Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Теч на кормилна кутия Discovery 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Теч на кормилна кутия Discovery 2

    Привет колеги!
    Не бях карал джипката две седмици и като реших да я разтъпча, гледам под нея малка локвичка. Наведох се отдолу и видях, че се стича масълце по рамото (хебела) на кормилната кутия. Прекарах я на канала и видях, че капе точно от изходящия вал на кормилната кутия и се стича по рамото.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0146.JPG
Прегледи:1
Размер:162.5 КБ
ID:6047585

    Разрових документацията и www.lrcat.com . Видях, че има ремонтен комплект точно за там - Steering Box Output Seal Kit QFW100180.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0157.JPG
Прегледи:1
Размер:225.2 КБ
ID:6047588

    Поръчах го от island-4x4.co.uk, уж пишеше Quality aftermarket, но дойде Britpart. Както и да е, ще го слагам, нямам друг. По процедура в ремонтното ръководство пише да се свали цялата кормилна кутия, което беше голям гърч. Източва се антифриза, свалят се отдолу кората под двигателя и металните тръби на охладителната система, откачат се стабилизираща щанга и тампоните на двигателя. Надига се целия двигател с крик и се извършват още няколко неща. Сваля се кутията и се вади целия изходящ вал отгоре. Хванах се за главата, беше много работа а и нямах другия ремонтен комплект за отгоре QFW100190, който също трябваше да се смени като се отвори. Разрових се в нета да видя какво пише по международните форуми, евентуално за друго решение и видях един хамериканец как го прави без да сваля кутията. Беше на Диско 1, но разликата в механизма на кутиите принципно май няма. Та процедурата е следната:
    1. Развиване на гайката на рамото, като първо се изправя законтрящата пластина. Ключ с номер 40. Аз нямах и ползвах 41. Не беше много лесно, стегнат е на 240 NM, но в сравнение с това което предстоеше си беше направо песен.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0155.jpg
Прегледи:1
Размер:87.2 КБ
ID:6047587

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0150.JPG
Прегледи:1
Размер:187.6 КБ
ID:6047586

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0141.JPG
Прегледи:1
Размер:231.5 КБ
ID:6047584

    2. Изваждане на рамото от оста. Голям гърч, ама наистина голям. Два дни го пръсках с разни спрейове - замразяващи, разяждащи, нагрявах го внимателно, бих и с чука, но не та не.Първи опис със скобичка за лагери Force. Скъсах няколко пъти болтовете на скобата. Явно беше малка и недостатъчно здрава за да го извади.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0166.JPG
Прегледи:1
Размер:233.1 КБ
ID:6047590

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0167.JPG
Прегледи:1
Размер:259.5 КБ
ID:6047591

    Втори опит с по-тежка артилерия. Здрава скоба, напъни с тръбата, но скобата се разкрачваше и изтърваше. Направих и едно приспособление за да я държи прибрана и отново напъни с тръба. Голям зор, хем с длъжка тръба напъвах и скобата не издържа и се счупи единия зъб.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0169.JPG
Прегледи:1
Размер:236.6 КБ
ID:6047592

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0173.JPG
Прегледи:1
Размер:222.7 КБ
ID:6047593

    Бях я взел от приятел и не стига, че не свърши работа, ами сега и нова скоба трябваше да му купувам. А беше солидно желязо струващо 180 лв. В магазина намерих същата и я купих, но купих и една скоба специално за накрайници и хебели. Беше 14 лв., и да се счупи ще ги прежаля, на фона на другата, която е 180 лв.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0180.JPG
Прегледи:1
Размер:193.4 КБ
ID:6047594

    Наложи се малко да и резна ушите че не влизаше в оста, но иначе пасна перфектно.
    Сега вместо с тръбата, взех назаем малък и голям пневматичен пистолет, че останъх без ръце да напъвам. Естествено с малкия не се получи, въпреки че беше марков. Големия обаче му разказа играта, дори скобата за 14 лв. издържа и извади желязото. Кеф, след два дни гърч.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0181.JPG
Прегледи:1
Размер:224.5 КБ
ID:6047595

    3. Процедурата по махане на семерингите е следната - най-долната, която предпазва от замърсяване навътре беше обърната наобратно, не знам защо. Сигурно си има причина и логика!? Разпробих с 2 мм свредло дупчица в плоската част за да навия видия, с която да издърпам семеринга. Получи се перфектно.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0189.JPG
Прегледи:1
Размер:261.4 КБ
ID:6047596

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0191.JPG
Прегледи:1
Размер:192.6 КБ
ID:6047597

    След този семеринг има зегерка и метална шайба, които държат основния семеринг (уплътнение) за високо налягане.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0193.JPG
Прегледи:1
Размер:216.5 КБ
ID:6047598

    Махнах ги и по идея на американеца, като завъртиш волана и с течност в казанчето, налягането ще изхвърли уплътнението. Така и стана, при запален двигател леко натиснах волана и то изкочи. Е пръсна малко настрани, но не много. Ако сте по-бързи, можете да не източвате течноста докрай. Аз забърсах набързо вътре и мушнах новото уплътнение, като за набиването си бях направил едно дорниче от пластмаса. Най-долния семеринг отново монтирах наобратно, както беше оригиналния.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0159.JPG
Прегледи:1
Размер:225.4 КБ
ID:6047589

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0195.JPG
Прегледи:1
Размер:256.0 КБ
ID:6047599

    След това всичко по обратния ред. Не съм обезвъздушавал, защото уж не източих цялата течност. Долях оригинална течност с парт номер STC50519LR, която обаче е зелена а Диското беше с червена. Мисля, че не им пречи като ги смеся?! Иначе си има болт за обезвъздушаване на кутията отгоре. Забелязах, че старото уплътнение беше доста износено от вътрешната страна и нямаше как да не капе. Но нищо няма вечно, явно си се сменя след време, след като си има сервизен комплект за него. Надявам се да съм бил полезен!
    LR Disco II 99 - TD5
    www.lre-bulgaria.org

  • #2
    От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

    Малее, Радо, наистина голем гърч. Но евала за волята и изобретателността.
    за Любимец да си във форма..
    Land Lord Discovery II TD5 + Garmin Oregon 450 + Norica Marvik Gold + Sprint Apolon + Liverpool fan.
    LZ2РSD

    Коментар


    • #3
      От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

      Първоначално публикуван от shaterhand Преглед на мнение
      Малее, Радо, наистина голем гърч. Но евала за волята и изобретателността.
      за Любимец да си във форма..
      Ааа, до Любимец има мнооого време. Сигурно ще счупя още нещо и ще го поправя.
      LR Disco II 99 - TD5
      www.lre-bulgaria.org

      Коментар


      • #4
        От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

        Мдааа, леко си се изкривил, ама си свършил работата. Бравос. Да ми купиш веднага една такава скоба, да не се разправяме.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

          Това е май поредното нещо, което в ръководството е описано сложно и с поне десет излишни действия. Семерингите на хебела не съм ги сменял, ама смених цялата кутия преди година и половина за около три часа с източването, цигарите и обезвъздушаването, в гаража, без канал и подемник. Освен напречната щанга отпред и тръбите на антифриза, друго не съм разкачвал. Антифриз не съм източвал, само откачих тръбите от шасито и ги сбутах настрани. Поне такива са ми спомените.
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • #6
            От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

            Явно това е вирусно заболяване , тази сутрин и под моя имаше маркирано .

            Коментар


            • #7
              От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

              И аз днес вадих хебел, само, че кутията беше на менгемето и с подобна скоба (като на първата снимка и не я счупих), чук и WD излезна за 10 мин., така, че не съм убеден че сервизното ръководство е разточително. Да не говорим, че като ти е отгоре над главата може да те очисти!

              Коментар


              • #8
                Търси такава скоба и сериозен пневматичен гайковерт.
                Ако всичко е наред всичко може да се смени за час.

                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                Да не говорим, че като ти е отгоре над главата може да те очисти!
                Забравил съм да кажа, че гайката се развива няколко оборота и се оставя там за да подпре хебела при ваденето.
                Вижда се на снимките.
                Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 08-03-14, 17:10.
                LR Disco II 99 - TD5
                www.lre-bulgaria.org

                Коментар


                • #9
                  От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

                  Първоначално публикуван от Радослав Стефанов
                  Забравил съм да кажа, че гайката се развива няколко оборота и се оставя там за да подпре хебела при ваденето. Вижда се на снимките.
                  Да, това се видя и е задължително. Иначе, скобата е перфектна, евала за което.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

                    Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                    И аз днес вадих хебел, само, че кутията беше на менгемето и с подобна скоба (като на първата снимка и не я счупих), чук и WD излезна за 10 мин., така, че не съм убеден че сервизното ръководство е разточително. Да не говорим, че като ти е отгоре над главата може да те очисти!
                    Андро, имах предвид, че е разточително в частта "как се сваля кутията" - за хебела съм съгласен, че е по-удобно при свалена.
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

                      Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                      И аз днес вадих хебел, само, че кутията беше на менгемето и с подобна скоба (като на първата снимка и не я счупих), чук и WD излезна за 10 мин., така, че не съм убеден че сервизното ръководство е разточително. Да не говорим, че като ти е отгоре над главата може да те очисти!
                      Цялата работа е, че за всичко си трябва точния инструмент. Моят хебел се бе запекъл яко. И аз бих яко с чука, но първоначално не смеех. Все пак в кутията е пълно с лагери, уплътнения, тефлонови шайби и др., които могат да се прецакат. Един приятел ми каза, ти върви пий едно кафе а като се върнеш, ще е свален. Просто ще го измлатя с чука както трябва. Ти ако си мислиш, че в сервиз няма до го млатят, забрави. В крайна сметка чука го играеше пневм. гайковерт. Та за всяко нещо си трябва точния инструмент и един чук. Иначе, дали ще е свалена или не май няма голямо значение в случая.
                      LR Disco II 99 - TD5
                      www.lre-bulgaria.org

                      Коментар


                      • #12
                        От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

                        Първоначално публикуван от Радослав Стефанов Преглед на мнение
                        Цялата работа е, че за всичко си трябва точния инструмент ....
                        Няма спор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

                          Привет! За да не пускам нова тема, а и поради факта, че не намерих такава искам да попитам. Каква е процедурата за подмяна на хидравличната течност за управлението (нямам въздушно окачване). Предварително благодаря.
                          L.R. Discovery 2 TD5
                          Suzuki SV1000

                          Коментар


                          • #14
                            От: Теч на кормилна кутия Discovery 2

                            Да се похваля, смених уплътненията за 2 часа, сега се надявам да няма теч от сектора повече.

                            Коментар


                            • #15
                              И на мен ми предстои същия ремонт дано да излезе леко.
                              В бг има ли ремонтния комплект или трябва от Англия да се поръча.?
                              Това което построихме през социализма, Вие дори не можете да го боядисате. Тодор Живков

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X