Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

    Пускам темата защото след изчитането на доста подобни, не намерих отговора който търся.
    Ще помоля, дискусията, която се надявам да проведем, да се върти около разхода, защото за предавателни числа, окачване, и др. е писано достатъчно.

    Покупката на нови джипови гуми, поне за мен, не е като да си купиш два броя 155/70-13, и трябва да е добре обмислена.
    В случая ме интересуват масовите размери 31х10.5-15 и 33х12.5-15.
    Виждам, че 33х10.5-15 също е масов, и лично мен не ме касае, но ще е добре да обсъдим и него.
    И нещо също така важно, пак според мен, в разните примери да се разграничават гуми регенарат от другите не такива.
    И голямата ми молба е, да пишат колеги които са карали и с двата размера, и имат лични впечатления,
    защото аз трябва да обувам джип, който не съм карал, и нямам собствени такива.

    Надявам се темата да е ползотворна за всички.

    P.S. И с пълната яснота за субективността на темата, да поясня:
    Става въпрос за разликата в разхода с различните размери,
    а не: Колко ми харчи джипа ?
    Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 01-03-14, 10:44. Причина: P.S.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

  • #2
    От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

    Какъв е джипа и с какъв двигател?
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

    Коментар


    • #3
      От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

      Темата не е конкретно за мен, а за споделяне на личен опит, от който да си направим изводи,
      и понеже не искам да я разводнявам с марки и модели, но ме питаш,
      ще ти кажа, че е ДБ 220 к.с. и празен е 1850кг.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #4
        От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

        Бензин или дизел?
        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

        Коментар


        • #5
          От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

          Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
          Бензин или дизел?
          Има ли значение ? 350 Nm
          Аз нямам мнение по въпроса, затова и пуснах темата.
          Дизела ще се държи по един начин, бензина по друг, а и зависи от начина на каране.
          Но въпроса е отправен към тези колеги, които са карали различни жипки, с различни гуми,
          и имат лични впечатления по казуса.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

            Аз ще отговоря така: Качването на разхода е пренебрежимо , съотнесено към ползите и предимствата, които дават 33-ките ! При 220 коньов джип за в гората естествения стремеж следва да е за максимално големи гуми, които е способна да понесе трансмисията, съобразано естествено с наличните ходове на окачването!
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар


            • #7
              От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

              Всичко има значение. При единтична шарка на галошите, и търсена единтична динамика покачването на разхода на бензина и дизела е различно. Дори и ако вземеш да разглеждаш само дизели, на един и същ въртящ момент има значение дали го постига на 2000об/м както са старите много кубикови кочини, или съвременен дизел който прави същият момент но с половината кубатура и на 4500об/м. Ако вкараме и къде ще се кара разликата също много зависи от това. Едно е да се кара извънградско, друго е да се кара градско. Та разликата може да е от-до, никой не може да ти каже без подробности. Отделно на всяка кочина е много различно.
              "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

              Коментар


              • #8
                От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                Да направя едно, но явно важно, доуточняване на темата.

                Който кара в гората, едва ли го интересува разхода, а и там всичко е много относително.
                Въпроса ми по-скоро е относно разхода по асфалтови преходи, и когато джипа се ползва и за евридейка.

                И за това се надявам тук да пишат колеги с малки печки, с големи печки, както и с малки и големи бензинови мотори,
                които са карали с различни гуми една и съща машина.
                Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 04-03-14, 11:57.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                  Всичко е относително и зависи твърде много от останали фактори, за които пита Джамбазов по-горе. По това, което съм забелязъл аз - по-широката гума, е предпоставка за по-голямо контактно петно и по-голям разход на асвалт, но пак зависи от вида и типа гума. Последния тест, който правих преди 2 години на дизелов джип бе 295/75/16 АТ гума и 255/85/16 мт гума, средната разлика от двете (при идентични други условия), която успях да постигна на асвалт е около 2 литра гориво (в някои ситуации повече) в полза на по-тясната гума.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                    Ето го моят скромен принос:
                    от BFG MT 31" 10.5 минах на General Grabber AT 33" 12.5, за лятото (още не съм ги сложил): Kumho MT 33" 12.5
                    та с 31-ците ми даваше градско 18/100 газ
                    с 33-ките ми даде (само едно кадърно измерване имам за сега) 18.6/100
                    Като се има предвид, че 33-ките са по-големи, може да се каже, че разходът е същият. Просто 100-те км са малко по-дълги от колкото при 31-ците.
                    Имам и разход в гората с 33-ките: 120 км от които 40 са по асфалт и 80 в гората: 25.5/100
                    За сравнение с 31-ците горският разход ми е бил между 20 и 30/100 - т.е. същото.

                    Комбито е Фронтера дълга база 125 к.с. 2 тона.
                    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                      Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                      ... Просто 100-те км са малко по-дълги от колкото при 31-ците...
                      Това не го разбрах. С по-големите гуми ще изминеш по-малко разстояние по километраж, отколкото реално (по gps). Винаги в такива ситуации е добре да се мери с gps, от пълно до пълно и така известен брой пъти. Най-малкото при каране на газ, самите газ станции имат отклонения и можеш да получиш големи разлики в изчисления разход.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                        Нека да приемем, че даден километраж е верен при 31" гуми. Тогава за 100 км по километраж ще изминем точно 100 км. Обиколката на 31" гума е 247 см. Гумите са направили 40425 оборота, за да изминат въпросните 100 км.
                        За да изминем 100 км по километраж с 33" гуми, трябва гумите да направят 40425 оборота. Но понеже обиколката на 33" гума е 263 см, реално ще сме изминали 106.45 км (40425 оборота * 263 см).

                        Надявам се да го обясних разбираемо.
                        Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                          Да, напълно съм съгласен с това, не разбрах израза "по-дълги". В примера, който ти даваш, при реално изминати 100км с 33-ките, километража в колата ще показва примерно 95км.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                            И аз съм съгласен с твоята теза - така е.
                            С "по-дълги" имах предвид следното: Виждаш, че си изминал 100 км по километраж, а реално си изминал 106.
                            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разход с гуми 10.5 vs. 12.5 - Въпроси и лични впечатления.

                              Имаше два поредни, прекрасни, уикенда, през които някой да си е засякъл разхода ?
                              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X