Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къща в планината

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Къща в планината

    Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
    ...
    Но както и да е, замислям се за нещо като кооператив ли, обединение ли, група ли, малко предприятие ли... за взаимопомощ, ползване ли, нещо като малко общество от приятели ли... които да споделят ползването и собственоста... и да си разпределят собственоста, грижата, ползването на имота...
    Знам, че звучи малко (малко ли) наивно... Но + кръг от приятели/партньори + доверие + време + средства + общи интереси и вкусове + надлежно и точно регламентиране/договор/спогодба + знам ли още какво... = мисията невъзможна ли, или защо не...

    P.S. Всеки участва с някаква сума първоначално (примерно 3-5,000 Е) - с 5 човека това са 25.000 Е - плюс на година - някаква сума за разходи, поддръжка и ремонти...
    Това дето го мислиш, може да устройва хора в твойта ситуация, което ще рече, че ще искате да ползвате къщата по едно и също време в годината, което с повече хора от капацитета И няма как да стане.
    Друг вариант е да си купите някое старо селско училище, което по описаният от теб начин за подръжка, може да се окаже, че ще ви устройва.

    P.S. А регламентиране/договор/спогодба и приятели в България не ми се връзва.
    Ако някой ми предложи да си "регламентираме" отношенията по този начин, за мен ще е очевадно, че този човек не ми е приятел и едва ли ще мога да разчитам на него.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Къща в планината

      Орташката работа кучета я яли
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • От: Къща в планината

        Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
        Орташката работа кучета я яли
        Е, то е ясно, а и всеки ще иска да дойде "на почивка" за по седмица-две два-три пъти в годината, което в собствена къща няма как да стане.
        То и като ходиш само за събота и неделя пак не става само да седнеш и да си почиваш.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • От: Къща в планината

          Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
          Това дето го мислиш, може да устройва хора в твойта ситуация, което ще рече, че ще искате да ползвате къщата по едно и също време в годината, което с повече хора от капацитета И няма как да стане.
          Друг вариант е да си купите някое старо селско училище, което по описаният от теб начин за подръжка, може да се окаже, че ще ви устройва.

          P.S. А регламентиране/договор/спогодба и приятели в България не ми се връзва.
          Ако някой ми предложи да си "регламентираме" отношенията по този начин, за мен ще е очевадно, че този човек не ми е приятел и едва ли ще мога да разчитам на него.
          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
          Орташката работа кучета я яли
          Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
          Е, то е ясно, а и всеки ще иска да дойде "на почивка" за по седмица-две два-три пъти в годината, което в собствена къща няма как да стане.
          То и като ходиш само за събота и неделя пак не става само да седнеш и да си почиваш.
          Всичко което казвате и коментарате си е така!
          Но това изключва ли възможноста идеята ми да е 100% нереална на практика?!
          Не съвсем. Бих казал, че ако няколко души имат и практична полза, не само финансова, тогава?
          Не виждам лошо (или чак толкова невъзможно) един имот/къща да се споделя и с други при точни и приемливи за всички условия (доколкото и ако е възможно)... да, знам, че това в БГ е... - да кажем много трудно.
          Не става въпрос (само) за "комуна", набутване или за манталитет. т.е. ако не се съобразяваме с условията и характера на ситуацията в БГ и хората като нас и около нас - веднага да го отпишем махвайки с ръка...
          Да, има фирми, които на "атрактивни за туристите места", при определени условия отдават под наем и се грижат (как и доколко вече друг въпрос) за частни имоти, вили, апартаменти и т.н.
          Знам, че вече има и селца, където чужденци правят нещо подобно... щото ние пак: "аааааа, кучетата го яли"...
          Доверие + споделени средства и грижа + регламентирано участие и собственост = ?

          P.S. Сетих се и за това, че ние сме "население (не казвам държава), колкото агитката на 3-ри футболни отбора в Истанбул (3-те квартала: Фенербахче, Галатасай, Бешикташ - 6 млн.) с територия по-голяма от колкото страните от Бенелюкс (74.642 кв.км) + Баден Вюртенберг (35.751 кв.км.)" например...... уви...

          P.S.2 "Идеята" може евентуално да се допълни, разшири и до/развие към няколко имота-къщи, т.е. тип селце, кварталче, махала... ако, чак толкова не можем да се отървем от "моето си е мое, чуждото общо"
          нещо като "миниатюрен малък вариант" на темата (имаше такава): "квартал от затворен тип" е, без да е резерват де, нито "квартала на богатите"
          Последно редактирано от ivied; 14-08-16, 15:54.

          Коментар


          • От: Къща в планината

            Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
            Всичко което казвате и коментарате си е така!
            Но това изключва ли възможноста идеята ми да е 100% нереална на практика?!
            .. .
            Да, 1000%.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • От: Къща в планината

              Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
              ...
              Доверие + споделени средства и грижа + регламентирано участие и собственост = ?
              ...
              = на регламентирани отношения

              ... по подобен, регламентиран, начин може да се уговорите, че всеки трети петък от 20 до 23 часа ще пиете бира/ракия/шнапс с няколко човека, но това няма да са ти приятели.

              Поне аз така мисля.
              Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 14-08-16, 16:02.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • От: Къща в планината

                Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                = на регламентирани отношения
                да, (ако съм те разбрал правилно) все пак става ? за общност, със споделен имот/и, нещо като "съвместно предприятие"
                на мен това ми се връзва с:

                Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
                ...че ако няколко души имат и практична полза, не само финансова, тогава?
                Не виждам лошо (или чак толкова невъзможно) един имот/къща да се споделя и с други при точни и приемливи за всички условия (доколкото и ако е възможно)... да, знам, че това в БГ е... - да кажем много трудно.
                Не става въпрос (само) за "комуна", набутване или за манталитет. т.е. ако не се съобразяваме с условията и характера на ситуацията в БГ и хората като нас и около нас - веднага да го отпишем махвайки с ръка...
                Да, има фирми, които на "атрактивни за туристите места", при определени условия отдават под наем и се грижат (как и доколко вече друг въпрос) за частни имоти, вили, апартаменти и т.н.
                Знам, че вече има и селца, където чужденци правят нещо подобно... щото ние пак: "аааааа, кучетата го яли"...
                Доверие + споделени средства и грижа + регламентирано участие и собственост = ?

                P.S. Сетих се и за това, че ние сме "население (не казвам държава), колкото агитката на 3-ри футболни отбора в Истанбул (3-те квартала: Фенербахче, Галатасай, Бешикташ - 6 млн.) с територия по-голяма от колкото страните от Бенелюкс (74.642 кв.км) + Баден Вюртенберг (35.751 кв.км.)" например...... уви...

                P.S.2 "Идеята" може евентуално да се допълни, разшири и до/развие към няколко имота-къщи, т.е. тип селце, кварталче, махала... ако, чак толкова не можем да се отървем от "моето си е мое, чуждото общо"
                нещо като "миниатюрен малък вариант" на темата (имаше такава): "квартал от затворен тип" е, без да е резерват де, нито "квартала на богатите"
                ...или ако искате наречете ме наивник. Но и аз не пия с хора, които, ако не са ми приятели, поне да са ми приятни де...
                Последно редактирано от ivied; 14-08-16, 16:02.

                Коментар


                • От: Къща в планината

                  Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
                  ...
                  Но както и да е, замислям се за нещо като кооператив ли, обединение ли, група ли, малко предприятие ли... за взаимопомощ, ползване ли, нещо като малко общество от приятели ли... които да споделят ползването и собственоста... и да си разпределят собственоста, грижата, ползването на имота...
                  Знам, че звучи малко (малко ли) наивно... Но + кръг от приятели/партньори + доверие + време + средства + общи интереси и вкусове + надлежно и точно регламентиране/договор/спогодба + знам ли още какво... = мисията невъзможна ли, или защо не...

                  P.S. Всеки участва с някаква сума първоначално (примерно 3-5,000 Е) - с 5 човека това са 25.000 Е - плюс на година - някаква сума за разходи, поддръжка и ремонти...
                  Това което го казваш го има от много отдавна в западна европа, англичаните ползват този механизъм в разни разновидности за да купуват имоти в топлите страни като Испания и т.н.

                  Сметката е много проста, примерно даваш 5 бона но имаш 15% от къща в Испания до Малага, даваш още 5 бона и имаш 15% в Португалия, даваш 5 бона и имаш 15% във Франция, тия 15% примерно ти дават 2 семици нон стоп в НЕпиковия период или седмица в пиковия период на почивките, защото все пак се менкате всички семейства.

                  Когато се замислиш като пари това за западноевропееца не е много, примерно 2 седмици почивка за 4-5 човека е някъде толкова като пари и това само за едно лято ами ако сложиш зимата, и го делнеш на 20-30 години става супер оферта.

                  НО, има и доста НО'та, иска се манталитет който българина масово няма, искат се пари който българина ако има ще вложи в нещо друго, тоест с нашенци схемата надали ще проработи лесно и в близките десетилетия, поне не във формата и позната в северна/западна европа.

                  Аз примерно имам вила на морето, в момента е на ниво 80-85% завършена, има всичко тоест става за пребиваване но не е измазана цялата, не е санирана и няма климатици, СОТ и т.н. мисля от няколко години да я стегна и да я давам на познати, дори и без пари само и само да се ползва и облагородява но не ми стиска щото знам как НЕ сме свикнали да подържаме чуждото, тарикатлъци, интриги, завист и т.н.

                  Бог знае, може пък полека лека да тръгнат и такива инициативи, примерно аз давам вилата на морето за 2 седмици на някой който респективно ще ми даде неговата в балкана примерно и т.н. ако има такива оферти ще сложа и СОТ и Интернет и ще я стегна и т.н. но за сега съм на ниво опипване на почвата и ослушване
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • От: Къща в планината

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    Това което го казваш го има от много отдавна...
                    ...но за сега съм на ниво опипване на почвата и ослушване
                    точно за това говорим!

                    Коментар


                    • От: Къща в планината

                      Понеже темата е "Къща в планината",
                      е за там е добре да имаш хора на които можеш да разчиташ, а и те на теб.

                      Аз на такива им казвам "приятели".

                      А "трапезните приятели" са като "трапезните хайдути",
                      като свърши мезето и рАкията изветрее от главата, увяхват и емоциите.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • От: Къща в планината

                        Добре де какъв е проблема вместо да се купи и подържа къща да се наеме за 2 седмици годишно на цена много по малка от 15% от цената на къщата + разходите по подръжка?
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • От: Къща в планината

                          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                          Добре де какъв е проблема вместо да се купи и подържа къща да се наеме за 2 седмици годишно на цена много по малка от 15% от цената на къщата + разходите по подръжка?
                          Точно това и аз щях да попитам тези, които ще я ползват две седмици лете, и толкова зимЪска.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • От: Къща в планината

                            Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                            Добре де какъв е проблема вместо да се купи и подържа къща да се наеме за 2 седмици годишно на цена много по малка от 15% от цената на къщата + разходите по подръжка?
                            хахаха резонен въпрос - никакъв!
                            Но няма да ги има "моите овошки", зеленчуци евентуално, моята гледка, рекичка, гора...
                            Няма да кося моята трева... и т.н.
                            Омръзнало ми е от хотели и стаи по места, които вече и не помня...
                            +
                            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                            Понеже темата е "Къща в планината",
                            е за там е добре да имаш хора на които можеш да разчиташ, а и те на теб.
                            ...точно! И не става ? да си купиш приятели...

                            Коментар


                            • От: Къща в планината

                              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                              Добре де какъв е проблема вместо да се купи и подържа къща да се наеме за 2 седмици годишно на цена много по малка от 15% от цената на къщата + разходите по подръжка?
                              Проблемите са много, комплексът от тях се нарича "ЧСС" (така я наричаха при социализма). Демек "частно-собственическа страст" Но тя има своето "етно-историческо и социо-икономическо обяснение". България е несигурна страна - не се знае в кой момент ще останеш без работа или ще ти съсипят бизнеса, в кой банките ще бъдат ограбени, а за замитане на следите от това ще бъде спретната хиперинфлация + деноминация на паричната единица, не се знае в кой момент хм... ще се смени "геополитическата ориентация". Единственото, което остава (е, и него могат да го конфискуват, ма па след половин век наследниците може да се окажат горди "реститутки", нали?) е покривът над главата, ако си е твой и не трепериш ако станеш неплатежоспособен, да не те изгони наемодател. Българинът е вкопчен в недвижимите имоти, защото историческата му памет и горчив опит, му показват, че всичко друго може да му бъде отнето.
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • От: Къща в планината

                                И аз живея в къща.
                                За последните 3 месеца ме нямаше там 10 дена.
                                Познайте като си дойдох как всичко беше тръгнало наопаки с градината:
                                Доматите нагнили, краставиците пресъхнали(има поливна система автоматична ама на), осите се нароили, само дето потоп не е ударил
                                Та мисълта ми е за една къща дето ще си там 2-3 седмици в годината си представям на какво ще заприлича и градината и всичко наоколо.
                                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                                VW Golf VI variant
                                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X