Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое е важното???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Кое е важното???

    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
    Носи си запалка бре,и аз имам от тия магнезии и клекчи и шнурчета ма гледам и запалки да има с бензинец,е така за идеята.
    Аз запалка си нося (то си е мини-горелка на практика) - ей такава:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Primus+Power+Lighter+-+Butane_L.jpg
Прегледи:1
Размер:28.7 КБ
ID:5567167

    1300 по Целзий фърля, нема грижи.

    Ма идеята беше да се правим на Винету (списваме в един друг форум и двамата). Не ни се получи баш както го очаквахме, та още сме обект на задявки
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

    Коментар


    • #17
      От: Кое е важното???

      Та в тоя ред на мисли - с удоволствие бих заменил цялата си скъпа екипировка, срещу 1/4 от знанията и уменията на пича, за който говоря. И пак ще съм на далавера
      Сенсей , ти го каза много ясно-доброто умение за владеене на наличните средства!
      Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

      Коментар


      • #18
        От: Кое е важното???

        Ъ-ъ, нали правите разлика между "оцеляване" за няколко часа в гората и дългосрочно оцеляване на Вас и семейството Ви във враждебна среда?

        Ако нямате един минимум от вода, храна, инструменти и други основни материали и консумативи никакви умения не могат да ги заместят.

        Съгласен съм, че трупането на "тактикуул" оборудване и екипировка е безсмислено ако не можем да си служим с него адекватно.
        Но същевременно има неща, които просто нямат заместител, колкото и находчиви да сме.

        Най-добре е уменията и знанията да се съчетаят с подходящо подбрана екипировка и запаси. Едното без другото не работи добре.

        Коментар


        • #19
          От: Кое е важното???

          Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
          Сенсей , ти го каза много ясно-доброто умение за владеене на наличните средства!
          Всъщност, Сенсей Дъ Бак Боун, Го е казал, моята заслуга беше само да Го цитирам:

          Първоначално публикуван от The Back Bone Преглед на мнение
          Най-важното нещо за оцеляването е не какво има човек в раницата, а какво има в главата и какви знания и умения притежава..
          ... като подкрепя цитата Му, с примери от личните си жалки опити да се правя на сървайвълист
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • #20
            От: Кое е важното???

            Няма спор , аз ,такова , ще трябва да го моля за извинение. Но ще е лятото.
            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

            Коментар


            • #21
              От: Кое е важното???

              Първоначално публикуван от Vimpel Преглед на мнение
              Но същевременно има неща, които просто нямат заместител, колкото и находчиви да сме.
              Например ? Не се заяждам, питам от чисто спортен интерес
              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

              Коментар


              • #22
                От: Кое е важното???

                Да - и на мен ми е интересно...
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #23
                  От: Кое е важното???

                  Ако ще се оцелява за продължително време- ми например готварска сол
                  Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Кое е важното???

                    или фолио
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #25
                      От: Кое е важното???

                      Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                      Например ? Не се заяждам, питам от чисто спортен интерес

                      И аз без да се заяждам, но ме учудва въпроса - трудно се сещам какво може да направи сам човек без никакви запаси, инструменти и материали.
                      Особено в дългосрочен план, особено ако не си сам и трябва да се грижиш за хора с по-ниски умения и физически потенциал.

                      Историите за силата на човешкия дух, които гледаме и четем, си остават голямо изключение, стотици други не оцеляват и за тях никой не говори.

                      Оцеляването не е само в гората и не се изчерпва с палене на огън с подръчни материали.

                      Отново казвам, че не отричам значението на опита и уменията, не мисля че те са достатъчни обаче.

                      Изобщо няма да захващам темата колко време, усилия и ресурс спестява правилният инструмент и подходящия материал.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Кое е важното???

                        Първоначално публикуван от Vimpel Преглед на мнение
                        И аз без да се заяждам, но ме учудва въпроса - трудно се сещам какво може да направи сам човек без никакви запаси, инструменти и материали.
                        Особено в дългосрочен план, особено ако не си сам и трябва да се грижиш за хора с по-ниски умения и физически потенциал.
                        Оцеляването не е само в гората и не се изчерпва с палене на огън с подръчни материали.

                        Отново казвам, че не отричам значението на опита и уменията, не мисля че те са достатъчни обаче.

                        Изобщо няма да захващам темата колко време, усилия и ресурс спестява правилният инструмент и подходящия материал.
                        Последно с инструменти или без да го мислим?
                        А какво ни пречи да проверим теориите които развиваме?
                        Ако има някой желаещ да спретнем две отборчета с различните концепции и да видим какво ще се получи в реалността.
                        Нещо простичко в пределите на България и възможността "Помощ от приятел" или МСС.
                        Две три камерки и...... така.
                        Мога да ползвам отпуск по всяко време и ме бройте записан без значение в кой отбор. Най-добре се справям с ролята на ранения който трябва да се носи и да се обгрижва
                        GPS системи https://www.easytracking.bg/
                        Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                        Коментар


                        • #27
                          От: Кое е важното???

                          Първоначално публикуван от D.Dimitrov Преглед на мнение
                          Последно с инструменти или без да го мислим?
                          А какво ни пречи да проверим теориите които развиваме?
                          Ако има някой желаещ да спретнем две отборчета с различните концепции и да видим какво ще се получи в реалността.
                          Нещо простичко в пределите на България и възможността "Помощ от приятел" или МСС.
                          Две три камерки и...... така.
                          Мога да ползвам отпуск по всяко време и ме бройте записан без значение в кой отбор. Най-добре се справям с ролята на ранения който трябва да се носи и да се обгрижва


                          Губи ми се идеята да доказваме очевидни неща.

                          Още веднъж - екипировката не е всичко, но съвсем без нея също не става.
                          Не и за нормалния човек, за свръхчовеци не говорим тук.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Кое е важното???

                            Първоначално публикуван от The Back Bone Преглед на мнение
                            Най-важното нещо за оцеляването е не какво има човек в раницата, а какво има в главата и какви знания и умения притежава
                            Точен отговор, кратко и ясно, ще оцелее само най-приспособимия човек.
                            Последно редактирано от Еделвайс; 25-02-14, 11:28. Причина: Пояснение

                            Коментар


                            • #29
                              От: Кое е важното???

                              Всъщност въобще не е така. В този аспект, ще оцелеят само плъхове и хлебарки, защото тяхната приспособимост е твърде далеч от нашите си обикновени човешки възможност. Единствената причина човеците да са доминиращ вид, (поне засега) е съдържанието на черепната им кутия... Но само то не върши почти никаква работа, трябват си много, много други неща..., милиарди... и е трябвало да изминат цели епохи, през които тези милиарди неща са измислени и направени. Така че, сега да можем да съществуваме в този си вид и по този си начин... Аз съм се и наслушал и нагледал и на двата типа "оцеляващи" които са типичен персонаж... Едните ще оцеляват в гората голи и ще си палят огън с триене на пръчки... Другите пък са толкова "надъхани" от аз му викам "събирателство" че само дето не си купуват мозъчни импланти за оцеляване, да мислят вместо тях... Нито едните, нито другите стават, за каквото и да е "оцеляване", освен разбира се ако не гледаме от към театралния му аспект...


                              И моля недейте съпоставя круши с ябълки... Ама еди кой си страшен оцеляващ, щото можел в гората, гол да намери охлюв и да го изяде... То няма нищо лошо, но аз тая гора, в която поне у нас, някой ще оцелява с месеци и ще трябва да яде трева само, още не съм я виждал, пък не е да не съм обикалял... Да, възможно е да трябва поне месец, докато се намери някое по-подходящо място, стига разбира се оцеляващият междувременно да е принуден да пълзи, защото ако ходи, ще се е вече блъснал в нещо правено от човек...


                              От друга страна затова и ни е даден разума, да се опитваме да го ползваме или поне отвреме на време. Да взема да се върна на темата, поне на нейното начало. Водата и дали е важна... Не е важна стига да я има в достатъчни количества... Иначе е важна, много важна. И недейте се заблуждава, че навсякъде има вода... Вярно е, че доста вода тече около нас, живеем в умерения пояс все пак. Въпросът е, колко от тази вода можете да пиете... Имам предвид да пиете достатъчно продължително. Като за веднъж, два пъти, спокойно можете да се напиете и от Перловска река... И да се запътите спокойно към Инфекциозна болница. Там ще си починете и ще обмислите въпросът за водата... спокойствието ви ще бъде нарушавано само от сестрата, която ще ви сменя банките.


                              Всъщност вода за пиене много рядко се намира. Имам предвид извън водопреносната мрежа, стига всички да сме убедени, че и тя е ОК... Същото важи и за планините, като там въпросът е по-скоро на лотария, дали малко по-горе на живописното поточе, от което сега пиете, гние труп на дива свиня или не...


                              Ако някой наистина му се наложи да оцелява, то всички възможно рискове трябва да бъдат сведени до минимум. И защото тогава няма много място за грешки и защото няма адекватна медицинска помощ и снабдяване... Така че "геройствата" са подходящи за форуми, за реално оцеляване не!


                              Колкото до екипировката, то принципът е колкото повече, толкова по-добре... Екипировката цена няма, особено ако ви потрябва... Под екипировка имам предвид, само тези неща, които прекрасно разбирате, можете отлично да ползвате и знаете прекрасно как да поддържате. Всичко останало не е екипировка, а театрален реквизит...


                              Като пример за театрален реквизит, за да ме разберете правилно е всеки един нож, чиито собственик не може да наточи и не знае как да ползва... да речем... Ако ще да е и джедайски меч...
                              Последно редактирано от Венцислав Петров; 25-02-14, 12:42.
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #30
                                От: Кое е важното???

                                Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                                ............Кое е важното при оцеляването и кое превръща съществуването в "оцеляване"?
                                Чувал съм много концепции и теории за това, кое е важно за да оцелее човек в екстремни условия, но сред всички тях най-важното почти винаги се изпуска или дори съзнателно се измества от фокуса.
                                ...........................Интересно ми е кое е най-важното за оцеляване според вас?
                                От така изключително общо поднесен въпрос,ще възникват недоразумения в дебата.То и Николов щеше да оцелява в здрава къща, без да е лишен от нито едно достижение на цивилизацията в една предна тема.... Май обичаш да провокираш?
                                Иначе , като се чете строго погледато въпроса ти , питаш само за едно нещо.При така поставено условие, аз отдавам приоритет не на знания,пособия и/или ресурси, а на психическата нагласа.Ако мога да заема от фотографията един израз-"като гледаш , да виждаш".Както фотографа , вижда около себе си композиция, ракурс и т.н.,така и оцеляващият трябва да има формирано мислене да вижда ресурсите и възможностите около себе си.Съвсем други и много въпроси са, как се достига до това мислене и какво може да ти потрябва,според ситуацията.
                                Та водата ....- ми имаш два дни и две нощи да мислиш и правиш наложителното , преди да стане жизнено важна.
                                П.с. Горното , според мен си е валидно и в живота въобще.Изключително полезно и без изразена криза.
                                П.с.2 Преди време ,покрай коментарите за "Патриоти",повдигнах тази теза,но темата бе налазена от мнения от типа "Ич не ми пука",иначе от политикани от класа и темата отидЕ.На тази и пожелавам повече успех!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X