Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Памет и триене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Памет и триене

    Не знам дали е точното място...Ако не е-да се премести или трие...
    Та колкото може накратко - питането е следното:независимо каква е електронната машинка (настолен компютър, лаптоп, таблет, смартфон) дали при сваляне/създаване на файл, употребата му и последващо триене се губи пространатво?
    Примерно:снимам с телефона, ползвам/показвам снимката и решавам че вече ми е ненужна.Трия я.Остава ли парченце памет в тоя Samsung заради тази ненужна вече снимка заето?Мога ли да го премахна и това остатъче, или е безвъзвратно изгубено малкото заето пространство след триене?
    Примерно:свалям си на компа филм.Гледам го.Трия го.Остава ли безвъзвратно изгубена някаква памет от машината?
    Отделно-свалям и ползвам програма/игра.Не ми трябва вече-трия/деинсталирам я.Губя ли пространство безвъзмездно?
    Знам че има продукти дето уж възстановяват харддиска от ненужни неща.
    Ако има остатъци от ползвана памет, които са трайни-как се махат?
    Тва цялото нещо зависи ли от софтуер и вид на устройството?
    Дано ме разбрахте, щото тука бъка от термини...
    Тъпи въпроси може би, ама аз съм от племето "неITичи"...
    Последно редактирано от Маркони; 15-05-14, 22:41. Причина: правописни грешки
    Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
    0887/осемпет 66 4осем

  • #2
    От: Памет и триене

    Ами мисля, че трябва да се изчисти кошчето, ако има такова и кеш паметта..При дефрагметация на диска се пренареждат файловете и би трябвало да се възтанови някаква загуба, но не съм сигурен..

    Коментар


    • #3
      От: Памет и триене

      Най-общо, когато изтриваш нещо отнякъде, то не изчезва, а само мястото се маркира за свободно и докато не запишеш нещо отгоре, може да се възстанови. Има средства за възстановяване (без гаранция де, ама ако се усетиш навреме преди да запишеш нещо отгоре става). Има и средства за надеждно изтриване (там също няма чак абсолютна гаранция, ама ако знаеш какво правиш после няма връщане).

      В общия случай при триене се маркира за свободно цялото място, което е заемал изтритият обект. Понякога (крайно рядко) заради грешки в софтуера, може да остане някое парченце недоосвободено. Ако се натрупат много такива мястото намалява. Това се лекува с форматиране на паметта или с програми за проверка на структурата на файловата система.

      И най-накрая, повечето видове постоянна памет (хард-диск, флаш) имат краен ресурс от цикли на запис, след което стават негодни. На съвременните устройства този ресурс е много голям и практически недостижим с нормална употреба, но преди години това си беше фактор. След много записи, отделни области от дадената памет ставаха негодни. Това или прави цялата памет негодна, или системата за управление маркира износените области като неизползваеми и полезното място постепенно намалява.

      Коментар


      • #4
        От: Памет и триене

        За кошчето - някои системи си имат "кошче" - това са нещата, обявени за изтриване, но се пазят докато не потрябва мястото или докато не станат прекалено много. Полезно за разсеяни хора.

        Коментар


        • #5
          От: Памет и триене

          Също помага, за освобождаване на пространство и някоя програма с име, нещо от рода на registry cleaner, или нещо от сорта..Освобождава място на диска, където е инсталиран windows, примерно..

          Коментар


          • #6
            От: Памет и триене

            Мдааа.Донякъде ми се изясни.Дефрагментатора е ясен.Не Ясен...
            Обаче това с износената памет как да го разбирам?
            Кои устройства са стари?Устройствата казват ли си сами че от 80GB на диска са свободни...79.998GB?Щото съм бил трил вече....
            Ясно е че има загуби от управляващ софтуер, ама не съм пробвал да сваля клип 100MB, да го изтрия и да проверя физическото място на диска същото ли е.Просто не вярвам експеримента да е точен.Тъпите машини си въртят безброй процеси, и аки разликата в паметта е малка не мога да я хвана...
            Дано ме разбрахте, баси...
            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
            0887/осемпет 66 4осем

            Коментар


            • #7
              От: Памет и триене

              Спокойно, нямаш толкова стари устройства. Говоря за флаш памети от преди 2000г или хард-дискове от преди 1995. Тогава гигабайти нямаше, не и в домашните компютри.

              С клиповете е просто - това е един файл и няма как нещо да се изгуби като го изтриеш. Експеримента можеш да си го направиш и ще е точен до последния байт.

              Но примерно ако инсталираш някоя програма 100мб - това като нищо може да са 1000 файла и някой просто да бъде забравен при деинсталирането. Или токът да спре или нещо да зависне докато нещо записваш или триеш - тогава остават парченца.

              Износването - ми просто има такова понятие "лоши сектори" - на тях не може да се записва и се маркират като счупени и не се ползват. На по-новите твърди дискове (след 2000г) и на по-новите флашки (след 2010г) примерно има едни 2-5-7% резервни сектори които самият диск не показва на компютъра, ами си ги пази като се скапе някой от работните да си отбележи че го е заменил с някой от резервните. Така и мястото не намалява (поне докато не свършат резервните де).

              Коментар


              • #8
                От: Памет и триене

                Хммм.Звучи добре.За годините сигурен ли си?
                Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                0887/осемпет 66 4осем

                Коментар


                • #9
                  От: Памет и триене

                  човек по принцип за нищо не е сигурен, годините са приблизителни защото не всички производители едновременно въвеждат новите технологии. И никой от тях - без грешки. Примерно има един механизъм при флашките за "разпределение на износването" - да не се пише на едни и същи места често, и години наред всякакви реализации на този механизъм предлагаха и все нещо не им беше ашколсун.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X