Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свърши ми "Вилямовката"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Свърши ми "Вилямовката"

    Баш в най-големия студ в началото на февруари т.г. ме зарадва приятна покана за участие в прасешко погребение Чудесен повод да се опаткат последните две бутилки от любимата марка - една "Viljamovka" и една "Dunjevaca" в подходяща за целта компания и "церемония". Пристигаме на погребението, тържествено изваждам "скромния ни принос" към предстоящия купон и го връчвам на домакина. Очите му блесват, сграбчва той двете бутилки и с възклицания "Чудесно ! Много благодаря ! Супер подарък !"... мушва ги дълбоко в един скрин и изважда от там две "необозначени" бутилки - домашна ракия: "Сядайте, сядайте, да видите моята сливова колко добра е станала !"

    Мхм... сливовата му беше добра, прасето - супер, но... с прежадняла душица за крушов елексир, като се запролети, реших да спретна нов алко-гастро-рейд за попълване на запасите. Къде ? Айде да бъде до "Дявола Варош" - местност, която не знам сърбите как успяха да се организират, но изместиха Белоградчишките скали в наддаването за http://www.new7wonders.com/, с нощуване в Пролом баня (бря, сега гледам, че имат и българска версия на сайта).

    По-пряк път за Пролом баня от през Ниш - нЕма. Намира се в пролома между (силно казано) планините Радан и Соколовица, може и да има някаква offroad-връзка с Лесковац, а другата опция включва минаване през Косово.

    В Ниш, прочее, не бях стъпвал от осем години. Същата приятна циганийка , с разликата, че нещо много, ама прекалено много народ беше изпълзял на припек, направо не можеш да се разминеш по улиците от навалица в събота М`да - нашите градове опустяват през уикендите, пък в Ниш "льуджете" поради липса на пАре или що, но се расождаха масирано из града и крепостта.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0009.jpg
Прегледи:1
Размер:153.4 КБ
ID:6051363

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0012.jpg
Прегледи:1
Размер:103.1 КБ
ID:6051364

    На входа на крепостта пешеходците се упражняваха в нещо като наш "флаш-моб" пред ВИТИЗ, като непрекъснато пресичаха двете пешеходни пътеки и създаваха голямо задръстване
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0013.jpg
Прегледи:1
Размер:179.3 КБ
ID:6051365

    Това не са паркирали коли:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0011.jpg
Прегледи:1
Размер:112.6 КБ
ID:6051367

    От Нишката "Капалъ-чаршъ" се носеше уникален тътен, усилен от ламаринения покрив, който ни накара да надзърнем отгоре откъм крепостната стена:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0025.jpg
Прегледи:1
Размер:130.7 КБ
ID:6051366

    От другата страна на главната "крепостна капия" е циганският битак и хайван-пазар, който вече раздигаше сергиите:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0030.jpg
Прегледи:1
Размер:146.0 КБ
ID:6051368

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0031.jpg
Прегледи:1
Размер:195.0 КБ
ID:6051369

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0033.jpg
Прегледи:1
Размер:213.4 КБ
ID:6051370

    СЛободна гугутка наблюдава кафезите с "несречима" събратя:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0036.jpg
Прегледи:1
Размер:144.2 КБ
ID:6051371

    Следва продължение...
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: Свърши ми "Вилямовката"

    Като стана дума за "капия" (порта), всяка себеуважаваща се турска крепост у сръбско има порта, сочеща към центъра на културата и просветата... Видин !
    Калемегданската Видин капия (копната от нета):

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:42391542.jpg
Прегледи:1
Размер:43.7 КБ
ID:5575616

    и нишката и съименница:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0039.jpg
Прегледи:1
Размер:128.4 КБ
ID:5575617

    вЧеПетляващ крепостен ров, непревърнат на игрище или тенис-корт, за разлика от калемегданските:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0040.jpg
Прегледи:1
Размер:111.6 КБ
ID:5575618
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: Свърши ми "Вилямовката"

      Бунамент !
      Чаай са буна у темата.
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        От: Свърши ми "Вилямовката"

        Нишката тврђава е доста неизследвана територия. Под крепостните валове има плетеница от тунели, които биха станали интересна атракция като парижките или римските катакомби, но-о-о-о, българска му работа . През 1980-и-някоя си година открили това:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0018.jpg
Прегледи:1
Размер:216.2 КБ
ID:5575629

        Датирали го от времето на наш Коце Нишки

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0021.jpg
Прегледи:1
Размер:224.0 КБ
ID:5575630

        и го кръстили "сводестото здание", защото не знаят за какво е могло да служи (за винарска изба се е утепало, ако питат мен):

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0020.jpg
Прегледи:1
Размер:84.6 КБ
ID:5575631
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #5
          От: Свърши ми "Вилямовката"

          Като стана дума за Коце Нишки, по шосето са нацвъкали табели за историческа забележителност, от онези кафявите, с гръмкото "City of Nis - the birthplace of emperor Constantine the Great" и паметник са му изтъпанили:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0036.jpg
Прегледи:1
Размер:122.6 КБ
ID:5575633
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Свърши ми "Вилямовката"

            Женската част от семейство Гагич обаче странно се възрадва на тази джамия:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0016.jpg
Прегледи:1
Размер:210.9 КБ
ID:5575634

            Настина стара, около петстотин годишна, оказа се, че била на някакъв герой от сериала "Великолепния век", който аз не гледам - Малкочоолу Бали Бей явно предтеча на Джон Малкович, щом и до ден днешен имат такъв успех сред жените.
            Мен ме впечатлиха колоните - от красив цветен мрамор, но зверски ерозирал от замърсения въздух, грапав, заприличал на пясъчник:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0015.jpg
Прегледи:1
Размер:101.1 КБ
ID:5575635

            Български учени навремето бяха намерили способ да се предотврати това разяждане на древните мраморни паметници на открито и така да спасят Акропола и др. застрашени обекти - да се нанесе покритие от някакви химикали, които да карбонизират и да запечатат разяждането. Юнеско обаче отхвърлили рецептата, защото процесът бил необратим, а изискването било всички такива консервации да могат да се премахнат при необходимост и да се възстанови оригиналният вид.

            След ослободженьето, сърбите са бутнали минарето:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0042.jpg
Прегледи:1
Размер:210.6 КБ
ID:5575646
            Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 31-03-14, 15:00.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: Свърши ми "Вилямовката"

              Вилямовката дето продават тука, същата ли е тази като тази в Сърбия. Че тукашната е отвратителен одеколон, нищо общо с истинската сръбска ракия дето си купуваме от хора там.
              Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

              UaZ 469B

              Коментар


              • #8
                От: Свърши ми "Вилямовката"

                Първоначално публикуван от alex_r Преглед на мнение
                Вилямовката дето продават тука, същата ли е тази като тази в Сърбия. Че тукашната е отвратителен одеколон, нищо общо с истинската сръбска ракия дето си купуваме от хора там.
                Точно така - не е същата. Има и съществена разлика в цените и качеството на различните марки и видове вилямовка в самата Сърбия, на което всъщност съм посветил темата , ама нещо много "бавно пиша". Като се поотвори време, ще продължа.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: Свърши ми "Вилямовката"

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  ... Като се поотвори време, ще продължа.
                  Гледай да намериш време. Не за ракията , а за пътеписа.
                  Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                  Коментар


                  • #10
                    От: Свърши ми "Вилямовката"

                    Благодаря за споделянето! Интересно място е "Дявола Варош" ! Аз съм "влизал" от към Косово. Близко е до граничният пункт Мердаре! В сравнение с "Луковските бани" пътя е много добър! Колко "домача" съм донесъл...ама няма вече
                    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Свърши ми "Вилямовката"

                      Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                      Близко е до граничният пункт Мердаре!
                      Някои "топоними" много впечатляват там. Това, видяхме табела за натам и понеже по-старите Гагичи в семейството сме таквоз... франкофони , сещате се как ни прозвуча (букв. "л@йнаре" ). Ето тази табела напр. си я снимах:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:290320142036.jpg
Прегледи:1
Размер:135.3 КБ
ID:5575644
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #12
                        От: Свърши ми "Вилямовката"

                        Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                        Гледай да намериш време. Не за ракията , а за пътеписа.
                        Недей да спамиш! Да си се придържа към темата!
                        edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                        Коментар


                        • #13
                          От: Свърши ми "Вилямовката"

                          Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                          Да си се придържа към темата!
                          Айдемо. Както знаем, ракија је жестоко алкохолно пиће , както и да звучи това по нашенски, значи просто "твърдо алкохолно питие". Ние, българите, сме големи специалисти по производството и консумацията й. В състояние сме да сварим ракия от всичко. Например един познат една година не можа да продаде кайсиите си и направи елексир ли, еликсир ли, как се пише правилно ? Мно-о-о-ого скръндзаво подаряваще по една бутилчица и му викам един ден, абе, защо не я продадеш, ето аз например ще си купя ? Той отговаря: "Как да я продам, бе ? Требе да й искам по 100 лв./литъра, щото за да не се набутвам, не купих нито захар, нито вода сложих в джибрито, нямаше къде да я складирам ракията - трябваше бидони нови да купувам. Как да се отърва от 6 (шест) тона развалящи се кайсии, отели ми се вола, докато ги разбия всичките на "нектар" с бъркалка за строителни разтвори, да извадя костилките и да я изпека... Сметнах, че и на компоти да ги бях правил, повече набутвация с пари - трябваше буркани да купувам, повече дърва за варенето им отиват и т.н. По 30 кила кайсии са влезли във всеки литър от тази течност, сметай колко струва !" Така едно 10 години пиеше той и черпеше с тази ракия, но не продаваше, докато Господ не го изправи пред по-голямо изпитание: три тона непродаден... мед Еми... и медът стана на ракия. Доста добра се получи и тя, ама ба-а-а-а-авно ферментирал медът с вода, някакви дрожди му мешал, не знам какви биотехнологиЙЙ приложил. На един колега баща му пък има смокинова градина. Прекупвачите малко плащат, да ги закара на пазара - пак една камара тапиЙ трябват, па транспорт, па наем на сергия, па те бързо се развалят... я, у казана ! От тази ракия обаче много-много избягвам да пия. Не знам каква й е магията, но... просто не се събуждам на следващия ден по-рано от 4 ч. следобед Няма главобол, няма никакви вредоносни последици, но приспива като хирургическа упойка... Байчото твърди, че и той от скръндзавиня не добавя ни захар, ни нищо и аз съм склонен да му вЕрвам, ама.
                          Едно нещо обаче не можах да разбера - как се прави крушова ракия ? Защо в България не съм попадал на добра крушова ракия ? По едно време създадохме една "задруга" или "коалиция на желаещите", събрах на тъста окапалите круши от три дървета, всеки от ортаците се снабди по своя си линия от други места с тлъсти, дебели, сладки, сочни круши, спазихме всички съвети, препоръки, рецепти, ползвахме вещ казанджия, но... тесла Казанът загоря, ракията излезе слаба, вярно с много приятен крушов мирис, ама като пийнеш - пърцуца някаква, то точният израз си е "слаба ракия", друго определение няма. Все едно си сипал вода в нея. По едно време се беше извъдила някаква българска, даже с круша в шишето, ама не. Затова пуста сръбска крушовица е без конкуренция засега.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #14
                            От: Свърши ми "Вилямовката"

                            Е, то за такива ракии казана не е най-подходящия уред. Аз напипах тука една дюлева (доста хора от форума я опитаха), не е силна заради двойната дестилация, но е ароматна и без вредни последствия. А вчера си взех Димитровград "Dunjevaca", ама малко е "засилена" с аромата.
                            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                            Коментар


                            • #15
                              От: Свърши ми "Вилямовката"

                              Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                              Е, то за такива ракии казана не е най-подходящия уред. Аз напипах тука една дюлева (доста хора от форума я опитаха), не е силна заради двойната дестилация, но е ароматна и без вредни последствия. А вчера си взех Димитровград "Dunjevaca", ама малко е "засилена" с аромата.
                              А какъв уред ? Да не е по онази схема: кани ме един ден съсед на гости и сипва "Виж каква ракия съм направил !" Пийвам аз... ... дивно менте . Той: "Е, как е ? Да ти сипя още една ?" Аз: "Абе-е-е-е, хън-мън, това... нещо... ъ-ъ-ъ-ъ, от какво е ?" А той: "Ама чакай, аз казах сам съм си я ПРАВИЛ, не сам съм си я ВАРИЛ / ПЕКАЛ ! Намерих тука един убав винпромски спирт, една убава вОда..."
                              Под "дюлева", "крушова", "вишнева" и т.н. имам предвид единствено и само правена от съответния плод:

                              Шљива - Шљивовица – Сливова
                              Лоза - Лозовача - Гроздова
                              Ком - Комовица – Джиброва, Шльокавица
                              Кајсија – Кајсијевача
                              Бресква – Бресковача – Праскова
                              Крушка - Крушковача, Виљамовка – Крушова
                              Јабука - Јабуковача - Ябълкова
                              Дуд – Дудовача – Черничева
                              Дуња – Дуњевача - Дюлева (дјулева)
                              Смоква – Смоквовача – Смокинова
                              Вишња - Вишњевача – Вишновка
                              Трешња – Трешњевача – Черешова
                              Малина - Мalinovača


                              Са мешаним воћем- Плодова (смес)


                              Другото с добавки, настойки и т.н. си е друго:
                              са травом / биљкама – Траварица
                              са клеком - Клековача
                              са орасима - Ораховача
                              са медом – Медовача
                              са анисом - Анасонка (анасонлијка)
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X