Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко мита за Лада Нива

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Няколко мита за Лада Нива

    Първоначално публикуван от ladamosc Преглед на мнение
    Като стана въпрос за постоянното 4х4 на Лада Нива, да позлорадствам малко на гърба на едно Терано...(да ме прощава Спарки)


    Собственикът на Тераното - мой приятел, страдащ от остра и неизлечима непоносимост към руски возила, гордо и с чувство на превъзходство управлява своя сериозен джип, оборудван с 31'' гуми и носачи от Спарки, сред тежките теренни условия на нашата Столица. Уверен в тоталното си надмощие над природата и инфраструктурата на кв.Манастирски ливади, с лека досада и пренебрежение към проблема с паркирнето, решава да се възкачи на един доста висок тротоар. Легендарният 4х4 автомобил с лекота покачва едното си задно колело върху тази "висока летва" на паркирането пред блока и никой от околните нови кооперации не си и помисля дори, че нещо е в състояние да спре победоносния му ход. Повтарям - никой, още по-малко самият шофьор. Ала Шофьорът дори последен разбра, че пушекът и воят произлизат от неговата кола, която не успява да качи бурдюрът сама!
    И най-мъдестия джип имал нужда от адекватно задкормилно устройство. А добр'утро! Простотии от сорта всеки е правил в достатъчн количество, независимо от марката и модела. Колкото до постоянното 4x4, с отключени дифове е на практика 4x1, тъй че не мисля че в случая би свършило някаква работа.

    Първоначално публикуван от ladamosc Преглед на мнение
    Поздрави към всички бивши, настоящи, предстоящи и неосъществени собственици на малката руска Нива, с голямата си история.
    Де я голямата история бре? Че тя от създаването си е все същата. Да, добавили са една лампа "check engine", на която точно в случая с Нива никой и не обръща голямо внимание. За добавените по някое време сиви пластмасови кори отвън хич даже и не ми се отваря приказка. Тъжна гледка.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Няколко мита за Лада Нива

      Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
      Малка поправка, не е "внедорожник" а "вседорожник".
      Имат и друго определение-"недоджип"...тука слагат доста внедорожници уж, май всичко що е без рама, бавни и два цели моста. Руска им работа...
      Животът е харизан кон според мен...

      Теди

      Коментар


      • От: Няколко мита за Лада Нива

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        И най-мъдестия джип имал нужда от адекватно задкормилно устройство. А добр'утро! Простотии от сорта всеки е правил в достатъчн количество, независимо от марката и модела. Колкото до постоянното 4x4, с отключени дифове е на практика 4x1, тъй че не мисля че в случая би свършило някаква работа.

        На теория така излиза - на практика аз с Нивата срам от такова естество не съм брал. Брал съм от друго, естествено...




        Де я голямата история бре? Че тя от създаването си е все същата. Да, добавили са една лампа "check engine", на която точно в случая с Нива никой и не обръща голямо внимание. За добавените по някое време сиви пластмасови кори отвън хич даже и не ми се отваря приказка. Тъжна гледка.
        Историята на Нивата си е голяма. Фактите от 1976-77 го доказват. За Техническата еволюция на модела, разбира се си прав. То кога ли руснаците са се старали много-много да подобряват и да изпипват нещо. Моделът обче е в производство и се продава. Колко са моделите, които могат да се похвалят с това? Вярно е, продава се, защото има хора, които са го купували, купуват и ще купуват, независимо какво мислят другите за тях. Въпрос на пазарен принцип. Когато почне да не се купува - ще го променят, ама едва ли после някой ще се интересува от него!
        Лично за мен това е една реализирана детска мечта. Явно съм толкова голям, колкото са големи мечтите ми


        П.С. Памфлетът за Тераното го написах не защото обичам да опонирам на технократски титани, а за да обърна малко посоката на разговора. Струва ми се, че по тази тема във форума на ВАЗ пишат на инат и от немай къде всякакви критици на руската техника. Защо го правят - защото нападението е най-добрата защита! Като говорим за чужди проблеми забравяме своите...Така се спи по-спокойно като ни тормозят разни финансови несгоди по колата. Нали?


        Та така и аз малко да пословоблудствам! Простете
        Приемам всякаква критика а Ладата, само осмиването на правото на личен избор не приемам

        Коментар


        • От: Няколко мита за Лада Нива

          Забраниха Lada в Европа



          Публикувана: 23 Януари, 2015 10:56 Обновена: 23 Януари, 2015 10:57
          63 КОМЕНТАРА | ВИДЯНА 46939


          ШРИФТ ПЕЧАТ



          Георги
          Касабов


          Продажбите на нови автомобили на АвтоВАЗ са временно преустановени във всички страни от Европейския съюз заради нормативни изисквания, влезли в сила на 1 ноември 2014 г., съобщава "Известия". Новината е потвърдил официалният дистрибутор на компанията в Германия Lada Automobile GmbH.

          Съгласно новите правила всички нови автомобили, продавани на територията на ЕС, трябва да са екипирани серийно с датчици за налягането в гумите. С подобен електронен модул не разполага нито един от моделите на Lada, представени на европейския пазар (Granta, Kalina и Taiga 4x4).

          От АвтоВАЗ са уверили Lada Automobile GmbH, че работят по въпроса и в скоро време ще предложат решение. От компанията щели да търсят и вариант за монтаж на вносни климатици, тъй като руските на покривали техническите норми на ЕС.

          Lada се ползва със слабо, но стабилно търсене в страните от евросъюза. По данни на АвтоВАЗ през 2013 г. на Стария континент са продадени 5 561 автомобила. Статистика за миналата година не се съобщава, но изненади надали ще има, а най-популярният модел в Германия със сигурност ще си остане добрата стара Нива, пласирана под името Taiga 4x4.

          През ноември АвтоВАЗ обяви, че планира да възобнови "пълномащабния" износ на автомобили в Швеция. Руснаците смятат да продават в скандинавската страна моделите Granta, Kalina и Largus.


          Коментар


          • От: Няколко мита за Лада Нива

            На ,,Съюз"- ите килоците бяха същите.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • От: Няколко мита за Лада Нива

              Нека погледнем техническите решения "на коляно" при проектирането на този автомобил през далечната 77година. Започваме например от окачването - пружинните ресори днес се налагат абсолютно при всички джипове като изключим американските огромни каубойски пикапи за пренос на прасета, говеда и бали сено до фермата,които са на листови ресори за по-голям товар. Предният чупещ се мост вече се налага почти при всички джипове заради по-доброто му сцепление и комфортабилност, и задният цял мост за по-голяма здравина, тъй като колата се товари с багаж на задните мостове. Постоянното 4ВД което се е наложило вече дори и при обикновените автомобили няма какво да спорим - кой джип в днешно време ще работи само на заден мост и ще включва предния - това даже звучи смешно. И накрая самоносещата конструкция - това вече е тенденция дори и при джиповете - рамата вече я смятат за безнадеждно остаряла, тежка и излишна, още повече че самоносещата конструкция не означава само ламарина, а това, че рамата е вградена в каросерията под формата на усилени греди и връзки. През епохата на социализъма, особено в Русия имаше за цел частите на нов автомобил да бъдат взаимнозаменяеми с други модели поради две причини - първо модела да е евтин за производство с максимално пестене на усилия (за какво например да правим нов див след като имаме готов от Жигулата напр.) и втората причина е, че цялото производство на СССР по онова време беше военно-пригодно - демек във време на война ако гръмнат заводите на УАЗа още 5 завода да могад да произвеждат същото и частите да се намират навсякъде. По същата причина е съблюдавана и максималната простота на конструкцията и техниката... В съвременните коли е точно обратното - максимално сложно за да идеш само в специализиран сервиз, да няма други части освен неговата си за да се бръкнеш с една торба пари. Форд е казал - аз не продавам коли, а части за коли!

              Коментар


              • От: Няколко мита за Лада Нива

                Дали е икономична Нивата? Моята на газ харчи 10 извън града. По сегашните цени и с карта с намаление ми се връзват 8 лв на 100км. Колко е с дизеловите Тойоти и Ровъри 100те километра? - 16лв минимум. Плащам данък 25лв, застраховка 120 лв, поради това че е малолитражка – под 2кб и съответно под 100 коня. Това пак е икономия!
                Дали е евтин ремонта? Един маркуч на Класата е 500лв смяна в специализиран сервиз,щото не мож да го смениш пред блока. За Нивата режеш от градинскио маркуч и надяваш. Смяна на една крушка за Кактуса един „убоден до кръв“ ми показа фрактурка за 100лв в сервиза на Цитроен Технолоджи, щот естествено не му признали гаранцията за нея. За Нивата съм събрал два кашона с крушки и през ден да ми горят пак ми е без пари!
                Смешен бил багажника – ами айде съберете повече в Самурайчета,Рубикончета,Витарички и Джимнита, в които ако им сложиш и газовата отзад – няма място и за плик от Била. Пък имам и багажник отгоре – мисия невъзможна за гюруците и палатките на колела, като газовата ми бутилка е отдолу на мястото на гърнето, нещо изключено при други автомобили.
                Или пък със Самурайчето се опитайте да дръпнете по-тежко ремарке и ако издрапа по баира със скромните си 45 коня ще бъде изхвърлено от пътя при първия по-остър завой под наклон и на по-хлъзгав участък.
                Изобщо в техниката всичко е компромис и винаги се търси златната среда! Искаш да е проходим, за което си трябва по-твърдо окачване, но и да е комфортно, за което си трябва по-меко, искаш да е мощна, но и малолитражка и икономична, искаш да е къса база, но и да събира много багаж, искаш да е висока, но и устойчива, да е лека но и да може да дърпа ремарке, хем за в гората, хем за в града...
                Да, има много по-проходими джипове от Нивата, много по-големи и по мощни, както и обратното – по-градски джипчета, по-малки, по-икономични и леки. Естествено тея с гоуемите жипове ще се смеят на Нивата, че била пича въшка, пък тея с малките ще се смеят,че била голяма тромава и тежка, пък тя просто си е в „Златната среда“!

                Коментар


                • От: Няколко мита за Лада Нива

                  Колега, както е видно - ти не си напипал темата на разговора въпреки шестте страници изписани глупости. Може пък нежно да го откланяш на страни за да чуем все пак една добра дума за това недоразумение. В отговор бих ти казал следното:
                  1. Добре, че Форд не ми е критерий за автомобил.
                  2. Всички обективни "ниваджйй" казват, че след всяка разходка ремонтират по нещо.
                  Това е базата, на която се води полемиката тука (най-меко казано). И ако се придържаш към нея ми е интересно за изпишеш още един такъв - десет сантов абзац. Моля?
                  Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                  Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                  Коментар


                  • От: Няколко мита за Лада Нива

                    Искаш примери - ето от моят личен опит. Работих като автомонтьор в автосервиза на БНТ (навремето имаше такъв) и лично съм видял Нивата от предаването "Един човек, една камера,един автомобил" която е обиколила цял свят без проблеми и продължаваше да се екплоатира за служебни цели най-пълноценно. Тъй нареченото недоразумение е на второ място в рали Париж Дакар и първо в ралито на фараоните през 80те, на нея принадлежи рекорда за най-дълга служба в Антарктика от 20 години, където други джипове не са издържали и 2, на нея принадлежи рекорда за най-високо изкачил се джип в Хималаите 5726 метра през 90те години с 150 метра по-добър от Дискавърито (също един прекрасен джип) Само за сравнение тъкмо по Дискавъри гледах качване на един Вранглер Рубикон на 4700 метра като му свалиха вратите,капаците и седалките за да не му тежат. В повечето случаи трошенето се дължи на зверската експлоатация на Нивата и никаквата й подръжка. Напр като взех моята ми бяха казали, че сменили съединитела, ама на 10 хил той изпуши - защо ами защото сменили само феродовия диск, а не комплект с притискателен и лагер, повечето части по нея бяха преправяни или втора употреба, защото пари за ново на Нива не се дават. Иначе кола и в гараж се разваля, още не са измислили автомобил,който да не се троши, хеле па новите, проектирани да държат до края на гаранцията им...

                    Коментар


                    • От: Няколко мита за Лада Нива

                      Оф.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X