Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

    Привет на всички.
    Първо да се похваля с новата придобивка, леко прибързана и импулсивна покупка , затова сега имам и няколко въпроса.
    Мотора е 2003г. на 35000км. Взех го от познат дето го е карал 6 години в БГ. На 2-3 ден сле дпокупката установих, че има някакъв шум от скоростната кутия ( най-вероятно ) нещо като мелене, подрънкване, абе като шум от скоростна кутия. Това когато мотора е на неутрална. При натиснат съединител шума изчезва. поразгледах тук там по форумите и общо взето прочетох, че било нормално и да си карам. Така каза и майстора дето му смени маслото. Ама никак не ми харесва този шум. С такъв мерак си взех, мотора и сега това ми разваля кефа. Смятам да си го карам дълго. Някякви идеи каква е причината за този шум и какво мога да направя по въпроса. Смяната на маслото не даде резултат, по скоро се усили шума щото сложих по гъсто масло.
    Въпрос 2. След още няколко дни каране, установих и леко играене на кормилото наляво надясно. Причини? Очевидно мотора е удрян някога, може още когато е вкаран в БГ, защото всичко си изглежда оригинално и има леки драскотини по пластмасите, точно като от лек удар. Евентуално само крива капла, или може нещо по сериозно.
    Благодаря на всички отзовали се.

    Айде времето се стопли, само за каране .

  • #2
    От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

    Честито за придобивката!
    Подрънкването най-вероятно е от касетата на съединителя.
    Играенето на предницата е от каплата, пробвай да я поизправиш със спиците.

    Коментар


    • #3
      От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

      Едва ли е от каплата, гумата ти е за смяна, във всички скорости "играе" или при определени скорости повече?
      Не са ти счупени скоростите, спокойно

      Коментар


      • #4
        От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

        Дори и да не е за смяна гумата поогледай я внимателно дали е влезнала равномерно в джантата! Имах такъв случай след смяна на гума и след още едно посещение при гумаджията проблема се реши!
        "Do not correct a fool, for he will hate you;
        Correct a wise man, for he will appreciate you."

        Коментар


        • #5
          От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

          Кормилото може да играе и при по-мека гума (поне при мен го имаше това). Може и лагерите на тройника да са разбити.
          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

          Коментар


          • #6
            От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

            Първоначално публикуван от К.Наков Преглед на мнение
            Честито за придобивката!
            Подрънкването най-вероятно е от касетата на съединителя.
            Играенето на предницата е от каплата, пробвай да я поизправиш със спиците.
            Благодаря за отговорите, може ли повече инфо за тази касета на съединителя, има ли смисъл да се сменя ( скъпо удоволствие ли е ) или да свиквам с шума и да си карам. Да очаквам ли да се влошава в бъдеще.
            за играенето на предницата и аз се надявам да е от каплата, никога не съм ходил да оправям на мотор. Да препоръчате някой сервиз дето се занимава с мотори?

            Като цяло съм много доволен от мотора, но изглежда ще си имам някои дребни проблемчета. да се занимавам
            Е сетих се, при връщане на газта напълно, доста често се чува леко пукане от ауспуха. Свещи, синхрон карбуратори или просто почистване? Други идеи?

            Благодаря!
            Благодаря

            Коментар


            • #7
              От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

              "И трите дядо попе,и трите" както е казал народният гений.
              А сега сериозно,може да минеш и само със синхрон и почистване на карбураторите.Но ако искаш да отметнеш този "възел" смени и свещите.
              Аз лично на старият мотор,направих синхрон и почистване на карбовете ( без да сменям свещите ) и всичко си беше перфектно.Абе викам си що да не сменя и свещите.И веднага започна едно прекъсване,едно трудно палене абе мъки.Върнах си старите свещи,никой не знаеше от колко километра са на мотора,бяха и различни ( не говоря само като марка,ами едната беше по малка ....... ) и веднага всичко се оправи.Така си го и продадох със старите свещи.
              Сега - BMW R1200RT 2006 г
              Бивш - Suzuki V-Strom 1000 2004 г
              По Бивш - Honda Africa Twin RD04 1992 г
              По По Бивш - Yamaha Virago VLX 500 1983 г

              Коментар


              • #8
                От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
                Може и лагерите на тройника да са разбити.
                Това беше и моята мисъл. Проблема се появява най-вече при съвсем бавно каране. Не е толкова голям проблем за отстраняване но разликата в карането е голяма.

                Коментар


                • #9
                  От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                  Първоначално публикуван от Purple Elephant Преглед на мнение
                  Това беше и моята мисъл. Проблема се появява най-вече при съвсем бавно каране. Не е толкова голям проблем за отстраняване но разликата в карането е голяма.
                  Не че разбирам много, ама ако е от тройника не трябва ли да има лек луфт, например при натисната предна спирачка и бутане мотора напред-назад. На стария ми мотор Пегасо 650 си бяха тръгнали лагерите, даже се чуваше чукане като минеш през някоя по-голяма дупка, но няма никакво мърдане на кормилото при движение. Преди няколко дни даже си го покарах и направо си се изкефих как не трепва.
                  Иначе треперенето си го има при всякаква скорост, може би до 100 км се усеща най-добре, иначе като пуснеш кормилото при 60-70 км, може да видиш как си трепери леко.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                    Първоначално публикуван от lubopiten_4 Преглед на мнение
                    Не че разбирам много, ама ако е от тройника не трябва ли да има лек луфт...
                    При мен признаците бяха явни при бавно въртене на кормилото от страна на страна. Запъването в едно място показа проблема. Скоро след това при бавно каране кормилото започна да се тресе така както ти описа. Но при скорости от 30-40км/ч и нагоре не си личеше.

                    За да провериш каплата вдигни предницата така че предното колело да е във въздуха, и я завърти. Би трябвало да се забележи и на око ако е толкова голям проблема.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                      Поздркви за мотора. Моя ТА2001 има същите косури. Кгрмилото бие при 60-70км/ч самг с топ касата. Шумът в скоростата кутия може да е от пружините а касетата (омекнали), ираят в леглата. Ако е рядко маслото, трудно ще се превключват скоростите
                      HONDA XL650

                      Коментар


                      • #12
                        От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                        Намерих видео с възможната причина. сори за грешките в предишния пост. Писах от телефона и бях на лекции.
                        Причините за играта на кормилото могад да са няколко. колегите по-горе изредиха някои от тях:
                        1. Мека/твърда гума
                        2. Не правилно легнала гума на каплата
                        3. Крива капла
                        4. Лагер на тройника
                        5. Ако имаш топ каса ще играе заради аеродинамиката. Поне при мен е така, независимо дали е празна или не.
                        6. Може би, ако не е еднакво количеството масло в коловете.
                        7. Небалансирана гума
                        8. Какво ли още не.....
                        За маслото- по мануал е 10/40. Аз му сложих първата година 10/50 и бях много доволен. Скоростите се превключваха по- мекои звукът беше по-добър. Вече 2 години тук не мога да си намеря навреме 10/50 и слагам 10/40. После ми свиди да дам още пари и да го сменя. Във вилката сложих 15W и за асфалт е супер.
                        http://www.youtube.com/watch?v=6GboENgAhKk
                        HONDA XL650

                        Коментар


                        • #13
                          От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                          В действителност , причината е само една: необслужен мотор. След като не се знае какво е правено на мотора , най-добре да се свали предницата , проверка на лагерите и гресиране , смяна на маслото в коловете , проверка или смяна на лагерите на каплата , проверка за хлабави спици и центровка. Като направиш всичко това ,може да си спокоен като караш. Не знам с каква предна гума си , но някои гуми се износват неравномерно и се получава биене , ако гумата е стара и неравномерно износена , най-добре да се смени.
                          Относно шума в двигателя , като стиснеш съединителя , първичния вал на скоростите спира да се върти , но външната касета на съединителя продължава да се върти. Може да са пружините на касетата , но може да е и някой лагер на вала. При смяната на маслото е трябвало да проверите за стружки. Един добър майстор може да прецени от къде идва шума и дали е проблем.
                          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                          Коментар


                          • #14
                            От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                            Привет на всички отново. Снощи качих мотора на стойките и развъртях предната гума. Струва ми се че има леко странично биене, така че най вероятно това ще е проблема. Много е леко наистина, едва се забелязва. Иначе гумите са Continetal Escape DOT 2009. Не са първа младост но са с добър грайфер. Гумата е плътно прилепнала по каплата, няма разбити лагери, всичко изглежда здраво.
                            Към колегата 'peshunov' , наистина ли има значение топ касата, един друг приятел ми го каза но аз не повярвах. Пегасото си го карам само с топ каса и никога не сам имал подобен проблем. Не очаквах такова нещо от Трансалпа, все пак е мотор за пътуване, предполага се добре натоварен. Ако има и други подобни наблюдения, моля споделете.
                            За шума от съединителя, проблем ли е мотора да се кара така. На този етап не планирам да го разглабям.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Хонда Трансалп 650V - няколко въпроса?

                              Има значение, има. Аз също не вярвах, ама веднъж я свалих за нещо и вибрациите спряха. От 100 до 20км без ръце и кормилото не трепна.
                              HONDA XL650

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X