После си го обработвам с каквото си искам!
                        Странното е, че нито фотошопа нито асд-то, не конвертират толкова качествено RAW във JPG, което според мен е предпоставка за намалянето на качеството на тези софтуери!

                        П.С
                        Да има си поомазване обектива, но за ниският клас цена телеобектив върши работа!
                        Другият обектив акакъв е с който си снимал, че няма как да му видя инфото от работа!
                        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                          50/1.8 - най-оплювания канонски обектив ! Мен пък си ме кефи винаги ! Ако можеш го вземи от някой познат за проба, почти съм сигурен, че ще ти хареса ако успее да фокусира.
                          Последно редактирано от коко келеша; 29-05-14, 17:01.
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                            Mарине, не искам да те подтиквам към мазохизъм, но погледни какво показва един дърт Хелиос 44М-4 на бленда около 7.1 по новите стандарти. Рав-чето е пуснато на авторежим през Лайтрум 4:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3062.jpg
Прегледи:1
Размер:480.8 КБ
ID:5591118
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с обработката на CR2 (RAW)файл!

                              Коко, тази снимка с "Хелиос"-а, с фотоапарат "Зенит" ли е снимана ? Единия ми "Зенит" е с точно такъв обектив.
                              Лада-2107 , 1.5л, 1989г

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X