Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Медоносна 2014

    Е, дойде време да пусна тази тема.

    Няма да се повтарям, затова цитирам мнението от миналата година.

    Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
    Дойде пролетта, а с нея идват и грижите към кошерите.
    Време е за първи пролетен преглед на пчелина.
    Целта му е осведомяване за количество храна, състояние на семейството, майката, пилото.
    Много е важно стесняването- системата на дадан-блатовите кошери.
    Добрата вентилация на кошера е много важна през пролетта, защото има много влага.
    Друго важно нещо е слагането на лентички срещу акара (вароа якобсони). Мое мнение е, че активното вещество във Варотом и Варостоп е силно намалено от производителите и лентичките не са толкова ефективни. Най-доброто е Байварол на Байер, но е много скъпо- 13.20лв. , за един кошер.
    Изчистване на дъната- изчистване от умрели пчели, акари, восъчни разпечатки и т.н.
    Направихте ли всичко това, защото аз малко се туткам ?
    Ние сме направили всичко, остава само да се изчистят дъната и да сложим лентички. А вие?
    Хайде, пък дано в темата пишем само радостни новини от предстоящата година.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

  • #2
    От: Медоносна 2014

    Аз сложих от давна лентичките, даже трябва другата седмица да ги махам. Двата кошера са доста силни, даже мися да направя поне една отвотка. Третия кошер е доста слабичък. Не знам дали ще се развие за акацията, това е последната ми късна отводка от миналата година.

    Коментар


    • #3
      От: Медоносна 2014

      Аз също сложих преди 20 дни лентичките.
      Засега всички се развиват много бурно, което ме притеснява.
      Обединих успешно две семейства.
      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

      Коментар


      • #4
        От: Медоносна 2014

        На 2 силни кошера вече сложих магазини ! В градска среда ги гледам, с по 5,6 рамки пило са а и пчелата е много.

        Коментар


        • #5
          От: Медоносна 2014

          Аз днеска сложих на силните кошери по една рамка за градене. Слабия кошер си е заложил 3 маточника, прясно пило почети нямаше, майката е там. Очевидно не е добра майката. Надявам се да не го загубя кошера, понеже има малко запечатано пило и предполагам до няколко дена ще се излюпи. Другата седмица ще направя 2 отводки и ще преценя за подсилване на слабия кошер само с пило.

          Коментар


          • #6
            От: Медоносна 2014

            Аз лентички още не съм слагал, но преди седмица и нещо третирах с плаки с мравчена киселина, сложих бели листи (тънко намазани със свинска мас) на повечето кошери, тия дни ще видя има ли накапали много акари по листите, ако няма много, вероятно хич няма да слагам лентички, ще видим.

            От другата седмица съм 1 седмица отпуск, та тогава ще им обърна повече внимание, стига да даде времето - при последния подробен преглед пчели имаше доста, пило средна хубост, т.е. засега нищо притеснително, загуби засега няма.

            П.П. Тия дни трябва да купя компресор и пневматичен такер (Райдер ще е, големия модел), че имам едни над 300 рамки за коване, омръзна ми на ръка, много бавно става, а нямам това време.
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #7
              От: Медоносна 2014

              Аз не съм доволен от кованите с такер рамки. Предпочитам да е с пирони. Все се каня да си направя станок за сглобяване на рамки, но не остава време. Предполагам че на станок ще е по-лесно коването.

              Коментар


              • #8
                От: Медоносна 2014

                Аз от тази година ги сглобявам с видии и съм доволен.

                Коментар


                • #9
                  От: Медоносна 2014

                  видиите не идват ли дебели за рамките и да се цепят?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Медоносна 2014

                    След като ги прекарам с 2мм боргия няма ядове стават бетон не се осукват и издържат.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Медоносна 2014

                      Моят опит е пирони и една две капки лепилце.
                      Тази земя, по която тъпча сега,
                      тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                      тази земя – не е моя земя,
                      тази земя, простете, е чужда.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Медоносна 2014

                        Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                        Аз не съм доволен от кованите с такер рамки. Предпочитам да е с пирони. Все се каня да си направя станок за сглобяване на рамки, но не остава време. Предполагам че на станок ще е по-лесно коването.
                        Защо не си доволен?
                        Купих си компресор и такер, щях да си правя и станок/шаблон за коване, ама пусто и любопитство, викам да пробвам как се коват с такера и така докато пробвах опатках 30-ина рамки набързо
                        Първи впечатления - засега съм доволен, скованите със скоби са доста по-здрави, с пироните се усукват доста повече.
                        Кова ги с 32 мм скоби (и пироните ми са горе-долу толкова дълги). Рамките тази година си ги поръчах с уширител, така че отпада една досадна операция - коването на ламаринки ...
                        Рамките ги кова с общо 6 скоби - по две на страничната летва и 2 отгоре на дебелата летва - стават бетон, даже едната скоба влезна накриво и тръгнах да я вадя, малко трудничко я измъкнах ...
                        Но още не съм ги ползвал в бойна ситуация, но скоро ще сложа и оттях в кошерите да видим как ще са. Също така в отворите вече слагам капси, за да не се врязва телта в самата летва, засега изглежда обещаващо
                        Тия дни като ми остане време ще пусна и малко снимки.

                        А сега по същество - миналия ден ги прегледахме всички основно - от 20 кошера два ще си сменят майката, пило имат на по 2 рамки и гледам са заформили маточници.
                        Всички останали кошери са ок, пило има между 6 и 8 рамки (10 рамкови са ми всички кошери).
                        Махнах и белите листи, които бях сложил като третирах с Фурмитом - има малко акар, но за всеки случа ще третирам още веднъж, вероятно пак с мравчена киселина, но този път ще си правя аз пропорцията (60% мисля трябва да беше разтвора).
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Медоносна 2014

                          Не съм доволен от такера, защото телчетата не са много сигурни при пълна рамка с мед. Аз изкривена рамка с пирончета до сега не съм имал. Кова с 10 пирона. Телта я кръстосвам по двете страни и основите ги пъхвам между двате слоя тел. Така нямам проблеми с разлепяне на основи и не се късат рамки при центрофужене. Това е за плодниковите рамки. Магазинните ги редя само на малката страна, като основата в двата края минава от другата страна на телта. Така пак не може да ми се изкриви рамка.
                          Аз имам един кошер, който ще си сменя майката. И при мене беше на 2-3р пило. Миналата седмица имаше запечатани маточници. В неделя или понеделни ще правя две отводки може да помогна с една рамка шарено пило на този кошер с новата майка. Може вече да се е излюпила.
                          Лентичките трябва да махна и края на другата седмица ще сложа магазините.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Медоносна 2014

                            Здравейте,при мен рапицата е в силата си и се очаква вече да оцапам центрофугата.Видях че отдавна има търтеи и направих 10 отводки.. чакам да направят майки,.за сега си вървят добре,градят рамки и носят нектар и прашец.Ето и малко снимков мат,рял,успех на всички!!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0184.jpg
Прегледи:1
Размер:135.8 КБ
ID:5582553Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0185.jpg
Прегледи:1
Размер:153.6 КБ
ID:5582554Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0188.jpg
Прегледи:1
Размер:289.5 КБ
ID:5582555Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0189.jpg
Прегледи:1
Размер:278.2 КБ
ID:5582556Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0190.jpg
Прегледи:1
Размер:293.1 КБ
ID:5582557,,,,,,...И да не ги уручасате!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Медоносна 2014

                              При мен пчелите изхвърлят търтейте, защо става така?
                              Изхвърлят семействата , който имат малко храна, но и семейства с добри запаси.
                              Семействата св развиват добре и чакам акацията, дано не вали тогава.
                              "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X