Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое е важното???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Кое е важното???

    Няма и не може да има две ситуации за оцеляване, за които да се приложи една и съща схема и рецепта. В този аспект, няма и не може да има степенуване по важност на отделни елементи... Може да се степенуват само приоритети... като безопасност, осигуряване на жизнените параметри, вода, храна, топлина... и прочие...

    Способността на един човек да оцелее, е сплав, между неговите способности за реална преценка в каква ситуация е, както и накъде има вероятност да се развият събитията. След това, как в обстоятелствата в които се намира, ще осигури условията в които би могъл да просъществува, той и хората около него. Това също е много условен аспект, имайки предвид, че болшинството хора днес, пият ежедневно лекарства без които не могат да живеят, то какво значение имат останалите неща, ако нямат достъп до необходимите им медикаменти и...? Няма понятие като общо приемливи условия. Това което за някой е достатъчно, за друг ще е смъртоносно.

    И така нататък... Много знания трябват, при това знания покриващи широки диапазони. Пиша за реални истински знания, защото ако ще имате възможност да правите сверки в интернет как се пали огън, май пак се връщаме към темата за театъра...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #32
      От: Кое е важното???

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      ..... май пак се връщаме към темата за театъра...
      Ейиииии....... такива симпатични глупости си нижехме.....
      Дойде и ни развали играта
      GPS системи https://www.easytracking.bg/
      Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

      Коментар


      • #33
        От: Кое е важното???

        По отношение за водата, имаше един епизод от предаването - Оцеляване на предела с Беър Грилс в пустинята... сигурен съм че повечето от вас са го гледали как е намерил решение да задоволява жаждата си... въпреки че предаванията му са си "нагласени" в повечето отношения, има много показани истини как би могъл да оцелееш при дадена ситуация и среда....
        Последно редактирано от Еделвайс; 25-02-14, 13:53. Причина: Редакция правопис

        Коментар


        • #34
          От: Кое е важното???

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          ...И така нататък... Много знания трябват, при това знания покриващи широки диапазони. Пиша за реални истински знания, защото ако ще имате възможност да правите сверки в интернет как се пали огън, май пак се връщаме към темата за театъра...
          Ами Да, и Вие пишете за мини рутер, като необходимо пособие за гора/планина. За водата малко лирично отклониние: без вода не мога и 3-4 часа да преживея в топло време. Но пия вода от където ми падне, от горски изворчета, от рекички, дерета, от локви. Пил съм мътна вода, която остава гадночувство на гърлото, но утолява жаждата. Пия от там от където кучето и домашните млекодайни животни пият вода. Горските чешми също никой не ги изследва и не проверява дали в извора им не е грухтяла за последно смъртно ранена свиня. Може би защитните сили на човешкото тяло в повечето случаи са достатъчни. Е, случва се да се разболея здраво и докато си седя на топло в офиса, само защото някой е кихнал наблизо.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #35
            От: Кое е важното???

            Пиша си аз, те и рутерите са понякога жизнено важни. Особено когато иде реч не за оцеляване, а за временно живеене в гора, каквото редовно си практикувам... Под жизнено важно имам предвид, важно за количеството парични знаци на които съм, или оставам собственик, а също и най-вече за да не изпусна някоя супер важна дискусия като тази...

            Колкото до пиенето на вода от където пият животните, все сам да си решава... Аз внимавам повече, не заради друго, ами имам известни планове занапред, та гледам да ги подсигурявам колкото мога... За съжаление това че едно животно може да пие вода отнякъде няма особена стойност в преценката на това дали водата е годна за директно пиене... Те и кучетата могат да ядат полуразвалено месо без да имат проблеми, но ние не... Поради разни промени в еволюцията, сме загубили доста от механизмите за справяне с подобни проблеми. Истината е, че водата на много места по планините си е годна за пиене. Проблемът е обикновено свързан с хората и тяхното отношение. Нагледал съм се на пълни простотии и захвърлени в потоците какви ли не работи и затова съм внимателен...

            Но за да се върнем към темата, за 99% от хората, ако става въпрос за оцеляване, то със сигурност ще иде реч за града... Там положението с водата е и просто и може да стане за няколко часа много сложно... Но пак се отклоняваме прекалено от темата...

            И да добавя нещо важно. Всички тези смели изказвания, колко може един човек да живее без вода, храна и прочие, почерпени предимно от справочници и интернет да знаете, че са много полезни ако ще участвате на викторина... Колко може всеки от вас да преживее без вода, храна и топлина е въпрос съвършено различен... Съветвам всеки любопитен първо да пробва, после да сподели... ;-) Случвало ми се е, спешно да хлопам по портите на хората в едно село за малко хляб, че един момък от колоната с джипките щеше да колабира..., след гладуване от няколко часа..., че пропуснахме заведението където трябваше да обядваме... Затова когато водя курс, казвам винаги, теорията е нещо хубаво и е добре да я знаете... Колко обаче можете вие лично да изкарате без вода и храна е желателно самостоятелно да проверите... И разбира се, имайте предвид, че освен ако оцеляването няма да се изразява в лежане, нещо което ми се вижда малко вероятно, то гладният и жаден не е толкова, ако въобще е, особено работоспособен...
            Последно редактирано от Венцислав Петров; 25-02-14, 14:31.
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #36
              От: Кое е важното???

              В града наистина положението много бързо може да стане невъзможно и тогава не е на дневен ред как да пречистим и обеззаразим водата, която пием, а от къде изобщо да се намери такава особено през летния сезон. Проблем с водите в горите ни би могъл да се получи при химическо и/или ядрено заразяване. А до тогава като съм жаден и няма бира, ще пия каквото има. Преди много, много години в Чехословакия от пиене на вода от градския водопровод група българи такова здраво разстройство ни хвана, че пазехме ред пред тоалетните.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #37
                От: Кое е важното???

                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                Няма и не може да има две ситуации за оцеляване...
                Способността на един човек да оцелее, е сплав, между неговите способности за реална преценка в каква ситуация е, както и накъде има вероятност да се развият събитията. След това, как в обстоятелствата в които се намира, ще осигури условията в които би могъл да просъществува, той и хората около него...

                И така нататък... Много знания трябват, при това знания покриващи широки диапазони. ..
                От всичко до тук и това горе се докарахме до извод, че най-важни са способността за реална преценка на ситуацията, оценка на рисковете, предвиждане, както и комплексните знания, нужни за осигуряване на всякакви необходими условия. Ясно е, че екипировката е решаващ фактор само за хора, които могат да се оправят и без нея .
                От доста време чакам някой да намеси нещо, което е може би по-важно от тези, личните качества ...Има още поне два аспекта, които според мен са доста по-важни от индивидуалната подготовка на когото и да било, макар да ги няма споменати до тук. Факторът виновен за съществуване на религиите е единият, а другият е виновен за съществуване на стадо, глутница, пасаж ... Зависимостите ни са много интересно нещо. Струва си да си дадем сметка и за тях
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #38
                  От: Кое е важното???

                  Ами не, без екипировка никой, нищо не може. Митовете и легендите за хората дето със знания компенсират екипировка са си митове и легенди. Който иска да дойде гол и бос да се надбягва с моята Тойота. Аз ще си я карам, пък той ще си знае как да направи самолет в гората и да ме изпревари... Но пък на онзи който не умее достатъчно, не знае и не разбира, екипировката само ще му тежи...

                  Няма и не може да има нещо по-важно от личностите качества. Най-вече защото и когато, иде реч за група, винаги нейното оцеляване зависи от личностните качества на лидера/рите и. Който пък мисли, че в реални ситуации за оцеляване може да се управляват хората с "демократични" методи, с допитване и изпълнения на желания, сигурно ще оцелее, но ако ситуацията го свари някъде в коридорите на ЕС в Брюксел... На други места ще оцелее тази група, която има най-добър, бърз, силен, умен, адекватен и знаещ ръководител... И от качествата на ръководителя, зависи повече отколкото от състава на групата...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #39
                    От: Кое е важното???

                    И към горното ще допълня още нещо, много важно. Едно от нещата, които хората от нашите поколения са изгубили това е житейската мъдрост, когато видят, че някой може по-добре от тях да води групата бързо да му се подчиняват. В миналото, групите, които са имали неблагоразумието да бъдат водени от некадърен водач, много бързо за губели - и в прекия и в преносния смисъл. Оцелявали са само тези, които са водени от който може и знае как. В днешно време боричканията за власт и внушенията още от малки към всеки, че може и знае колкото другите са пагубни за организацията на групи... То май и на общества, като гледам политиката на какъв хал е, но сме в друг раздел... Та да се надявам, че няма да се налага да се пробва...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #40
                      От: Кое е важното???

                      Според мен най-важното е да не попадаш /да избягваш/ в ситуаци които застрашават оцеляването.
                      А иначе както казват и колегите преди мен, зависи къде и в какви условия ще оцеляваш. Според това
                      ще се определи кое в случая е най-важното.
                      сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                      dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                      Коментар


                      • #41
                        От: Кое е важното???

                        Лодка,тръгваш от Мексико,на брега са само камъни и тръни,скорпиони и змии,селищата много нарядко,дъжд вали зимата през месец,температура около 40 да речем.В торбата за оцеляване вода и гаторейд на прах,фолио за сянка и събиране на вода и какво ли още не,сателитен телефон и Спот,малко барове за храна.
                        Качваш я до горе,Канада да речем,острови,мечки,студена вода,влага.........в сака 2 бутилчици какво да е,брадвичка,запалки,платнище за палатка и ако имаме оръжие всичкото вътре.

                        Къде ми трябва вода и какъв ми е шанса?Е по тая причина си смяташ къде и как можеш да я закьршиш и не слизаш при мечката с коктейлите и не си носиш брадва в пустинята.Някьде над Сан Франс се обръща торбата и се пренарежда за пейзажа вън.

                        Та водата е важна,но както казах зависи къде си,аз заменям бутилка с вода за брадва и платнище плюс 2 парчета фолио ако съм горе,всичката вода заменям за пищовче ако съм се на хендрик на Кодиак да речем,ако оцелея може само за подмиване да я ползвам.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • #42
                          От: Кое е важното???

                          Какво е оцеляване?

                          Да се разбие самолета Ви и Вие да сте единствения оцелял на самотен остров без никаква екипировка? - това няма да се случи, а и да се случи няма да живеете дълго.

                          Да сте в Афганистан и да избият цялата колона и само Вие да останете жив без оръжие и ранен? Няма да се случи, а и да се случи, няма да живеете повече от 5 мин.


                          В България, лично според мен, на човек може да му се наложи да оцелява, или да се измъкне от кофти ситуация основно в два случая:

                          1. Спасяване при удавяне - никак не е за подценяване и за огромно съжаление практиката го показва. Много хора годишно си отиват толкова нелепо....дори и помогнали и спасили други хора. Тук основно правило е, ако морето Ви завлече на вътре, не плувайте, не се противете, не си стягайте тялото, ще умрете уморени. Отпуснете се, нека ви завлече, след като (ако) попаднете на подходящо течение или зона без "мъртво вълнение", тогава допувайте до брега. Най-добрия вариант да останите живи и да застанете по гръб и да се отпуснете, така пестите сили, плува се лесно, можете да дишате. Не се стягайте, стегнатото тяло потъва на момента! Запазете самообладание, ако Ви е писано, ще живеете.

                          2. Спасяване при лавини - също не е за подценяване и всяка година виждаме по новините как някой умира така. Тук незнам какво да кажа, не съм компетентен в студени, зимни и снежни условия. Предполагам, че най-добре е да имате оново устройство с паник бутон дето излъчва честото и така ще могат да Ви отгие ПСС.
                          If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Кое е важното???

                            Давай за водата,да уточним сезон и място,какво имаме и какво знаем.

                            Важното е под шапката и същото това определя кое е следващото важно в дадена ситуация или място.Имам вериги за гумите на едната кола,чакам да завали сняг обаче

                            Иначе че си напълно прав - гений в оцеляването попада на самотно островче в Канада с гладна мечка на него.Аз предпочитам да съм прост плувец в случая
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #44
                              От: Кое е важното???

                              За водата казах, каквото имам да казвам. Ситуацията е проста - давиш се. Решението е също просто - или се удавяш или правиш нещата както трябва, а тама вече ония от горе решава. Гаранция няма. Ти и лодка за милиони да имаш, пак няма гаранция, че ще се прибереш. Другото което се сещам е за схващането на крайниците. Мит е, че като се боцнеш с игла и ще се оправиш. Ефект има, но на следващия ден.
                              If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Кое е важното???

                                Първоначално публикуван от The Back Bone Преглед на мнение
                                ... Решението е също просто - или се удавяш или правиш нещата както трябва, а там вече ония от горе решава. Гаранция няма...
                                Toва имах предвид и в предишния си пост - причината за религията е факта, че някой друг решава огромната част от изхода на ситуациите. Наречете го случайността, господ, пуля дура, късмет или както искате, но от един момент на сетне всичко е извън нашите ръце, колкото и най-подготвени да сме, или точно на обратно - съвсем неподготвени...
                                И другото - когато искаш да оцелееш, за какво ще го правиш? Не е ли най-важна целта, поради която искаш да оцелееш? Ако е заради себе си, то много хора лесно биха се прежалили ... други не, но все пак остава един въпрос - не е ли най-важна целта ... Вързана с религията и случайността? Случайно ли е, че баш обществата вярващи в "един бог" са доминиращите в момента?
                                По друг начин казано, подготовката и оборудването не са ли едно нищо, ако нямаш причина да останеш? Има един много обичан от мен лаф: "Няма попътен вятър за морякът, който не знае къде отива"
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X