Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Непрекъснато леене на стомана?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Непрекъснато леене на стомана?

    Абе покрай тези ежби окло Кремиковци ми стана интересно какъв е този завод за непрекъснато леене! Бил без комин демек нямало никакви пушеци ! Как работи това чудо можели от руда да прави стомана или може само да преработва скрап? Ако някой обясни ще съм много благодарен!

  • #2
    От: Непрекъснато леене на стомана?

    И наистина няма комин
    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

    Коментар


    • #3
      От: Непрекъснато леене на стомана?

      Първоначално публикуван от Бойко 369 Преглед на мнение
      Абе покрай тези ежби окло Кремиковци ми стана интересно какъв е този завод за непрекъснато леене! Бил без комин демек нямало никакви пушеци ! Как работи това чудо можели от руда да прави стомана или може само да преработва скрап? Ако някой обясни ще съм много благодарен!
      Кой ти ги разправя тези хумурески?

      Коментар


      • #4
        От: Непрекъснато леене на стомана?

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Кой ти ги разправя тези хумурески?
        Хуморески, значи..

        По въпроса - колега, ако имаш представа от получаването на стомана, ако си чувал за Бесемерови пещи, ако знаеш какво са блуми и сляби, то вероятно тази информация няма да ти е от полза.

        Металознание учил ли си?
        Желязо-въглеродна диаграма?

        Коментар


        • #5
          От: Непрекъснато леене на стомана?

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          Хуморески, значи..

          По въпроса - колега, ако имаш представа от получаването на стомана, ако си чувал за Бесемерови пещи, ако знаеш какво са блуми и сляби, то вероятно тази информация няма да ти е от полза.

          Металознание учил ли си?
          Желязо-въглеродна диаграма?
          Доста съм учил, даже и при Киро секирата във ВМЕИ "Ленин"

          Още питания?

          Коментар


          • #6
            От: Непрекъснато леене на стомана?

            Със сигурност от руда може да се прави и чугун, и направо стомана без доменна пещ. Нагрява се с електричество, а в сместа се слага само толкова кокс, колкото да протече химичната реакция. Не знам дали това се нарича непрекъснато леене, но поне до преди 15-ина години беше възскъпичка технология и се ползваше само за по-специални материали.

            Коментар


            • #7
              От: Непрекъснато леене на стомана?

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Доста съм учил, даже и при Киро секирата във ВМЕИ "Ленин"

              Още питания?
              Не ти, бе, Пенчо - знам за тебе - Киро Секирата преподаваше тия знания на факултетите, дето трябваше да имат обща представа от тия неща - за ФА се сещам в момента, че имах една колежка с перфектна локомоционна система, дето трябваше да и обяснявам едни работи...

              От МФ и другите желязоинженерни факултети ги учехме тия работи с мааалко повече подробности.

              Поста ми беше към автора на темата.

              PS Ясене, прочети във Викито за Бесемеровия конвертор, и за геносе Круп, в последствие.

              Коментар


              • #8
                От: Непрекъснато леене на стомана?

                Кремиковци каква фабрика е била и какво е можела да прави? Какво е легирано желязо, според капацитета си къде е била- малка, средна, голяма? Къде са сродните и европейски създания, за колко се продадоха, колко струва в момента изграждането на едно такова чудо от ,,0" ? За себестойност не говорим (,,...не всичко е пари, прияте..." ) .
                Фьост алпине, Манесман, Круп
                п.п.вече е казано, извинявам се
                а извън темата, непрекъснато леене има в Китай, и с вагрянки, но за сметка на това във всяка колиба. Както у нас казаните за ракия навремето.
                Последно редактирано от veskov; 15-05-14, 20:05.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #9
                  От: Непрекъснато леене на стомана?

                  Подозирам че термина "непрекъснато леене" е породен от факта че пещите не се гасят 24/365.
                  „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                  Коментар


                  • #10
                    От: Непрекъснато леене на стомана?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Със сигурност от руда може да се прави и чугун ...
                    Със сигурност - прави се освен във висока пещ, във във висока електропещ, в нискошахтова електропещ и в барабанна въртяща се пещ.
                    Използва се ток.

                    Ама то си има металурзи за това, де..

                    Коментар


                    • #11
                      От: Непрекъснато леене на стомана?

                      Пещи без комин са електросъпротивителните . Нашата е 200 киловата и на около 40 минути дава 200 килограма стопилка . Предполагам че в Кремиковци работят електропещите и комбината се самопретопява . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2999.jpg
Прегледи:1
Размер:126.3 КБ
ID:5587905Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3002.jpg
Прегледи:2
Размер:116.1 КБ
ID:5587906
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Непрекъснато леене на стомана?

                        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                        Не ти, бе, Пенчо - знам за тебе - Киро Секирата преподаваше тия знания на факултетите, дето трябваше да имат обща представа от тия неща - за ФА се сещам в момента, че имах една колежка с перфектна локомоционна система, дето трябваше да и обяснявам едни работи...

                        От МФ и другите желязоинженерни факултети ги учехме тия работи с мааалко повече подробности.

                        Поста ми беше към автора на темата.
                        А па за Пенчо кво знаеш ?! Дръжки !

                        Пенчо е баш от тия , дето споменаваш : Киро Секирата преподаваше на ФА , ЕФ , ФРЕ и подобни . Такива , дето не знаят защо вилицата се огъва при натиск (МЕМ се казваше въпросната дисциплина при тях - тур льо гювеч)

                        ... и да не забравяме , че на Киро (Бог да го прости ) силата , доколкото я имаше ,му беше в леенето . Тия , дето учехме МТФ и дето Киро ни беше асистент на упражненията по технология на леене , знаем за какво иде реч . Но това е друга тема .
                        Не схващам все още колегата , пуснал темата , какво аджеба иска да си изясни .
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Непрекъснато леене на стомана?

                          Това че пеща няма комин не значи че не се отделят вредни газове . Предполагам че това го вълнува колегата . Нашата докато работеше като леехме цялата менделеева таблица се виждаше във въздуха Някои елементи направо можеше да ги пипнеш други ги усещаш със стомаха и така Предполагам че в Кремиковци електропещите работят защото да продаваш марка стомана е значително по скъпо от колкото скрап . На времето като го купиха скрападжиите комбината един човек ми обясни ситуацията така : Могат целия да го нарежат за няколко месеца но това са милиони тонове скрап и буквално ще сринат пазара на скрап на балканите от което никой няма сметка .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Непрекъснато леене на стомана?

                            Аз знам че непрекъснато леене се извършваше в М К Ленин Перник в първа и втора доменни пещи. Знам го от това че съм участвал в ремонта на 1ва доменна през 1976г. Всичко по ремонта беше разграфено по дни и по часове. Изоставане там не можеше да се случи и с един час, защото загубите бяха в стотици хиляди. Имаше бригади от цяла България за всеки специфичен вид ремонт, имаше табло пред една от столовите и ежечасно се изписваше как върви ремонта а той трябваше да приключи точно за 30 дни, и така и стана. Не че нямаше и проблеми, един от които беше забавяне със взривяването на напластената шлака в пещта и презиждането и, но всичко завърши в срок. Нямаше и как да не се случи, там беше хвърлен огромен ресурс, човешки, финансов и всякакъв.
                            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Непрекъснато леене на стомана?

                              Непрекъснатото леене е технология на леене.
                              Най-общо представлява: топене-легиране-трансфер на метала до машина за леене която грубо представлява два водоохладяеми вала в метална рама в която метала постъпва в течно състояние отнема се рязко топлина - кристализира и от другата страна най-често излиза лента. Метода е приложим за леене на рулони ламарина.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X