Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

    Хубав разказ и снимки!

    По кое време на лятото пътувахте, струва ми се, че не видях или съм пропуснал (основно се наслаждавах на снимките)?
    Според вас, а и другите с опит с тази дестинация, след като сте преминали през Трансфагараш и Трансалпина - смятате ли, че може да се разчита навариант за преспиване на открито при една такава обиколка?
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • #17
      От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

      Първата вечер от въпросното ни пътуване беше на открито. Много други пъти също съм/сме нощували на палатки. Румънците много практикуват свободното къмпингуване, особено през уикендите, когато по Трансфагараш е пълно с хора на палатки. Аз лично не съм имал проблеми.

      Коментар


      • #18
        От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

        Първоначално публикуван от yoyoma Преглед на мнение
        Браво Марти, ще си взема и аз В-стром заради теб!Ти си много спокоен карач, а Кремена пише хубаво и много чувствено пресъздава усещанията на мототуриста, когато той контролира мотора , а не обратното!
        Мерси Докторе. Взимай няма да съжаляваш . Но не важно мотора какъв е, а усещането което ти дава.


        Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
        Хубав разказ и снимки!

        По кое време на лятото пътувахте, струва ми се, че не видях или съм пропуснал (основно се наслаждавах на снимките)?
        Според вас, а и другите с опит с тази дестинация, след като сте преминали през Трансфагараш и Трансалпина - смятате ли, че може да се разчита навариант за преспиване на открито при една такава обиколка?
        Благодаря!
        Пътуването е в началото на август. Спокойно може да се спи на палатки. Въпреки твърдението че има мечки в карпатите, ние не видяхме такива. Нашата идея бе именно такава, за спане на открите, но времето не беше благосклоно към нас. Беше влажно и студено. А и квартиите бяха на прилични цени.

        Коментар


        • #19
          От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

          7-ми последен ден от приключението ни в Румъния– 366 км
          Първото ни препятствие бе минаването на Дунава. Фериботът, който взехме от единия бряг до другия на Дунава, беше най-малкият който бяхме виждали и ползвали до тогава. Доста неуверено плаваше и смело се клатеше, заедно с всичко на него. Бяхме доста нагъчкани там, точно като сърдели в консервна кутия. На Марти за малко му призля от клатушкането.

          салът и кея, от който потеглихме към отсрещния бряг
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3132.jpg
Прегледи:1
Размер:143.2 КБ
ID:5581553

          Марти и аз не се откъснахме от мотора през плаването
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3133.jpg
Прегледи:1
Размер:73.5 КБ
ID:5581552

          ето ме и мен на сала
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3131.jpg
Прегледи:1
Размер:158.7 КБ
ID:5581551

          Беше като огромен сал. След като слязохме от плавателния съд , поехме към Тулча. Карахме в близост до Украинската граница и покрай пътя започнаха да се появяват тресавища и блата. Зърнахме и прословутата украинска степ, за която аз лично бях само слушала дълги истории. На места пейзажа заприлича на джунгла с лиани и водни лилии. Крайната цел ни беше Сулина. Оказа се, че да стигнем до там с мотора трябва да взимаме още фериботи и да караме по прашни и лоши пътища. Другият начин беше да оставим някъде мотора и да вземем лодка. Ние обаче нямаше да сме спокойни да го зарежем заедно с целия багаж, пък и времето напредна.

          Вече бяхме изгладнели и наоколо открихме домати при една бабичка, която ги продаваше в двора си, естествено само на румънски и без кантар. Беше доста колоритна, както и доматките й, които с удоволствие хапнахме и там около пътя до един кладенец. Той, между другото се оказа доста честа гледка по тамошните пътища, както и помпите за вода, които сме свикнали да виждаме в доста затънтените села в България и то основно едно време. На мен ми ставаше много мило покрай тях- някаква носталгия към отминалото ми време на щастливо детство изкарано на село. Нямаше как да пием от този кладенец- беше с някаква сложна за нас система за употреба и май с катинар.

          Продължихме и стигнахме доста близо до предвидената цел по тесни и доста прашни пътчета и блата наоколо. Сред тях бяха разположени китни селца с типичната им архитектура на леко кичести покриви тук-таме покрити според нас със слама. В последствие се установи, че не е никак слама, а някаква доста сериозна трева подобна на папур, която е само за декорация, а отдолу са си с масивен покрив. Не стигнахме точно до самата делта уви, а до може би около 20-30 км около нея. Според това, което виждахме на картата, пътищата ставаха все по-тесни, а водата около нас все повече и тя се разклоняваше на доста места. Помотахме се по плетеницата от пътечки и водни канали и поехме на юг по черноморието към България.

          спряхме за почивка и се порадвахме на птиците
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3142.jpg
Прегледи:1
Размер:160.2 КБ
ID:5581554

          ето и лебедите
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3141.jpg
Прегледи:1
Размер:89.8 КБ
ID:5581555

          Запътихме се към Дуранкулак, който вече бленувахме след сериозните дъждове и прахове, които ни брулиха по пътя. Изключително интересно и вълнуващо пътуване по пътя обратно.

          гоним наближаващият залез
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3146.jpg
Прегледи:1
Размер:57.4 КБ
ID:5581556

          малко завръщане към миналото
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3144.jpg
Прегледи:1
Размер:100.9 КБ
ID:5581557

          Снимахме и по пътя през Мангалия и безкрайните поля с жита по пътя към Дуранкулак.

          все по-близо до залеза и до България се любувахме на житата
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3145.jpg
Прегледи:1
Размер:55.3 КБ
ID:5581558

          Където и да минавахме, попадахме на всякакви сватби по селцата за последни дни към България. Броих ги, мисля бяха 12 сватби- коя от коя по-колоритни и живописни с коя от коя по-млади младоженци и особено булки. Много им се радвах на всички- бяха толкова щастливи, струеше щастие от тях! Всичките, с неописуемо широки усмивки по лицата. Капакът на посрещането бе сватба и в нашия къмпинг. Бяха направили дори арка на пясъка на най-северния ни плаж, на 2 метра от водата.

          Там, в бивака ни чакаха с маса едва ли не на брега на морето, където бяха нашите приятели. Всъщност, те ни изчакаха два дни повече там, защото плановете ни за 4, 5 дневна екскурзия в Румъния се удължиха с 2, 3 дни, демек останахме седмица. Нямаше как да се препуска бясно с около 300 км на ден, както предвиждахме, поради малките пътища с постоянни завои навсякъде, от които си виждахме дори опашката на мотора. Нямаше и магистрали, през които да минаваме. Освен това, нямаше как да се усетим тази извечна мощ на планината ако бързахме. Можехме да си го позволим и го направихме.

          В България пристигнахме към залез слънце, което отново ни подейства енергийно.

          ето какво ни очакваше у дома
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3150.jpg
Прегледи:1
Размер:39.9 КБ
ID:5581559

          беше като нежна прегръдка на нощта
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3153.jpg
Прегледи:1
Размер:30.7 КБ
ID:5581560

          изминатите километри от този ден
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DAY-7.jpg
Прегледи:1
Размер:139.9 КБ
ID:5581561

          а това са всичките изминати 1640 км -7 дни
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:all.jpg
Прегледи:1
Размер:203.5 КБ
ID:5581562

          Коментар


          • #20
            От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

            Браво, супер пътепис!
            Ще се ходи в Румъния, то се е видяло
            Човекът е човек, когато е на път...

            Коментар


            • #21
              От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

              Делтата си заслужава според мен за 1-2 дни. А на тоя ферибот и ние се возихме преди 2 години и си беше страшен цирк Тука съм писал за другата страна на Дунав - Украйна http://www.offroad-bulgaria.com/show...97#post1692897
              LZ2NKM

              Коментар


              • #22
                От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                Благодаря за разказа и поздравления за избора на книга!

                ПС Досега се чудих откъде сте ми познати - миналата година се видяхме с вас на Боровица.
                Не, не беше Боровица, а Чамдере.
                А преди това, пак така случайно по пътя край Костенец

                Много готин, искрен разказ. Благодаря ви.

                Въобще не разбрах на къде сте кривнали след къмпинга с дървените къщички по Трансалпина ... Те всъщност са на северния склон и прохода свършва 30-40км след тях. Вие сте се върнали ( на юг) или има някакъв пряк път към Трансфагарашан?
                ______2
                Е = MZ

                Коментар


                • #23
                  От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                  Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
                  Вие сте се върнали ( на юг) или има някакъв пряк път към Трансфагарашан?
                  След дървените къщички, продължихме не на север, а на изток. Точно където са бунгалата има кръстопът, там се продължава на право. Този път върви успоредно на планината, (билото) в посока Транфагараш и излиза на пътя Е81, който е път между Траналпина и Трансфагараш. По него продължихме на север и след това стигнахме до северния склон на Трансфагараш.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                    Първоначално публикуван от mastora Преглед на мнение
                    След дървените къщички, продължихме не на север, а на изток. Точно където са бунгалата има кръстопът, там се продължава на право
                    Да, сетих се ...
                    Ние завихме на ляво А точно преди бунгалата си поиграхме в реката. Има слизане до нея ...
                    Много хубаво ви се е получило
                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #25
                      От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                      Чак сега попаднах на този страхотен пътепис.
                      Много красиво и увлекателен разказ.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #26
                        От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                        Много хубав пътепис! Благодаря!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                          Много хубаво и увлекателно пишеш! Накара ме да се замисля за нова обиколка из Карпатите.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X