Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Медоносна 2014

    4те маточника на рамката с пило бяха прегризани , не ги харесаха ! Нощно време има мъничко пчела на прелките на кошерите ! Даже отделям рамки с пило и ги слагам в по слабите кошери ! Даже и една отводчица направих , пък ще видим кво ще стане с маточник на едната рамка , изтекоха ми очите вече да гледам за майка . Да не би да я прехвърля в друг кошер .
    Последно редактирано от snap; 04-05-14, 21:29.

    Коментар


    • #32
      От: Медоносна 2014

      Честит Гергьовден колеги!

      Да кажа и аз накратко каква я свършихме тия дни.
      Понеже почти всеки ден вали напоследък, нещата позагрубяха - миналия ден успяхме да прегледаме всички 20 кошера, с цената на това, че разсърдихме доста сериозно няколко кошера, времето стана ветровито, обаче бяхме към края, и добре, че ги довършихме, защото на другия ден пак валя.
      Масово имаше маточници почти на всяка рамка, на повечето кошери поне.
      Направих 2 ДБ отводки (и 1 МК, която подарихме на съсед, понеже бяхме обещали), отделих рамки и за трета такава, но ми писна и разпределих рамките във вече направените 2 отводки, би трябвало да станат доста силни, тъй като станаха на по 6-7 рамки общо.
      Добавих минимум по 1 чисто нова рамка с основа във всеки кошер, в някои по-силни кошери по 2-3 нови рамки.
      Изчистихме маточниците, само в един кошер видях нова тазгодишна майка.
      Заложихме и една рамка с 10 маточника, това за отглеждане на майки, за пръв път ни е, но решихме да опитаме - заложихме я на 01.05, вчера я надникнах, маточниците са вече почти двойно по-дълги и се работи по всичките 10.
      Медец са започнали да трупат в магазините, но като цяло слабо към момента, само в един магазин има 1-2 почти запечатани от еднаха страна рамки.

      Кошерите ми са зад къщата, но като ги разсърдихме тогава, и на другия ден се навърташе отпред пред къщи по някоя пчела-камикадзе, която само дебне да се стрелне в косата - върти се върти се малко, и директно се стрелва към главата
      Пчелите ще се местят на друго място, за да са по-далеко от къщи, но това ще стане зимата, тъй като тази зима първо мястото още не беше наше, и второ не е подготвено както си му е реда (има много млади фиданки и не е много равно - не е ползвано с години).
      Имаме дъщеря на почти 3 години, и тая работа с пчелите-камикадзе никак не ми харесва, но към момента общо взето нищо не мога да направя, ако имате някакви идеи казвайте (нещо репелент ако има, или някаква електронна джаджа, и аз не знам).
      Гледам продават смес (течност) за успокояване на агресивни пчели, с разни етерични масла, екстракт от лавандула, маточина и още работи, мисля да взема такова, да видим ...
      Така или иначе, като не е пчеларско времето никога не ги отваряме, обаче този път нямаше как, тъй като ако не го бяхме направили прегледа щеше да се наблюдава якото роене ...
      Днес пак целия ден имаше превалявания, та се надявам малко да позабравят.

      П.П. Да се похваля, макар че не знам за хвалба ли е точно, но най-после си заредих аптечката и с урбазон инжекции, няколко различни грамажа, дано не се налага да се ползват ...
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • #33
        От: Медоносна 2014

        И при мен не е добре. Днес с баща ми ходихме да храним един рояк. Баща ми забеляза нетипично много трупове по входа на кошерите. Като ги погледнахме.. те нямат грам мед за ядене. Та ги хранихме всичките до един.
        Има една приказка, че глогът бил отровен и пчелите умирали от него. Само че това не е така. Умират си от глад, защото нямат нищо за ядене, докато цъфне акацията.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #34
          От: Медоносна 2014

          Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
          И при мен не е добре. Днес с баща ми ходихме да храним един рояк. Баща ми забеляза нетипично много трупове по входа на кошерите. Като ги погледнахме.. те нямат грам мед за ядене. Та ги хранихме всичките до един.
          Има една приказка, че глогът бил отровен и пчелите умирали от него. Само че това не е така. Умират си от глад, защото нямат нищо за ядене, докато цъфне акацията.
          Мдам ...
          Днес тъкмо говорих с един комшия, опитен пчелар - според него най-вероятната причина за да са агресивни пчелите, е че нямат много мед вътре в кошерите (+ много влажното време напоследък), и при него било така.
          Миналия ден като отделях рамки за отводки, едва отделих рамки с мед, слаба работа е, обикновено всичко е пълно с пило, включително и на първа и последна рамка при някои кошери ...
          Утре май обмислям и аз да ги храня със сиропец, акацията при нас тъкмо започна да цъфти, но след седмица ще е вече прецъфтяла, и след това пак няма да имат паша ...
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #35
            От: Медоносна 2014

            Акацията днес я гледах. Още няколко дена и ще цъфне. Дано се оправи това време, за да посъберат нещо.
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            0878 23 58 34- Радо

            Коментар


            • #36
              От: Медоносна 2014

              Сложихме магазините вчера. Акацията започна да цъфти, дай-боже да има благоприятни условия за медосбор.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #37
                От: Медоносна 2014

                При нас в Добруджа още не е цъфнала акацията, по мое виждане има още две седмици до тогава,мен това не ме притеснява защото имаше рапица и предната седмица още вадих мед.Тези дни пак ще въртя центрофугата че на повечето кошери съм на два магазина.Вече направих кошери от фибран,и ги напълних с отводки,за сега са доста активни и се развиват много добре,на акацията и магазин може да им сложа.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0191.jpg
Прегледи:1
Размер:204.0 КБ
ID:5587742Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0192.jpg
Прегледи:1
Размер:228.5 КБ
ID:5587746Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0193.jpg
Прегледи:1
Размер:171.6 КБ
ID:5587749Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0195.jpg
Прегледи:1
Размер:253.7 КБ
ID:5587750Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0196.jpg
Прегледи:1
Размер:243.4 КБ
ID:5587752

                Коментар


                • #38
                  От: Медоносна 2014

                  Единия ми кошер оня ден се роил, тъста обаче ги видял като излитат, хванали се на една кайсийка в двора, та си ги хванахме де ...
                  На този кошер изчистих всички маточници, но нищо чудно да са наприви нови след това ...
                  Ще ги видим сега уикенда какво е положението. При нас акацията сега е хубаво цъфнала, от няколко дни правят медец яко, надявам се тази година най-накрая и аз да опитам акациев мед собствено производство ...

                  П.П. Все повече се замислям дали да не си направя някой и друг фибранов кошер, ейтъй за отводки да има, или пък като помощни семейства.
                  Не искам да увеличавам още кошерите, допреди 2-3 седмици бяха 20, сега вече са 23 ..., но какво да ги правя пък, силни са и трябва да махам рамки с пило, иначе се задръстват ...
                  Последно редактирано от HD; 15-05-14, 19:37.
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #39
                    От: Медоносна 2014

                    Аз принципно бях доста ентосиазиран от фибрановите кошери,сега съм 100процента зарибен!Настаних семействата в понеделник вечерта,...валеше и набързо ги натъпках в кошерите,бяха на 5 рамки с пило,майка,а кошерите са 8 рамкови,и им сложих по една основа за градеж за да имат какво да правя ако не даде време да ги отворя.На другия ден вечерта ги проверих дали са приели фибрана,и основата беше наполовина изградена,чистиха усилено пораженията от местенето,вече-днес рамките са изградени и осеменени.Ще си направя експеримент и ще ги зазимя в тях,ако се справят добре действам яко,че с дървените много ментета.За акацията ще направя магазини и съм сигурен че ще ги напълнят.
                    Успех ма всички.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Медоносна 2014

                      Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                      Единия ми кошер оня ден се роил, тъста обаче ги видял като излитат, хванали се на една кайсийка в двора, та си ги хванахме де ...
                      На този кошер изчистих всички маточници, но нищо чудно да са наприви нови след това ...
                      Ще ги видим сега уикенда какво е положението. При нас акацията сега е хубаво цъфнала, от няколко дни правят медец яко, надявам се тази година най-накрая и аз да опитам акациев мед собствено производство ...

                      П.П. Все повече се замислям дали да не си направя някой и друг фибранов кошер, ейтъй за отводки да има, или пък като помощни семейства.
                      Не искам да увеличавам още кошерите, допреди 2-3 седмици бяха 20, сега вече са 23 ..., но какво да ги правя пък, силни са и трябва да махам рамки с пило, иначе се задръстват ...
                      Тръгне ли да се роява чистенето на маточниците не помага, веднага правят други, но по е вероятно да си пропуснал някой.
                      Днес сложих магазини.
                      Акацията ще цъфне след 2-4 дни, но нямат грам мед.
                      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                      Коментар


                      • #41
                        От: Медоносна 2014

                        Колега,в понеделник бях в Монтана,и в региона вече прецъфтяваше акацията,ходих в едно село на 30 км от Монтана за отводки,магазините бяха пъллни,а акацията беше на финала.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Медоносна 2014

                          Кошерите са ми в планината и още не е цъфнала, тази седмица я чакам да цъфне, дано само не вали.
                          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                          Коментар


                          • #43
                            От: Медоносна 2014

                            Може ли такова нещо, два кошера вече ми се роиха, като единия два пъти.
                            Добре, че тъста е там, и си хванахме всички рояци.
                            Засега само ДБ кошерите ми се роиха, ЛР са ок, засега.
                            Сложил съм им в магазините нови рамки с нови основи, но вместо да ги градят, те си мислят за глупости :-)
                            Уж чистих маточници, ама може да съм пропуснал някой, знам ли. Когато времето е хубаво аз съм на работа, като почивам обикновено вали и трудно смогваме с прегледите, но предполагам не съм единствения ...
                            Акацията вече може да се каже, че прецъфтя в село, като цяло имах по-големи очаквания, макар че пак е нещо, досега и толкова не е имало ...
                            Последно редактирано от HD; 19-05-14, 08:56.
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #44
                              От: Медоносна 2014

                              Да не отварям нова тема, да питам тук по един неприятен повод ...

                              Спешно се налага да си преместя всичките си кошери с около 100-ина метра встрани. Ще ги местя в съседен двор, който не е ползван много време и е чудо като цяло, та ми се искаше да го реголвам, да изчистя множеството филизи и малки фиданки, т.е. да стане както трябва, и евентуално преди идната зима да ги изместя там.
                              Тази година пчелите са доста агресивни, както всички сте забелязали, сега са ми зад къщата може да се каже, и често идват да жилят и отпред пред къщи.
                              Но просто днес това беше върха - единия кошер да вземе да нападне кучето ни (чистокръвен курцхаар), и изхода е фатален за горкото кученце, а си го имахме като малко дете ... Тъста не успял да го спаси, защото яко погнали и него, а той е алергичен (засега само с клемастин се е разминавал), ужас направо ...
                              Този кошер поне не бяха толкова агресивни, какво им е станало сега не знам ...

                              Та въпросите ми са два:
                              1. Как да унищожа това пчелно семейство, като искам да си запазя кошера, защото е хубав и от дебел чам? Искам да ги унищожа до крак, само кошера и рамките да останат (без восъка и теловете, само дървенията), такива пчели не искам, а и днес просто си подписаха смъртната присъда! Много съм им насъбрал ... Ако рамките са без пчели е лесно, ще изрежа восъка и ще го изгоря, ама сега като е пълно с пчели ...
                              Ако евентуално ги затворя за няколко дни дали няма да се издушат вътре, и аз не знам ..., но трябва да ги унищожа, докато не са направили още някоя голяма беля ...

                              2. Как да стане преместването на всичките 24 кошера?
                              Мислех си като се свечери и се приберат в кошера да закова мрежа на двете прелки, за да не излизат. На другия ден да ги замъкна на новото място и 1-2 дни да стоят така с мрежата за да не излизат, като през това време освен ще им давам сироп ...

                              Мисля сега уикенда да свърша тази работа, та дотогава трябва да съм измислил как да стане.
                              Всеки един кошер ще го пристегна с товарни колани, да не се размести или разпадне нещо, всички кошери са с по 1 магазин, а някои и с по 2 (за ДБ) и с по 2 или 3 ЛР корпуса ...

                              Благодаря предварително, дано на никой не се налага да пише по такъв повод ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • #45
                                От: Медоносна 2014

                                Съжалявам за кучето. Абсолютна глупост е да унищожиш целия кошер. В момента пчелите са много агресивни, има млади пчели, които жилят много. Просто трябва да смениш майката. Генът и е агресивен и новоизлюпените пчели са агресивни. Лош кошер= силен кошер. Но да унищожиш целия кошер... недей, не си заслужава. Просто сега си ядосан, след време ще разбереш, че съм бил прав. И моето куче е на 2 месеца и онзи ден се завря под един кошер и го погнаха, но баща ми го измъкна бързо.

                                Ако ще ги преместваш сега, мести ги по 1 метър на ден, примерно. Но сутрин рано или вечер късно, когато са се прибрали пчелите.
                                Иначе най-добре е да се преместят зимата.
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X