Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Медоносна 2014

    Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
    Искам да видя от опит мишките ще бъдатли толкова нахални,да се опитат да ги гризат тези предпазители,а и ми харесва шаренията жълт на син кошер и обратното.То човека от пчеларския магазин каза че тези пластмасовите предпазители не стават за нищо но все пак ги взех. Долните прелки съм ги затворил със мрежа като само зад мишепредпазителя съм я отрязал някъде между 3-5 см.пчелите минават само през предпазителя.Вентилационни отвори по дъната няма.
    Не не, идеята ми беше, че ако даден мишок реши да влиза в кошера, кое ще му е по-лесно да прегризе първо - мрежата, или мишепредпазителя
    Пък и вече има и хладни дни и нощи, бива да им е малък отвора долу.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • От: Медоносна 2014

      Колега Търся, вземи спешни мерки щото ще си умориш пчелите с тая влага!!! Отваряй горната прелка и слагай и там метална мрежа. Изхвърли всякакви фибрани от тавана, таванката да отива в печката или на майстора у главата! Оставяй ги горе само на чувал, или плат, или найлон ако щеш, подгънат в единия край! Дано да нямат вече плесен по питите... За догодина задължително трябва да изрежеш дъната и на мебелиста му кажи краката вместо от лепени дъски да ги прави от акация. Така с мрежа и ламаринка на входа е добре, за пластмасата още веднъж прочети пост 193. Все пак имаш право и да се учиш от собствените си грешки, някои колеги много държат на такъв подход

      П.п. И още един акъл. Гледай да имаш 2-3 дворни котки. За лятото може и смоци
      Последно редактирано от jordanov sv; 26-11-14, 11:13.

      Коментар


      • От: Медоносна 2014

        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
        Колега Търся, вземи спешни мерки щото ще си умориш пчелите с тая влага!!! Отваряй горната прелка и слагай и там метална мрежа. Изхвърли всякакви фибрани от тавана, таванката да отива в печката или на майстора у главата! Оставяй ги горе само на чувал, или плат, или найлон ако щеш, подгънат в единия край! Дано да нямат вече плесен по питите... За догодина задължително трябва да изрежеш дъната и на мебелиста му кажи краката вместо от лепени дъски да ги прави от акация. Така с мрежа и ламаринка на входа е добре, за пластмасата още веднъж прочети пост 193. Все пак имаш право и да се учиш от собствените си грешки, някои колеги много държат на такъв подход

        П.п. И още един акъл. Гледай да имаш 2-3 дворни котки. За лятото може и смоци
        Искам да се уча от чуждите грешки,че иначе боли Миналата година да пробвам нещо и си прецаках един кошер.Знам че е добре да има мрежа на дъното,но доколкото знам е хубаво дъното да бъде дълбоко.Горните прелки бяха затворени с мрежа през топлите дни,но октомври махнах мрежите и ги затворих с капачето,но не плътно.Отвих 1-2 навивки от райбера при евентуално затрупване от сняг на долната прелка,да може кошера да диша от луфта на горната прелка.А що се отнася до пластмасовите предпазители,вече писах че всяка седмица ходя при кошерите.Надявам се за 4-5 дена когато не съм там да не могат толкова бързо да ги прегризат.Ако ходех примерно на две седмици веднъж или по рядко,никога не бих ги сложил.

        Коментар


        • От: Медоносна 2014

          Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
          Не не, идеята ми беше, че ако даден мишок реши да влиза в кошера, кое ще му е по-лесно да прегризе първо - мрежата, или мишепредпазителя
          Пък и вече има и хладни дни и нощи, бива да им е малък отвора долу.
          Мрежата е метална от пчеларски магазин,мишка би трябвало да неможе да я прогризе.

          Коментар


          • От: Медоносна 2014

            Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
            ...Знам че е добре да има мрежа на дъното,но доколкото знам е хубаво дъното да бъде дълбоко...
            Дъното е хубаво да бъде дълбоко, ако ще събираш прашец. Ако няма да събираш, всички функции на прехвалените, модерни и скъпи ДД се изпълняват от едно обикновено мрежесто дъно. Мисли за влагата! Трябва да изчезне от кошера, че да нямаш ядове.

            Коментар


            • От: Медоносна 2014

              Прашец няма да събирам,поне такъв ми е плана за 2015г.Влагата в кошера мога да я регулирам и чрез отваряне на голямото къпаче на хранилката,или махане на преградата .Йорданов дълбокото дъно неслужили и като въздушна възглавница под пчелите.А с обикновеното дъно пчелите все едно са отвън.

              Коментар


              • От: Медоносна 2014

                Поздрави за решението ти за прашеца! А за какво ти е тая въздушна възглавница? ДД като въздушна възглавница под пчелите мога да приема само в един случай - зазимяване на силно семейство на един ЛР корпус при липса на инвентар. Тая зима имам такъв случай и понеже нямам ДД /и никога не съм имал де/, сложих отдолу един ДБ магазин, че даже и с малко медец беше. Разбира се има и колеги които нарочно така зазимяват и декември месец почват хранене. В добрия стар ДБ пчелите са си много добре зимата, дали са с 12 или 15 или 20 кила мед, както дойде. За студа въобще не им пука, важно е влага да няма. И е по-добре декември и януари да им е студено, че да не мислят за пило. Някои колеги ако са ги зазимили с хубав мед, даже нарочно ги държат с прелките на север за да забавят старта на пролетното развитие... Разбира се говорим за нормални семейства и цел медодобив от първа главна паша, а не например производство на мед от кокичета или ранни отводки за пазара. Ако знаеш кога ти започва първата главна паша, смяташ 50 дена напред, +/- 1 седмица, тогава трябва да стартира семейството. Дотогава - на студено и на сухо и по 1 кило мед на месец. Това ти е играта

                Коментар


                • От: Медоносна 2014

                  Обяснете как така по 1 кило мед на месец? Имате предвид да се зазимява с 7-8 килограма ли? Дядо ми казва 15 кг да ми е някакъв абсолютен минимум.
                  Последно редактирано от STROIL; 29-11-14, 04:23.
                  Кольо Динев

                  Коментар


                  • От: Медоносна 2014

                    Някой пробвал ли е това:http://www.youtube.com/watch?v=Eym8rxYeLTc

                    Коментар


                    • От: Медоносна 2014

                      Първоначално публикуван от valsodar_rn Преглед на мнение
                      Някой пробвал ли е това:http://www.youtube.com/watch?v=Eym8rxYeLTc
                      Не съм го пробвал, не мисля и да го пробвам - какво ще дъвчеш после, а?
                      Иначе, няма причина, да не стане така разпечатването, но не ме кефи.

                      Колега търся, не обърнах внимание, че мрежата е метална, мислех, че и тя е пластмаса, така че да, не би трябвало да я прогризат.

                      Щях да третирам с оксалова, обаче май ще е чак догодина, бързам да подготвя новото място за пчелина (предстои ограждане с мрежа и местене на пчелите там), и нямам никакво време сега. После пък идват разни коледи и прочие, а и ще е по-студено ... Така че ще си останат само два пъти третирани с мравчена киселина, дано да презимуват успешно.
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • От: Медоносна 2014

                        Клипа сме го гледали и в пчеларския форум сме го коментирали, негативно.
                        racer, 15 кг е нещо като стандарт, така пише и в повечето книги, може и повече, може и по-малко... През зимните месеци, ако семейството не отглежда пило му трябва около 1 кг мед за жизнените функции. На последния преглед, като видиш че има само запечатано пило, може да го зазимиш на 7-8 кг, може и на 4-5 и по Нова Година ги захлупваш с питка, варианти всякакви. Миналата година зазимих силно семейство ДБ на 6-7 рамки с около 5 кг мед, с моя помощ, всичко е ОК. Да си представим нещо обаче. Зазимили сме с 15-20 кг, 12 рамков ДБ. Януари, най-българският месец по Радичков, времето прекрасно, всички се радват,майката млада и пчелите решават че ще почват. Пило колкото кибрит, после колкото цигарена кутия, после колкото мъжки шамар, консумацията скача рязко. Пчелите не са глупави, дърпат меда отстрани и го слагат над главите си, като местят кълбото в по-топлата посока. Изведнъж обаче Малък Сечко решава да засрами Батя си и стяга яко. Пчелите се стягат около пилото да го топлят и консумират само това, което е над тях. Само през една пита от кълбото температурата е почти като навън, отдели ли се пчела и замръзва. Стигнат ли горната летва и Другарят пчелар не се е погрижил там да има нещо, изяждат пилото и край.
                        Моите кошери всички са на изток, при зазимяването ако ще ги подреждам и ако нямат много мед, натрупвам им всичко в южната страна и нататък лесно.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X