Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Медоносна 2014

    Най-добре е кошер без майка по това време да се разформирова и да отива по другите кошери. Разбира се ако сме сигурни че няма болест или ако не ни трябва бройка към момента. При нормално изпролетяване бройката се възстановява. Купешката майка по това време най-вероятно ще я сменят при първа възможност, а на твойта сметка остава цената на майката, допълнителната работа, отслабеното семейство и придадените пити с пило, с които си отслабил и други семейства. Но ти си решаваш. Това му е най-хубавото на пчеларството - всеки сам си решава.

    Коментар


    • От: Медоносна 2014

      Историята е следната на 26 юли във отводката имаше яйца и пило на различна възраст.Обаче на 5 август като го прегледах кошера,имаше само запечатано пило и4-5 маточника някои бяха по средата на пити,а други от долната страна на летвата, тогава сложих една пита на която имаше яйца и пило.На 19 август сложих още една пита с пило и яйца.Вчера 9 септември пак го отворих като се надявах че вече трябва да има работеща майка но няма нито яйца и пило.Този кошер във момента има 6 плътни рамки ДБ с пчели.От тази година имам 30кошера ДБ тоест има откъде да взема рамки пило да го подсиля,но не съм сигурен дали си заслужава?Във момента ми се въртят два варянта за действие.1-ви да напуша добре пчелите да се насмучат с мед и да ги изтърся рамка по рамка. 2-ри след два дена да сложа една рамка с яйца-пило и след 4-5 дена да проверя дали има заложени маточници.Ако има ще ги унищожа и ще купя майка да им придам.Имам слаб кошер които мога да го обединя към въпросния но ме притеснява при събирането на двата,пчелите да не вземат да убият майката.
      Последно редактирано от търся; 10-09-14, 15:44.

      Коментар


      • От: Медоносна 2014

        Много е вероятно да има майка, но да не е оплодена. Търтейте при мене поне не се виждат и няма как да се оплоди. Сложи една рамка с пило сега и ако не направят маточници до 3 дена значи има майка. При предаване на нова майка се рискува убиването и.

        Коментар


        • От: Медоносна 2014

          Щом си имал маточници, решението на Димич е най-разумно според мен. Аз забравих да спомена че в нашият случай нямаше нито един маточник заложен никъде, не можехме да си го обясним.
          Кольо Динев

          Коментар


          • От: Медоносна 2014

            Днес прегледах пак кошера видях майка и малко яйца,тъкмо е започнала да снася.Сега въпроса е дали ще успее това семейство да си направи достатъчен брои пчели че да изкара зимата?

            Коментар


            • От: Медоносна 2014

              Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
              Днес прегледах пак кошера видях майка и малко яйца,тъкмо е започнала да снася.Сега въпроса е дали ще успее това семейство да си направи достатъчен брои пчели че да изкара зимата?
              Най-добре започни да подхранваш, за да стимулираш снасянето на майката.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • От: Медоносна 2014

                Прехвърли му една пита поне. Дори и да успее на пролет ще е живо-умряло.
                Кольо Динев

                Коментар


                • От: Медоносна 2014

                  На каква цена си продавате медеца тази година.

                  Коментар


                  • От: Медоносна 2014

                    Аз не съм си мислел че тази година ще продавам, ама роячетата ми дадоха общо 30 кг и ще имам излишен. Обаче по 7 лв/кг мисля да не падна, ако щът той меда срок на годност няма. Иначе и на мен ми е интересно как върви по на едро, не че мисля да ми става бизнес, ама знае ли се.
                    Кольо Динев

                    Коментар


                    • От: Медоносна 2014

                      Имали хора които третират за акар с оксалова киселина?Наистина ли е по ефикасна от варостопа.

                      Коментар


                      • От: Медоносна 2014

                        На едро тук около Нова загора (а и не само) търгашите дават 5 лв/кг. На дребно го давам на 6 (на доста хора и това им се вижда скъпо, ама на такива им тегля по една наум :-) ), макар че знам, че е евтино, минимум 6,50-7 трябваше да го пусна, ама за мене е по-важно да го продам. Догодина живи и здрави ще видим, но принципно съм решил ако изкарам достатъчно количество, да го продам повечето на едро, защото на дребно си е занимавка, и по-не ги виждаш парите ...

                        Относно оксаловата, съвсем отскоро започнах да чета из фейсбука за нея, защото май се навих да третирам един път с оксалова, но имам още доста да чета де.
                        То от варостопа май почти всичко е по-ефективно :-)
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • От: Медоносна 2014

                          Във фейсбука гледах снимки какъв е резолтата след третиране с оксалова киселина,и имаше доста паднал акар.Христо със какво си третирал?

                          Коментар


                          • От: Медоносна 2014

                            Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
                            Във фейсбука гледах снимки какъв е резолтата след третиране с оксалова киселина,и имаше доста паднал акар.Христо със какво си третирал?
                            Досега 2 пъти с мравчена киселина (с плаки), като плаки си имам отпреди (като съм купувал готов Фурмитом), а мравчената си я разреждам аз до 60%.
                            След тези две третирания, също имаше доста паднал акар.
                            Идеята беше да третирам три пъти с мравчена, но третия път не успях, понеже времето се развали, затова сега си мисля третия път да е с оксалова, но тепърва ще чета кое как защо и по колко
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • От: Медоносна 2014

                              Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                              Досега 2 пъти с мравчена киселина (с плаки), като плаки си имам отпреди (като съм купувал готов Фурмитом), а мравчената си я разреждам аз до 60%.
                              След тези две третирания, също имаше доста паднал акар.
                              Идеята беше да третирам три пъти с мравчена, но третия път не успях, понеже времето се развали, затова сега си мисля третия път да е с оксалова, но тепърва ще чета кое как защо и по колко
                              Купих оксалова киселина на кристали,продавача каза че била (85процента).Ще я правя по следния начин. Първо във един литър дестилирана вода разтварям 35гр.оксалова киселина,след това отделно във един литър вода от чешмата разтварям 500гр.захар.После захарния сироп и разтвора с оксаловата ги наливам в по голям съд,разбърквам да се омешат.От така направения разтвор взимам със спринцовка по 1милилитър на междурамие с пчели,тоест ако са 5 междурамия с пчели ще сложа 5мл.за цялото семейство.Човека които ми даде тази рецепта каза да накапвам по горните летви на рамките,а не във междурамията.Понеже ми се вижда малко само по 1милилитър на между
                              рамие с пчели,а и четох в феиса че някои слагат по 5милилитра на междурамие.Снощи си направих експеримент разтворих 3-ри грама и половина във 2л.вода от чешмата.Отпих от разтвора без да гълтам на вкус е доста натрапчиво.А като сложа 35г.както е по рецепта тогава можеби тези 1мл.на междурамие не са никак малко?

                              Коментар


                              • От: Медоносна 2014

                                Колеги останали нещо да правите по пчелините или приключихте със зазимяването им,аз сложих мишепредпазилите,разхвърлях по малко отрова за мишки под всеки кошер.Третирах с ОК но гледам че се появиха оси и влизат в някои кошери.Направих капани но за два дена общо само 10 -тина оси се бяха хванали.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X