Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Медоносна 2014

    Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
    При мен пчелите изхвърлят търтейте, защо става така?
    Изхвърлят семействата , който имат малко храна, но и семейства с добри запаси.
    Семействата св развиват добре и чакам акацията, дано не вали тогава.
    Нормално е да изхвърлят по малко търтееви ларви, защото е дъждовно и студено.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #17
      От: Медоносна 2014

      Те гонят търтейте като през Август.
      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

      Коментар


      • #18
        От: Медоносна 2014

        Лошо. Няма паша, трябва да храниш.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #19
          От: Медоносна 2014

          Вчера успях да попрегледам няколко кошера, въпреки не толкова доброто време.
          Имам питане - един кошер имам, силен доста, много пчели, много пило, всичко ок, обаче на една рамка почти цялата е с търтиево пило, много малко нормално пило има, всичкото е търтеи, и от двете страни на рамката. Надрах ги с вилицата (е, оставих малко все пак), и след няколко дни пак ще ги прегледам.
          Защо е така? Единия вариант, за който се сещам е самата рамка да е скапана, т.е. килийките й да са по-големи като размер и затова да става търтеи, ако е така, рамката лесно ще я сменя. Друга причина евентуално? Иначе другите рамки в кошера са си супер, има тартеи, но в рамките на нормалното.
          Единия ми кошер гледам направили два маточника, добре че на различни рамки, та едната рамка я в преместих в кошер без майка пък.

          Като цяло малко са ми проблемни ДБ кошерите, т.е. семействата са силни на повечето кошери, бързо се развиват и много често трябва да ги следя имат ли място за снасяне, имат ли работа и т.н., за да не се роят. Все размествам рамки по кошерите и т.н.
          При МК като стане така, ако е на 2 корпуса примерно, просто от горния свалям празни рамки долу (да има място за снасяне майката), а отдолу качвам горе рамки с пило. Ако много се засилят, просто слагам трети корпус с празни рамки - ако сега започвах да се занимавам с пчеларство, само с МК щях да карам, ама ха де

          Сега около Гергьовден съм малко отпуск, та ще им обърна повечко внимание, а и дано времето е с нас, че досега трудно успявах да открадна по някой ден за прегледи - все вали.
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #20
            От: Медоносна 2014

            Тази рамка с търтеевото пило е за бракуване. Това е развъдник на акар, мое мнение. Слагай една основа за градеж до пилото и готово. Сега от рапицата са полудели. Силните 12 рамкови са на 8-9 рамки с пило и на 1-2 магазина. Идеални за майски отводки.

            Коментар


            • #21
              От: Медоносна 2014

              Първоначално публикуван от STROIL Преглед на мнение
              Тази рамка с търтеевото пило е за бракуване. Това е развъдник на акар, мое мнение. Слагай една основа за градеж до пилото и готово. Сега от рапицата са полудели. Силните 12 рамкови са на 8-9 рамки с пило и на 1-2 магазина. Идеални за майски отводки.
              Абе по пътя на логиката и аз не виждам друга причина. С акарите всичко е ок в този кошер, както и в останалите, т.е. явно рамката си е за бракуване. Ейсега след някой ден ще вида каква са я свършили и вероятно восъка от рамката ще отива за претопяване.
              Много се радвам, че край селото ни няма рапица, ако имаше, не ми се мисли какво щеше да е ...
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #22
                От: Медоносна 2014

                И аз имам една рамка от едната страна само с търтейово пило. Сложих я за градеж и се е изкривила по средата, от вдлъбнатата страна само големи килиики и всички осеменени, а от изпъкналата само малки и те осеменени. Дожаля ми да изхвърля толкова пило и я преместих крайна. След като се излюпи веднага се бракува. Вчера при прегледа точно този кошер е започнал да се рои. Та така го разделих и направих една отводка. Имаше един маточник доста дълъг и запечатан. За първи път виждам такъв маточник, а имаше и доста незапечатани маточници.

                Коментар


                • #23
                  От: Медоносна 2014

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0381.jpg
Прегледи:1
Размер:170.2 КБ
ID:5583077ползвай стройтелна ,а старата я претопявай
                  само бараки

                  Коментар


                  • #24
                    От: Медоносна 2014

                    Пфф, бях забравил да спомена, сега като каза, та се сетих - точно в тоя кошер сложих строителна рамка (досега не съм ползвал строителни), пък оттам извадих рамка с пило за да подсиля друг кошер.
                    Само че моята строителна няма такава разделителна летва, просто в горния край на рамката сложих някъде към 7-8 см ивица от восъчна основа.
                    Да си призная, строителната я сложих със съвсем друга идея, да поизградят восък, който аз после да взема за да си направя восъчни чашки (маточници), понеже смятам тази година да се пробвам в майкопроизводството за собствени нужди, имам няколко кошера с по-миналогодишни майки, работят си, но им е вече трета година, а миналата година беше голям проблем с купешките майки, няма и няма, чак късно лято успях да се уредя.
                    Така или иначе в следващите кошери намерихме достатъчно нови далаци, и оттях си направих "чашки", сега май месец ще се пробваме в майкосъздаването.
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #25
                      От: Медоносна 2014

                      Стройтелната рамка е също и контролна, освен за борба с акара,но трябва да се вади навреме иначе бая търтей ще завъдиш ,а и вадиш чист восък
                      само бараки

                      Коментар


                      • #26
                        От: Медоносна 2014

                        Това със строителната рамка от много хора се отрича. Търтей трябва да има в кошера и семейството само си ги контролира. Колкото повече търтей има, толкова е богата на мед годината.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Медоносна 2014

                          Ми аз за пръв път сложих строителна рамка, ама със съвсем друга цел
                          Съдейки по броя на търтеите в тоя кошер специално, трябва да купувам цистерна за да мога да събера меда

                          Като казахме мед - откъде намирате 720 мл буркани?
                          Аз миналия ден купих 500 буркана, но 680 мл (по 10 стотинки бройката), не успявам да намеря 720 мл. Тия ще съберат някъде към 930-950 гр. мед, голяма работа.
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #28
                            От: Медоносна 2014

                            Утре ще слагам плодникови рамки на два кошера ДБ 10 , ше зкарам 1,2 стар мед и слагам да има да снася мама! Че много пчела има излиза по прелката нощно време.
                            Почнаха и да пълнят магазините.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Медоносна 2014

                              Днес се видях в чудо от 10 рамки ДБ 7с пило и3с мед ! най отгоре имаше рапичка станала е като мас ! Надолу няма от рапица.... имаше поне 10 маточника 2 много големи и ги оставих ! Рамка с 4маточника и пило прехвърлих в друг кошер искам да видя как ще работи с две майки ! " 4 маточника съм унищожил !Магазина също е много тежък и натрескан ! Сложих и две основи да гарадът и да снасят че да не се роят! Миналогодишен рой е ! Тогава го изсипах в тръвна с майка и после си направи маточник ... и не се рои ! Вчера един комшия дойде да му дам две тръвни че две негови ДБ12 се роили с магазини ,всичко пълно нямало къде да снася майката. Трябваше да отварям един подобен 10 ДБ но свършиха основите

                              Коментар


                              • #30
                                От: Медоносна 2014

                                Първоначално публикуван от snap Преглед на мнение
                                Днес се видях в чудо от 10 рамки ДБ 7с пило и3с мед ! най отгоре имаше рапичка станала е като мас ! Надолу няма от рапица.... имаше поне 10 маточника 2 много големи и ги оставих ! Рамка с 4маточника и пило прехвърлих в друг кошер искам да видя как ще работи с две майки ! " 4 маточника съм унищожил !Магазина също е много тежък и натрескан ! Сложих и две основи да гарадът и да снасят че да не се роят! Миналогодишен рой е ! Тогава го изсипах в тръвна с майка и после си направи маточник ... и не се рои ! Вчера един комшия дойде да му дам две тръвни че две негови ДБ12 се роили с магазини ,всичко пълно нямало къде да снася майката. Трябваше да отварям един подобен 10 ДБ но свършиха основите
                                Я кажи повече за това с червеното?
                                "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X